UODO radzi, jak chronić swoje dane osobowe

RODO

Dane osobowe, są cennym „towarem” rynkowym wykorzystywanym w celach marketingowych i sprzedażowych. Zdarza się więc, że w przypadku ich utraty, kiedy to danymi posługuje się osoba do tego nieuprawniona, są one użyte są w celach przestępczych, takich jak np. wyłudzanie pożyczek czy kredytów.

10.10.2019

Wicepremier: Po wyborach wróci temat dekoncentracji mediów

Prawo gospodarcze

Wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński przypomniał, że projekt dekoncentracji mediów jest przygotowywany od dawna, a do jego realizacji Prawo i Sprawiedliwość zamierza wrócić po wyborach, jeśli je wygra. Zastrzegł jednak, że zmiany w tym zakresie będą wprowadzane w dialogu z partnerami europejskimi.

09.10.2019

Za kopcącą rurę wydechową można stracić dowód rejestracyjny

Środowisko

W środę odbywa się kolejna w tym roku policyjna akcja "Smog". Na drogi całej Polski wyjedzie około 5 tys. policjantów ruchu drogowego, którzy skupią się na kontroli jakości spalin. Sprawdzą także ogólny stan techniczny pojazdu. Od początku roku przy okazji takich kontroli policjanci zatrzymali prawie 7,8 tys. dowodów rejestracyjnych.

09.10.2019

UOKiK apeluje o podawanie prawdziwych cen usług

Prawo cywilne Rynek i konsument Prawo gospodarcze

Prezentowanie cen z rabatem tak jak cen standardowych to wprowadzanie konsumentów w błąd - stwierdził prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. I zaapelował do firm telekomunikacyjnych o to, aby rzetelnie informowały o rzeczywistej cenie usług.

07.10.2019

Jak pozwać bank i ile to kosztuje

Kredyty frankowe

Rzecznicy: praw obywatelskich i finansowych zachęcają frankowiczów, by wchodzili w spór z bankami. Wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej jest bowiem dla nich korzystny - sądy mogą albo "odfrankowić" kredyt albo unieważnić umowę. By zacząć spór, nie są od razu potrzebne duże pieniądze. Wystarczy kilka tysięcy złotych.

07.10.2019

Notariusze: Uwaga na umowy "mieszkanie za opiekę"

Prawo cywilne Prawo rodzinne

Widać wzrost zainteresowania starszych osób sposobem przekazania swojego majątku - twierdzą notariusze. Przyznają, że to ważne zagadnienie w starzejącym się społeczeństwie, ale zalecają ostrożność przy zawieraniu umów przekazania mieszkania przez seniora za opiekę.

06.10.2019

USA: Polska wytypowana do włączenia do ruchu bezwizowego

Prezydent Donald Trump powiedział w piątek, że podpisał zgodę na włączenie Polski do programu ruchu bezwizowego, na mocy którego w celach turystycznych i biznesowych do Stanów Zjednoczonych można bez wizy wjechać na 90 dni. To początek procedury, którą kontynuować będą Departament Stanu i resort bezpieczeństwa narodowego.  

04.10.2019

Internowani w stanie wojennym zyskają prawo do odszkodowania

Prawo cywilne

Osoby, które poniosły szkodę lub doznały krzywdy w związku z wydaniem wobec nich, niewykonanych orzeczeń sądowych albo niewykonanych decyzji o internowaniu w stanie wojennym będą mogły domagać się odszkodowania. Będą miały też więcej czasu na dochodzenie swoich praw.

04.10.2019

Loty ViP-ów: kolejne ograniczenia jawności

Administracja publiczna

Prezydent podpisał ustawę o lotach najważniejszych osób w państwie. Nie ma w niej jednak obowiązku publikowania w Biuletynie Informacji Publicznej Centralnego Rejestru Lotów oraz bieżącej aktualizacji rejestru. Zdaniem Sieci Obywatelska Watchdog brak takich zapisów ogranicza jawność.

04.10.2019

Sądy częściej orzekną na korzyść frankowiczów

Prawo cywilne Kredyty frankowe

Za sprawą orzeczenia Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej sądy mogą albo "odfrankowić" kredyt, albo unieważnić umowę. Banki przekonują, że to drugie rozwiązanie nie jest dobre dla kredytobiorców, bo będą od nich dochodzić wynagrodzenia za korzystanie z kapitału. Zdaniem prawników oba rozwiązania są dla frankowiczów korzystne finansowo.

