Sejm przedłużył działanie mechanizmu korygującego dochody województw

Samorząd terytorialny Finanse publiczne Finanse samorządów

Sejm znowelizował w środę ustawę o dochodach jednostek samorządu terytorialnego przedłużający na lata 2020 i 2021 obecne przepisy dotyczące zasad ustalania wpłat województw do budżetu państwa i sposobu ich podziału.

11.09.2019

Ustawa uchwalona - także rodziny polityków ujawnią majątki

RODO

Sejm wprowadził zmiany dotyczące ujawniania majątku rodzin m.in. polityków do ustawy ustawy o wykonywaniu mandatu posła i senatora. Według posłów PiS to dobry instrument do weryfikowania "wszystkich niepokojących zjawisk". Według opozycji ustawa zawiera niekonstytucyjne rozwiązania.

11.09.2019

Będzie program przeciwdziałania niedoborowi wody

Samorząd terytorialny Środowisko

Łagodzenie skutków suszy, zmniejszenie ryzyka powodziowego i zwiększenie udziału lokalnych i regionalnych przedsięwzięć dotyczących tworzenia retencji wodnej - to cele programu rozwoju retencji, który ma powstać do końca 2020 roku. Będzie przewidywał połączenie wszystkich możliwych metod retencjonowania wody.

11.09.2019

Rząd za przywracaniem i ochroną linii kolejowych

Samorząd terytorialny

Rozwiązania przyjęte przez rząd mają wspierać realizację Programu Uzupełniania Lokalnej i Regionalnej Infrastruktury Kolejowej, tzw. „Programu Kolej+” oraz umożliwić eliminowanie wykluczeń komunikacyjnych. Projekt przewiduje przekazywanie linii kolejowych do nieodpłatnego korzystania przez samorządy.

10.09.2019

Specjalny fundusz poprawi stan budynków z "wielkiej płyty”; będą pieniądze dla gmin

Samorząd terytorialny Środowisko Budownictwo

Środki z Funduszu Termomodernizacji i Remontów wesprą więcej zadań, dotrą też do szerszego grona odbiorców – zdecydował rząd. Dzięki dofinansowaniu będzie można wzmocnić ściany w budynkach z „wielkiej płyty”, zamontować w nich mikroinstalacje odnawialnych źródeł energii czy przeprowadzić remonty budynków komunalnych.

10.09.2019

Spis powszechny w 2021 roku z podpisem prezydenta

Administracja publiczna

Narodowy spis powszechny ludności i mieszkań zostanie przeprowadzony w całym kraju od 1 kwietnia do 30 czerwca 2021 roku, według stanu na dzień 31 marca 2021 roku. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę regulująca jego przeprowadzenie.

10.09.2019

Od stycznia faktury tylko do paragonów z NIP

VAT

Do paragonów bez wskazanego NIP nabywcy nie będzie można wystawiać faktur. Zmiana ma przeciwdziałać wyłudzeniom VAT. Nowe regulacje będą wymagały od kupujących rozstrzygania już na etapie zakupów, czy działają jako przedsiębiorca, czy jako osoba prywatna. Może to rodzić problemy praktyczne – zwłaszcza, że surowe kary za błędy będą groziły obu stronom transakcji.

09.09.2019

Lekarz może już wypisać receptę na rok

Opieka zdrowotna Farmacja

Recepty lekarz może wystawiać na dłużej, a pacjent nie musi się już spieszyć z ich realizacją - taką zmianę wprowadza nowelizacja wchodząca w życie w sobotę, 7 września. Nowa regulacja poluzowała też nieco przepis o raportowaniu o pierwszym wolnym terminie udzielania świadczenia.

07.09.2019

Opłata za niesegregowane odpady nawet cztery razy wyższa

Samorząd terytorialny Środowisko

Mieszkańcy, którzy segregują śmieci, zapłacą za ich odbiór co najmniej dwa razy mniej niż ci, którzy tego nie robią. Opłaty śmieciowe będą też niższe dla osób, które mają przydomowe kompostowniki. Nowelizacja ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, która wprowadza tę zmianę, obowiązuje od 6 września.

06.09.2019

Miasta mogą już wprowadzać wyższe opłaty za parkowanie

Samorząd terytorialny

Od 5 września miasta liczące powyżej stu tysięcy mieszkańców mogą ustanawiać śródmiejską strefę płatnego parkowania. Przepisy wprowadziły też wyższe maksymalne stawki, jakie może ustalać gmina za parkowanie. W centrach miast mogą nawet przekroczyć 10 zł. Prawie cztery razy rośnie też maksymalna stawka kary za brak opłaty.

