Droga ku gospodarce o obiegu zamkniętym - nowy plan Unii Europejskiej

Prawo gospodarcze Prawo europejskie

Konsumpcja i produkcja coraz bardziej wpływają na środowisko. Populacja rośnie, a coraz większy odsetek społeczeństwa skupia się w dużych aglomeracjach. Ambicją Europy wobec coraz większych problemów środowiskowych jest transformacja na model neutralny dla klimatu, zasobooszczędny i konkurencyjny. Podstawą ma być Europejski Zielony Ład - pisze Agnieszka Oleksyn–Wajda.

31.05.2021

Technologia DSRC wskaże podejrzane ciężarówki. Inspekcje drogowe będą skuteczniejsze?

Prawo pracy Prawo europejskie Transport

Służby kontrolne w krajach Unii Europejskiej rozpoczęły testowanie urządzeń, które wykorzystują DSRC (Dedicated Short-Range Communication), czyli technologię pozwalającą na zdalne sczytywanie najważniejszych parametrów ze smart tachografów w pojazdach ciężarowych. To pozwoli na szybsze, efektywniejsze wybieranie do kontroli ciężarówek, w których doszło do manipulacji.

28.05.2021

Prof. Kustra-Rogatka: W sporze o Turów Polska ustępuje, ale niewykonywanie wyroków TSUE będzie miało dalekosiężne skutki

Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie

Spór wokół postanowienia Trybunału Sprawiedliwości UE w sprawie kopalni Turów może zakończyć się kompromisem i ustępstwem ze strony polskiego rządu. Ale wcześniej były zapowiedzi niewykonania tej decyzji. A szersze zjawisko, polegające na ignorowaniu decyzji tego trybunału, prowadzić będzie do dalszych napięć na forum Unii i chaosu prawnego w kraju - twierdzi prof. Aleksandra Kustra-Rogatka

26.05.2021

Producenci opakowań chcą przejąć niektóre odpady od samorządów

Środowisko Odpady Prawo europejskie

Rozszerzona odpowiedzialność producentów ma zwiększyć poziom recyklingu opakowań. Ministerstwo Klimatu i Środowiska zaprezentowało założenia projektu, a branża opakowań ma wiele uwag. Proponuje, aby koordynację systemu zbiórki części odpadów np. tworzyw sztucznych lub szkła, przejęły od samorządów organizacje sektora prywatnego.

26.05.2021

Rozmowy premierów - możliwe wycofanie przez Czechy z TSUE wniosku w sprawie kopalni Turów

Środowisko Prawo europejskie

Republika Czeska zgodziła się wycofać wniosek skierowany do Trybunału Sprawiedliwości w sprawie wydobycia w kopalni węgla Turów - poinformował Mateusz Morawiecki po rozmowach z premierem Czech ws. kopalni Turów. Dodał, że porozumienie zakłada wieloletnie projekty współfinansowane przez stronę polską, ale elektrownia i kopalnia Turów będą pracowały. Czeski premier bardziej ostrożnie mówi o tych ustaleniach.

25.05.2021

Zarabiam i dzielę się zyskiem - Polska raczej nie wdroży na czas dyrektywy autorskiej

Prawo cywilne Prawo europejskie LegalTech

Polska musi do 6 czerwca wdrożyć dyrektywę autorską. Terminowa jej implementacja jest konieczna dla ucywilizowania rynku cyfrowego. W czasie pandemii zamknięto kina, teatry i galerie, jedynym kontaktem z publicznością pozostał internet, ale do dzisiaj nie uregulowano tej branży i wiele wskazuje, że dyrektywa nie zostanie na czas wdrożona.

25.05.2021

Galerie handlowe poskarżą się KE w sprawie obniżki czynszów

Rynek i konsument Prawo europejskie Ochrona konkurencji

Właściciele i zarządcy centrów handlowych powiadomią Komisję Europejską o udzieleniu przez polski rząd nienotyfikowanej pomocy publicznej najemcom. Taką informację przekazała w poniedziałek Polska Rada Centrów Handlowych. Wynajmujący będą także dochodzić roszczeń za swoje straty od Skarbu Państwa.

24.05.2021

NSA: Chciał się uczyć polskiego, w końcu ożenił się, a mimo to został wydalony z Polski

Administracja publiczna Prawo europejskie

Zawarcie przez cudzoziemca związku małżeńskiego z obywatelem polskim może stanowić, podstawę do wszczęcia postępowania administracyjnego w sprawie udzielenia zgody na pobyt ze względów humanitarnych - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny. Jednak brak wizy i nielegalny pobyt były przyczyną wydania decyzji nakazującej mu opuszczenie Polski.

24.05.2021

TSUE: Zmiany w "dyscyplinarkach" sędziów i prokuratorów nie mogą prowadzić do nacisków

Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie

Zmiany przepisów dotyczących m.in. dochodzeń w sprawach przestępstw popełnionych w ramach systemu sądownictwa, przez funkcjonariuszy wymiaru sprawiedliwości, muszą być poparte mocnym, przejrzystym i prawdziwym uzasadnieniem. Istotne są też gwarancje pozwalające na uniknięcie ryzyka wywierania zewnętrznych nacisków - wynika z wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE,

18.05.2021

Porozumienie UE w sprawie paszportów szczepionkowych do końca maja

Prawo europejskie Koronawirus szczepienia

Paszport szczepionkowy - dokument zawierający informację o zaszczepieniu, negatywnym teście lub obecności przeciwciał - powinien według Komisji Europejskiej ułatwić podróże wewnątrz Wspólnoty. Przewodnicząca KE Ursula von der Leyen ma nadzieję, że porozumienie polityczne zostanie osiągnięte do końca maja.

