NSA: Zdrowy rozsądek to podstawa naliczenia kosztów

PIT

Wydatki z tytułu wcześniejszego rozwiązania umowy najmu spełniają kryteria wskazane w art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Powinny więc zostać zakwalifikowane jako koszty uzyskania przychodu skarżącej, stosownie do jej udziału w spółce komandytowej ‒ orzekł NSA i oddalił skargę kasacyjną Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach.

07.06.2019

WSA: Każdy z małżonków powinien otrzymać własną decyzję podatkową

Samorząd terytorialny Podatki i opłaty lokalne

Prezydent miasta nie może dowolnie wybierać, do którego z małżonków skieruje decyzję o zobowiązaniu podatkowym w podatku od nieruchomości. Praktyka doręczania tego rodzaju decyzji tylko do niektórych ze współwłaścicieli jest sprzeczna z przepisami. Potwierdził to WSA w Poznaniu.

06.06.2019

NSA: Zakaz ustanowiony przez ustawodawcę należy respektować

CIT

Strata z tytułu zbycia przedawnionych wierzytelności, nawet w przypadku ich uprzedniego zarachowania jako przychód należny, nie może być uważana przez firmę za koszt uzyskania przychodów. Potwierdził to w niedawnym orzeczeniu Naczelny Sąd Administracyjny.

04.06.2019

NSA: Zwrot wywłaszczonej nieruchomości to nie nabycie

PIT

Jeżeli nieruchomość została zwrócona spadkobiercy właściciela decyzją wydaną na podstawie art. 136 ust. 3 ustawy o gospodarce nieruchomościami i w chwili otwarcia spadku nie wchodziła do spadku po tym właścicielu, to tym samym nie było to nabycie, które prowadziłoby do powstania obowiązku podatkowego w przypadku jej sprzedaży przed upływem pięciu lat od dnia otwarcia spadku.

30.05.2019

WSA: Fiskus nie musi znać numeru telefonu podatnika

Podatki i opłaty lokalne

Nie ma podstaw, by żądać od osób wypełniających deklaracje podatkowe numeru ich telefonu. Rada gminy nie może domagać się ujawnienia tych informacji, choć niewątpliwie ułatwiają one kontakt z podatnikiem. Potwierdził to Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi.

29.05.2019

WSA: Dorosła siostra odbierze polecony

Ordynacja Administracja publiczna

Doręczenie pisma jest prawidłowe, jeśli zamiast adresata listu jego odbiór pokwituje dorosły domownik przebywający w mieszkaniu. W orzecznictwie przyjmuje się, że gdy taka osoba potwierdzi, że odebrała korespondencję, to uznaje się, że przekazała ją też adresatowi - orzekł WSA w Szczecinie.

27.05.2019

WSA: Bezpodstawne ujawnienie tajemnicy skarbowej jest karalne

Ordynacja

Wnioskodawca żądał udostępnienia mu danych zawartych w deklaracjach podatkowych innych osób. Miała z nich wynikać m.in. wartość nabytego przez nich spadku. To, że wnioskodawca posiada interes prywatny w uzyskaniu tych danych nie jest wystarczające do uwzględnienia jego żądania. Organ słusznie odmówił skarżącemu - orzekł WSA w Gliwicach.

23.05.2019

NSA: Nie można oczekiwać od organu, aby domyślał się faktów

CIT

Kosztowy charakter mogą mieć tylko te straty, które powstały wskutek zdarzeń nieprzewidywalnych i nie do uniknięcia przez podmiot gospodarczy racjonalnie i starannie prowadzący swoje interesy. Potwierdził to właśnie w orzeczeniu Naczelny Sąd Administracyjny.

17.05.2019

Sąd UE: Polski podatek handlowy nie jest pomocą państwa

CIT PIT Prawo gospodarcze

Decyzja Komisji Europejskiej dotycząca podatku od sprzedaży detalicznej w Polsce jest nieważna - stwierdził w czwartek Sąd Unii Europejskiej. Zdaniem sądu, Komisja popełniła błąd, uznając sporny środek za pomoc państwa. Jeśli wyrok uprawomocni się, Polska będzie mogła pobierać zawieszony obecnie podatek handlowy.

16.05.2019

WSA: Organ podatkowy zweryfikuje rachunek od biegłego

Podatki i opłaty lokalne

To, że biegły przedstawi rachunek za sporządzenie opinii, nie oznacza, że organ nie ma obowiązku zbadać wysokości żądanego przez niego wynagrodzenia. Należy ocenić, jaki nakład pracy poniósł biegły. Inaczej wydane postanowienie narusza przepisy prawa – orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku.

