Rada ds. Polityki Senioralnej II kadencji powołana

Emerytury i renty

W Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej odbyło się w czwartek inauguracyjne posiedzenie Rady ds. Polityki Senioralnej II kadencji z udziałem m.in. minister Marleny Maląg i wiceministra Stanisława Szweda. W trakcie spotkania powołani zostali członkowie nowej Rady.

02.07.2020

MF prowadzi nabór do walki z unikaniem opodatkowania

Ordynacja

Ministerstwo Finansów ogłosiło w środę nabór do Rady do Spraw Przeciwdziałania Unikaniu Opodatkowania II kadencji na lata 2020-2024. Na dwa miejsca mogą kandydować pracownicy szkół wyższych, jednostek organizacyjnych Polskiej Akademii Nauk i instytutów badawczych. Zgłoszenia można przesyłać do końca lipca.

02.07.2020

CKE będzie ogłaszać zadania na ustną maturę

Zarządzanie oświatą

Centralna Komisja Egzaminacyjna opublikuje zadania na maturę ustną. Umożliwi to nowelizacja Prawa oświatowego, której projekt niedługo trafi do Sejmu. Ma to związek ze zmianą zasad przeprowadzania egzaminów - zadania będą ogłaszane w formie komunikatu.

02.07.2020

KE pozywa Austrię, Belgię i Holandię za braki w przeciwdziałaniu praniu pieniędzy

Podatki międzynarodowe Prawo europejskie

Komisja Europejska pozwała w czwartek Austrię, Belgię i Holandię do Trybunału Sprawiedliwości UE. Przyczyną jest niepełne wdrożenie unijnych przepisów dotyczących przeciwdziałania praniu brudnych pieniędzy. Komisja wnosi jednocześnie o nałożenie kar finansowych na te państwa.

02.07.2020

KE kwestionuje przepisy o wydłużonym terminie na zwrot pieniędzy turystom

Rynek i konsument Tarcza Antykryzysowa (zawieszona)

Wydłużenie z 14 do 180 dni terminu na zwrot pieniędzy za odwołaną z powodu wybuchu epidemii koronawirusa imprezę turystyczną jest sprzeczne z unijną dyrektywą. Dlatego Komisja Europejska wszczęła procedurę o naruszenie prawa UE przeciw Polsce i dziewięciu innym krajom.

02.07.2020

NFZ dopłaci lekarzowi za wystawianie e-skierowań

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia Zawody medyczne

Lekarze rodzinni i specjaliści dostaną wkrótce z Narodowego Funduszu Zdrowia dodatkowe wynagrodzenie za wystawianie skierowań w formie elektronicznej zamiast papierowych oraz za przyjmowanie pacjentów na wizyty na podstawie elektronicznych dokumentów.

02.07.2020

Większość kancelarii adwokackich ponosi straty podczas pandemii

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Ponad 87 proc. kancelarii adwokackich straciło część przychodów w związku z epidemią, a prawie co druga kancelaria deklaruje spadek przychodu o połowę - wynika z ankiety przeprowadzonej przez Naczelną Radę Adwokacką. Spadły też dochody większości kancelarii, które w tej sytuacji szukają nowych rynków, a niektóre zamykają się.

02.07.2020

PANA zaczyna sprawdzać firmy audytorskie

Rachunkowość

Polska Agencja Nadzoru Audytowego (PANA) sprawdzi w najbliższym czasie działalność firm audytorskich. Opublikowany właśnie plan kontroli wskazuje 248 podmiotów, które zostaną poddane kontroli. Przeprowadzą ją kontrolerzy, którzy są pracownikami agencji. Na liście są m.in. audytorzy z tzw. wielkiej czwórki i firma prezesa Krajowej Rady Biegłych Rewidentów.

