NSA: Problemy w kontaktach z ludźmi nie dyskwalifikują przyszłego psychiatry

Szkolnictwo wyższe Zawody medyczne

Samorząd powołał komisję, która miała zająć się oceną zdolność rezydenta psychiatrii do wykonywania zawodu lekarza. Rozpoznające sprawę sądy administracyjne uznał, że poglądy, zachowanie wobec pacjentów, współpracowników oraz przełożonego nie przesądzają o spełnieniu przesłanki co do stanu zdrowia uniemożliwiającego wykonywanie zawodu.

27.02.2019

NSA: Podręcznik do informatyki wycofany z powodu płyty CD

Szkoła i uczeń

Można się uczyć informatyki bez użycia płyty CD z ćwiczeniami, na podstawie papierowego podręcznika - taki jest sens wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego. Dlaczego? Płyta CD wykraczała poza treści zawarte w podręczniku tradycyjnym. Sąd nie przyjął argumentacji, że wygląda to na naukę gry na skrzypcach bez użycia instrumentu.

27.02.2019

WSA: Prokurator ma podać dane o orzecznictwie sądów

Prokuratura

Podlegające udostępnieniu dane publiczne to nie tylko treść i postać dokumentów urzędowych, ale również stanowiska w innych sprawach publicznych, które mogą przybierać formę dokumentów wewnętrznych. Skoro zatem prokuratura dysponuje informacją zbiorczą o działalności orzeczniczej sądów, które również są podmiotami zobligowanymi do udostępnienia informacji w tym zakresie, to dane takie są informacją publiczną

27.02.2019

TSUE: Mięso z uboju rytualnego nie jest ekologiczne

Prawo gospodarcze

Prawo Unii Europejskiej nie zezwala na przyznanie logo produkcji ekologicznej produktom pochodzącym od zwierząt poddanych ubojowi rytualnemu bez uprzedniego ogłuszenia - orzekł w wtorek Trybunał Sprawiedliwości UE w Luksemburgu. TSUE podkreślił, że ubój rytualny jest wprawdzie w Unii uznawany, ale jest on związany z cierpieniem zabijanych zwierząt.

26.02.2019

SN: Radca prawny ukarany za brak nadzoru nad pracownikiem

Prawo karne Prawnicy

Wina radcy prawnego jest bezsporna, jeśli nie składa on wniosku o interpretację podatkową na życzenie klienta. Nie sprawdza też pracownika, który usługę tę miał wykonać - orzekł Sąd Najwyższy, stwierdzając naruszenie zasad etyki zawodu. I utrzymał karę finansową 5 tys. zł oraz zakaz patronatu na dwa lata.

26.02.2019

Paczkomaty bez pozwoleń, mogą zniknąć z ulic

Administracja publiczna Budownictwo

Przestarzałe prawo uderza w nowoczesne firmy. Wojewódzkie sądy administracyjne uważają, że paczkomaty to tymczasowe obiekty budowlane. Na ich postawienie trzeba więc uzyskać pozwolenie. Gdy Naczelny Sąd Administracyjny przyzna im rację, wzrosną koszty stawiania takich obiektów, a także bankomatów czy mlekomatów. Obecnie istniejące paczkomaty postawione zostały bez pozwoleń budowlanych. Gdy ich legalizacja okaże się nieopłacalna, mogą zniknąć z ulic. Eksperci alarmują o zmianę przepisów.

26.02.2019

WSA: Szkoła już nie zapewnia uczniom rehabilitacji

Szkoła i uczeń Opieka zdrowotna

Po zmianie przepisów ustawy oświatowej, uczniowie z zaburzeniami ruchu, wadami postawy lub wymowy nie mają szans na zajęcia korekcyjne organizowane przez szkołę. Wojewódzki Sąd Administracyjny potwierdził, że placówka oświatowa zapewnia uczniom tylko edukację, a nie rehabilitację.