08.05.2019

Niejasności w prawie trzeba interpretować na korzyść podatnika

CIT Spółki

Wojewódzki Sąd Administracyjny w niedawnym wyroku przypomniał fiskusowi o istnieniu zasady, zgodnie z którą wątpliwości w rozumieniu przepisów podatkowych powinny być rozstrzygane na korzyść podatników. Do tej pory skarbówka wydawała się o tym nie pamiętać. Sporna była tu wartość początkowa i amortyzacja nieruchomości.

29.04.2019

Nie można cofnąć rejestracji, która wygasła

Ordynacja

Skoro uprawniony organ administracji, w drodze decyzji, może cofnąć rejestrację automatu do gier przed jej wygaśnięciem, to za oczywiste i logiczne należy uznać, że rejestracji tej nie może cofnąć, jeżeli ta już wygasła, na przykład w związku z upływem okresu, na jaki została dokonana. Potwierdził to NSA.

15.04.2019

NSA: Zasada neutralności w VAT nie zawsze najważniejsza

VAT

Zasada neutralności nie pozwala na odmienne traktowanie, z punktu widzenia VAT, podobnych towarów lub usług, które są wobec siebie konkurencyjne. Przy ocenie podobieństwa danych towarów lub usług, zasadniczo należy uwzględniać punkt widzenia przeciętnego konsumenta. Potwierdził to Naczelny Sąd Administracyjny.

15.04.2019

NSA: Nie każdy dokument pozwala wznowić postępowanie

Ordynacja

Wznowienie postępowania podatkowego jest możliwe m.in. wtedy, gdy zostanie przedstawiony nowy dowód, który nie został wcześniej ujawniony. Musi on jednak istnieć już w chwili orzekania, a tylko nie został wcześniej ujawniony. Potwierdza to wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego.

11.04.2019

WSA: Sprzedaż pączków to nie świadczenie usług gastronomicznych

Podatki i opłaty lokalne

To, że w kiosku podatniczka zajmowała się sprzedażą hot-dogów i zapiekanek, które wymagały podgrzania, nie oznacza, że nie powinna ponieść opłaty targowej. W kiosku sprzedawano bowiem głównie gotowe pieczywo. Ta działalność była przeważająca. Potwierdził to Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie.

10.04.2019

SN: Adwokat nie zastąpi naczelnika skarbówki przy podpisaniu kasacji

Ordynacja Doradca podatkowy

Należy zwrócić sądowi odwoławczemu akta sprawy karnej przekazane wraz z kasacją oskarżyciela publicznego. Kasacja dotknięta jest brakiem formalnym, gdyż nie została podpisana zgodnie z procedurą. Gdy przepisy wymagają, by pismo podpisał finansowy organ postępowania przygotowawczego, to nie może uczynić tego inny podmiot - orzekł Sąd Najwyższy.

09.04.2019

WSA: Akt poświadczenia dziedziczenia nie zastępuje zeznania podatkowego

Domowe finanse Podatek od spadków i darowizn

To, że został sporządzony notarialny akt poświadczenia dziedziczenia, nie zwalniało spadkobiercy od zgłoszenia nabycia spadku w urzędzie skarbowym. Skoro dokonał on tego z przekroczeniem sześciomiesięcznego terminu, to nie przysługuje mu zwolnienie podatkowe – orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie.

08.04.2019

NSA: Fiskus nie może automatycznie opóźniać zwrotu VAT

Ordynacja

Działania organu podatkowego miały jedynie charakter prewencyjny, a odroczenie realizacji praw podatnika nie było konieczne ‒ orzekł Naczelny Sąd Administracyjny i oddalił skargę kasacyjną organu podatkowego. Sąd uznał, że przesłanki przedłużenia terminu zwrotu VAT nie zostały w tej sprawie wykazane.

05.04.2019

WSA: Organ podatkowy musi sprawdzić kwestię przedawnienia

Ordynacja

Z końcem 2015 roku uległo przedawnieniu zobowiązanie podatkowe spółki. Decyzja organu odwoławczego została doręczona jej pełnomocnikowi w lutym 2016 roku. Jeśli więc nie doszło do zawieszenia lub przerwania biegu terminu przedawnienia, to postępowanie podlegało umorzeniu - orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi.

03.04.2019

WSA: Dania gotowe do spożycia z 8-proc. VAT

VAT

Nie ma podstaw do naliczania 5-proc. VAT dla dań z lokali szybkiej obsługi, jeśli bezpośrednio po wydaniu klientowi nadają się one do spożycia. Inna sytuacja byłaby, gdyby chodziło o dania wymagające obróbki termicznej, np. rozmrożenia lub odsmażenia - stwierdził Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wielkopolskim.

02.04.2019