Strasburg: Dodatek mieszkaniowy dla młodych rodzin to nie dyskryminacja ze względu na wiek

Pomoc społeczna Administracja publiczna

Dodatek mieszkaniowy przysługujący wyłącznie osobom do 35 roku życia nie stanowi naruszenia zakazu dyskryminacji ze względu na wiek i prawo do poszanowania własności - uznał Europejski Trybunał Praw Człowieka. Zdaniem Trybunału, mnie jest to dyskryminacją ze względu na wiek, gdy odmienne traktowanie jest uzasadnione i proporcjonalne do uprawnionego celu, który ma realizować.

03.11.2021

SN: Skarga nadzwyczajna w sprawie pokrzywdzonych przez dewelopera zasadna

Prawo cywilne Rynek i konsument Budownictwo

Sąd Najwyższy uznał, że obciążenie lokatorów długami dewelopera rażąco narusza porządek prawny państwa. Właściciele lokali zostali pozbawieni możliwości wyłącznego dysponowania swoim prawem. Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych uwzględniła zatem skargę Prokuratora Generalnego i uchyliła wyrok Sądu Okręgowego w Gdańsku. Przekazał sprawę do ponownego rozpoznania.

02.11.2021

SN: Zgoda właściciela nieruchomości na zbycie wierzytelności bankowej nie zawsze potrzebna

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Ujawnienie w księdze wieczystej przeniesienia hipoteki w związku ze zbyciem wierzytelności bankowej dokonanym przed nowelizacją ustawy z 2019 r. o Bankowym Funduszu Gwarancyjnym, wymagało zgody właściciela nieruchomości. Ale tylko wtedy, gdy przewidziano ją w oświadczeniu o ustanowieniu hipoteki - taką uchwałę podjęła Izba Cywilna Sądu Najwyższego w składzie trzech sędziów.

02.11.2021

WSA: Cmentarze komunalne w gestii radnych, rzadko burmistrza

Samorząd terytorialny Administracja publiczna

Potrzeba wprowadzenia regulaminu korzystania z cmentarzy gminnych nie jest z reguły kwestią naglącą. Burmistrz nie może zatem bez powodu wyręczać w tej sprawie rady gminy - podkreślił Wojewódzki Sąd Administracyjny w Opolu. Dodał, że regulamin jako akt prawa miejscowego należy formalnie ogłosić, a nie tylko podać do wiadomości mieszkańców.

02.11.2021

WSA: Zwolnienie lekarskie nie uratowało mandatu radnego

Samorząd terytorialny

Rada gminy podjęła uchwałę o wygaśnięciu mandatu radnego, który nie złożył w terminie oświadczenia majątkowego. Tłumaczył się bólem kręgosłupa i zwolnieniami lekarskimi. Wynikało z nich jednak, że mógł się poruszać. Tym samym niedochowanie terminu świadczyło o nieostrożności, a niezłożenie oświadczenia wynikało z jego winy.

30.10.2021

Izba Karna SN: Antoni Bojańczyk źle powołany, nie powinien orzekać

Prawo karne Prawnicy

Skazany nie miał gwarancji procesowych i nie został osądzony przez niezawisły i bezstronny sąd, gdyż osoba powołana na urząd sędziego nie powinna orzekać - stwierdziła 28 października br. Izba Karna Sądu Najwyższego i powołała się na prawo do sądu, które wynika z art. 6 ust. 1 Konwencji Praw Człowieka i Podstawowych Wolności. Tym nieprawidłowo powołanym sędzią był Antoni Bojańczyk. Jego postanowienie Sąd Najwyższy uchylił i przekazał innemu składowi.

29.10.2021

SN: Gdy kurator powołany wbrew swej woli, można odwołać go z funkcji

Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne

Powołanie osoby fizycznej na funkcję kuratora wbrew jej woli może stanowić ważny powód do zwolnienia jej z tej funkcji przez sąd rejestrowy - tak stanowi uchwała trzech sędziów Izby Cywilnej Sądu Najwyższego. Sąd zastosował tu analogię do funkcji opiekuna z Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego.

29.10.2021

SN: Prowizja od pożyczki może być niedozwolona, nawet jeśli nie przekracza ustawowego limitu

Prawo cywilne Rynek i konsument

Okoliczność, że pozaodsetkowe koszty kredytu konsumenckiego nie przekraczają wysokości maksymalnej granicy określonej w ustawie o kredycie konsumenckim nie wyłącza oceny przez sąd, czy postanowienia określające te koszty są niedozwolone. Przy czym prowizja nie jest świadczeniem głównym - taki jest sens uchwał, które zapadły w Izbie Cywilnej Sądu Najwyższego 26 i 27 października br.

29.10.2021

WSA: Częste składanie wniosków nie jest nadużyciem prawa

Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna

Wnioskodawca aktywnie wykorzystywał czas w trakcie odbywania kary pozbawienia wolności. Zaczął bowiem intensywnie składać wnioski o udostępnienie informacji publicznej. Organ uznał takie działanie za nadużycie. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku orzekł jednak, że duża ilość wniosków nie jest jeszcze sama w sobie wystarczająca do przyjęcia, że mamy do czynienia z nadużyciem prawa do informacji.

