Od 1 lipca państwowe autostrady są darmowe, a odcinek A1 - od września

Drogi

Kierowcy samochodów osobowych od 1 lipca są zwolnieni z opłat za przejazd na płatnych dotąd odcinkach autostrad zarządzanych przez Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad. Chodzi o odcinki autostrad: A2 Konin-Stryków oraz A4 Wrocław-Sośnica. Z kolei w niedzielę premier poinformował, że od początku września wolna od opłat jest także autostrada A1. Dotąd na odcinku Gdańsk–Toruń na A1 nie było poboru opłat jedynie w wakacyjne weekendy.

03.09.2023

Samorządy będą mogły przejąć utwardzone, ogólnodostępne drogi

Samorząd terytorialny Drogi Budownictwo

W Dzienniku Ustaw opublikowana została ustawa o szczególnych rozwiązaniach dotyczących regulacji stanu prawnego niektórych dróg ogólnodostępnych, którą parlament uchwalił z inicjatywy prezydenta. Nowe przepisy mają ułatwić gminom nabywanie terenów zajętych przez co najmniej 20 lat pod ogólnodostępne drogi, które nie są jednak zaliczone do kategorii dróg publicznych.

30.08.2023

Mandatu z radaru bez legalizacji nie da się uchylić

Drogi Domowe finanse

Rzecznik Praw Obywatelskich zwraca uwagę, że nie ma dziś przepisów, które umożliwiłyby uchylenie prawomocnego mandatu, gdy przy jego wymierzaniu funkcjonariusz dopuścił się rażącego naruszenia prawa, mającego istotny wpływ na postępowanie. Chodzi o kwestię, w której przez półtora roku policjanci z powiatu warszawskiego wystawili kierowcom 75 mandatów karnych za przekroczenie prędkości, posługując się laserowymi miernikami bez ważnych świadectw legalizacji.

27.08.2023

Za umieszczenie szyldu nad chodnikiem grożą kary finansowe

Drogi Nieruchomości

Prywatni właściciele, a także wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe, powinny dokładnie sprawdzać przed wywieszeniem na fasadach i ścianach budynków tablic reklamowych, jakie są granice ich działek ewidencyjnych. Przez przypadek mogą one zajmować pas drogowy, za co grozi kara pieniężna. Przekonała się o tym spółka ze stolicy. Po długiej batalii w sądzie udało się jej jednak uniknąć kary, ale tylko dlatego, że zdaniem sądu wyliczenia urzędników były nieprawidłowe.

26.08.2023

NSA: Organizator zgromadzenia nie płaci za zajęcie pasa drogowego

Samorząd terytorialny Drogi

Zajęcie pasa drogowego na cele organizacji pokojowego zgromadzenia publicznego nie wymaga zezwolenia zarządcy drogi. Wymóg taki stanowiłby bowiem ukrytą przeszkodę w wykonywaniu prawa do wolności pokojowego zgromadzania się. Orzekł tak niedawno Naczelny Sąd Administracyjny w sprawie protestów w obronie sądów w 2017 roku.

15.08.2023

Zmiana kategorii drogi zaskakuje opłatą za zajęcie pasa drogowego

Samorząd terytorialny Drogi Budownictwo

W ustawie o drogach publicznych brak jest uregulowań odnoszących się do opłaty za zajęcie pasa drogowego, gdy dochodzi do zmiany kategorii drogi. Przedsiębiorcy są często zaskakiwania nową, zazwyczaj wyższą, opłatą. Ministerstwo Infrastruktury poinformowało, że nie widzi potrzeby zmiany przepisów.

09.08.2023

Zakaz postawiony pod osłoną nocy? Można złożyć skargę do sądu

Drogi Nieruchomości

Zawsze mogliśmy parkować pod domem, a teraz znikąd, przez noc, pojawił się zakaz postoju. Bez żadnych konsultacji, pisma, zawiadomienia i bez określenia terminu, do kiedy będzie obowiązywał - skarżą się czytelnicy Prawo.pl. Choć władze nie zawsze muszą konsultować swoją decyzję z mieszkańcami sąsiednich nieruchomości, to nie oznacza, że nic nie mogą oni zrobić - w ostateczności sprawa może trafić do sądu.

