Sprzedaż nieruchomości na dużą skalę z podatkiem, mimo upływu pięciu lat

PIT

Nie ma znaczenia fakt, że podatnik budował na prywatnych gruntach, jeśli sprzedaż nieruchomości była na dużą skalę i wypełniała cechy działalności gospodarczej. Skala aktywności podatnika i działania zorganizowane w ciągu wielu lat, decydują o tym, że była to działalność gospodarcza. Wynika to z wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego.

20.11.2019

SN: Brak danych o dodatkowych kosztach gier na komórkach - zgodny z prawem

Prawo cywilne

W sytuacji, gdy przedsiębiorca uprzedza konsumenta o kosztach poszczególnych opcji dodatkowych, a także na bieżąco informuje go o przekroczeniu rozsądnie określonych limitów dobowych i miesięcznych, brak jest podstaw do uznania, że ma on również obowiązek informować o koszcie każdego SMS-a, wysyłanego w trakcie gry - orzekł Sąd Najwyższy.

20.11.2019

Izba Dyscyplinarna SN orzeka bez zakłóceń sprawy sędziów

Prawo karne

Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego pracowała bez przeszkód w dniu, gdy Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej stwierdził, że są wątpliwości czy jest bezstronnym i prawidłowo powołanym sądem. Prezes Izby Dyscyplinarnej zapewnił, że Izba ta będzie w dalszym ciągu wykonywać zadania, powierzone jej przez konstytucyjne organy RP

19.11.2019

TSUE: Sąd Najwyższy ma ocenić, czy Izba Dyscyplinarna jest niezależna

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

To Sąd Najwyższy ma badać niezależność nowej Izby Dyscyplinarnej, by ustalić, czy może ona rozpoznawać spory dotyczące przejścia sędziów Sądu Najwyższego w stan spoczynku - stwierdził we wtorek Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej. TSUE zakwestionował też tryb wyboru sędziów - członków Krajowej Rady Sądownictwa.

19.11.2019

NSA: Zaliczki podlegają VAT u dewelopera kontynuującego budowę

VAT Budownictwo

Zaliczki na poczet zakupu mieszkania powinny być opodatkowane po stronie tego dewelopera, który faktycznie dokona jego sprzedaży. Obowiązek podatkowy, również w zaliczkach, wiąże się ściśle z określoną czynnością, nawet gdy będzie ona wykonana w przyszłości. Potwierdza to niedawny wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego.

19.11.2019

NSA: Budowanie w Bieszczadach rodzi dodatkowe utrudnienia

Środowisko Administracja publiczna Budownictwo

Negatywny dla inwestora wyrok i konieczność sporządzenia oceny oddziaływania na środowisko przez skarżącego nie oznacza, że nie będzie on mógł wybudować domu letniskowego na kupionej działce w obrębie Natura 2000 - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.

19.11.2019

SA: Pracownica może dostać znaczną podwyżkę przed zajściem w ciążę

Ubezpieczenia społeczne

Kilka miesięcy po tym jak zatrudniona w rodzinnej firmie kobieta otrzymała wysoką podwyżkę, zaszła w ciążę. W tym czasie doszło do zwiększenia jej obowiązków służbowych. Podwyżka nie wynikała z chęci korzystania przez wnioskodawczynię z wysokich świadczeń socjalnych - orzekł Sąd Apelacyjny w Lublinie.

19.11.2019

Status podatnika VAT na wagę złota

VAT Małe i średnie firmy

O tym jak istotne znaczenie dla przedsiębiorców ma obecnie status podatnika VAT świadczy bezsprzecznie wprowadzenie tzw. „białej listy” podatników. Aby znaleźć się na liście, przedsiębiorca musi czasem przejść karkołomne wyzwanie związane z wydawałoby się formalnym etapem, jakim jest rejestracja do celów VAT – pisze Angelika Dahms.

18.11.2019

WSA: Prezydent nie może zakazać występów cyrku

Samorząd terytorialny Administracja publiczna

Prezydent miasta nie ma kompetencji do zakazywania organizowania na terenach należących do miasta objazdowych przedstawień cyrkowych z udziałem zwierząt – potwierdził Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach. WSA uznał, że była to decyzja dotycząca ochrony zwierząt, a nie zarządzania terenami.

18.11.2019

Kontrakt z młodym sportowcem bez zgody sądu opiekuńczego

Prawo cywilne Prawo pracy

Umowę z klubem sportowym mogą podpisać w imieniu małoletniego jego rodzice. Zgoda sądu na zawarcie umowy nie jest z reguły potrzebna, ale zaistnienia takiej sytuacji nie można zupełnie wykluczyć - wyjaśnił Sąd Rejonowy dla Łodzi-Widzewa w Łodzi.

