Prawo nie tylko dla radcy czy adwokata

Prawnicy

Nie ma jednej, określonej ścieżki kariery po ukończeniu studiów prawniczych - można skończyć aplikację albo spróbować swoich sił w pracy naukowej, można też rozpocząć karierę w administracji publicznej. Wszystko zależy od predyspozycji i planu na siebie.

18.11.2020

Adoptowane dziecko nie odziedziczy długów po biologicznym ojcu     

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne

Adoptowana dziewczynka nie nabyła spadku obciążonego długiem – orzekł prawomocnie sąd okręgowy, rozpatrując sprawę po orzeczeniu Sądu Najwyższego, który uwzględnił skargę nadzwyczajną RPO w sprawie niemożności odrzucenia przez rodziców adopcyjnych spadku w imieniu dziecka. Inny sąd wcześniej uznał to dziecko w sprawie spadkowej za pełnoprawnego spadkobiercę.

18.11.2020

RPO: Konieczna pomoc dla Młodzieżowych Ośrodków Wychowawczych

Nie ma szczegółowych wytycznych Ministerstwa Edukacji i Nauki co do zasad kwarantanny w młodzieżowych ośrodkach wychowawczych, wychowanków umieszcza się w zaimprowizowanych pomieszczeniach, z których sami nie mogą wychodzić. To niebezpieczne - zwraca uwagę Rzecznik Praw Obywatelskich.

18.11.2020

Przemysław Czarnek ukarany w Sejmie za homofobiczne wypowiedzi

Komisja Etyki Poselskiej ukarała naganą posła PiS Przemysława Czarnka. Chodzi o jego wypowiedzi dotyczące osób LGBT+. Poseł wyraził jednak przekonanie, że Prezydium Sejmu inaczej oceni tę materię. Wniosek o ukaranie obecnego ministra edukacji i nauki złożyli posłowie opozycji.

18.11.2020

Rząd tworzy konkurencyjny do służby cywilnej korpus urzędniczy?

Administracja publiczna Służba cywilna

Korpus służby cywilnej ma zapewnić zawodowe i politycznie neutralne wykonywanie zadań państwa w urzędach administracji rządowej – przypomina Stowarzyszenie Absolwentów Krajowej Szkoły Administracji Publicznej. I alarmuje, że nadanie premierowi nowych uprawnień doprowadzi do stworzenia konkurencyjnego do służby cywilnej korpusu urzędniczego.

18.11.2020

Rada Przedsiębiorczości krytykuje planowane przepisy o konfiskacie

Prawo karne Prawo gospodarcze

Wyrażamy stanowczy sprzeciw wobec rozwiązania, które oznaczałoby przepadek mienia bez prawomocnego wyroku sądu, a tylko na podstawie podejrzeń - piszę pracodawcy zrzeszeni w Radzie Przedsiębiorczości. Chodzi o plany Ministerstwa Sprawiedliwości wprowadzenia konfiskaty prewencyjnej.

18.11.2020

Podatnicy VAT będą mogli łączyć się w grupy

VAT Doradca podatkowy Podatki międzynarodowe

Na stronach Komisji Europejskiej pojawiło się sprawozdanie ze spotkania VAT Committee z 16 listopada. Dotyczyło ono m.in. wprowadzenia w Polsce grupy VAT. Ma to być fakultatywne rozwiązanie, które wynika z Dyrektywy VAT. Do tej pory nie zostało ono jednak zaimplementowane do polskich przepisów.

18.11.2020

Będą wytyczne kiedy stosować teleporadę

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia Zawody medyczne

Ministrer zdrowia przyznał, że przekształcenie łóżek szpitalnych na covidowe i wprowadzenie na dużą skalę teleporad ograniczają dostępność leczenia. Dlatego zespół przy kierowanym przez niego resorcie opracował wytyczne, kiedy teleporada powinna być stosowana, a kiedy nie.

18.11.2020

Premier nie powie, dlaczego nie ogłasza ustawy covidowej

Opieka zdrowotna Zawody medyczne Koronawirus

Premier Mateusz Morawiecki nie przedstawi na środowym posiedzeniu Sejmu informacji o przyczynach zwlekania przez Rządowe Centrum Legislacji z publikacją najnowszej ustawy "covidowej". Brakiem wejścia w życie tej regulacji szczególnie zaniepokojone jest środowisko medyczne, które oczekuje na przepis pozwalający na wypłacanie dodatków za pracę przy zwalczaniu epidemii koronawirusa.

18.11.2020

Gdzie poczta nie może, tam mail pomoże - trudna droga do sądowych e-doręczeń

Wymiar sprawiedliwości Koronawirus

Mimo XXI wieku i wszędobylskiego koronawirusa z sądami łatwiej kontaktować się wrzucając pismo do specjalnej urny, niż przez maila. I choć część z nich pokusiła się nawet o czat z interesantami, rzeczywistość w większości jest nadal papierowa. Ministerstwo chce w procedurze cywilnej zobowiązać pełnomocników do podawania maila, ale prawnicy twierdzą, że problem tkwi w sądach, a nie u nich.

18.11.2020

Praca zdalna. Rewolucja, która stała się codziennością

Prawo pracy Koronawirus

Pandemia przyśpieszyła proces przechodzenia firm na pracę zdalną. O ile wcześniej pracodawcy korzystali z niej w ograniczonym zakresie, to po wybuchu COVID-19 wiele z nich wysłało pracowników do domów i wyposażyło w sprzęt. Firmy zadbały też o szkolenie pracowników i uregulowały świadczenie pracy zdalnej w dokumentach wewnętrznych – wynika z raportu kancelarii DGTL Kibil Piecuch i Wspólnicy.

