NSA: Organizacje społeczne są stroną postępowania o odebranie maltretowanego zwierzęcia

Administracja publiczna

Organizacja społeczna, której celem statutowym jest ochrona zwierząt posiada status strony w postępowaniu zmierzającym do wydania decyzji, gdy upoważniony jej przedstawiciel, odebrał zwierzę jego właścicielowi i zawiadomił o tym wójta (burmistrza, prezydenta miasta) - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny w uchwale 7 sędziów.

24.02.2020

NSA: Mikroprzedsiębiorcę można kontrolować tylko 12 dni

Ordynacja Małe i średnie firmy

Limit czasu na kontrolowanie mikroprzedsiębiorcy przez organy podatkowe to 12 kolejno następujących po sobie dni roboczych. Potwierdził to niedawno Naczelny Sąd Administracyjny. I doprecyzował, że nie chodzi tu jedynie o liczbę dni, w których kontrolerzy skarbowi faktycznie przebywają w siedzibie firmy.

24.02.2020

TSUE: Sąd miejsca wylotu zajmie się odszkodowaniami za opóźnienia na kolejnych odcinkach

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie

W przypadku lotu zarezerwowanego w ramach pojedynczej rezerwacji, składającego się z kilku odcinków obsługiwanych przez różnych przewoźników lotniczych, odszkodowania z tytułu odwołania ostatniego odcinka lotu można dochodzić przed sądami, w których obszarze właściwości znajduje się miejsce odlotu pierwszego odcinka lotu - stwierdził Trybunał Sprawiedliwości UE.

24.02.2020

SN: Zakaz konkurencji ogłoszony w ostatnim dniu pracy - dopuszczalny

Prawo cywilne Prawo pracy

Oświadczenie o skorzystaniu przez spółkę z zakazu konkurencji w ostatnim dniu pracy jest dopuszczalne, wtedy pracownik wypowiadający umowę musi być elastyczny i szukać zatrudnienia w firmie niekonkurencyjnej do swojego pracodawcy - orzekł Sąd Najwyższy. Pracodawca w ocenianym przypadku nie skorzystał tego warunku umowy, ale były pracownik skarżył go dla zasady.

24.02.2020

WSA: Minister sprawuje nadzór nad zwolnieniem z funkcji biegłego

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Działanie prezesa sądu okręgowego wydającego decyzję w postępowaniu dotyczącym zwolnienia z funkcji biegłego jest działalnością administracyjną sądów. Nadzór w tym zakresie sprawuje Minister Sprawiedliwości, a nie prezes sądu apelacyjnego. Tak orzekł WSA w Rzeszowie.

24.02.2020

Pojazd zastępczy od ubezpieczyciela, albo według jego stawek

Prawo cywilne Rynek i konsument

Poszkodowany w kolizji drogowej ma prawo skorzystać z pojazdu zastępczego. W celu minimalizacji szkody powinien jednak wybrać ofertę ubezpieczyciela albo sam wynająć samochód, ale w stawce przez niego akceptowanej. W przeciwnym razie musi udowodnić, że poniesienie wyższych kosztów wynajmu było celowe i ekonomicznie uzasadnione - orzekł Sąd Rejonowy w Gdyni.

24.02.2020

Za upadek w tańcu radości przedsiębiorca nie otrzyma odszkodowania

Prawo pracy BHP Małe i średnie firmy

Po załadowaniu towaru kontrahent miał spontanicznie porwać przedsiębiorcę do tańca, który zakończył się... upadkiem i złamaniem nogi. Przedsiębiorca nie otrzyma odszkodowania, bo do zdarzenia nie doszło „podczas” wykonywania zwykłych czynności związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej, ale „w związku” z nią

22.02.2020

SN: Wydawca zapłaci za publikowanie informacji z prywatnego Facebooka

Prawo cywilne

Prywatne informacje zamieszczone na Facebooku nie mogą posłużyć do publikacji prasowych, jeśli nie uzyska się zgody zainteresowanych - orzekł Sąd Najwyższy. I dodał, że celem zadośćuczynienia jest odstraszanie i wyrównywanie krzywdy moralnej, wywołanej upublicznieniem danych wrażliwych, takich jak np. zdrowie dziecka.

21.02.2020

Kupno roszczenia ryzykowne, gdy przelew był dokonywany bez podstawy prawnej

Prawo cywilne

Strony umowy przelewu wierzytelności nie muszą ujawniać w umowie podstawy prawnej tej czynności. Jednak gdy zobowiązany podniesie zarzut braku kauzy tej czynności, samo zaprzeczanie nie wystarczy by wygrać sprawę przed sądem - orzekł Sąd Rejonowy dla Szczecina -Centrum w Szczecinie.