17.11.2019

SN: Nagana dla notariusza, który złośliwie "ukarał" klientkę

Prawo cywilne Prawnicy

Notariusz z Wrocławia zachował się wobec klientki nietypowo. Gdy spóźniła się ona na umówioną godzinę w kancelarii rejent "ukarał" ją mówiąc; "Czas na czytanie się skończył" i sporządzonego aktu notarialnego nie odczytał. Został ukarany naganą.

16.11.2019

Strasburg: Siłowe zatrzymanie ojca to nie widok dla dziecka

Prawo karne Prokuratura

Zatrzymanie z użyciem środków przymusu mężczyzny na oczach jego 9-letniej córki stanowiło naruszenie zakazu nieludzkiego i poniżającego traktowania dziecka - stwierdził Europejski Trybunał Praw Człowieka w wyroku z 12 listopada 2019 roku. Zdaniem Trybunału rosyjskie służby nie wzięły pod uwagę skutków swoich działań.

15.11.2019

SN: Prokuratorowi puściły nerwy. Pobił taksówkarza

Prawo karne Prawnicy

Sąd Najwyższy w Izbie Dyscyplinarnej ukarał znanego wychowawcę młodego pokolenia prokuratorów zawieszeniem na rok waloryzacji uposażenia. Obwiniony prokurator w stanie spoczynku odmówił zapłacenia za taksówkę, zwymyślał i pobił kierowcę. Następnie dobrowolnie poddał się karze.

15.11.2019

WSA: Nie można rozszerzać kręgu spraw do tajnego głosowania

Samorząd terytorialny

Rada gminy nie może w drodze własnych norm statutowych rozszerzać kręgu spraw poddanych procedurze tajnego głosowania podczas posiedzeń. Uprawnienie w tym zakresie przysługuje jedynie ustawodawcy – orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wielkopolskim.

15.11.2019

SN zgodził się na ekstradycję ściganego Białorusina, choć grożą mu tortury

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Sąd Najwyższy oddalił kasację Rzecznika Praw Obywatelskich w sprawie ekstradycji obywatela Białorusi ściganego za uczestnictwo w zorganizowanej grupie przestępczej związanej ze sprzedażą złomu. Argument braku gwarancji procesowych i zagrożenie życia lub zdrowia nie przekonał sądu.

14.11.2019

SN: Sprawa o emeryturę ma pilny charakter

Ubezpieczenia społeczne

Strony mają prawo do rozpoznania ich spraw bez nieuzasadnionej zwłoki. Sąd odwoławczy w sprawie o emeryturę pomostową nie może więc zwlekać z wyznaczeniem terminu rozprawy apelacyjnej aż 18 miesięcy, nawet gdy w sądzie mają miejsce kłopoty kadrowe – orzekł Sąd Najwyższy.

14.11.2019

Nie będzie przeliczania głosów z powodu błędnego logo

Wybory

Sąd Najwyższy stwierdził, że protest pełnomocnika wyborczego Koalicyjnego Komitetu Wyborczego Koalicja Obywatelska PO .N IPL Zieloni dotyczący wyborów do Senatu RP w okręgu wyborczym nr 2 z powodu umieszczenia na karcie do głosowania niewłaściwego symbolu graficznego jest niezasadny.

13.11.2019

Nie można ograniczać zwolnienia z akcyzy, gdy alkohol skażony prawidłowo

Akcyza

Alkohol etylowy o kodzie CN 2207 i 2208, stanowiący część wyrobu należącego do innego działu Nomenklatury Scalonej, podlega co do zasady opodatkowaniu akcyzą. Może jednak być z niej zwolniony. Jednak warunki zwolnienia, jak te określone w ustawie o podatku akcyzowym, należy odczytywać ściśle i w zgodzie z dyrektywą Rady 92/83/EWG ‒ uznał NSA

13.11.2019

NSA: Dla nabycia obywatelstwa polskiego nie trzeba być dzieckiem z prawego łoża

Prawo rodzinne Administracja publiczna

Minister spraw wewnętrznych poddał w wątpliwość status ojca przy potwierdzeniu obywatelstwa dziecka. Żądanie potwierdzenia ojcostwa i dowodu, że dziewczynka urodziła się w legalnym związku było nieuprawnione - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny i uchylił postanowienia dwóch organów.

13.11.2019

NSA: Za poczęstowanie dopalaczem też należy się kara

Prawo karne Opieka zdrowotna

​Sprawa dotyczyła ponownego zatrucia się małoletniego dopalaczami podczas pobytu w szpitalu. Naczelny Sąd Administracyjny nie uznał argumentów ukaranego i stwierdził, że jako wprowadzenie do obrotu należy uznać udostępnienie dopalacza w jakiejkolwiek formie i celu osobie trzeciej, odpłatnie lub nieodpłatnie.

13.11.2019