05.09.2019

Przepisy o nadzorze nad biegłymi rewidentami wchodzą w życie

Rachunkowość

W czwartek, 5 września, wchodzi w życie nowelizacja ustawy o biegłych rewidentach, firmach audytorskich oraz nadzorze publicznym oraz niektórych innych ustaw. Doprowadzi ona do stworzenia nowej instytucji, która będzie sprawowała nadzór nad biegłymi rewidentami. Będzie to Polska Agencja Nadzoru Audytowego.

05.09.2019

Zgromadzenie wspólników może się odbyć przez internet

Spółki

We wtorek zaczyna obowiązywać nowelizacja Kodeksu spółek handlowych. Za jej sprawą umowa spółki będzie mogła dopuszczać udział w zgromadzeniu wspólników przy wykorzystaniu telezgromadzenia lub telekonferencji. To już druga zmiana, po wprowadzeniu w marcu trybu obiegowego, dotycząca zgromadzeń.

03.09.2019

Status aplikanta będzie można wydłużyć o rok

Prawnicy Strefa aplikanta

Powikłania związane z przebiegiem ciąży, poważna choroba powodująca niezdolność do pracy lub urodzenie dziecka pozwolą na zachowanie statusu aplikanta przez dodatkowy rok. Opublikowano zmiany w Prawie o adwokaturze oraz ustawie o radcach prawnych.

03.09.2019

Skarbówka szybciej wykreśli firmę z rejestru VAT

VAT

Wykreślenie z rejestru po trzech miesiącach, ograniczenie prawa do korzystania ze zwolnienia, zmiana definicji pierwszego zasiedlenia, tzw. biała lista podatników – to tylko niektóre zmiany w VAT, które weszły w życie w niedzielę, 1 września 2019 roku. Listopad i styczeń przyniosą kolejne nowości. Sprzedawca nie wystawi już faktury do paragonu bez NIP.

02.09.2019

Ustawa, która pozwoli powołać komisję do walki z pedofilią, do Prezydenta

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Parlament uchwalił ustawę o Państwowej Komisji do spraw wyjaśniania przypadków czynności skierowanych przeciwko wolności seksualnej i obyczajności wobec małoletniego poniżej lat 15. Komisja będzie mogła wyjaśniać takie zdarzenia, ale dostanie też kontrowersyjne uprawnienie do wpisywania sprawców do rejestru pedofilów.

31.08.2019

Zwolnienia podatkowe dla marynarzy nie tylko pod polską banderą

PIT

Zwolnienia od podatku będą mogli uzyskać marynarze pracujący nie tylko na statkach pod polską banderą - tak stanowi znowelizowana ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych. To wykonanie obowiązku wynikającego z prawa UE, które zabrania dyskryminacji pracowników.

31.08.2019

Opłata za grubsze torby zwiększy obowiązki sklepów

Środowisko Spółki Małe i średnie firmy

Sklepy i hurtownie będą musiały nie tylko oddać państwu 20 groszy od każdej plastikowej torby, ale również prowadzić ich ewidencję i wpisać się do bazy danych o odpadach. Dla niektórych to może oznaczać znaczne zwiększenie obowiązków. Zmiany, które uszczelniają system, wchodzą w życie od 1 września.

31.08.2019

Zmiany w ustawie mają ułatwić budowę szybkiego internetu

Budownictwo Prawo AI

Lepszy zasięg w telefonie, szybki internet – także tam, gdzie dzisiaj go nie ma - to skutki, które ma przynieść nowelizacja ustawy o wspieraniu rozwoju usług i sieci telekomunikacyjnych oraz niektórych innych ustaw. Sejm w piątek przyjął poprawki Senatu do tej regulacji i teraz trafi ona do podpisu prezydenta.

31.08.2019

Obowiązkowy split payment z podpisem prezydenta

VAT

Prezydent Andrzej Duda podpisał w czwartek nowelizację przepisów ustawy o podatku od towarów i usług. Od listopada stosowanie podzielonej płatności tzw. split paymentu w niektórych przypadkach będzie obowiązkowe. Sprzedawcy będą musieli umieszczać na fakturach specjalne oznaczenia.

30.08.2019