02.07.2020

NIK: Zjadamy pestycydy, bo badania trwają za długo

Środowisko Rynek i konsument Prawo gospodarcze

Na informację, czy w owocach lub warzywach nie pozostało zbyt dużo szkodliwej chemii stosowanej w procesie ich uprawy czeka się średnio 36 dni - alarmuje Najwyższa Izba Kontroli. I stwierdza, że długie oczekiwanie na wyniki badań niesie za sobą ryzyko, że produkty takie dawno zostaną sprzedane, a nawet zjedzone.

02.07.2020

Nowi partnerzy w kancelarii Tomasik Pakosiewicz Groele 

Adwokat Bartosz Magnowski i radca prawny Wojciech Młocek powiększyli grono partnerów kancelarii Tomasik Pakosiewicz Groele Adwokaci i Radcowie Prawni sp. p. Mają wzmocnić praktyki prawa restrukturyzacyjnego i upadłościowego.

02.07.2020

Uczelnie niepubliczne apelują o pomoc od państwa

Prawo gospodarcze Szkolnictwo wyższe Tarcza Antykryzysowa (zawieszona)

Pandemia koronawirusa uderzyła w prywatne uczelnie, a rząd nie udziela im dostatecznej pomocy - zwracają uwagę posłowie w interpelacji skierowanej do resortu nauki i proponują wprowadzenie bonu edukacyjnego. Resort nauki odpowiada, że monitoruje problemy szkół wyższych i pokrywa z dotacji koszty stypendiów dla studentów i doktorantów.

02.07.2020

Laboratoria będą nadal mogły zatrudniać specjalistów z różnych branż

Opieka zdrowotna Zawody medyczne

Choć środowisko diagnostów laboratoryjnych chce dostęp do pracy w laboratoriach ograniczyć biologom i biotechnologom, rząd uznał, że absolwenci tych kierunków będą mogli nadal przeprowadzać badania próbek. Takie regulacje wprowadzi ustawa o diagnostyce laboratoryjnej. Na stronie kancelarii premiera pojawiły się właśnie założenia do projektu ustawy.

02.07.2020

Tajemnicza "czarna lista firm" może pozbawiać wsparcia z PFR

Tarcza finansowa

Z procedury wyjaśniającej odmowną decyzję przyznania wsparcia z tarczy finansowej PFR skorzystało już blisko tysiąc przedsiębiorców. Wielu jednak czeka na odpowiedź już ponad 30 dni. Niektórzy dowiadują się, że nie dostaną subwencji z powodu nadużyć. Fundusz jednak nie pisze, jakich. Podobno chodzi o figurowanie na czarnej liście fiskusa.

02.07.2020

Wybory w wakacje to wyzwanie dla małych gmin turystycznych

Wybory Koronawirus

Głosowanie w sezonie urlopowym to poważny problem organizacyjny, bo w wielu miejscowościach tysiące turystów dopisały się do spisów wyborców lub przyszły głosować z zaświadczeniami. Gminy muszą zadbać, by nie zabrakło kart do głosowania, bo podczas pierwszej tury liczba wyborców była często dwa razy większa niż głosujących mieszkańców. Podobne problemy mogą pojawić się 12 lipca.

02.07.2020

Sprzeczne zasady dokumentowania wewnątrzunijnych dostaw nie ułatwią rozliczeń VAT

VAT Rachunkowość Prawo europejskie

Obowiązujące od środy zmiany w zakresie zerowej stawki VAT do wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów (WDT) są nieprecyzyjne. Podatnicy nie wiedzą jak dokumentować takie transakcje, bo obowiązujące od stycznia unijne rozporządzenie przewiduje nieco inne zasady niż najnowsze regulacje ustawy o VAT.

02.07.2020

ZUS interpretuje przepisy i pozbawia wiele osób prawa do ulgi

Ubezpieczenia społeczne Małe i średnie firmy Koronawirus

Przedsiębiorcy korzystający w działalności gospodarczej z pomocy współpracowników, a nawet zleceniobiorców, którzy nie zgłaszają nikogo do ubezpieczeń społecznych, pozbawieni zostali prawa do zwolnienia z opłacania składek na ubezpieczenia społeczne. I to nie na podstawie prawa, a jego interpretacji.

02.07.2020