Hubert Izdebski

Profesor doktor habilitowany nauk prawnych, profesor Uniwersytetu Humanistycznospołecznego SWPS w Warszawie; emerytowany profesor zwyczajny na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego; członek Centralnej Komisji ds. Stopni i Tytułów (2003–2016) i jej sekretarz (2011–2016); członek-korespondent Polskiej Akademii Nauk; wypromował 30 doktorów w zakresie prawa; od 1989 r. zaangażowany w prace legislacyjne z zakresu administracji publicznej oraz szkolnictwa wyższego i stopni naukowych; adwokat, radca prawny; autor (lub współautor) ponad 30 książek z zakresu prawa publicznego oraz jego podstaw teoretycznych i historycznych, w tym komentarzy do ustawy o stopniach naukowych i tytule naukowym oraz Prawa o szkolnictwie wyższym i nauce.

Artykuły autora

Prof. Izdebski: Akademia Kopernikańska to niepotrzebna rewolucja w nauce

Szkolnictwo wyższe

Prezydium Towarzystwa Naukowego Warszawskiego uznało projekt dotyczący tworzenia Akademii Kopernikańskiej za „wyjątkowo szkodliwy i wręcz ośmieszający powagę państwa polskiego”. Z tą opinią, która nakazuje przypomnieć sobie zakończenie starego dowcipu: „i śmiesznie, i strasznie”, trudno się nie zgodzić - uważa prof. Hubert Izdebski.

14.04.2021

Prof. Izdebski: Minister nie może ograniczać autonomii uczelni

Szkolnictwo wyższe

Ustawa o szkolnictwie wyższym nie zawiera jakiegokolwiek upoważnienia do powiązania przez ministra podejmowania czynności nadzorczych ze wstrzymywaniem wykonywania przepisów o finansowaniu systemu szkolnictwa wyższego i nauki - zwraca uwagę prof. Hubert Izdebski. I dodaje, że minister nie ustala też trybu studiowania.

09.11.2020

Prof. Izdebski: Tarcza wydłuża terminy i zmienia zasady oceny dorobku naukowego

Szkolnictwo wyższe

Nie wszystkie zmiany dla szkolnictwa wyższego, które zawierają kolejne tarcze antykryzysowe, mają związek z epidemią. Część noweli koryguje nieścisłości - eliminuje się m.in. trudno wytłumaczalne ograniczenie co do czasu opublikowania (dotąd dopiero od 2019 r.) artykułów uwzględnianych do minimalnego dorobku kandydata do stopnia doktora habilitowanego - wskazuje prof. Hubert Izdebski.

04.05.2020

Stan wyjątkowy to nie tylko zawieszenie zajęć

Administracja publiczna Szkolnictwo wyższe Koronawirus

Ustawa o stanie wyjątkowym pozwala na dużo szersze działania niż te, jakie podjęto na podstawie obecnie obowiązujących przepisów mających zapobiegać rozprzestrzenianiu się epidemii koronawirusa. W tym między innymi na cenzurę prewencyjną, użycie broni i zawieszenie akcji protestacyjnych studentów - wskazuje prof. Hubert Izdebski.

20.03.2020
1  2