Trzyosobowe składy, częstsze uzasadnienia i sędzia jak partner

Wymiar sprawiedliwości

Sędzia ma być partnerem stawiającym na dialog ze stronami i pełnomocnikami, składy w apelacji mają być ponownie trzyosobowe, a uzasadnienia sporządzane także w sytuacji postanowień niezaskarżalnych - wynika z projektu zmian w procedurze cywilnej, który właśnie przygotowała Adwokatura. Adwokaci postulują też, by pełnomocnik z urzędu nie musiał sporządzać apelacji, jeśli uzna, że nie ma do tego podstaw, oraz, by nie było obowiązku umieszczania wniosków dowodowych w petitum pozwu.

09.07.2024

Możliwe zmiany w opłatach za egzamin wstępny na aplikację sędziowską i prokuratorską

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Prokuratura

Osoby ubiegające się o przyjęcie na aplikację sędziowską i prokuratorską od lat skarżą się na zasady ponoszenia opłat za egzamin wstępny. Konkurs składa się bowiem z dwóch etapów, a zdecydowana większość kandydatów nie przechodzi do drugiego etapu. Mimo to, wszyscy wnoszą pełną opłatę (w tym roku 2150 zł). Ministerstwo Sprawiedliwości poinformowało, że przedstawione zostaną analizy koncepcyjne w zakresie ewentualnych modyfikacji przepisów dotyczących zwrotu kandydatom części uiszczonej uprzednio pełnej wysokości opłaty.

08.07.2024

Projekt ustawy o biegłych prawie gotowy

Wymiar sprawiedliwości

W przyszłym tygodniu Ministerstwo Sprawiedliwości ma zaprezentować projekt ustawy o biegłych sądowych. To trwający od kilkudziesięciu lat problem w wymiarze sprawiedliwości, z którym kolejne rządy nie umiały sobie poradzić. Według zapowiedzi ministra Adama Bodnara, ma to być przemyślana regulacja, a według szefa pracującego nad nią zespołu, ma ona kompleksowo rozwiązać wskazywane od dawna problemy.

08.07.2024

Adwokat neo-sędzią? Będzie musiał odejść z sądu, ale do zawodu łatwo nie wróci

Wymiar sprawiedliwości

Trwają intensywne prace nad rozwiązaniem problemu tzw. neo-sędziów, Komisja Kodyfikacyjna Ustroju Sądownictwa i Prokuratury zapowiadała stosowny projekt już jesienią. Jednym z problemów do rozwiązania będzie na pewno sytuacja tych sędziów, którzy wzięli udział w konkursach jako adwokaci czy radcy prawni. Adwokatura i radcy już sygnalizują, że automatycznego powrotu nie będzie, bo wpis na listę adwokatów wymaga zbadania rękojmi, a ta wiąże się też z podejściem do praworządności.

08.07.2024

Kajaki z tatą, wypad w góry z mamą - o kontakty "wakacyjne" warto wcześniej zadbać

Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne

Dostosowanie urlopów w porozwodowym patchworku często jest nie lada wyzwaniem i to nawet jeśli byli partnerzy na co dzień nieźle się dogadują. Dlatego sędziowie i prawnicy podkreślają, że nawet ustalenia dotyczące wakacji warto mieć na papierze. Widać to zresztą m.in. we wnioskach o ustalenie lub zmianę kontaktów - większość zawiera odrębne żądanie dotyczące okresu wakacyjnego. Kolejną kwestią są alimety - uszczuplanie ich ze względu na miesięczny wypad z dzieckiem, też jest łamaniem prawa.

06.07.2024

Brazewicz i Kasicki: Rażąca bezczynność Schaba, Lasoty i Radzika

Wymiar sprawiedliwości

Do dziś w ponad 100 sprawach sędziowskich nie podjęto decyzji o skierowaniu ich do sądu lub o umorzeniu postępowania, przy czym od dłuższego czasu nie są wykonywane żadne czynności dowodowe. Jest to rażące naruszenie praw obywatelskich tych sędziów, którym wiele lat temu postawiono zarzuty, a którzy do dziś nie mogą doczekać się ani decyzji rzecznika, ani ewentualnej możliwości obrony – wyjaśniają rzecznicy dyscyplinarni Ministra Sprawiedliwości.

