Posiedzenie przygotowawcze - miało przyspieszyć, praktycznie nie jest stosowane

Wymiar sprawiedliwości

Ubiegłoroczna nowela Kodeksu postępowania cywilnego wprowadziła zbyt dużo i zbyt skomplikowane przepisy dotyczące posiedzenia przygotowawczego. To z kolei spowodowało, że rozwiązanie - które co do zasady - miało usprawniać i przyspieszać postępowanie nie jest stosowane - ocenili sędziowie biorący udział w konferencji dotyczącej konsekwencji wprowadzonych zmian.

04.11.2020

Wielka reforma procedury cywilnej na razie bez dobrych efektów

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Zmiany w k.p.c.

Po roku obowiązywania dużego pakietu zmian w procedurze cywilnej, które ich autorzy nazywali "wielką reformą" nie można powiedzieć, że przyniosły one wymierne efekty - ocenił prof. Tadeusz Ereciński. I dodał, że to skutek z jednej strony przeregulowania niektórych mechanizmów, a z drugiej - niedoregulowania tam, gdzie to jest potrzebne. Takie oceny dominują podczas trwającej właśnie konferencji dotyczącej konsekwencji wynikających z nowelizacji k.p.c. 

04.11.2020

Coraz mniej polskich leków w aptekach

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia Farmacja

Tylko co trzeci lek kupowany w polskiej aptece pochodzi z krajowej produkcji. Polski Związek Pracodawców Przemysłu Farmaceutycznego alarmuje: grozi nam uzależnienie od dostaw leków z zagranicy. I podkreśla, że spada udział rodzimego przemysłu farmaceutycznego w polskim PKB.

04.11.2020

MF szykuje zmiany w postępowaniu egzekucyjnym w administracji

VAT Administracja publiczna

Z wykazu prac legislacyjnych i programowych rządu wynika, że wkrótce zmienią się przepisy dotyczące postępowania egzekucyjnego w administracji. Jak wynika z dokumentu, celem nowelizacji ma być usprawnienie działań wierzyciela i organu egzekucyjnego.

04.11.2020

Kontakty ze skarbówką najlepiej elektronicznie i zdalnie

Ordynacja Rachunkowość Doradca podatkowy

Ministerstwo Finansów cały czas zachęca do korzystania z elektronicznych form rozliczeń i zdalnego kontaktu z Krajową Administracją Skarbową. W wyjątkowych przypadkach, w sprawach, których nie można załatwić online, podatnicy będą obsługiwani w urzędach skarbowych.

04.11.2020

Rzecznik Praw Dziecka: Brak zgody na badanie DNA blokuje ustalanie ojcostwa

Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne

Brak zgody na badania DNA poważnie utrudnia ustalenie, kto jest ojcem dziecka - stwierdza w wystąpieniu do ministra sprawiedliwości Rzecznik Praw Dziecka. Jego zdaniem potrzebna jest zmiana przepisów, by pozwalały sądom nakazywać przeprowadzanie badań DNA przy wyjaśnianiu pochodzenia dziecka.

04.11.2020

RPO do pracodawców: Równość i różnorodność jest kluczowa, także teraz

Prawo pracy

Zasada równego traktowania może stanowić element przewagi konkurencyjnej – zespoły charakteryzujące się różnorodnością działają lepiej i lepiej reagują na trudności. Adam Bodnar przypomina tę prawdę na podsumowanie swojej kadencji i u progu kryzysu, z którym muszą się zmierzyć także przedsiębiorcy.

04.11.2020

Minister: Nadzór pedagogiczny to nie zastraszanie

Zarządzanie oświatą

Nadzór pedagogiczny wykonywany na podstawie Prawa oświatowego to nie zastraszanie, tylko realizacja ustawowych obowiązków przez kuratorów oświat - napisał w środę rano na Twitterze minister Przemysław Czarnek, odnosząc się do komunikatu ZNP zatytułowanego: Nie damy się zastraszyć. Chodzi o zapowiedź wyciągania konsekwencji wobec nauczycieli, którzy namawiają uczniów do protestów lub sami w nich uczestniczą.

04.11.2020

Epidemia to także ataki hakerskie skierowane na szpitale

Opieka zdrowotna LegalTech

Gdyby szpitale przygotowały wcześniej technologie informatyczne to może uniknęlibyśmy takiego zamieszania jak obecnie w wykrywaniu COVID-19, kierowaniu na kwarantannę i zarządzaniu wolnymi lóżkami - mówią eksperci. Chociaż największe zagrożenie - wirusy hakerskie na szpitale - zdarzają się coraz częściej i wszędzie na świecie.

04.11.2020

Są nowe zasady kierowania na testy w kierunku SARS-CoV-2

Finansowanie zdrowia Zawody medyczne Koronawirus

Już nie trzeba mieć czterech objawów klinicznych aby lekarz skierował na test w kierunku koronawirusa, a Sanepid objął pacjenta nadzorem. Wystarczy jeden, a najbardziej charakterystyczny z nich to utrata węchu i smaku. Kontakt z zarażonym, nawet bardzo bliski, nie jest też samodzielną podstawą do testowania pacjenta.

