Terminy sądowe i procesowe mają znowu biec - już od 15 maja

Wymiar sprawiedliwości

Projekt noweli tarczy antykryzysowej, który ma trafić pod obrady Komitetu Stałego Rady Ministrów uchyla dotychczasowe przepisy o zawieszeniu terminów sądowych i procesowych. Tak jak już wcześniej opisywało Prawo.pl, ma być rozszerzony katalog spraw pilnych, także o te dotyczące upadłości, możliwa ma być także komunikacja z sądami przez ePUAP oraz e-rozprawy.

26.04.2020

Sklepy dzisiaj są otwarte, ale z zachowaniem ostrożności

Prawo karne Rynek

Dzisiaj tj. 26 kwietnia sklepy są otwarte, jednak w następna niedzielę 3 maja, będzie obowiązywał zakaz handlu. Przy czym w czasie zakupów trzeba nadal zachować odpowiednie odstępy w kolejce do kasy i należy dezynfekować ręce. Dzisiaj też między godziną 10 a 12 kupują tylko osoby po ukończeniu 65 roku życia.

26.04.2020

Przedłużenie zasiłku opiekuńczego do otwarcia szkół i przedszkoli

Ubezpieczenia społeczne Koronawirus

Wraz z decyzją o przedłużeniu zamknięcia szkół do 24 maja rząd zapowiedział przedłużenie zasiłku opiekuńczego. Na początku przyszłego tygodnia przedstawimy plan sprawowania opieki nad dziećmi w wieku przedszkolnym oraz klas 1 do 3 - zaproponował premier Mateusz Morawiecki na konferencji 25 kwietnia br.

25.04.2020

Morawiecki: Sport wróci na stadiony stopniowo

Zarządzanie Koronawirus

Od 4 maja udostępnimy boiska na świeżym powietrzu dla maksymalnie sześciu osób - zapowiedział premier w sobotę. Dopuszczalna będzie też gra w tenisa ziemnego na otwartych kortach. W ten sposób zmniejszymy zagrożenie rozprzestrzenianiem się coronawirusa. Piłkarska ekstraklasa wróci 29 maja, natomiast ekstraliga żużlowa od 12 czerwca. Jest to powrót do nowej normalności - dodał Morawiecki.

25.04.2020

Wzajemne oskarżenia o łamanie prawa wyborczego między rządem a samorządami

Samorząd terytorialny

Sędzia Sylwester Marciniak przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej w piśmie do komisarzy wyborczych stwierdził że, Poczta Polska może otrzymać dane ze spisu wyborców. Poczta podjęła próbę przejęcia nie tylko danych wyborców, ale i urn wyborczych, na co nie zgodzili się samorządowcy. Rzecznik prasowy rządu ocenił, że to jest łamanie prawa przez prezydentów miast.

25.04.2020

Brak sprzętu barierą w dostępie do zdalnej edukacji

Kadry w oświacie Szkoła i uczeń Prawo AI

Rozporządzenie w sprawie zdalnego nauczania przeniosło ciężar zorganizowania tego procesu na dyrektorów szkół oraz rektorów uczelni wyższych - mówi Ewelina Basińska, wykładowca zajęć praktycznych z jęz. niemieckiego, realizująca projekt na Uniwersytecie Humboldtów w Berlinie. Konieczne jest szkolenie nauczycieli i dostęp do nowoczesnego sprzętu.

25.04.2020

Epidemia zwiększa alienację rodzicielską, tarcza antykryzysowa może pomóc

Wymiar sprawiedliwości

25 kwietnia to Dzień Świadomości Alienacji Rodzicielskiej. Jak podkreślają prawnicy, w dobie koronawirusa ma to szczególne znaczenie bo liczba przypadków ograniczania kontaktów z dzieckiem - z powodu strachu lub konfliktu - znacznie wrosła. Szansą mogą być wnioski o ich zabezpieczenie - daje ją ostatnia nowela tarczy antykryzysowej.

25.04.2020

Szpitale się "zabunkrowały" i leczą tylko zakażonych

Opieka zdrowotna Koronawirus

Pacjenci z chorobami zakaźnymi są przetrzymywani w placówkach medycznych, gdzie istnieje dodatkowo ryzyko zarażenia COVID-19, bo Sanepid dostał prawo nakazywania im hospitalizacji do odwołania. Tymczasem inni chorzy, m.in. onkologiczni czy kardiologiczni, potrzebujący pilnej pomocy szpitalnej - nie otrzymują jej.