05.07.2024

SN: Nie ma jasności, czy bank może zatrzymać kwoty, gdy umowa kredytu nieważna

Prawo cywilne Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Sędziowie nadal mają wątpliwości, czy zarzut zatrzymania jest skuteczny na wypadek unieważnienia umowy kredytu. Izba Cywilna Sądu Najwyższego przekazała rozszerzonemu składowi siedmiu sędziów zagadnienie prawne wymagające podjęcia uchwały, aby definitywnie rozstrzygnął czy umowa kredytu ma charakter umowy wzajemnej.

04.07.2024

SN odchodzi od linii orzeczniczej w sprawie potrącenia

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Dla skuteczności podniesienia zarzutu potrącenia na podstawie art. 203(1) k.p.c. i odbioru takiego oświadczenia wystarczające jest pełnomocnictwo procesowe - taką uchwałę podjęła Izba Cywilna Sądu Najwyższego w odpowiedzi na zagadnienie przedstawione przez Sąd Apelacyjny w Katowicach. Uchwała ta stanowi odejście Sądu Najwyższego od jego dotychczasowej linii orzeczniczej, jak również od wieloletniej i ugruntowanej linii orzeczniczej sądów powszechnych.

04.07.2024

Prokuratorzy w KRS w sprawie rzeczników dyscyplinarnych

Wymiar sprawiedliwości

Przedstawiciele Prokuratury Krajowej weszli do Krajowej Radzie Sądownictwa, żądając wydanie dokumentacji rzeczników dyscyplinarnych, a konkretnie akt dyscyplinarek sędziów - potwierdziła to sędzia Dagmara Pawełczyk-Woicka, przewodnicząca Rady. Ma to być efektem - według doniesień medialnych - zawiadomienia złożonego przez sędziego Włodzimierza Brazewicza, powołanego przez ministra sprawiedliwości Adama Bodnara na rzecznika dyscyplinarnego ad hoc.

03.07.2024

SN wznawia postępowanie w sprawie wygaśnięcia mandatu Kamińskiego

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Sąd Najwyższy wznowił postępowanie zakończone postanowieniem z 10 stycznia 2024 r. wydanym przez Izbę Pracy tego sądu, w którym oddalono odwołanie od postanowienia Marszałka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej w sprawie wygaśnięcia mandatu posła Mariusza Kamińskiego. W wyniku wznowienia postępowania SN uchylił wskazane postanowienie i umorzył postępowanie.

03.07.2024

Ruszyła XIII edycja Rising Stars Prawnicy - liderzy jutra 2024

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Już po raz XIII Wolters Kluwer Polska organizuje konkurs Rising Stars Prawnicy - liderzy jutra - tym razem 2024 r. Jury wyłoni młodych prawników wyróżniających się nie tylko wiedzą, ale też pracą na rzecz społeczeństwa i państwa prawa, a także kreatywnością i wykorzystywaniem nowych technologii. Kandydaci nie mogę mieć więcej niż 35 lat. Zgłoszenia przyjmowane są do 10 września.

03.07.2024

Prawo do odszkodowania za wywłaszczoną nieruchomość przechodzi na spółkę

Wymiar sprawiedliwości Spółki Nieruchomości

Konsekwencją połączenia spółek jest utrata bytu prawnego jedynie przez spółkę przejmowaną, w której, w dniu połączenia, wszystkie prawa i obowiązki wstępuje spółka przejmująca. Spółka przejmująca zachowuje swoją odrębność i przechodzą na nią wszelkie nabyte przez spółkę przejmowaną przed połączeniem prawa, w tym prawa ze sfery publicznoprawnej - pisze dr Piotr Sitnik, adwokat w DLA Piper.

03.07.2024

W prokuraturach anonimowa ankieta dotycząca m.in. mobbingu

Wymiar sprawiedliwości

Prokuratorzy i pracownicy prokuratury mają do wypełnienia specjalną ankietę, dotyczącą ewentualnych przypadków mobbingu, dyskryminacji i molestowania. Dotyczy ona okresu od 1 stycznia 2016 r. do 1 stycznia 2024 r., a została przygotowana przez Zespół do spraw przeciwdziałania praktykom mobbingowym, dyskryminacyjnym oraz molestowania seksualnego, powołany w kwietniu przez Prokuratora Krajowego.