15.05.2021

Zmiany w ustawie o płatnościach bezpośrednich bez poprawek Senatu

Prawo gospodarcze Prawo europejskie

Dostosowanie prawa do regulacji unijnych, uregulowanie statusu zdjęć geotagowanych - to niektóre założenia nowelizacji ustawy o płatnościach w ramach systemów wsparcia bezpośredniego, którą w czwartek bez poprawek zaakceptował Senat. Nowe przepisy mają dostosować polskie prawo do rozporządzenia Unii Europejskiej w sprawie przepisów tzw. ustawy o płatnościach.

13.05.2021

Niższy VAT na książki jeszcze nie teraz

VAT Podatki międzynarodowe Prawo europejskie

Polska nie może stosować 0-proc. stawki VAT na książki i czasopisma - powodem jest treść unijnych przepisów. Komisja Europejska nie zgodziła się na zastosowanie wyjątku. Popiera ona jednak polskie postulaty większej swobody w stosowaniu obniżonych stawek VAT. Cały czas istnieje więc szansa na obniżenie w przyszłości opodatkowania książek i prasy.

13.05.2021

Grupa ekspertów będzie doradzać KE w sprawie delegowania kierowców

Prawo pracy Prawo europejskie

Margareta Przybyła reprezentująca Zrzeszenie Międzynarodowych Przewoźników Drogowych, Joanna Jasiewicz ze związku pracodawców Transport i Logistyka Polska, a także Bartłomiej Zgudziak z Grupy INELO dołączyli do Grupy Ekspertów ds. delegowania kierowców. Zespół specjalistów powołała Dyrekcja Generalna Komisji Europejskiej, odpowiedzialna za transport w Unii Europejskiej.

10.05.2021

Europa socjalna czy unia socjalna – w Porto trwa Szczyt Społeczny

Prawo pracy Prawo europejskie

Podczas unijnego szczytu w Porto Charles Michel, szef Rady Europejskiej, wyraził nadzieję, że trudności przeżywane wskutek pandemii COVID-19 i wywołanego przez nią kryzysu staną się przełomowe i pomogą w faktycznym urzeczywistnieniu projektu europejskiego w zakresie społecznym.

07.05.2021

Eksperci Batorego: Premier chce podważyć członkostwo Polski w UE

Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie

Trybunał Konstytucyjny nie jest upoważniony do dokonywania samoistnej oceny konstytucyjności przepisów Traktatu o Unii Europejskiej - ocenił Zespół Ekspertów Prawnych Fundacji Batorego. Zdaniem jego członków, wniosek premiera Morawieckiego zmierza do podważenia zasad, do przestrzegania których Polska zobowiązała się przystępując do Unii Europejskiej.

07.05.2021

UE: Będą ograniczenia dla firm dotowanych przez państwa spoza Unii

Zamówienia publiczne Prawo gospodarcze Prawo europejskie

Proponowane przez Komisję Europejską nowe przepisy mają chronić unijne firmy przed przejmowaniem przez zagraniczne przedsiębiorstwa otrzymujące dotacje rządowe. Projekt przewiduje też ochronę zamówień publicznych przed udziałem w nich nieunijnych spółek dotowanych przez państwo.

05.05.2021

Projekt ustawy o platformach crowdfundingowych trafił do konsultacji

Prawo karne Prawo gospodarcze Finanse Prawo europejskie

Ministerstwo Finansów opracowało projekt ustawy o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych. Ma ona regulować działalność platform crowdfundingowych, dostosowując polskie prawo do unijnego. Platformy crowfundingowe mają podlegać nadzorowi Komisji Nadzoru Finansowego.

04.05.2021

Finalna wersja Krajowego Planu Odbudowy jest już w Komisji Europejskiej

Samorząd terytorialny Prawo europejskie

Przyjęty przez Radę Ministrów Krajowy Plan Odbudowy został oficjalnie przekazany do Komisji Europejskiej. Rzecznik rządu Piotr Müller poinformował w poniedziałek, że zamyka to proces składania KPO przez Polskę. Na wtorek (4 maja) planowana jest ratyfikacja Funduszu Odbudowy w Sejmie.

03.05.2021

Dwie trzecie, czy zwykła większość - w Sejmie będzie spór o głosowanie nad ratyfikacją Funduszu Odbudowy

Administracja publiczna Prawo europejskie

Zaplanowane na wtorek 4 maja posiedzenie Sejmu w sprawie ratyfikacji unijnej decyzji w sprawie zasobów własnych Unii Europejskiej rozpocznie się prawdopodobnie od sporu o to, jaką większością ma być uchwalona ta ustawa. Zdaniem opozycji powinna to być większość kwalifikowana, czyli 2/3 głosów, według rządu wystarczy większość zwykła.

30.04.2021

Samorządowcy chcą zwiększenia środków dotacyjnych w ramach KPO, powołano zespół roboczy

Samorząd terytorialny Finanse publiczne Finanse samorządów Prawo europejskie

Mniej środków w ramach pożyczek, a więcej jako dotacje, wpływ województw samorządowych na rozdział pieniędzy to najważniejsze postulaty samorządowców dotyczące Krajowego Planu Odbudowy. Rząd przyjmie w piątek dokument w trybie obiegowym, jednocześnie Komisja Wspólna Rządu i Samorządu powołała zespół roboczy ds. KPO i deklaruje dalszą współpracę.

30.04.2021