Las przy Pałacu Kultury? Przed nabyciem trzeba sprawdzić, czy działka nie będzie zalesiana

Samorząd terytorialny Środowisko Budownictwo Poprawmy prawo

Czy tu będzie las? Sprzedający działkę musi udokumentować, czy nie dotyczą jej plany zalesienia, nawet gdy - jak w centrach miast – w pobliżu nie ma lasów. Zaświadczeń żądają notariusze, bo muszą sprawdzać, czy do działki nie ma ustawowych praw pierwokupu. To problem obywateli i nawał pracy dla urzędników, bo są absurdy typu leśność działki pod blokiem.

11.12.2020

Obowiązek raportowania umów o dzieło nie da ZUS rzetelnej wiedzy o ich liczbie

Prawo cywilne Prawo pracy

Przepis nakazujący płatnikom raportowanie od 1 stycznia 2021 roku zawartych umów o dzieło to bubel prawny, który zawiera lukę. Dzięki niej firmy niezatrudniające pracowników nie będą musiały zgłaszać zawartych umów. Bo nie są płatnikami. Zdaniem ekspertów, zastrzeżeń do nowego prawa jest dużo więcej. Ale nawet gdyby ZUS chciał kontrolować firmy i przekształcać umowy na formę oskładkowaną, to nie ma do tego prawa.

11.12.2020

KNF proponuje ugody, które nie zachwycają ani frankowiczów, ani banków

Rynek i konsument Finanse Kredyty frankowe

Przewodniczący KNF zachęca banki do rozwiązania kwestii kredytów frankowych poprzez zawieranie ugód, zgodnie z którymi kredyt od początku byłby złotowy, oprocentowany według odpowiedniej stopy WIBOR powiększonej o stosowaną historycznie dla takich kredytów marżę. ​Banki ostrożnie to analizują, a ich klienci i pełnomocnicy krytycznie podchodzą do proponowanych rozwiązań.

11.12.2020

Tarcze chronią dłużników, ale uderzają w wierzycieli i... komorników

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Koronawirus

W pierwszym półroczu 2020 r. zdecydowanie spadła skuteczność egzekucji m.in. z wynagrodzeń, ale też licytacji z nieruchomości. Wprowadzone tarczami antykryzysowymi przepisy miały co do zasady chronić dłużników, tyle że w praktyce często trudno ocenić kto w danej sytuacji jest w gorszym położeniu. Ucierpiało wielu wierzycieli, którzy latami walczyli o zaległe należności ale i sami komornicy.

11.12.2020

UE: Mechanizm praworządności zostaje, ale osłabiony

Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie

Sam fakt naruszenia praworządności nie może uruchamiać zawieszenia płatności funduszy unijnych. Potrzebne będzie wykazanie, że istnieje korupcja, konflikt interesów i są one zagrożeniem dla interesów finansowych UE – takie rozwiązanie zostało uzgodnione w czwartek podczas szczytu Unii Europejskiej. Premierzy Polski i Węgier zapowiedzieli zaskarżenie rozporządzenia o warunkowości do TSUE

10.12.2020

Projekt o obiegu akt między organami administracji odrzucony przez Sejm

Administracja publiczna

Projekt nowelizacji Kodeksu postępowania administracyjnego dotyczący obiegu akt między organami administracji publicznej został odrzucony przez posłów. Komisja ds. petycji uznała, że zmiana miała ograniczyć zbędny obieg akt. W ocenie strony rządowej obniżyłaby ona przejrzystość przepisów.

10.12.2020

Ustawa o KSSIP do podpisu Prezydenta

Strefa aplikanta

Sejm przyjął w czwartek dwie poprawki do zmiany ustawy o Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury. Nowelizacja dostosowująca zapisy w sprawie aplikantów sędziowskich do wymogu posiadania przez sędziów wyłącznie polskiego obywatelstwa trafi teraz do prezydenta.

10.12.2020

Watchdog: Media zależne od władzy osłabiają media prywatne

Samorząd terytorialny Administracja publiczna

Media należące lub zależne od władzy osłabiają konkurencyjne i niezależne media prywatne – uważa Sieć Obywatelska Watchdog Polska, która od dawna bada wydawanie gazet przez samorządy. W kontekście przejęcia przez Orlen wydawcy gazet lokalnych organizacja podkreśla, że zasada wolności środków społecznego przekazu wyklucza istnienie jakichkolwiek mediów prawnie podporządkowanych władzy.

10.12.2020

Urząd KNF porządkuje kwestię kryptoaktywów

Finanse

Urząd Komisji Nadzoru Finansowego wydał stanowisko dotyczące kryptowalut. Dotyczy ono jedynie sytuacji, gdy można zastosować polskie prawo. Dokument omawia tokeny płatnicze, użytkowe i inwestycyjne, opisując ich kwalifikację prawną i podając konkretne przykłady. Urząd podkreśla, że inwestorzy indywidualni przed podjęciem decyzji o nabyciu kryptoaktywów powinni zapoznać się z ryzykami.

