Parlament Europejski krytycznie o wyborach w trakcie pandemii

Wybory Prawo europejskie

Ubolewanie nad krokami podjętymi przez polski rząd, a mianowicie zmianą kodeksu wyborczego wbrew wyrokowi Trybunału Konstytucyjnego i innym przepisom prawa, w celu przeprowadzenia wyborów prezydenckich w środku pandemii - to element rezolucji w sprawie zwalczania epidemii koronawirusa przyjętej w piątek 17 kwietnia br. przez Parlament Europejski.

18.04.2020

Prof. Biernat: Rządowa tarcza na walkę z koronawirusem także za pieniądze Unii

Administracja publiczna Prawo europejskie

Unia Europejska wobec pandemii uelastycznia procedury i ułatwia wydatkowanie funduszy. A teraz się powiada, że nadmierna kontrola Unii nie jest wskazana. Unijne pieniądze są także w poszczególnych „tarczach finansowych” uchwalanych przez Sejm na wniosek rządu, ale wnioskodawcy o tym nie informują - mówi prof. Stanisław Biernat, sędzia w stanie spoczynku i były wiceprezes TK,

18.04.2020

Ustawa o wsparciu programów operacyjnych podpisana przez prezydenta

Finanse publiczne Finanse samorządów Prawo europejskie Koronawirus

Prezydent RP podpisał ustawę mającą ułatwić prowadzenie i rozliczanie projektów dofinansowanych z funduszy europejskich w czasie pandemii. Akt wprowadza możliwość pracy zdalnej komisji oceniających projekty czy komitetów monitorujących. Jest częścią "funduszowego pakietu antywirusowego".

17.04.2020

W PE ocenią reakcję polskich władz w sprawie decyzji o zawieszeniu Izby Dyscyplinarnej

Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie

Odniesienie się przez unijnego komisarza do decyzji polskich władz o skierowaniu do Trybunału Konstytucyjnego pytania w sprawie postanowienia Trybunału Sprawiedliwości UE o zamrożeniu Izby Dyscyplinarnej ma być jednym z tematów zaplanowanego na czwartek posiedzenia komisji wolności obywatelskich, sprawiedliwości i spraw wewnętrznych Parlamentu Europejskiego.

17.04.2020

Funduszowy Pakiet Antywirusowy kieruje pieniądze z UE na walkę z koronawirusem

Samorząd terytorialny Finanse publiczne Prawo europejskie Koronawirus

Przygotowany w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej specjalny Funduszowy Pakiet Antywirusowy przekierowuje fundusze unijne na walkę z koronawirusem. Resort podkreśla, że działa w zakresie w porozumieniu z marszałkami województw.

16.04.2020

Senat obraduje hybrydowo - ustawa o wsparciu programów operacyjnych bez poprawek

Finanse publiczne Finanse samorządów Administracja publiczna Prawo europejskie

Senatorowie bez poprawek przyjęli ustawę dotyczącą wsparcia realizacji programów operacyjnych w związku z epidemią i skierowali ją do bloku głosowań. Ma wprowadzić regulacje o płynnej realizacji i rozliczenia projektów dofinansowanych w ramach programów operacyjnych w czasie koronawirusa.

15.04.2020

KE: Państwa nie mogą kwestionować orzeczeń TSUE 

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie

Wiążący charakter orzeczeń Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej nie może być kwestionowany na podstawie konstytucji, prawa krajowego lub orzeczeń sądów krajowych - stwierdził we wtorek rzecznik Komisji Europejskiej Adalbert Jahnz nawiązując do postanowienia TSUE w sprawie Izby Dyscyplinarnej SN.

14.04.2020

Pierwsza prezes SN wzywa Izbę Dyscyplinarną do zaprzestania działalności

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie

Prof. Małgorzata Gersdorf, pierwsza prezes Sądu Najwyższego wezwała w czwartek Izbę Dyscyplinarną do natychmiastowego powstrzymania się od rozpatrywania wszelkich spraw. To reakcja na ogłoszone dzień wcześniej postanowienie Trybunału Sprawiedliwości UE, nakazujące zawieszenie tej izby. Zdaniem I prezes, Izba nie powinna orzekać w żadnych sprawach.

09.04.2020

TSUE: Izba Dyscyplinarna SN nie może sądzić sędziów

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie

Polska zostaje zobowiązana do natychmiastowego zawieszenia stosowania przepisów dotyczących Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego w sprawach dyscyplinarnych sędziów - taką decyzję ogłosił w środę Trybunał Sprawiedliwości UE. I dodał, że chociaż organizacja wymiaru sprawiedliwości należy do kompetencji państw, to mają one obowiązek stosować się do standardów Unii.

08.04.2020

Zmiany w "tarczy antykryzysowej" korzystne też dla cudzoziemców

Administracja publiczna Prawo pracy Prawo europejskie

Kolejny pakiet antykryzysowy, czyli będący obecnie przedmiotem prac Sejmu projekt ustawy mającej na celu przeciwdziałanie negatywnym skutkom epidemii wirusa SARS-CoV-2, zakłada m.in. przedłużenie legalnego pobytu cudzoziemców przebywających w Polsce na podstawie ruchu bezwizowego lub wiz Schengen.