29.10.2021

Strasburg: Sankcja karna za znieważenie prezydenta narusza Konwencję o prawach człowieka

Prawo karne Administracja publiczna

Skazanie skarżącego na karę pozbawienia wolności w zawieszeniu za dwa posty na Facebooku znieważające prezydenta Turcji stanowiło naruszenie prawa do wolności wyrażania opinii - stwierdził Europejski Trybunał Praw Człowieka. Polski kodeks karny także przewiduje w art. 135 §2 takie sankcje i w obecnym brzmieniu jednoznacznie narusza art. 10 Konwencji.

28.10.2021

Izba Dyscyplinarna podtrzymuje karę dla radcy, który specyficznie żartuje

Prawo karne Prawnicy

Wykonywanie zawodu radcy prawnego wymaga taktu i powściągliwości w okazywaniu osobistego stosunku do stron i uczestników postępowania oraz sądu. W pismach procesowych nie wolno używać słów wulgarnych ani żartować, gdyż narusza do zasady etyczne - orzekła w postanowieniu Izba Dyscyplinarna SN i utrzymała karę finansową w mocy.

28.10.2021

SN: Porozumienie ze związkami zawodowymi nie jest źródłem prawa

Wymiar sprawiedliwości Prawo pracy

Porozumienie zawarte pomiędzy inwestorem zamierzającym nabyć akcje spółki, którego akcjonariuszami są pracownicy, a zakładowymi organizacjami związkowymi działającymi w tej spółce, nie stanowi źródła prawa pracy jako nie oparte na ustawie - to najnowsza uchwała podjęta przez Izęa Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Sądu Najwyższego w składzie siedmiorga sędziów przy jednym zdaniu odrębnym.

28.10.2021

Izba Dyscyplinarna SN uchyliła immunitet prokuratorowi stanu wojennego

Prawnicy Prokuratura

Istnieją dostatecznie uzasadnione podstawy do tego by przypuszczać, że prokurator w stanie spoczynku w 1982 r. popełnił zbrodnię przeciwko ludzkości. Dlatego zaskarżoną uchwałę Sądu przy Prokuratorze Generalnym należało zmienić i zezwolić na pociągnięcie prokuratora do odpowiedzialności karnej - orzekła we wtorek 26 października Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego.

27.10.2021

SN: Akademia muzyczna ukarana za zużycie energii w okresie kryzysu

Prawo cywilne

Maksymalna wysokość kary w warunkach zagrożenia energetycznego kraju nie może przekroczyć 15 procent przychodu osiągniętego przez ukarany podmiot w poprzednim roku podatkowym. Nawet jeśli nie byłby to przedsiębiorca - taki jest sens uchwały Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego.

27.10.2021

SN: Przedawnienie biegnie na nowo z upływem odroczonego terminu, gdy dojdzie do porozumienia

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Zakaz zmiany terminu przedawnienia roszczenia przez czynność prawną nie stoi na przeszkodzie odroczeniu przez strony terminu spełnienia świadczenia, choćby roszczenie stało się już wymagalne. W takim przypadku przedawnienie biegnie na nowo z upływem odroczonego terminu - taką uchwałę podjęła Izba Cywilna Sądu Najwyższego w składzie siedmiorga sędziów.

26.10.2021

Strasburg: Publikacje o skazanym księdzu naruszyły prawa jego matki

Artykuły prasowe na temat zmarłego syna skarżącej - byłego księdza, oskarżonego o molestowanie seksualne małoletnich - stanowiły naruszenie prawa do poszanowania życia rodzinnego, a wyrok karny nie pozbawia oskarżonego prawa do bycia zapomnianym - stwierdził Europejski Trybunał Praw Człowieka.

26.10.2021

SN: Agent płatności dopuszczalny, ale terminów trzeba dotrzymywać

Prawo cywilne Prawo gospodarcze

Pozwana sieć handlowa Auchan mogła posługiwać się podmiotem trzecim - agentem płatności w celu wykonywaniu swoich obowiązków do zapłaty wynagrodzenia kontrahentowi - orzekł Sąd Najwyższy w Izbie Cywilnej. Jednak sąd drugiej instancji powinien ustalić, jakie korzyści z tej dodatkowej umowy wynikały dla dostawcy towarów. Praktyka pokazała wszak, że płatności nie regulowano terminowo.

26.10.2021

SN: Kara finansowa dla lekarza za udział w odwróconym łańcuchu dystrybucji leków

Opieka zdrowotna Zawody medyczne

Wystawienie przez lekarza zapotrzebowania na zakup leków niewykorzystywanych w procesie leczniczym w sposób ewidentny narusza zasady etyki, a zwłaszcza powołanie lekarskie - orzekł w Izbie Karnej Sąd Najwyższy i utrzymał w mocy karę finansową wymierzoną przez sądy lekarskie. Potwierdził raz jeszcze, że udział lekarzy i farmaceutów w tzw. odwróconym łańcuchu dystrybucji leków godził w interes pacjentów.

25.10.2021

SA: Niskie kwalifikacje pracownika nie świadczą o pozorności umowy

Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne

Zakład Ubezpieczen Społecznych twierdził, że zatrudnienie menedżera do spraw marketingu było fikcyjne i ukierunkowane na nabycie przez niego uprawnień do świadczeń z ubezpieczenia społecznego. Okoliczności, które miały na to wskazywać, to niskie kwalifikacje pracownika, wygórowane wynagrodzenie i brak działu marketingu w firmie. Sądy jednak nie uznały tych argumentów.

25.10.2021