united kingdom
ukraine

Czy staż pracy wróci jako podstawa do nabycia prawa do emerytury?

Finanse publiczne Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne

Wprowadzenie stażu pracy albo minimalnego kapitału emerytalnego, albo jednego i drugiego razem, jako podstawy do nabycia prawa do emerytury - ma być sposobem na rosnącą rzeszę osób, którym ZUS wypłaca emerytury niższe od minimalnej. W marcu 2023 roku takie świadczenia pobierało już 368,5 tys. osób. Tylko w 2022 r. przyznano 44 tys. mikroemerytur. Zdaniem prawników i samego ZUS, jeśli nic nie zrobimy, to za parę lat takich emerytur może być nawet 600 tysięcy.

08.01.2024

Firmy czekają problemy - na pomostówki mogą odejść dobrzy pracownicy

Finanse publiczne Emerytury i renty Prawo pracy

Zmieniające się od 1 stycznia 2024 r. przepisy o emeryturach pomostowych umożliwią skorzystanie z tego świadczenia pracownikom wykonującym pracę w warunkach szczególnych lub o szczególnym charakterze – i to także tym, którzy rozpoczęli pracę po 1 stycznia 1999 r. Zdaniem prawników nowe prawo nie wpłynie znacząco na sytuację na rynku pracy, choć niektórzy pracodawcy powinni przygotować się na ruchy kadrowe.

02.01.2024

SA: Stałe leczenie, a nawet operacja - nie uprawnia do renty

Emerytury i renty

Zakwalifikowanie do zabiegu operacyjnego nie jest równoznaczne z niezdolnością do pracy. Tak samo należy ocenić przypadek, gdy wnioskodawca poddał się takiemu zabiegowi. O ile w każdym z tych przypadków całkowicie lub częściowo nie utracił on zdolności do pracy zarobkowej z powodu naruszenia sprawności organizmu – orzekł Sąd Apelacyjny w Krakowie.

29.12.2023

Pomostówki dla faktycznie spracowanych, czy tych, za którymi stoją związki?

Finanse publiczne Domowe finanse Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne

OPZZ rozmawia z resortem rodziny i polityki społecznej o wydłużeniu wykazu stanowisk, na których prace wykonywane są w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze. Związkowcy chcą dopisać do listy m.in. dróżników, inspektorów transportu drogowego i listonoszy. Zdaniem prawników, uporządkowanie emerytur pomostowych należy rozpocząć od innych spraw, niż dopisywanie na listę kolejnych uprawnionych grup.

19.12.2023

Czy jest sens wprowadzać emerytury stażowe, skoro są emerytury pomostowe będące stażówkami?

Finanse publiczne Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne

Od 1 stycznia 2024 roku zniesiony zostanie wygasający charakter emerytur pomostowych. Mimo to do Sejmu wpłynęły dwa projekty ustaw – rządowy, premiera Mateusza Morawieckiego i obywatelski – przewidujące wprowadzenie tzw. emerytur stażowych. Zdaniem prawników, nie ma sensu, aby w systemie były dwa odrębne modele. Przed uporządkowaniem należy jednak zastanowić się, czy jako społeczeństwo chcemy ludzi wysyłać na wcześniejsze emerytury, czy nas na to stać i czy nie ma innych rozwiązań.

13.12.2023

ZUS: Nie trzeba składać nowego oświadczenia w ZUS, jeśli nie zaszły zmiany

Emerytury i renty PIT

Nie ma potrzeby składania co roku oświadczeń podatkowych w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych przez emerytów czy rencistów. Oświadczenia dotyczące np. wspólnego rozliczenia z małżonkiem, obowiązują także na kolejne lata podatkowe. Nowe oświadczenie składa się w sytuacji zmiany lub odwołania dotychczasowego - przypomina ZUS.

11.12.2023

Emerytura wcześniejsza dla aktora teatru lalek, ale nie pomostowa

Domowe finanse Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne

Osoba, która urodziła się po 31 grudnia 1948 r. i wykonywała pracę aktora teatru lalek, może uzyskać wcześniejszą emeryturę z tytułu pracy w szczególnym charakterze, gdy spełni do niej warunki. Nie ma natomiast szansy na emeryturę pomostową, bo z prac związanych z działalnością twórczą lub artystyczną uprawnia do niej jedynie praca tancerzy zawodowych – twierdzi MRiPS.

