Naczelna Izba Lekarska wymaga od lekarzy z zagranicy, którzy chcą podjąć pracę w polskim systemie ochrony zdrowia, znajomości języka polskiego. Komisja ds. Egzaminów z języka polskiego NRL w zeszłym roku przeegzaminowała 1939 lekarzy z zagranicy. Liczba osób egzaminowanych z roku na rok rośnie. Największy wzrost zanotowano pomiędzy 2022 r, w którym do egzaminów przystąpiło 883 osoby, a 2023 rokiem – kiedy już 1911 lekarzy i lekarek z zagranicy zgłosiło się, by sprawdzić poziom znajomości jeżyka polskiego.
– Fakt ten świadczy o rosnącej potrzebie wnikliwego weryfikowania znajomości języka polskiego wśród coraz większej liczby przybywających do Polski lekarzy z zagranicy. Jedynie taki lekarz, który będzie w stanie właściwie porozumiewać się z pacjentem, może zapewnić mu bezpieczne warunki leczenia – zaznacza Mery Topolska-Kotulecka, przewodnicząca Komisji ds. egzaminów z języka polskiego dla lekarzy cudzoziemców Naczelnej Rady Lekarskiej.
Czas na naukę języka
NIL przyznaje, że pandemia Covid-19 w 2020 r., a także agresja Rosji na Ukrainę w 2024 r., wymagały wyjątkowych rozwiązań w wielu dziedzinach życia, także w opiece zdrowotnej. Wówczas organizatorzy polskiego systemu ochrony zdrowia stworzyli przepisy dotyczące przyznawania prawa na wykonywanie zawodu lekarza albo lekarza dentysty na określony zakres czynności zawodowych, okres i miejsce zatrudnienia na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
Przyznając wspomniane uprawnienia, Ministerstwo Zdrowia (MZ) nie wymagało od lekarzy z zagranicy potwierdzonej żadnym egzaminem czy zaświadczeniem znajomości języka polskiego. Dopiero w październiku 2024 roku MZ wydało komunikat, w którym poinformowało, że po 24 października 2024 r. lekarze z zagranicy będę musieli wykazać znajomość języka polskiego. Od tego czasu, okręgowa rada lekarska przyznaje prawo wykonywania zawodu i wydaje dokument „Prawo wykonywania zawodu lekarza” albo „Prawo wykonywania zawodu lekarza dentysty”. Warunkiem jest przedłożeniu przez wnioskodawcę zgody Ministra Zdrowia na wykonywanie zawodu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej oraz dokumentu poświadczającego znajomość języka polskiego minimum na poziomie B1.
Lekarze, którym ww. prawo zostało przyznane przed 24 października 2024 r., są zobowiązani do przedłożenia właściwej okręgowej radzie lekarskiej dokumentu poświadczającego znajomość języka polskiego minimum na poziomie B1 do 1 maja 2026 r., pod rygorem utraty prawa wykonywania zawodu lekarza albo lekarza dentysty.
Czytaj również: Rząd nie przyjął reformy szpitalnictwa - powodem przepis o lekarzach spoza UE
Luka niebezpieczna dla pacjentów
NRL twierdzi, że luka wymagań pomiędzy lekarzami z zagranicy, którzy otrzymali prawo do wykonywania zawodu w Polsce przed 24 października 2024 roku a tymi, którzy obecnie starają się o jego przyznanie, powoduje bezpośrednie zagrożenie dla pacjentów, o którym mówi przewodnicząca Komisji ds. egzaminów z języka polskiego.
– Zdarza się, że lekarz który pracuje w Polsce już od dwóch lat na podstawie tzw. warunkowego prawa wykonywania zawodu, nie potrafi uzyskać pozytywnego wyniku egzaminu znajomości języka polskiego. To zatrważające, w jak niebezpiecznym położeniu znajduje się pacjent, który trafia na wizytę do takiego lekarza. Dopuszczono do obniżenia standardów dziedziny wymagającej najwyższych kompetencji. Obecnie robimy wszystko, by w kwestii znajomości języka polskiego zagwarantować lekarzom jej rzetelną weryfikację i przystąpienie do wykonywania zawodu w Polsce z niezbędnymi kompetencjami. Stoimy na stanowisku, że wymogi, jakie stawia resort zdrowia w kwestii znajomości języka urzędowego w naszym kraju, odbiegają od standardów europejskich, stąd nasze egzaminy wymagają od zdających lepszego przygotowania i umiejętności – dodaje Mery Topolska-Kotulecka.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Linki w tekście artykułu mogą odsyłać bezpośrednio do odpowiednich dokumentów w programie LEX. Aby móc przeglądać te dokumenty, konieczne jest zalogowanie się do programu. Dostęp do treści dokumentów w programie LEX jest zależny od posiadanych licencji.