21.02.2020

SN: Świadectwo służby celnikowi trzeba wydać, gdy przechodzi do "cywila"

Prawo pracy

Funkcjonariusz służby celno-skargowej otrzymuje świadectwo służby - orzekł w uchwale trzech sędziów Sąd Najwyższy. A obowiązek wydania tego świadectwa obciąża skarb państwa reprezentowany przez właściwą izbę skarbową - dodał i podkreślił, że ta uchwała nie jest sprzeczna z uchwałą Naczelnego Sądu Administracyjnego z 2019 r.

21.02.2020

WSA: Jeden dzień na złożenie wniosku o odroczenie płatności to za mało

Środowisko Administracja publiczna

Podmioty zainteresowane odroczeniem płatności podwyższonej opłaty za odprowadzanie ścieków miały tylko jeden dzień na złożenie wniosku. Spółka nie zdążyła go wnieść w terminie, który wynikał z ustawy. WSA w Gorzowie Wielkopolskim orzekł, że wnioskodawca powinien mieć możliwość odpowiedniego przygotowania pisma

20.02.2020

SN przekazuje sprawę emerytur SB-eckich 7 sędziom i czeka na wyrok Trybunału

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Emerytury i renty

Wysokość obniżonych świadczeń emerytalnych byłych funkcjonariuszy oceni pod kątem odpowiedzialności zbiorowej i praw człowieka 7-osobowy skład Sądu Najwyższego. Tak postanowiła Izba Pracy 19 lutego br. w składzie trzech sędziów, pozostawiając pierwszeństwo orzekania Trybunałowi Konstytucyjnemu, który w tej sprawie zbierze się 17 marca br.

19.02.2020

WSA: Oświadczenie o prawie do dysponowania nieruchomością zastępuje dowody

Administracja publiczna Budownictwo

Organ nie bada czy inwestor ma prawo do dysponowania nieruchomością na cele budowlane. Wystarczające jest złożenie przez niego stosownego oświadczenia, które stwarza domniemanie i zastępuje dowody istnienia tego prawa. Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wielkopolskim.

19.02.2020

Sąd: Większościowy wspólnik nie może być pracownikiem spółki

Emerytury i renty Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne Prawo gospodarcze

Prezes zarządu, który posiada prawie wszystkie udziały w spółce, nie może zostać jej pracownikiem. Uznanie, że jego zatrudnienie na podstawie umowy o pracę jest możliwe doprowadziłoby do sprzecznej z aksjologią prawa pracy i ubezpieczeń społecznych, symbiozy pracy i kapitału. Tak orzekł Sąd Okręgowy w Rzeszowie.

19.02.2020

WSA: Rozbudowa przedsiębiorstwa nie umorzy zaległości podatkowych

Ordynacja Finanse

Ponoszenie kosztów na modernizację, przebudowę lub rozbudowę przedsiębiorstwa mieści się w realiach gospodarczych. Dlatego podejmowane inwestycje nie są elementem nadzwyczajnym, nieprzewidywalnym i niezależnym od samego przedsiębiorcy. Oznacza to, że sytuacja podatnika nie była wyjątkowa i nie uzasadniała umorzenia zaległości. Tak orzekł WSA w Lublinie.

18.02.2020

WSA: Plany modernizacji ulicy nie zablokowały kiosku

Administracja publiczna Budownictwo

Wnioskodawca od lat uzyskiwał zezwolenia na zajęcie pasa drogowego pod kiosk, który prowadził. Pewnego razu organ odmówił, zasłaniając się planami modernizacji ulicy i nową estetyką miejsca. WSA w Krakowie wskazał, że odstąpienie od utrwalonej praktyki wymagało uzasadnionej przyczyny. Natomiast w aktach nie było materiału dowodowego wskazującego na datę rozpoczęcia inwestycji.

18.02.2020

Sąd: Dyscyplinarka zgodna z prawem, nawet gdy nie ustalono stanu nietrzeźwości

Prawo pracy BHP Małe i średnie firmy

Odsunięcie nietrzeźwego pracownika od świadczenia pracy nie wymaga badania alkomatem. Szczególnie, gdy o jego stanie świadczyły wszystkie symptomy upojenia alkoholowego. Badanie to jednak może być użytecznym dowodem, gdy zwolniony dyscyplinarnie pracownik będzie dochodził swoich racji przed sądem pracy

18.02.2020