25.02.2019

Strasburg: 50 tys. euro za zniesławienie sędziego to za dużo

Prawo cywilne Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Europejski Trybunał Praw Człowieka w wyroku z 12 lutego stwierdził, iż zasądzenie od adwokata zadośćuczynienia w wysokości 50 tys. euro za zniesławienie sędziego w związku z postępowaniem sądowym stanowiło naruszenie wolności wyrażania opinii.

25.02.2019

SN: Majątek spółek wykreślonych z KRS nie zawsze przejmuje państwo

Prawo cywilne Spółki

Skarb Państwa nie nabył mienia pozostałego po spółkach wykreślonych z rejestru przed 1 maja 2015 r. (tj. wejściem w życie art. 25e ust. 1 ustawy z 20 sierpnia 1997 r. o Krajowym Rejestrze Sądowym) - taką uchwałę podjął Sąd Najwyższy. Zdaniem sądu prawo w tym przypadku nie może działać wstecz.

25.02.2019

WSA: Nie można domniemywać wprowadzania dopalaczy do obrotu

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Inspektor sanitarny wymierzył karę pieniężną w kwocie 20 tys. zł za wprowadzanie dopalaczy do obrotu. Sprawa trafiła do WSA w Białymstoku, który uznał, że udowodniono jedynie posiadanie substancji psychoaktywnych, ponieważ znalezienie podczas przeszukania narzędzi do porcjowania nie dowodzi wprowadzania do obrotu.

24.02.2019

SA: Nauczyciel musi być zawiadamiany o terminach dyscyplinarki

Kadry w oświacie

Komisje dyscyplinarne wydają orzeczenia po wysłuchaniu głosów rzecznika dyscyplinarnego i obwinionego lub jego obrońcy. Oznacza to, że obwiniony i jego obrońca muszą być poinformowani o tym, że wyznaczono termin rozprawy. Orzekanie pod ich nieobecność jest niedopuszczalne - orzekł Sąd Apelacyjny w Lublinie.

23.02.2019

NSA: Golonka na festynie zniknęła, wójt nie wyjaśnia, co się z nią stało

Finanse samorządów

Na festynie w Mszanie organizowanym ze środków unijnych w celu zmniejszenia ubóstwa nie rozdawano golonki, którą zakupiono. Miano zbierać pieniądze na cele społeczne, ale nikt nie widział zbiórki. Na pytania mieszkańców wójt odpowiada wymijająco. Naczelny Sąd Administracyjny potwierdził bezczynność organu.

23.02.2019

Wojewoda: interes prawny to nie to samo co podejrzenie o stronniczość

Samorząd terytorialny

Pojęcie „interesu prawnego” jest pojęciem obiektywnym, w odróżnieniu od przyjętej przez radę przesłanki wyłączenia radnego „w sprawach, w których może powstać podejrzenie o stronniczość”. Nadto wyłączenie dotyczy samego głosowania, a nie pracy w radzie i komisji – wskazał wojewoda lubelski.

23.02.2019

SN: Mniejszy rabat to naruszenie uczciwej konkurencji?

Prawo cywilne

Czy niższe rabaty niż stosowane wobec innych spółek, proponowane przez kontrahenta są utrudnianiem przedsiębiorcom dostępu do rynku i dyskryminacją - odpowie Sąd Najwyższy 7 marca br. po wysłuchaniu stanowisk stron procesu. Sądy dwóch instancji orzekły, że praktyka była uczciwa.

22.02.2019

WSA: Odszkodowania za opóźniony lot można żądać w każdym czasie

Odszkodowanie za opóźniony lot, przewoźnik musi wypłacić niezależnie od daty złożenia wniosku, nawet po 4-5 latach. Brak regulacji dotyczącej przedawnienia nie uzasadnia stosowania przepisów kodeksu cywilnego do stosunku administracyjnoprawnego - stwierdził Wojewódzki Sąd Administracyjny.

21.02.2019