29.07.2023

Kierowca odpowiada wobec pasażera za szkody, których ten doznał na skutek wypadku

Prawo cywilne Drogi Transport

Jeśli pasażerowie ponieśli śmierć, to ich bliscy mogą żądać zadośćuczynienia od ubezpieczyciela sprawcy. Takie sytuacje rodzą bowiem odpowiedzialność z polisy OC sprawcy. Gdy pasażerowie wsiadają do auta z zamiarem rajdowego jeżdżenia po mieście i stanie im się krzywda, to przyczyniają się oni do szkody. Nie zwalnia to jednak kierowcy i jego ubezpieczyciela od odpowiedzialności.

29.07.2023

Street racing na żywo, czy potrzebna jest pilna zmiana prawa?

Prawo karne Drogi

Street racing, czyli nielegalne wyścigi samochodowe na drogach publicznych, to coraz większy problem nie tylko dużych miast. Policjanci niemal w każdy weekend wlepiają mandaty i zabierają dowody rejestracyjne. W kolejnym tygodniu wyścigi się jednak powtarzają. Część ekspertów uważa, że najwyższy czas wprowadzić do porządku prawnego nową kategorię przestępstw.

22.07.2023

Brawurowy kierowca, nieostrożny pieszy - odpowiedzialność za wypadek nie zawsze zerojedynkowa

Drogi

Duża prędkość, utrata panowania nad kierownicą, śmierć kilku osób - to nadal scenariusz wielu wypadków, do których dochodzi na polskich drogach. Choć sprawca wydaje się być na pierwszy rzut oka oczywisty, sprawa wcale nie musi być zerojedynkowa. Znaczenie może mieć zachowanie także innych uczestników ruchu drogowego. Jak podkreślają eksperci, podstawą jest więc drobiazgowe i całościowe przeanalizowanie wszystkich okoliczności, także tych, które mogą mieć poboczny wpływ.

19.07.2023

Gminy turystyczne chcą pobierać opłaty za parkowanie nie tylko w dni robocze

Samorząd terytorialny Drogi Turystyka Finanse samorządów

Zatłoczone gminy turystyczne i uzdrowiskowe przekonują, że pobieranie dodatkowych opłat za parkowanie to konieczność, aby udrożnić ulice i odblokować miejsca parkingowe. Korzyść z wprowadzenia opłaty za postój samochodów w strefie płatnego parkowania także w dni wolne od pracy docelowo mają odczuć też turyści, bo gminy zyskają pieniądze na poprawę infrastruktury turystycznej i zabezpieczenie plaż czy utrzymanie czystości.

19.07.2023

Użytkownikowi dwóch kółek przyda się polisa OC, ale jej posiadanie nie jest obowiązkowe

Drogi Turystyka Transport Ubezpieczenia

Rowerzysta odpowiada na zasadzie winy - niezależnie od tego, czy spowodował wypadek lub kolizję z pieszym, innym rowerzystą czy też pojazdem mechanicznym. Daje mu to korzystną pozycję w razie zderzenia z samochodem, gdy kierowca auta odpowiada na zasadzie ryzyka. Cyklista musi jednak pamiętać, że po drodze może się poruszać tylko wyjątkowo.

02.07.2023

W przypadku kolizji z cudzoziemcem częściej przydaje się pomoc policji

Prawo cywilne Drogi Turystyka Ubezpieczenia

W 2022 roku aż o 65 proc. wzrosła liczba wypadków spowodowanych przez osoby kierujące samochodem na zagranicznych rejestracjach. Po kolizji z kierowcą spoza Polski, sposób postępowania jest trochę bardziej skomplikowany niż wtedy, gdy sprawca prowadzi pojazd zarejestrowany w naszym kraju.