09.12.2023

W grudniu do niektórych świadczeniobiorców przyjdzie podwójny przelew z ZUS

Domowe finanse Emerytury i renty

Dobre wiadomości dla seniorów. Dwa przelewy w grudniu dostaną seniorzy, którym ZUS wypłaca emerytury w pierwszym dniu każdego miesiąca. Tym, którzy swoje pieniądze dostają 25. dnia miesiąca wypłata zostanie zrobiona jeszcze przed światami Bożego Narodzenia – przypomina Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

08.12.2023

Nowela ustawy o emeryturach pomostowych do poprawy?

Emerytury i renty Prawo pracy

Mimo uchylenia z dniem 1 stycznia 2024 roku wygasającego charakteru emerytur pomostowych, są osoby, które mimo posiadania ponad 20-letniego stażu pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, mogą z dobrodziejstwa tej ustawy nie skorzystać, bo nie spełniają wymogu zatrudnienia w takich warunkach po dniu 31 grudnia 2008 r. MRiPS uspokaja, że warunek ten nie ma charakteru absolutnego, bo w noweli jest przepis szczególny. Nie wiadomo jednak, jak do sprawy podejdzie ZUS.

30.11.2023

Będzie renta wdowia z limitem górnym sumy świadczeń do 10 000 złotych?

Domowe finanse Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne

Są dwie koncepcje renty wdowiej. Pytanie, czy będzie ona formą „odziedziczenia” udziału w świadczeniu wypracowanym przez małżonka, czy też socjalnym wsparciem dla uboższych świadczeniobiorców. Ta druga koncepcja została przyjęta w firmowanym przez Lewicę projekcie obywatelskim. Tak, czy owak, to czy uprawniony będzie pobierać 50 proc. swojej emerytury i całą po zmarłym małżonku, czy na odwrót, będzie zależało od tego, co będzie dla niego korzystniejsze.

29.11.2023

W 2022 r. kwota wypłaconych świadczeń emerytalno-rentowych była wyższa o 9,1 proc., niż w 2021 r.

Finanse publiczne Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne

W 2022 roku liczba emerytów i rencistów w Polsce wyniosła 9 255,8, tys. osób i była o 0,3 proc. niższa niż w roku poprzednim – podał GUS. W stosunku do liczby ludności Polski grupa ta stanowiła 24,5 proc. Dominowały w niej osoby pobierające emerytury, których liczba w stosunku do roku poprzedniego wzrosła o 38,6 tys. osób, tj. o 0,5 proc. Przeciętna miesięczna emerytura z ZUS w całym 2022 r., łącznie z dodatkami pielęgnacyjnymi, wyniosła 2 889,21 zł.

23.11.2023

Wolne dni górnika - honorowego krwiodawcy do odpracowania

Emerytury i renty Prawo pracy Poprawmy prawo Wojsko

Dni ćwiczeń wojskowych, dwa dni wolne dla honorowych dawców krwi, a nawet przewidziane w kodeksie pracy zwolnienie od pracy z tytułu siły wyższej i pięć dni na opiekę nad członkiem rodziny - nie są zaliczane górnikom do okresu pracy górniczej. W efekcie każdy, kto chce przejść na emeryturę po 25 latach pracy pod ziemią, bez względu na wiek, musi te dni odpracować. Zdaniem prawników, to luka w przepisach. Związkowcy twierdzą, że wszyscy decydenci wiedzą o problemie, ale stosownych zmian w prawie nadal brak.

21.11.2023

TK: Korzystniejsze zasady waloryzacji tylko emerytur czerwcowych po 2021 r. niezgodne z konstytucją

Finanse publiczne Wymiar sprawiedliwości Domowe finanse Emerytury i renty

Artykuł 17 ustawy zmieniającej ustawę o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw w związku z art. 25a ust. 2 pkt 2 i ust. 2a ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych w zakresie, w jakim pomija emerytury przyznane na wniosek zgłoszony przed 1 czerwca 2021 r., jest niezgodny z art. 32 ust. 1 w związku z art. 67 ust. 1 Konstytucji – orzekł w środę Trybunał Konstytucyjny. Jak ustalił serwis Prawo.pl, orzeczenie dotyczy 97 tys. osób a koszt wypłaty wyrównania w 2024 r. szacowany jest na 258 mln zł.

