SA: Służba w wojsku w PRL zaliczana jako praca w szczególnych warunkach

Emerytury i renty Prawo pracy

Gdy ubezpieczony wrócił z wojska, w ciągu 30 dni stawił się na badania lekarskie niezbędne do ustalenia, czy może pracować w szczególnych warunkach. Służba w wojsku miała miejsce bezpośrednio przed, jak i po pracy ubezpieczonego w warunkach szczególnych. Nabył on więc prawo do emerytury - orzekł Sąd Apelacyjny w Lublinie.

25.03.2019

WSA: Alkoholu nie można sprzedawać w sąsiedztwie obiektów chronionych

Samorząd terytorialny

Rada miasta uchwaliła, że punkty sprzedaży alkoholu będą mogły być lokalizowane w odległości nie mniejszej niż 20 metrów od szkół, przedszkoli, żłobków, domów dziecka oraz obiektów sakralnych i cmentarzy. WSA w Białymstoku uznał, że taka odległość z pewnością nie ogranicza dostępności alkoholu.

25.03.2019

SN: Niepłacenie alimentów nadal jest przestępstwem

Prawo karne

Zmiana przepisu kodeksu karnego, dotyczącego "uporczywego" uchylania się od płacenia alimentów nie wpłynęła na sytuacje osób zobowiązanych, wobec których orzeczono ten obowiązek przed wejściem w życie ustawy - stwierdził Sąd Najwyższy.

23.03.2019

Gmina zapłaci, bo próg w toalecie był za wysoki

Samorząd terytorialny

Gmina odpowiada za to, że wejście do toalety na cmentarzu komunalnym nie spełniało warunków technicznych wymaganych przepisami prawa. Odpowiada więc za skutki upadku kobiety, która potknęła się w takim obiekcie o zbyt wysoki próg – potwierdził Sąd Okręgowy w Olsztynie.

23.03.2019

SN ocenia, czy przegląd prasy jest utworem chronionym prawem autorskim

Prawo cywilne Prawo gospodarcze

Po rozpoznaniu skargi kasacyjnej Wydawnictwa "Infor" Sp. z o.o., Sąd Najwyższy na rozprawie 21 marca br. powziął wątpliwość, czy można bezpłatnie korzystać ze skanów całych artykułów z gazety pod szyldem przeglądów prasy. Polskie sądy orzekły, że tak, ale przeczy temu dyrektywa unijna i orzeczenia TSUE.

22.03.2019

SN: Sędzia ukarana za błędną interpretację przepisu procedury

Prawo karne Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Pierwszy raz po powołaniu nowej Izby Dyscyplinarnej w Sądzie Najwyższym zapadł wyrok tak głęboko ingerujący w sferę orzeczniczą sędziego. Rażące i oczywiste naruszenie przez sędziego prawa polegało - zdaniem sądu - na błędnej interpretacji przepisu kodeksu postępowania karnego, a nie na wydaniu niesprawiedliwego postanowienia. A w sprawie chodziło o podejrzenie molestowania dziecka przez niepełnosprawnego intelektualnie 19-latka.

22.03.2019

WSA: Wniosek o informację to nie miejsce na antyszczepionkową polemikę

Opieka zdrowotna

Wnioskodawczyni skierowała wniosek o udzielenie informacji publicznej na temat obowiązkowych szczepień. Prawidłowość udzielonych przez organ odpowiedzi została przez nią zakwestionowana. WSA w Łodzi uznał, że wniosek miał być narzędziem do prowadzenia polemiki o zasadności szczepień dzieci w Polsce i oddalił skargę.

22.03.2019

SN: Prokurator IPN uniewinniony, bo korzysta z wolności słowa

Prawo karne Prawnicy

Prokurator ma prawo do wyrażania krytycznych poglądów i nie stanowi to uchybienia godności urzędu. Zwłaszcza, gdy jego opinie są publikowane na zamkniętym forum internetowym - orzekł Sąd Najwyższy w Izbie Dyscyplinarnej z udziałem ławnika.

22.03.2019

Strasburg: Dziadek miał prawo do kontaktów z wnuczką po adopcji

Prawo rodzinne

Europejski Trybunał Praw Człowieka uznał, że odmowa rozpatrzenia przez sąd sprawy dziadka, który chciał utrzymać kontakt z wnuczką po jej adopcji, stanowiła naruszenie prawa do poszanowania życia rodzinnego i prywatnego. Sprawa dotyczy Rosji, ale według polskiego prawa dziadek w takiej sytuacji też nie miałby prawa do kontaktów z wnukiem.

21.03.2019

NSA: Data 17 stycznia propaguje komunizm

Samorząd terytorialny Administracja publiczna

Wkroczenie Armii Czerwonej do Polski nie było wyzwoleniem, a narzuceniem systemu totalitarnego, za którym nie szły idee demokratyczne i wolnościowe. Dlatego zdaniem Naczelnego Sądu Administracyjnego wojewoda mógł zmienić nazwę ulicy 17 stycznia na Pułkownika Pileckiego.

21.03.2019

WSA: Gminna impreza nie uzasadnia zezwolenia na alkohol

Samorząd terytorialny

Gmina uchwaliła, że zakaz spożywania napojów alkoholowych nie będzie obowiązywał podczas imprez kulturalnych, kulturalno-rozrywkowych oraz promujących gminę. WSA w Olsztynie uznał, że gmina powinna wskazać konkretne miejsca, a nie okoliczności, w których dopuszczalne będzie spożycie alkoholu w miejscu publicznym.

21.03.2019

WSA: Sąd nie kontroluje decyzji rektora o indywidualnym programie studiów

Dla studenta

Ostateczna decyzja rektora uczelni odnośnie zgody na realizację indywidualnego programu studiów oraz indywidualnej organizacji studiów nie ma charakteru decyzji administracyjnej. Student nie może więc jej zaskarżyć do sądu administracyjnego - postanowił Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach.

21.03.2019

NSA rozważy, czy wojewoda dobrze uzasadnił zmianę nazw dwóch ulic w stolicy

Administracja publiczna

Dopiero 3 kwietnia Naczelny Sąd Administracyjny wyda wyrok w sprawie zmiany nazw dwóch ulic w Warszawie. Sprawa jest wyjątkowa, gdyż sąd pierwszej instancji tylko w tych dwóch przypadkach zgodził się z zarządzeniem zastępczym wojewody, który realizował ustawę dekomunizacyjną.

20.03.2019

WSA: Studium może zakładać różne funkcje dla jednego terenu

Budownictwo

W studium oraz w planie miejscowym możliwe jest przeznaczenie terenu pod realizację zadań o różnych funkcjach. Nie mogą się one jednak wzajemnie wykluczać. Dlatego niedopuszczalne jest wyłączenie z zabudowy mieszkaniowej i jednoczesne przeznaczenie terenu na cele mieszkalnictwa, usług nieprodukcyjnych, rekreacji i obsługi turystyki. Tak uznał WSA w Gdańsku.

20.03.2019

NSA: I prezes SN nie przewlekała rażąco wniosków o udostępnienie umów

Zamówienia publiczne Wymiar sprawiedliwości

Naczelny Sąd Administracyjny uznał, że skoro I prezes Sądu Najwyższego miała przeświadczenie o poprawności dokonanej wykładni ustawy o dostępie do informacji publicznej, to nie można mówić o rażącej przewlekłości postępowania. Sąd administracyjny nie wymierzy w tej sytuacji kary finansowej.

19.03.2019