Karol Wątrobiński

Artykuły autora

Jak oznaczać treści wygenerowane przez AI użyte we własnych utworach?

Nowe technologie Prawo europejskie Prawo autorskie

Przywłaszczenie sobie „autorstwa” wytworu AI (przez brak odpowiedniego oznaczenia AI, co sugerowałoby, że dzieło pochodzi od autora) nie jest plagiatem w rozumieniu obecnych przepisów. Zasadniczo o plagiacie nie może być mowy w sytuacji, w której przypisanie dotyczy czegoś, co prawem autorskim chronione nie jest - piszą Michał Ryba i Karol Wątrobiński z kancelarii WN Legal Wątrobiński Nartowski.

22.06.2024

Nieważność umowy o kredyt we frankach a oświadczenie konsumenta

Prawo cywilne Kredyty frankowe

Umowa kredytu, zakładając że wadliwe postanowienia mogą doprowadzić do jej wyeliminowania z obrotu, jest nieważna z mocy prawa i od samego początku. Dlatego nie można uznać, że w tym przypadku zastosowanie znajdzie condictio causa finita. Nie ma podstaw do rozróżniania nieważności bezwzględnej i nieważności „konsumenckiej”, a tym samym skutków każdej z nich - piszą Damian Nartowski i Karol Wątrobiński

14.04.2021

To nie jest kraj dla telemarketerów?

Prawo gospodarcze RODO

Szeroka interpretacja terminu „marketing bezpośredni” dokonana przez UOKiK w decyzji dotyczącej Netii prowadzi do wniosku, że nawet ścisłe przestrzeganie zasady dwóch rozmów narusza prawo telekomunikacyjne. Zgody na telefoniczne przedstawienie oferty należy więc pozyskiwać w inny sposób niż przez telefon. W przypadku kontaktów z przedsiębiorcami ustawodawca powinien pomyśleć o zliberalizowaniu przepisów - pisze Karol Wątrobiński, radca prawny w kancelarii WN Legal.

05.08.2019