08.04.2020

UE: Pakiet mobilności przyjęty

Prawo pracy Prawo europejskie Transport

Ambasadorzy państw Unii Europejskiej przyjęli we wtorek w Brukseli pakiet mobilności, czyli zestaw przepisów w sprawie transportu drogowego. Budzą one kontrowersje. Polska i siedem innych krajów Unii sprzeciwiło się ich przyjęciu, ale nie wystarczyło to, by zablokować wejście przepisów w życie.

07.04.2020

Regiony chcą gwarancji ich roli w planowaniu i wdrażaniu środków unijnych

Samorząd terytorialny Prawo europejskie Koronawirus

Regiony europejskie chcą odgrywać kluczową rolę w planowaniu i wdrażaniu środków unijnych przeprogramowanych na walkę z koronawirusem. O wykorzystanie doświadczeń regionów przy zmianach w inwestycjach zaplanowanych przed kryzysem apeluje do Komisji Europejskiej przewodniczący Komitetu Regionów Apostolos Tzitzikostas.

07.04.2020

Sejm uchwalił specustawę ws. wsparcia realizacji programów operacyjnych

Prawo gospodarcze Finanse Prawo europejskie Koronawirus

Sejm uchwalił w piątek bez poprawek specustawę w sprawie wsparcia realizacji programów operacyjnych w związku z epidemią COVID-19 w 2020 r. Przewiduje ona m.in. możliwość uznania za kwalifikowane wydatków na cele niezrealizowane z powodu pandemii oraz wydłużenia terminów składania wniosków w konkursach.

03.04.2020

Polska nie będzie ograniczać eksportu leków

Farmacja Prawo europejskie

Polska znosi ograniczenia na eksport leków - wynika z nieoficjalnych informacji z Brukseli, gdzie trwają rozmowy w tej sprawie przedstawicieli polskiego rządu z komisarzem UE ds. rynku wewnętrznego Thierrym Bretonem. Wprowadzone przez Polskę ograniczenia dotyczyły m.in. ochraniaczy, czepków medycznych, masek i niektórych leków.

03.04.2020

TSUE: Polska, Czechy i Węgry odmawiając relokacji uchodźców złamały unijne prawo

Administracja publiczna Prawo europejskie

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej stwierdził w ogłoszonym w czwartek wyroku, ze Polska, Czechy i Węgry, odmawiając udziału w tymczasowym mechanizmie relokacji uchodźców, złamały prawo UE. Państwa członkowskie nie mogą, w celu uchylenia się od wdrożenia tego mechanizmu, powoływać się ani na swoje obowiązki dotyczące utrzymania porządku publicznego

02.04.2020

KE przygotuje projekt mający chronić pracowników przed zwolnieniami 

Prawo pracy Prawo gospodarcze Prawo europejskie

Komisja Europejska przedstawi inicjatywę zmierzającą do zapobiegania zwalnianiu pracowników przez firmy, które są zmuszone do przestoju w związku z pandemią koronawirusa - zapowiedziała w środę jej przewodnicząca Ursula von der Leyen.

01.04.2020

UE: Walka z epidemią nie kosztem zasad i wartości 

Prawo europejskie Koronawirus

Ważne jest, by wprowadzane przez niektóre państwa nadzwyczajne środki w celu zaradzenia kryzysowi w związku z koronawirusem, nie były wprowadzane kosztem podstawowych zasad i wartości określonych w traktatach - oświadczyła we wtorek przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.

31.03.2020

TSUE: Bank ma jasno podać czas na odstąpienie od umowy

Prawo cywilne Rynek i konsument Prawo gospodarcze Prawo europejskie

Umowy kredytu zawierane z konsumentami muszą wskazywać w sposób jasny i zwięzły sposób obliczania terminu na odstąpienie od umowy - stwierdził Trybunał Sprawiedliwości UE. I podkreślił, że nie wystarczy, aby w odniesieniu określenia początku biegu terminu na odstąpienie, umowa odsyłała do przepisu krajowego, który sam odsyła do innych przepisów krajowych.

28.03.2020

TSUE: Pytania o dyscyplinarki niedopuszczalne, ale nie wolno sędziów karać za ich zadawanie

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie

Wnioski o wydanie orzeczenia w trybie prejudycjalnym w sprawie systemu postępowania dyscyplinarnego wobec sędziów są niedopuszczalne - stwierdził w czwartek Trybunał Sprawiedliwości UE, odpowiadając na pytania sądów z Łodzi i Warszawy. Ale dodał, że zadawanie przez sędziów pytań nie może być podstawą dyscyplinarek wobec nich.

26.03.2020

TSUE: Nowy rzecznik generalny objął stanowisko

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie

Na podstawie decyzją przedstawicieli rządów państw członkowskich Unii Europejskiej z 11 marca 2020 r., od 23 marca br. na stanowisko rzecznika generalnego Trybunału Sprawiedliwości, na kadencję trwającą do 6 października 2024 r., został powołany francuski prawnik Jean Richard de la Tour.

25.03.2020