04.11.2020

Administracja zdalnie, sądy - nie. Iustitia: to zagrożenie dla obywateli

Wymiar sprawiedliwości Koronawirus

Dyskryminacyjne wyłączenie z możliwości pracy zdalnej sądów i prokuratur naraża na poważne i coraz większe niebezpieczeństwo epidemiczne nie tylko pracowników tych instytucji, ale przede wszystkim obywateli masowo wzywanych na rozprawy i posiedzenia - alarmuje Stowarzyszenie Sędziów Polskich, odnosząc się do decyzji rządu o wprowadzeniu zdalnej pracy w administracji.

04.11.2020

Firmy pokażą strategie podatkowe już za 2020 rok

CIT Doradca podatkowy

Już od przyszłego roku część firm będzie musiała udostępniać publicznie strategie podatkowe. Problem jednak w tym, że uchwalona przez Sejm ustawa nie zawiera przepisów przejściowych. W rezultacie, nie wiadomo, czy konieczne będzie publikowanie strategii dopiero za 2021 rok, czy może już za 2020. Pozostaje apel do Senatu, by poprawił niejasne przepisy.

04.11.2020

Kurator bez uprawnień do karania nauczyciela za protest

Zarządzanie oświatą

Jak zapowiada resort edukacji, nauczyciele biorący udział w obecnych protestach poniosą konsekwencje. Kuratoria ostro wzięły się do pracy i występują do dyrektorów szkół o informacje na ten temat. Tyle, że nie do końca mają prawo tak do żądania takich danych, jak i do wytaczania pedagogom dyscyplinarek.

04.11.2020

Praca zdalna w samorządach, czyli wyważanie otwartych drzwi

Administracja publiczna Prawo pracy Koronawirus

Przez najbliższy miesiąc, do 4 grudnia 2020 roku, urzędy administracji publicznej, w tym także samorządowej, będą pracowały zdalnie – zdecydował rząd, wydając rozporządzenie. Tyle tylko, że całe rzesze urzędników samorządowych tak pracowały już od początku pandemii. Rozporządzenie, zdaniem samorządowców, niczego znaczącego nie wnosi. Stanowi za to nadmierną ingerencję w autonomię samorządu.

04.11.2020

Miała przyspieszać, sprawia problemy - procedura cywilna do poprawki

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Zmiany w k.p.c.

Zażalenia poziome, posiedzenia przygotowawcze, przepisy przejściowe, kwestia uzasadnień wyroków - lista problemów ze znowelizowaną rok temu procedurą cywilną jest długa. Postępowania miały być szybsze, ale luki i niedoregulowania je spowolniają. Ministerstwo Sprawiedliwości pracuje więc nad "lekarstwem" - czyli kolejną nowelizacją. Liczy, że wkrótce trafi do uzgodnień międzyresortowych.

04.11.2020

Pacjent z COVID-19 będzie częściej przebywał w domu, zamiast w szpitalu

Opieka zdrowotna Zawody medyczne

Minister Zdrowia wprowadza strategię 3.0. do walki z koronawirusem. Jego bazą będzie monitoring w warunkach domowych pacjenta z COVID-19. Ale powstanie też 10 tysięcy miejsc w izolatoriach, które mają odciążyć szpitale od pacjentów, którzy nie wymagają już tak intensywnej opieki.

03.11.2020

ZUS: Od 4 listopada e-wizyty dostępne we wszystkich oddziałach ZUS

Ubezpieczenia społeczne Koronawirus

Od środy, 4 listopada 2020 roku, e-wizyty, dzięki którym klienci mogą umówić się z ekspertem ZUS na zdalną konsultację, będą dostępne we wszystkich oddziałach Zakładu Ubezpieczeń Społecznych – zapowiada prof. Gertruda Uścińska, prezes Zakładu.

03.11.2020

Rząd chce doprecyzować gwarancje procesowe pokrzywdzonych

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Doprecyzowanie i uściślenie przepisów dotyczących gwarancji procesowych, które  przysługują pokrzywdzonym, to cel przyjętego we wtorek przez rząd projektu nowelizacji Kodeksu postępowania karnego. Jak deklaruje Ministerstwo Sprawiedliwości, które go przygotował, chodzi przede wszystkim o regulacje, które chronią małoletnie ofiary przestępstw,

03.11.2020

Zachęty dla gmin i deweloperów mają przyspieszyć budownictwo

Samorząd terytorialny Budownictwo

Zwiększenie dostępności gruntów pod inwestycje mieszkaniowe, czyli ograniczenie jednej z podstawowych barier w prowadzeniu działalności inwestycyjnej - to cel przyjętego we wtorek przez rząd projektu ustawy o rozliczaniu ceny lokali lub budynków w cenie nieruchomości zbywanych z gminnego zasobu nieruchomości.

03.11.2020

Rząd przygotowuje dodatkowe fundusze na drogi lokalne

Samorząd terytorialny Zamówienia publiczne Budownictwo

Rząd chce zwiększyć dofinansowanie do Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg (wcześniej Fundusz Dróg Samorządowych) o 3 mld zł. A służyć temu mają zmiany w ustawie o Funduszu Dróg Samorządowych oraz niektórych innych ustaw, której projekt przyjęła we wtorek Rada Ministrów.

03.11.2020