Adwokat Niczke-Chmura: Niezrozumiały opór przed legalizacją upraw konopi

Prawo karne Opieka zdrowotna

Uwaga ustawodawcy powinna zostać skupiona na przeciwdziałaniu nadużywaniu i uzależnieniom od zupełnie innych substancji niż marihuana - uważa adwokat Malwina Niczke-Chmura. I podkreśla, że, trudno zrozumieć rezerwę ustawodawcy wobec wprowadzenia przepisów umożliwiających prowadzenie upraw konopi w celu uzyskania tego surowca farmaceutycznego.

29.01.2022

Lekarz musi mieć zgodę pacjenta na stosowanie Molnupiraviru

Pacjent Opieka zdrowotna Koronawirus

Głośny od kilku dni lek na Covid-19 nie jest jeszcze zarejestrowany w Unii Europejskiej. Wniosek w tej sprawie jest wciąż procedowany przez Europejką Agencję Leków. By mógł być stosowany w Polsce minister zdrowia dopuścił go na specjalnych zasadach. To zaś oznacza, że pacjenci muszą wyraźnie zgodzić się, że chcą go zażyć.

28.01.2022

Lekarze rodzinni chcą więcej czasu na zbadanie pacjenta 60 plus z Covidem

Opieka zdrowotna Koronawirus

Od wtorku w wielu przychodniach rodzinnych, czyli podstawowej opieki zdrowotnej, pacjentom trudniej dostać się do lekarza. Zgodnie bowiem z rozporządzeniem ministra zdrowia pierwszeństwo mają osoby w wieku 60 plus chore na Covid-19. Jeśli jednak test był zrobiony w poniedziałek, czy piątek, pierwszeństwo już nie będzie przysługiwać, mimo pogorszenia stanu zdrowia.

26.01.2022

Rząd zamierza kontynuować pracę nad ustawą o weryfikacji szczepień

Opieka zdrowotna Koronawirus szczepienia

Na bazie postulatów opozycji i pomysłów, które pojawiły się w rządzie przygotujemy jeszcze jeden projekt uzupełniający rozwiązania z tzw. ustawy Hoca, chcemy przedstawić dodatkowy pakiet rozwiązań - powiedział we wtorek rzecznik rządu Piotr Müller. Nie podał jednak szczegółów ewentualnego rozwiązania.

25.01.2022

Szczepienie przeciwko Covid-19 a kwarantanna po kontakcie z zarażonym - jak jest, jak było

BHP Opieka zdrowotna Koronawirus

W czasie pandemii lepiej być uczniem niż pracownikiem. Okazuje się bowiem, że w szkole zaszczepione osoby mające kontakt z koronawirusem nie podlegają kwarantannie, bo tak zaleciła Rada Medyczna. W zakładach pracy ta zasada nie jest już stosowana automatycznie. Sanepid może pracowników wysłać do domu, o ile pracodawca jest nadgorliwy.

24.01.2022

Dolny Śląsk stawia na Inkubator Polityki Zdrowotnej

Opieka zdrowotna Zarządzanie

Dolny Śląsk to pierwszy w Polsce region, który przystąpił do „Inkubatora Programów Polityki Zdrowotnej” – projektu, który zajmie się oceną potrzeb medycznych. Projekt realizowany jest we współpracy z Agencją Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji.  – Dobrze, że tak ważne, pilotażowe działania podejmowane są właśnie w naszym regionie - mówi marszałek województwa dolnośląskiego Cezary Przybylski.

22.01.2022

Rząd skraca covidową kwarantannę i wprowadza darmowe testy w aptekach

Opieka zdrowotna Koronawirus

Kwarantanna związana z Covid-19 będzie skrócona do 7 dni - zapowiedzieli w piątek premier Mateusz Morawiecki i minister zdrowia Adam Niedzielski. Poinformowali też, że od 27 stycznia w aptekach dostępne będą bezpłatne testy antygenowe pod kątem Covid-19. Obiecali też szybkie badania osób starszych podejrzewających zakażenie koronawirusem.

21.01.2022

Mazowsze ma nowego konsultanta w dziedzinie zdrowia środowiskowego

Opieka zdrowotna Zawody medyczne

Artur Białoszewski z Zakładu Profilaktyki Zagrożeń Środowiskowych, Alergologii i Immunologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, został powołany przez wojewodę mazowieckiego Konstantego Radziwiłła na urząd konsultanta w dziedzinie zdrowia środowiskowego w województwie mazowieckim.

21.01.2022

Tylko 17,6 tys. niepożądanych odczynów po ponad 50 mln szczepionek

Opieka zdrowotna Koronawirus szczepienia

Po podaniu w Polsce ponad 50 mln szczepionek przeciw COVID-19 zgłoszono 17,6 tys. niepożądanych odczynów, w większości łagodnych – wynika z najnowszych danych udostępnianych na stronach rządowych. Większość zgłoszonych dotąd po szczepieniu przeciw COVID-19 odczynów (ponad 14,8 tys.) było łagodnych, objawiających się zaczerwienieniem i krótkotrwałą bolesnością w miejscu wkłucia.

