Polskie Towarzystwo Pedagogiczne apeluje o wsparcie dla nauczycieli

Zarządzanie oświatą

Umocnienie pozycji społeczno-zawodowej nauczyciela jest nieodzowne w działaniach na rzecz podniesienia jakości edukacji. To my jesteśmy odpowiedzialni za przyszłość naszą i następujących po nas pokoleń. Zastanówmy się, czy stać nas na koszty dalszych zaniechań - pisze prof. dr hab. Joanna Madalińska-Michalak w apelu skierowanym do najwyższych władz RP.

30.03.2020

ZUS: Ponad 21 tys. wniosków o odroczenie terminu płatności składek

Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne Małe i średnie firmy Finanse Koronawirus

Do piątku, 27 marca 2020 roku, do ZUS wpłynęło w sumie 21,1 tys. wniosków w sprawie odroczenia terminu płatności składek. Najwięcej – 2661 złożono w Warszawie, 1779 - we Wrocławiu, 1691 - w Poznaniu, 1230 - w Krakowie i 1119 - w Szczecinie. Możliwość odroczenia oraz zawieszenie lub wydłużenie spłaty już zawartych układów ratalnych to udogodnienia dla przedsiębiorców w związku z epidemią koronawirusa.

30.03.2020

W specustawie nie ma ochrony spółek komunalnych i samorządowych osób prawnych

Samorząd terytorialny Spółki Koronawirus

Zarząd Związku Miast Polskich Zarząd zwraca uwagę, że pakiet antykryzysowy nie zawiera rozwiązań osłonowych dla przedsiębiorstw komunalnych i samorządowych osób prawnych. Dotyczy to też instytucji kultury i samodzielnych publicznych ZOZ oraz innych jednostek organizacyjnych.

30.03.2020

Rusza pasmo edukacyjne TVP

Zarządzanie oświatą

Jak informuje MEN, ruszyły pierwsze lekcje z TVP. Materiały będą emitowane od poniedziałku do piątku na ogólnodostępnych antenach Telewizji Polskiej. Znajdą się także na stronie internetowej telewizji. Plan zajęć udostępnią też elektroniczne przewodniki programowe operatorów dostarczających sygnał telewizyjny.

30.03.2020

Adwokatura chce dopuścić reklamę - są propozycje zmian w etyce

Prawnicy

Obowiązek informowania klienta o alternatywnych sposobach rozwiązania sporu, rezygnacja z części ograniczeń związanych z reklamą i wskazanie, że w przypadku adwokatów jest możliwa, ale jako informacja o ich działalności zawodowej - to jedne z głównych zmian proponowanych do nowego Kodeksu Etyki Adwokackiej.

30.03.2020

Przedłużenie terminu na złożenie CIT-8 w końcu możliwe

CIT Spółki Małe i średnie firmy

Ministerstwo Finansów nie mogło się zdecydować, czy przedłużyć termin złożenia CIT-8 i sprawozdań finansowych. Z opublikowanego rozporządzenia wynika w końcu, że podatnicy, którzy osiągają dochody zwolnione z CIT i organizacje pożytku publicznego CIT-8 mogą złożyć do końca lipca. Wszyscy pozostali CIT muszą natomiast rozliczyć do końca maja. MF planuje też wydłużenie czasu na przygotowanie sprawozdań finansowych.

30.03.2020

Próbny egzamin ósmoklasisty - serwery nie wytrzymały

Zarządzanie oświatą

W poniedziałek pierwszy dzień próbnego egzaminu ósmoklasisty. Centralna Komisja Egzaminacyjna opublikowała na swojej stronie internetowej arkusze z zadaniami. Niestety nie wytrzymały serwery i uczniowie mieli problem z pobraniem arkuszy egzaminacyjnych.

30.03.2020

Prokuratorzy włączają się w procesy dotyczące długów szpitali

Prawo cywilne Prokuratura Finansowanie zdrowia

Do tej pory włączyli się w 16 spraw. Wszystkie dotyczyły cywilnych procesów sądowych z powództwa firm windykacyjnych przeciwko szpitalom. Trzy jeszcze się toczą, w większości pozostałych sądy podzieliły stanowisko śledczych i oddaliły powództwo. Takie działania zalecił prokuratorom zastępca prokuratora generalnego Robert Hernand.

30.03.2020

Fiskus i ZUS dokumenty od obywateli kierują na kwarantannę

Ubezpieczenia społeczne Małe i średnie firmy Finanse Koronawirus

Urzędy skarbowe przez 48 godzin, a oddziały ZUS przez 72 godziny, czyli trzy dni, pozostawiają w kwarantannie dokumenty, jakie trafiły do skrzynek, specjalnie w tym celu ustawionych przed ich budynkami w związku ze stanem epidemii. Zdaniem ekspertów, takie postępowanie rodzi wątpliwości co do ustalenia daty wpływu dokumentów i terminów postępowania.

30.03.2020

Przy okazji koronawirusa zaskakująca zmiana w przepisach o biegłych rewidentach

Rachunkowość Koronawirus

Jednym z rozwiązań z tzw. tarczy antykryzysowej jest odejście od zasady, że firmy muszą zmieniać audytorów co pięć lat. Wprowadzony kilka lat temu przepis miał m.in. dać możliwość otwarcia rynku dla mniejszych firm audytorskich. Eksperci są zaskoczeni. Nie widzą związku z epidemią. Nie wynika on też z uzasadnienia. Zamiast tego powinno się zlikwidować inny ustawowy zakaz.