04.10.2019

Wlk. Brytania ma nowe propozycje w sprawie brexitu

Prawo gospodarcze

Przedkładam Unii Europejskiej "konstruktywne i rozsądne propozycje" w sprawie brexitu i mam nadzieję, że Bruksela znajdzie miejsce na kompromis w celu zawarcia umowy - stwierdził w środę premier Wlk. Brytanii Boris Johnson. Komisja Europejska obiecała ocenić je obiektywnie, w świetle dobrze znanych kryteriów.

02.10.2019

Aktor, dziennikarz i tłumacz wygrali z państwem spór o smog

Środowisko Administracja publiczna

Warszawski sąd rejonowy uwzględnił w wydanym we wtorek wyroku trzy pozwy - aktora Jerzego Stuhra, dziennikarza Mariusza Szczygła i tłumacza Tomasza Sadlika - którzy pozwali państwo za naruszenie prawa do korzystania z niezanieczyszczonego powietrza i zasądził łącznie 35 tys. zł zadośćuczynień na cele charytatywne.

01.10.2019

"Polski" czosnek z Egiptu - handel wciąż nie oznacza pochodzenia warzyw i owoców

Rynek i konsument Prawo gospodarcze

Handel ma obowiązek oznaczania świeżych warzyw i owoców krajem pochodzenia, a tymczasem okazuje się, że w sklepach można kupić „polski” czosnek z Egiptu, a "polską" cebulę jednocześnie z kilku krajów. Inspekcja Handlowa wykryła takie nieprawidłowości w prawie co trzecim z kontrolowanych sklepów.

01.10.2019

Prawo działa - klienci Neckermanna wracają do kraju

Dzięki zabezpieczeniom klienci Neckermanna wracają planowo do Polski - poinformowała w sobotę Polska Izba Turystyki. I dodała, że firma Neckermann Polska posiadała odpowiednie gwarancje ubezpieczeniowe i odprowadzała składki na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny.

29.09.2019

Prezes PiS zapowiada zmiany ustrojowe

Administracja publiczna

W wyborach za dwa tygodnie podejmiemy decyzję o charakterze ustrojowym, decyzję co do tego, jaki ustrój będzie panował w naszym kraju - zapowiedział prezes PiS Jarosław Kaczyński. I dał do zrozumienia, że jeśli partia zdobędzie większość konstytucyjną, to dokona zmian w ustawie zasadniczej, a jeśli nie, to będzie zmieniać mechanizmy funkcjonujące w państwie.

28.09.2019

Prostytucja, sutenerstwo, kuplerstwo - seks biznes na granicy prawa

Prawo karne Prokuratura Policja

Na sutenerstwie małżeństwo z Krakowa w ciągu kilku lat zarobiło co najmniej 10 mln złotych. Nie ma miesiąca aby policjanci nie informowali o kolejnej grupie przestępczej, która zarabia na eksploatacji cudzego ciała. Prostytucja nie jest przestępstwem, ale są nimi sutenerstwo, stręczycielstwo i kuplerstwo. To ostatnie może polegać np. na wynajmowaniu pomieszczeń.

28.09.2019

Niższy podatek to wyższe emerytury i renty

Emerytury i renty PIT

Od października zaczyna obowiązywać obniżona stawka podatku PIT dla osób uzyskujących dochód do kwoty 85 528 zł rocznie. Zmianę odczują też emeryci i renciści - ich świadczenie będzie wyższe od kilku do kilkudziesięciu złotych miesięcznie, a co za tym idzie - od kilkudziesięciu do kilkuset złotych rocznie.

27.09.2019

Po bankructwie biura podróży można odzyskać pieniądze, ale są wyjątki

Prawo cywilne

Największe szanse na odzyskanie pieniędzy włożonych w wycieczkę turystyczną, organizowaną przez upadłe biuro podróży mają osoby, które jeszcze na nią nie wyruszyły. Najmniejsze - turyści, którzy wykorzystali w pełni swój urlop, zgodnie z umową. Nie dostaną oni rekompensaty - twierdzą eksperci od turystyki.

26.09.2019