21.01.2022

Senat za nowelizacją ustawy o zatrudnieniu socjalnym

Pomoc społeczna Opieka zdrowotna

Senat podjął w czwartek, 20 stycznia 2022 r., uchwałę o przyjęciu bez poprawek noweli zakładającej m.in. podwyższenie świadczenia integracyjnego do wysokości 120 proc. zasiłku dla bezrobotnych, uelastycznienie czasu uczestnictwa w centrach integracji społecznej oraz rezygnację z przesłanki ubóstwa przy kierowaniu do nich.

20.01.2022

Pracodawcy ochrony zdrowia: Wysokie ceny energii zagrożeniem dla świadczeń

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Podwyżki cen paliw gazowych w Polce stanowią bezprecedensowe zagrożenie płynności finansowej nie tylko w odniesieniu do gospodarstw domowych, ale także podmiotów wykonujących działalności leczniczą, w tym szpitali i przychodni - pisze w wystąpieniu do premiera Porozumienie Pracodawców Ochrony Zdrowia. I zwraca uwagę na zagrożenie dostępności do świadczeń medycznych.

20.01.2022

Do szpitala psychiatrycznego bez wysłuchania - kasacja RPO

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Opieka zdrowotna

Obywatela oskarżono o kradzież ubrania ze sklepu oraz o znieważenie i naruszenie nietykalności policjantów. Wobec uznania jego niepoczytalności, sąd umieścił go w zakładzie psychiatrycznym, tyle że mimo wynikającego z przepisów obowiązku nie wysłuchał go. Mężczyzna przebywa na oddziale zamkniętym już od czterech lat, teraz RPO wnosi, by Sąd Najwyższy uchylił zaskarżone postanowienie.

20.01.2022

Rząd chce ustawy o weryfikacji covidowej - Sejm w przyszłym tygodniu

BHP Opieka zdrowotna Koronawirus szczepienia

Ustawa pozwalająca m.in. pracodawcom na sprawdzanie, czy pracownicy są zaszczepieni oraz na wymaganie wykonania testu, powinna być uchwalona - stwierdziła w przyjętym we wtorek stanowisku Rada Ministrów. Projekt jest już w Sejmie po pierwszym czytaniu, ale wstrzymano prace nad nim. Teraz kierownictwo PiS zapowiada drugie czytanie na najbliższym posiedzeniu.

19.01.2022

Prof. Kolasa: Cyfryzacja ochrony zdrowia to efektywniejsze leczenie

Nowe technologie Opieka zdrowotna

Cyfryzacja nie jest wyborem, ale koniecznością. Nieskorzystanie z tego dobrodziejstwa jest działaniem na szkodę budżetu państwa i co najważniejsze – zdrowia pacjentów. Należy jak najszybciej wprowadzić system refundacji rozwiązań cyfrowych, który będzie nastawiony na realizację korzyści dla pacjentów oraz oszczędności dla systemu.

19.01.2022

Lewiatan: Nowe przepisy ograniczą dostęp do usług zdrowotnych

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Przygotowywane przez ministra zdrowia nowe przepisy, dotyczące świadczeń opieki zdrowotnej, ograniczą pacjentom dostęp do usług zdrowotnych i spowodują, że będą musieli korzystać z prywatnej opieki zdrowotnej, gdzie za świadczenia trzeba płacić – ostrzega Konfederacja Lewiatan.

18.01.2022

NIK: Suplementy diety wciąż bez solidnego nadzoru

Opieka zdrowotna Farmacja

Nawet przez kilka lat, nieświadomi zagrożenia nabywcy, mogli kupować niebezpieczne dla zdrowia suplementy diety - wynika z kontroli Najwyższej Izby Kontroli. Pokazała ona, że system nadzoru nad wprowadzaniem takich produktów na rynek nie zapewnił konsumentom właściwej ochrony. Główna Inspekcja Sanitarna analizowała zaledwie co 10 taki produkt.

18.01.2022

SA: Późne rozpoznanie nowotworu to straty moralne, za które trzeba zapłacić

Prawo cywilne Opieka zdrowotna

Ośmiomiesięczne opóźnienie rozpoczęcia leczenia onkologicznego w następstwie niewłaściwie odczytanego badania mammograficznego nie miało wpływu na proces leczenia, tj. sposób, długość i jego zakres - uznał Sąd Apelacyjny w Lublinie. Jednak ze względu na prawa pacjenta do starannej opieki przyznał poszkodowanej pacjentce zadośćuczynienie w wysokości 40 tys. zł.

18.01.2022

RPO: Nadumieralność na Covid pokazuje stan polskiej ochrony zdrowia

Opieka zdrowotna Koronawirus

Tzw. nadmiarowe zgony w Polsce osób zakażonych koronawirusem wiążą się m.in. ze słabością i niewydolnością systemu opieki zdrowotnej - stwierdza Rzecznik Praw Obywatelskich. I podkreśla, że pandemia uwypukliła jego wieloletnie wady. - A musi się on przecież jednocześnie mierzyć także z problemami wcześniej nierozwiązanymi - dodaje.

17.01.2022

Prof. Król-Całkowska: Lekarzom brakuje wiedzy na temat nowej klasyfikacji chorób

Opieka zdrowotna Zawody medyczne

Lekarz, który nie dokonał prawidłowej identyfikacji choroby, może przyczynić się do zaniechania leczenia i popełnienia brzemiennego w skutkach błędu. Zmiany w rewizji Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych oznaczają konieczność ustawicznego kształcenia lekarzy i uaktualniania posiadanej wiedzy - twierdzi prof. Justyna Król-Całkowska

17.01.2022