18.11.2020

Koronerzy stwierdzają zgony covidowe, inne nadal w prawnej próżni

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia Zawody medyczne

Rząd płaci powołanym przez wojewodów lekarzom-koronerom około 1000 zł za wyjazd do pacjenta zmarłego poza szpitalem z powodu COVID-19 i wypisanie mu karty zgonu. Ale nadal nie uregulował kwestii stwierdzania zagonu u innych pozaszpitalnych nieboszczyków i nie ma komu do nich jeździć.

18.11.2020

Skarbówka próbuje różnych sztuczek, by podatek się nie przedawnił

Ordynacja Doradca podatkowy

NSA opublikował właśnie uzasadnienia wyroków w sprawie zawieszania biegu przedawnienia, dzięki czemu podatnicy zyskali argumenty w sporze z fiskusem. Nie powinni jednak popadać w nadmierny optymizm, bo organy podatkowe coraz częściej podejmują różne czynności, tylko po to, by nie narazić się na zarzut wszczęcia postępowania w celu zablokowania przedawnienia.

18.11.2020

HFPC: Polska zaostrzając przepisy aborcyjne powinna uwzględniać unijne standardy

Wymiar sprawiedliwości

Zarówno Komitet Praw Człowieka ONZ jak i Europejski Trybunał Praw Człowieka (ETPC) wskazywały w przeszłości na naruszenie zakazu tortur, nieludzkiego i poniżającego traktowania przez państwa, które odmówiły kobietom aborcji, mimo istnienia po ich stronie wskazań embriopatologicznych - pisze w opinii do prezydenckiego projektu Helsińska Fundacja Praw Człowieka.

18.11.2020

Dzieci w domach, szkoły puste, gimbusy jadą na stratach

Kadry w oświacie Samorząd terytorialny Transport Koronawirus

Zdalna nauka nie przyniesie oszczędności, bo kadry w szkołach i tak trzeba opłacić. W większości szkół wiejskich są oddziały przedszkolne, więc i tak trzeba grzać, oświetlić, utrzymać stołówkę i sprzątnąć sale. Najgorzej jest z autobusami szkolnymi – przewoźnicy alarmują, że jeśli praca zdalna szkół przedłuży się, to oni wkrótce upadną.

18.11.2020

Rzecznik Finansowy broni się przed likwidacją. Chce rozstrzygać spory z bankami

Rynek i konsument

Po wyrokach TSUE w polskich sprawach - kredytu frankowego państwa Dziubaków i zwrotu kosztów kredytu po jego wcześniejszej spłacie - lawinowo wzrosła liczba wniosków o pomoc do Rzecznika Finansowego. Zdaniem rzecznika potrzeba kilku lat, aby sytuacja kredytobiorców się ustabilizowała. By ją poprawić proponuje powołanie sądu polubownego.

18.11.2020

Adwokat Giertych na razie bez zawieszenia prawa wykonywania zawodu

Prawo karne Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Sąd Rejonowy w Poznaniu wstrzymał wykonalność wszystkich środków zapobiegawczych zastosowanych wobec Romana Giertycha przez Prokuraturę Regionalną w Poznaniu. O decyzji sądu poinformował we wtorek pełnomocnik Giertycha adwokat Jakub Wende, a potwierdził to rzecznik Sądu Okręgowego w Poznaniu sędzia Aleksander Brzozowski.

17.11.2020

Protest przewoźników - bez pomocy trzy czwarte polskich firm autokarowych nie dotrwa do wiosny

Transport Koronawirus Tarcza Antykryzysowa (zawieszona)

Dwie godziny trwał wtorkowy protest przewoźników w Kielcach, którzy domagają się pomocy od rządu dla branży transportowej. Twierdzą, że bez pomocy trzy czwarte polskich firm autokarowych nie dotrwa do wiosny. Chcą, aby transport regionalny oraz przewozy turystyczne i okazjonalne zostały wpisane do tarczy antykryzysowej 6.

17.11.2020

Lokalne budżety w opałach – samorządowcy proponują zmiany i zapowiadają protest

Finanse samorządów Koronawirus

Przedstawiciele samorządów alarmują, że przez niższe wpływy z podatku PIT, mieszkańcy stracą swoje pieniądze. Zgodnie z procedowaną w Senacie ustawą, 1,5 miliarda złotych rocznie przesunięto do budżetu centralnego, a ta kwota mogłaby finansować drogi, oświetlenie czy kanalizację. Powstał projekt zwiększający udziały w PIT, a na znak protestu, 1 grudnia zgasną w gminach latarnie.

17.11.2020

TK w Bułgarii: Śledzenie komórek uzasadniane pandemią - sprzeczne z konstytucją

Prawo AI Koronawirus

Trybunał Konstytucyjny w Bułgarii opublikował we wtorek orzeczenie, zgodnie z którym śledzenie telefonów komórkowych obywateli, ich rozmów i kontaktów elektronicznych, uzasadniane pandemią koronawirusa, jest sprzeczne z konstytucją. Bo, jak uznał, prawo do prywatności nie jest przywilejem wyłącznie w okresach względnego spokoju, lecz również w kryzysowych.

17.11.2020