25.04.2020

Osoba na kwarantannie nie na każde skinienie

Administracja publiczna Koronawirus

Pomachaj przez okno, zrób selfie w ciągu 10 minut, odbierz telefon o 22.00 - osoby przebywające na kwarantannie dostają różne zadania, które mają pomóc zweryfikować, czy faktycznie przebywają w domu. Tymczasem wydawałoby się, że kwarantanna to nie więzienie ani całodobowy dyżur - trzeba przebywać w domu, ale czas można zorganizować sobie samodzielnie.

25.04.2020

Prokurator pyta I prezes SN o podstawy prawne odebrania spraw Izbie Dyscyplinarnej

Wymiar sprawiedliwości Prokuratura

Szef Prokuratury Krajowej Bohdan Święczkowski skierował do pierwszej prezes Sądu Najwyższego pismo z pytaniem o podstawę prawną wydania przez nią zarządzenia nakazującego Izbie Dyscyplinarnej przekazanie do izb Karnej i Pracy SN wszystkich prowadzonych spraw. Prof. Małgorzata Gersdorf jest tym wystąpieniem zaskoczona i stwierdza, że prokuratura nie ma prawa stawiać Sądowi Najwyższemu takich pytań.

24.04.2020

Komisja Europejska uelastycznia przepisy dotyczące funduszy unijnych

Finanse publiczne Administracja publiczna Prawo europejskie Koronawirus

Obowiązuje drugi pakiet legislacyjny dla działań antycovidowych. Komisja Europejska poluzowała procedury, żeby łatwiej można było przesuwać pieniądze unijne na służbę zdrowia czy dla przedsiębiorców. Przyjęte rozwiązania obejmują między innymi dodatkową elastyczność w przenoszeniu środków miedzy funduszami polityki spójności.

24.04.2020

Powiaty: Sprawny system ochrony ludności zapobiegłby sytuacji w DPS

Pomoc społeczna Koronawirus

W Polsce powinien być sprawnie funkcjonujący system ochrony ludności zaopatrzony w niezbędny sprzęt i przygotowany personel. To, że nie istnieje, nie jest winą samorządu terytorialnego, tylko administracji rządowej. Związek Powiatów Polskich odpowiada na zarzuty dotyczące sytuacji w domach pomocy społecznej.

24.04.2020

ZUS: Prawie 340 mln zł na kontach przedsiębiorców

Ubezpieczenia społeczne Koronawirus Dofinansowanie do wynagrodzeń Jednorazowe postojowe

Blisko 340 mln zł trafiło już na konta osób samozatrudnionych i zleceniobiorców z tytułu świadczenia postojowego - poinformowała w piątek prof. Gertruda Uścińska, prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Dalsze wypłaty pieniędzy z tarczy antykryzysowej będą realizowane w kolejnych dniach i tygodniach.

24.04.2020

GIS: Wytyczne dla zakładów przemysłowych to wersja robocza

Prawo pracy BHP Koronawirus

Wytyczne dla funkcjonowania zakładów przemysłowych w trakcie epidemii COVID-19 w Polsce, jakie pojawiły się na stronie internetowej Głównego Inspektoratu Sanitarnego, nie były wytycznymi tej instytucji. - To wersja robocza, która ujrzała światło dzienne na skutek błędu ludzkiego - wyjaśnia Inspekcja.

24.04.2020

Wiceminister: Trybunał Konstytucyjny zdecyduje, czy Polska będzie wykonywać wyroki TSUE

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie

Trybunał Konstytucyjny jest sądem ostatniego słowa w Polsce nawet wobec orzeczeń Trybunału Sprawiedliwości UE - powiedział w piątek wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł. Tymczasem dzień wcześniej komisarz UE stwierdził, że Polska musi wykonać postanowienie w sprawie Izby Dyscyplinarnej SN. I zagroził sankcjami.

24.04.2020

Gminy odmawiają przekazania spisów wyborców - korespondencyjne głosowanie pod znakiem zapytania

Samorząd terytorialny RODO Wybory Koronawirus

Poczta Polska wyśle ponownie do gmin wniosek o udostępnienie danych ze spisu wyborców, tym razem na być on podpisany elektronicznie. Gminy odmawiają przekazania danych. Rząd zapewnia, że przygotowania do głosowania korespondencyjnego przebiegają zgodnie z planem, ale przyznaje, że opór gmin to poważna przeszkoda formalna w organizacji wyborów.

24.04.2020

Zajęcia zawieszone do 24 maja, rok akademicki prawdopodobnie w terminie

Szkolnictwo wyższe

W związku z epidemią koronawirusa zmieniono harmonogram matur i egzaminów. Jak mówi Wojciech Murdzek, minister nauki, zmianie ulegnie termin rekrutacji do szkół wyższych. Możliwe jednak - jak zapewnił - że rok akademicki rozpocznie się w normalnym trybie. Na razie jednak zajęcia na uczelniach zawieszono do 24 maja.

24.04.2020