03.07.2024

NRA: Do wyboru sędziów TK potrzebne zmiany w regulaminie Sejmu

Wymiar sprawiedliwości

Procedura wyboru sędziów Trybunału Konstytucyjnego powinna gwarantować, że będą to osoby charakteryzujące się najwyższą wiedzą prawniczą, doświadczeniem zawodowym, będącym fundamentem należytego wykonywania obowiązków sędziego, spełniające wymóg apolityczności. Sam proces musi zaś być w pełni transparentny i odbywać się z możliwością dokonania realnego wyboru spośród kilku kandydatów na jedno stanowisko sędziowskie - pisze do marszałka Sejmu Przemysław Rosati, prezes NRA. Dodaje, że wymaga to zmian w regulaminie Sejmu.

02.07.2024

Na ręce Rolex, a przed sądem najniższa krajowa - alimenciarz nadal ukrywa dochody

Wymiar sprawiedliwości

MS intensywnie pracuje nad tabelami alimentacyjnymi. Prawnicy podkreślają jednak, że to nie wystarczy, bo problemem są ci rodzice, którzy, mimo wyroku sądu, nie płacą alimentów. Wśród wad systemu wymieniają m.in. brak mechanizmów pozwalających na sprawdzenie rzeczywistych dochodów i skuteczne zniechęcenie pracodawców do płacenia wynagrodzenia "pod stołem". Komornicy uważają, że rozwiązaniem mogłyby być zwolnienia podatkowe za "oficjalne" zatrudnianie takiego dłużnika.

02.07.2024

Konkurs na asystenta sędziego - będzie można dołączyć elektroniczne CV

Wymiar sprawiedliwości

Kandydaci na asystenta sędziego nie będą już musieli dołączać do zgłoszenia w konkursie na to stanowisko własnoręcznie sporządzonego życiorysu - projekt rozporządzania jest już w opiniowaniu a Ministerstwo Sprawiedliwości uzasadnia to tym, że powinno być możliwe przygotowanie życiorysu w dowolnej formie. Przy okazji pojawił się postulat, by w czasie konkursu sprawdzać komputerowe umiejętności przyszłych asystentów.

02.07.2024

Prof. Wróbel: Kolejne propozycje zmian w przepisach karnych jeszcze w tym roku

Wymiar sprawiedliwości

Kilkanaście zespołów w ramach Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Karnego zajmie się wypracowaniem punktowych zmian zarówno w zakresie prawa materialnego, jak i procesowego. Projekty mają być gotowe do końca tego roku, a wśród tematów do uregulowania jest m.in. kwestia kary łącznej, umorzenia absorpcyjnego, szerszego stosowania dozoru elektronicznego, zniewagi i zniesławienia - mówi w rozmowie z Prawo.pl prof. Włodzimierz Wróbel, przewodniczący Komisji.

02.07.2024

W Warszawie o wyzwaniach w zakresie procedury cywilnej i kodeksu cywilnego

Wymiar sprawiedliwości

"60-lecie Kodeksu cywilnego i Kodeksu postępowania cywilnego - najważniejsze wyzwania na przyszłość” pod takim tytułem odbędzie się w czwartek 4 lipca konferencja organizowana przez Krajową Radę Radców Prawnych oraz Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Patronat nad wydarzeniem objął minister sprawiedliwości we współpracy z Komisją Kodyfikacyjną Prawa Cywilnego, a wśród tematów są m.in. kwestie usprawnienia cywilnych procesów sądowych.

01.07.2024

SN: Zaległości sędziego powodują zawieszenie i drastyczne obniżenie wynagrodzenia

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Sędziego, który od kilku lat nie wykonuje obowiązków służbowych i był już za opieszałość karany, należy zawiesić w czynnościach służbowych i przekazać jego referat innym sędziom. Dlatego, że stan zaległości obciążających sędziego jest długotrwały, a stosunek do poleceń zmierzających do poprawy sytuacji – lekceważący. Sąd Dyscyplinarny uznał, że w tej sytuacji zachodzi konieczność obniżenia uposażenia o 40 procent.

01.07.2024

Wyrok łączny do poprawki, projekt być może jeszcze w tym roku

Wymiar sprawiedliwości

Pytania prawne i kasacje, które trafiają do Sądu Najwyższego pokazują, że wyrok łączny i łączenie kar, nastręcza sędziom wielu kłopotów. Ustawodawca raczej do tej pory nie pomagał, a częste zmiany przepisów w tym zakresie, spowodowały jeszcze większy chaos. Jak ustaliło Prawo.pl, sprawą zajmie się teraz Komisja Kodyfikacyjna Prawa Karnego - na stole znajdzie się także pomysł likwidacji tej instytucji.

01.07.2024
1  2  3  4  5    369