15.11.2023

TK zajmie się dziś sprawą tzw. emerytur czerwcowych

Emerytury i renty

Trybunał Konstytucyjny zaplanował na 15 listopada termin rozpoznania sprawy dotyczącej emerytur czerwcowych. Wyrok dotyczyć będzie osób urodzonych po 31 grudnia 1948 r., uprawnionych do emerytur z nowego systemu emerytalnego. Trybunał Konstytucyjny wyda wyrok jeszcze przed zaprzysiężeniem nowego rządu. Oznacza to, że skutki finansowe wyroku mogą stanowić nowy problem dla tworzącej się ekipy.

15.11.2023

Tylko trzech ojców dostaje pieniądze z programu Mama 4+

Domowe finanse Emerytury i renty

Prawie 3 tys. Dolnoślązaków dostaje pieniądze z programu Mama 4+. Z wypłat korzystają głównie matki, ale w wyjątkowych sytuacjach pieniądze mogą otrzymać także ojcowie. Na Dolnym Śląsku jest ich trzech. W 2022 roku w całym kraju rodzicielskie świadczenie uzupełniające dostawało 55,8 tys. osób.

14.11.2023

Będzie koniec składki zdrowotnej w wersji Polskiego Ładu

Emerytury i renty Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne

Odejście od opresyjnego systemu podatkowo-składkowego poprzez wprowadzenie korzystnych i czytelnych zasad naliczania składki zdrowotnej przewiduje umowa koalicyjna, jaką w piątek, 10 listopada, podpisały trzy opozycyjne ugrupowania startujące w wyborach parlamentarnych 15 października 2023 r.: Koalicja Obywatelska, Trzecia Droga i Nowa Lewica.

10.11.2023

Wkrótce komornik wyegzekwuje wierzytelność online także w ZUS

Domowe finanse Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne

ZUS ma założenia koncepcji automatyzacji procesu egzekucji, które zostały już uzgodnione z samorządem komorniczym – ustalił serwis Prawo.pl. Zespół legislatorów Zakładu przygotował też projekt nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz kodeksu postępowania cywilnego i ustawy o komornikach sądowych. Projekt, który będzie konsultowany z innymi organami rentowymi, ma trafić do Sejmu X kadencji, aby ten przyjął go w pierwszym półroczu 2024 r.

10.11.2023

ZUS: Jak zdobyć dokumenty brakujące do emerytury

Domowe finanse Emerytury i renty Prawo pracy

Jeśli ktoś planuje przejście na emeryturę, ale brakuje mu zaświadczeń sprzed lat, wtedy emerytura będzie niższa niż wtedy, gdy Zakład Ubezpieczeń Społecznych ma komplet danych – przypomina Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Szczególnie dotyczy to dokumentów potwierdzających, że dana osoba pracowała przed 1999 rokiem.

08.11.2023

Rekompensata tylko dla tych, którzy nie mogli przejść na jakąkolwiek wcześniejszą emeryturę

Domowe finanse Emerytury i renty

Przyznawanie rekompensat osobom, które przebywały na wcześniejszej emeryturze z innych tytułów niż praca w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze, byłoby sprzeczne z intencją ustawodawcy – uważa MRiPS. Według resortu, taka osoba posiadając (dodatkowo) – w ramach stażu pracy – co najmniej 15-letni szczególny staż pracy, byłaby podwójnie uprzywilejowana. Bo mogłaby korzystać zarówno z przywileju przejścia na wcześniejszą emeryturę, jak i z powiększenia jej wysokości.

04.11.2023

Korzystniejsze zasady waloryzacji także emerytur czerwcowych przed 2021 r. – zdecyduje TK

Domowe finanse Emerytury i renty

Trybunał Konstytucyjny będzie musiał zdecydować, czy wprowadzenie korzystniejszych zasad waloryzacji emerytur czerwcowych tylko dla osób, które kończyć będą aktywność zawodową po 21 maja 2021 r. i z pominięciem tych, którzy na emerytury przechodzili wcześniej - w czerwcu, ale w latach 2009-2019, jest zgodne z Konstytucją RP. Rozprawa już 9 listopada. Zdaniem prawników, potwierdzenie niekonstytucyjności przepisów będzie wiązało się z koniecznością wypłaty wyrównania wszystkim tym osobom razem z odsetkami.

30.10.2023