30.03.2020

Sądy hodują zaległości, choć dawno mogły działać online

Wymiar sprawiedliwości

Po epidemii czeka nas paraliż sądów z powodu nawału spraw zaległych i nowych - alarmują prawnicy i apelują o wykorzystanie dostępnych rozwiązań teleinformatycznych. Już teraz można by wprowadzić doręczenia elektroniczne czy rozprawy przez wideokonferencje i to bez konieczności zmian ustawowych. Rząd właśnie, na ostatniej prostej prac nad tzw. tarczą antykryzysową, wycofał się z pomysłu składania pism procesowych online.

30.03.2020

Spór o korespondencyjne głosowanie wydłuży prace nad pakietem antykryzysowym

Wybory

Według PiS wprowadzenie możliwości głosowania korespondencyjnego ma umożliwić przeprowadzenie wyborów w legalnym terminie, według opozycji to próba manipulowania wynikiem wyborów w nadzwyczajnej sytuacji i igranie ze zdrowiem i życiem ludzi. Wprowadzona nagle zmiana do kodeksu wyborczego na pewno skomplikuje i wydłuży prace parlamentarne nad pakietem.

29.03.2020

Rząd wycofał się z pism procesowych online

Wymiar sprawiedliwości

To był jeden z głównych postulatów prawników, który miał uchronić sądy przed chaosem i paraliżem po zakończeniu epidemii koronawirusa. W projekcie noweli specustawy zaproponowano możliwość wnoszenia i doręczania pism procesowych online. Ale w przyjętej przez Sejm ustawie już tych przepisów nie ma - rząd rzutem na taśmę usunął je autopoprawką.

29.03.2020

RPO: Zakaz przemieszczania się i przymusowa kwarantanna bezprawne bez stanu nadzwyczajnego

Administracja publiczna Koronawirus

Zakaz przemieszczania się po kraju, rozporządzanie o kwarantannie i ograniczenie praktyk religijnych są wydane niezgodnie z uchwaloną 3 tygodnie temu specustawą "koronawirusową", tym samym są niezgodne z konstytucją - napisał Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar w liście do premiera Mateusza Morawieckiego.

29.03.2020

NFZ: Placówki walczące z koronawirusem mogą liczyć na finansowanie

Finanse samorządów Finansowanie zdrowia Koronawirus

Po uchwaleniu przez sejm w nocy z piątku na sobotę tzw. pakietu antykryzysowego, Narodowy Fundusz Zdrowia poinformował w sobotę, że wspólnie z Ministerstwem Zdrowia przygotował zestaw konkretnych instrumentów finansowych, które mają zagwarantować placówkom medycznym stabilność w okresie epidemii COVID-19.

29.03.2020

Po koronawirusie praca z domu może zyskać na popularności

HR

Już od kilku lat pracownicy w badaniach coraz mocniej wskazywali na chęć pracy zdalnej, ale firmy wciąż podchodziły do tego pomysłu sceptycznie. Wszystko zmieniło się wraz z nadejściem epidemii koronawirusa, kiedy okazało się, że to nie tylko fanaberia pracowników, ale być może jedyna szansa na w miarę normalne funkcjonowanie wielu firm w tym trudnym okresie.

29.03.2020

Duchowni, jak przedsiębiorcy, też będą zwolnieni z płacenia składek ZUS

Finanse publiczne Ubezpieczenia społeczne Koronawirus

Rząd dodał w autopoprawce do specustawy zwolnienie duchownych z obowiązku płacenia składek na obowiązkowe ubezpieczenia emerytalne i rentowe oraz wypadkowe, dobrowolne ubezpieczenie chorobowe oraz na ubezpieczenie zdrowotne. Zwolnienie to, tak jak dla przedsiębiorców, będzie dotyczyło należności za okres od 1 marca do 31 maja 2020 roku.

28.03.2020

TSUE: Bank ma jasno podać czas na odstąpienie od umowy

Prawo cywilne Rynek i konsument Prawo gospodarcze Prawo europejskie

Umowy kredytu zawierane z konsumentami muszą wskazywać w sposób jasny i zwięzły sposób obliczania terminu na odstąpienie od umowy - stwierdził Trybunał Sprawiedliwości UE. I podkreślił, że nie wystarczy, aby w odniesieniu określenia początku biegu terminu na odstąpienie, umowa odsyłała do przepisu krajowego, który sam odsyła do innych przepisów krajowych.

28.03.2020

Sejm przyjął pakiet pomocowy dla podatników

Ordynacja CIT PIT

W sobotę rano Sejm uchwalił rządowy projekt tzw. ustawy pomocowej. Nowe przepisy mają łagodzić negatywne skutki rozprzestrzeniającej się epidemii koronawirusa. Ministerstwo Finansów przedstawiło rozbudowany program pomocy. Nowością jest m.in. wydawanie paragonów elektronicznych, odroczenie niektórych terminów podatkowych, możliwość rozliczenia straty, ale też darowizn na rzecz walki z epidemią.

28.03.2020

Zmienione ustawy pozwolą kierować lekarzy do walki z epidemią i komisarzy do szpitali

Opieka zdrowotna Zawody medyczne

Lekarzy stażystów czy robiących specjalizację, z wyjątkiem młodych rodziców czy kobiet ciężarnych, wojewoda skieruje do pracy w szpitalach zakaźnych. Personel medyczny pracujący przy zwalczaniu epidemii nie może dorabiać w innych placówkach medycznych, a do szpitali samorządowych minister może skierować komisarzy - takie m.in. zmiany w ustawach zdrowotnych przegłosował Sejm.

28.03.2020