10.12.2020

Covid-19 - minister rozszerza listę uprawnionych do wykonywania szczepień

Opieka zdrowotna Zawody medyczne

Szczepienia przeciwko COVID-19 będą mogły wykonywać osoby mające prawo wykonywania zawodu lekarza, felczera, pielęgniarki, położnej, lub wykonujące zawód ratownika medycznego, a także higienistki szkolne, jeżeli mają odpowiednie kwalifikacje. Szczepienie zawsze poprzedzać będzie kwalifikacja lekarska. Takie zasady mają się znaleźć z rozporządzeniu ministra.

10.12.2020

MF konsultuje zasady stosowania estońskiego CIT

CIT

Ministerstwo Finansów poinformowało, że przygotuje praktyczny przewodnik po estońskim CIT. I zapewnia, że zawarte w nim objaśnienia będą chronić przedsiębiorców z mocą wiążącą dla administracji skarbowej. Resort zachęca do udziału w konsultacjach tych objaśnień, które potrwają do 17 grudnia tego roku.

10.12.2020

Dworczyk pełnomocnikiem rządu do szczepień przeciwko Covid-19

Koronawirus

Rada Ministrów ustanowiła pełnomocnika rządu do spraw narodowego programu szczepień ochronnych przeciwko wirusowi SARS-CoV-2. Został nim Michał Dworczyk, szef kancelarii premiera. Decyzje w sprawie realizacji tego przedsięwzięcia rząd ma podjąć na posiedzeniu zaplanowanym na wtorek.

10.12.2020

Adwokatura i komornicy dostaną narzędzia do przeprowadzenia wyborów

Prawnicy

W autopoprawce do kolejnej nowelizacji ustawy antycowidowej znalazły się przepisy na które z utęsknieniem czeka adwokatura. Mają one umożliwić jej zakończenie wyboru nowych władz samorządowych, co skutecznie zablokował koronawirus. NRA ma mieć możliwość określenia regulaminu zgromadzeń i krajowego zjazdu. Podobne rozwiązanie zaproponowano dla Krajowej Rady Komorniczej.

10.12.2020

TSUE wypowie się w sprawie rejestracji w Polsce dzieci par jednopłciowych

Administracja publiczna Prawo europejskie

Jest szansa na poprawę sytuacji prawnej dzieci, których rodzice są tej samej płci – w sprawie odmowy wpisania do polskich akt stanu cywilnego zagranicznego aktu urodzenia dziecka w związku jednopłciowym wypowie się Trybunał Sprawiedliwości UE. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie skierował tam pytanie prejudycjalne na wniosek Rzecznika Praw Obywatelskich.

10.12.2020

NFZ rezygnuje z części wymagań wobec wykonawców szczepień

Opieka zdrowotna Koronawirus

Wymóg szczepień przez pięć dni w tygodniu nie będzie dotyczył placówek podstawowej opieki zdrowotnej. Nie będzie od nich wymagane także wykazanie zdolności do wykonania co najmniej 180 szczepień w tygodniu przez jeden zespół szczepiący. Taką modyfikację wprowadza do projektu Narodowy Fundusz Zdrowia po pierwszej części konsultacji.

10.12.2020

Polski pracownik wciąż pewny swoich umiejętności

Prawo pracy

Z roku na rok w Polsce zwiększa się odsetek pracowników przekonanych o swoich wysokich kwalifikacjach zawodowych – wynika z badania ADP „Workforce view 2020”. W tegorocznym raporcie, aż 86 proc. pytanych przyznało, że posiada umiejętności, które ułatwią im uzyskanie awansu. Rok wcześniej tego samego zdania było 80 proc. badanych.

10.12.2020

Webinarium o pierwszej pomocy podczas wydarzeń publicznych

Samorząd terytorialny

Organizatorzy wydarzeń są zobowiązani do zapewnienia uczestnikom bezpieczeństwa. Nie zawsze wiedzą, jak to zrobić. O tym jak zapewnić pierwszą pomoc przedszpitalną, niezależnie od tego, czy event odbywa się w przestrzeni otwartej czy w zamkniętym budynku, odpowie ekspert podczas webinarium online Akcji Masz Głos.

10.12.2020

Przyszli nauczyciele będą się uczyć prowadzić zdalne lekcje

Weszły w życie przepisy umożliwiające studentom kierunków pedagogicznych realizację praktyk zawodowych w czasie epidemii. Tradycyjne nauczanie jest zawieszone, więc nie mogą oni zrealizować tych wymagań w normalny sposób - zamiast tego będą mogli poprowadzić lekcje zdalnie.

10.12.2020