Dorian Lesner

Artykuły autora

WSA: Zgoda właścicieli nie była konieczna, by uzyskać zezwolenie na sprzedaż alkoholu

Prawo gospodarcze

Wyrażenie zgody na sprzedaż napojów alkoholowych w budynku mieszkalnym wielorodzinnym nie zawsze mieści się w zakresie czynności przekraczających zakres zwykłego zarządu, a jedynie wówczas, gdy prowadzi do zmiany dotychczasowego sposobu użytkowania części nieruchomości. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie wskazał, że w przypadku kontynuacji dotychczasowego przeznaczenia części nieruchomości, nie jest wymagane przedłożenie uchwały właścicieli lokali.

08.06.2024

NSA: Brak powodzenia licytacji nie świadczy o bezskuteczności egzekucji

Spółki Prawo gospodarcze

Bezskuteczność egzekucji wobec majątku spółki powinna wynikać z niebudzących wątpliwości dowodów, a nie przypuszczeń. Takim dowodem nie może być okoliczność, że licytacja nieruchomości nie powiodła się. Naczelny Sąd Administracyjny podkreślił, że nawet jeżeli dwukrotna licytacja nie doprowadziła do sprzedaży nieruchomości, nie oznacza to, że nie jest możliwa jej sprzedaż w ramach egzekucji.

04.06.2024

NSA: Prokurent oddziałowy był umocowany do udzielenia pełnomocnictwa

Spółki Prawo gospodarcze

Spór dotyczył pełnomocnictwa do reprezentowania spółki, które zostało udzielone profesjonalnemu pełnomocnikowi przez prokurenta oddziałowego samoistnego. Naczelny Sąd Administracyjny podkreślił, że prokura jest pełnomocnictwem szczególnego rodzaju o ustawowo określonym zakresie umocowania. Natomiast wszelkie działania prokurenta oddziałowego samoistnego odnoszą skutek bezpośrednio wobec spółki, o ile mieszczą się w granicach umocowania wynikającego z udzielonej prokury.

03.06.2024

Sąd: Wystawianie faktur nie przemawia za istnieniem stosunku pracy

Prawo pracy

W trakcie trwania współpracy powódka nie kwestionowała tego, że zawarła ze spółką umowę o świadczenie usług. Zrobiła to dopiero na potrzeby zaspokojenia swoich roszczeń z tytułu faktury, która nie została opłacona. W toku postępowania wykazano jednak, że stron nie łączyła umowa o pracę. Sąd podkreślił, że samodzielne organizowanie sobie pracy, brak wydawania poleceń przez pracodawcę oraz brak nadzoru czy sprawdzania realizacji zadań oraz wystawianie faktur za wykonane usługi jest obce stosunkowi pracy.

03.06.2024

Sąd: Nawet jedno samowolne opuszczenie pracy może uzasadniać zwolnienie

Prawo pracy

Pracownik samowolnie opuścił miejsce pracy oraz ominął bramkę z elekronicznym systemem ewidencji wejść i wyjść. Na podstawie wydruków z tego systemu wykazano też mniejszy czas pracy niż wpisany przez pracownika na tradycyjnych listach obecności. Tym samym pracodawca miał podstawy, by utracić do niego zaufanie i wypowiedzieć umowę o pracę.

01.06.2024
1    1  2  3  4  5  6  7  8  9    281