24.06.2023

WSA: Duży przewoźnik przewiezie więcej pasażerów, dlatego nie może płacić tyle co mały

Samorząd terytorialny Drogi Transport

Ustalana przez gminy stawka opłaty za korzystanie z przystanków komunikacyjnych na ich terenie nie może dyskryminować żadnego z przewoźników. Jednolita stawka dla wszystkich, jest krzywdząca dla małych operatorów - orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu. Zwrócił uwagę, że tabor mniejszych przewoźników w mniejszym bowiem stopniu zużywa infrastrukturę.

06.06.2023

Decybele z ulicy, klimatyzator za oknem - jak bronić się przed hałasem?

Środowisko Drogi Nieruchomości

Hałas potrafi być niezwykle uciążliwy i negatywnie wpływać na nasze zdrowie. Jak się przed nim chronić? Możliwych rozwiązań jest wiele, od żądania przeprowadzenia kontroli i wydania stosownych decyzji przez organy administracji, poprzez pozwanie emitującego hałas do sądu, a nawet wnioskowanie o ukaranie go grzywną. Jedno jest pewne: im szybciej poszkodowany hałasem zacznie właściwie działać, tym lepiej.

20.05.2023

NSA: Nie można wykluczyć odstąpienia od kary za zajęcie drogi

Drogi Administracja publiczna Budownictwo

Spółka została ukarana za zajęcie pasa drogowego bez zezwolenia zarządcy drogi. Wydana w tej sprawie decyzja została utrzymana w mocy przez samorządowe kolegium odwoławcze, a sąd pierwszej instancji oddalił wniesioną skargę. Naczelny Sąd Administracyjny postanowił jednak uchylić sporne rozstrzygnięcie, ponieważ uznał, że organy powinny rozważyć możliwość odstąpienia od nałożenia kary pieniężnej i poprzestania na pouczeniu.

20.05.2023

Auto elektryczne to wciąż rzadkość, OC i AC więc takie same jak przy spalinowych

Drogi Ubezpieczenia

W przypadku samochodów elektrycznych łatwiej niż w przypadku aut spalinowych o kolizję, po której koszt naprawy jest wyższy niż wartość pojazdu przed szkodą. W takich sytuacjach odszkodowanie z OC wypłacane jest w kwocie odpowiadającej wartości pojazdu z dnia wypadku, pomniejszonej o wartość pozostałości. Szczególnym problemem w tych pojazdach są baterie.

03.05.2023

Wyrwa w drodze, uszczerbek w aucie, a kto zapłaci?

Samorząd terytorialny Prawo cywilne Drogi

Jeśli mimo zachowania ostrożności i przepisowej prędkości kierowca uszkodził samochód z powodu złego stanu nawierzchni, to może żądać naprawienia szkody od zarządcy drogi, ale dochodzenie odszkodowania nie jest proste. Wiele zależy od tego, czy dobrze udokumentujemy szkodę i wykażemy, że do uszkodzenia pojazdu doszło w tym konkretnym miejscu, za które odpowiada zarządca.

29.04.2023

Użytkownik e-hulajnogi odpowiada za szkodę nie tylko wtedy, gdy zawini

Prawo cywilne Drogi Transport

Odpowiedzialność na zasadzie ryzyka oraz rosnące koszty usług medycznych i napraw sprawiają, że polisa OC użytkowników UTO i hulajnóg elektrycznych zyskuje na znaczeniu. Ma ona także zastosowanie wtedy, gdy do zdarzenia dojdzie w czasie użytkowania wypożyczonych urządzeń. Producent albo wynajmujący odpowiadają tylko zwykle przy wadach sprzętu.

22.04.2023

Wojewoda ogłosi szybszy nabór z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg

Samorząd terytorialny Drogi Zamówienia publiczne

Przyspieszenie ogłoszenia naborów na zadania powiatowe i gminne w ramach Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg, a także szybsze zawarcie z samorządami umów o dofinansowanie i dłuższy czas dla nich na realizację inwestycji - takie zmiany wprowadza kolejna nowelizacja ustawy o Rządowym Funduszu Rozwoju Dróg.

19.04.2023