Pracownik nie poniesie konsekwencji za pracę na czarno – także w przeszłości

Ordynacja PIT Doradca podatkowy Polski Ład

Pierwsza wersja Polskiego Ładu zakładała, że od 2022 roku konsekwencje nielegalnego zatrudniania przejdą na nieuczciwych pracodawców. Sejm zdecydował jednak, że pracownik nie będzie ponosił negatywnych konsekwencji także „wstecz”. Pracownicy będą mogli więc ujawniać, że byli zatrudnieni na czarno w 2021 roku i w latach wcześniejszych. Dzięki temu nie zapłacą podatku.

07.10.2021

Bycie członkiem zarządu to przede wszystkim odpowiedzialność

Spółki Prawo gospodarcze

Działania podejmowane przez członków zarządu mogą ich narazić na ryzyko poniesienia dotkliwej odpowiedzialności. Odpowiadają bowiem nie tylko za bieżące funkcjonowanie kierowanego przez siebie podmiotu. Przepisy prawa przewidują, że w razie bezskutecznej egzekucji wobec spółki odpowiadają swoim majątkiem za jej zobowiązania wobec wierzycieli i zaległości podatkowe.

07.10.2021

Senat: Korupcja jako przestępstwo urzędnicze karane surowiej

Prawo karne Samorząd terytorialny Administracja publiczna

Senackie Komisje - Ustawodawcza oraz Praw Człowieka, Praworządności i Petycji pracowały w środę nad ustawą zmieniającą kodeks karny. Nowelizacja poszerza katalog przestępstw, których popełnienie przez burmistrzów, prezydentów miast czy parlamentarzystów będzie grozić surowymi sankcjami m.in. obligatoryjną utratą pracy, a także dożywotnim zakazem pracy w instytucjach publicznych - w przypadku recydywy.

06.10.2021

TSUE: Izba Dyscyplinarna ma być zawieszona, wniosek Polski oddalony

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie

Wiceprezes Trybunału Sprawiedliwości UE oddaliła w środę wniosek Polski o uchylenie postanowienia z 14 lipca 2021 roku, którym nakazano natychmiastowe zawieszenie stosowania przepisów dotyczących Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. To oznacza, że powinnno ono być wykonane. W tle jest perspektywa kar za każdy dzień zwłoki w wykonaniu tej decyzji.

06.10.2021

MEiN informuje o wsparciu finansowym dla studentów

Szkolnictwo wyższe Dla studenta

Stypendium socjalne, stypendium rektora, stypendium dla osób niepełnosprawnych i zapomoga to formy bezzwrotnego wsparcia. Środki na ich wypłatę uczelnie otrzymują co miesiąc z budżetu państwa na podstawie planu określonego na początku każdego roku kalendarzowego. Ministerstwo Edukacji i Nauki przygotowało broszurę dotyczącą wsparcia finansowego dla studentów.

06.10.2021

MF wyróżniło największych podatników CIT za 2020 rok

Ordynacja CIT Rachunkowość Doradca podatkowy

Firmy i podatkowe grupy kapitałowe, które zapłaciły największy podatek CIT w 2020 roku, odebrały wyróżnienia z rąk ministra finansów Tadeusza Kościńskiego. Resort co roku prezentuje listę dużych podatników CIT. Wśród podatników indywidualnych najwyższy podatek zapłacił ING Bank Śląski.

06.10.2021

Coraz trudniej być podatnikiem, ale nadzieje na lepsze marne

Rachunkowość Doradca podatkowy

Prawo podatkowe jest coraz bardziej skomplikowane. Poruszanie się w gąszczu uchwalanych na ostatnią chwilę przepisów skutecznie komplikuje życie podatników, ale także obsługujących ich księgowych i doradców podatkowych. Niestety, w najbliższym czasie trudno spodziewać się poprawy sytuacji – to główne wnioski z zakończonej właśnie konferencji Podatkowy Rollercoaster.

06.10.2021

Lewiatan: Firmom coraz trudniej znaleźć i utrzymać pracownika

Rynek Prawo pracy

Stopa bezrobocia spadła we wrześniu br. do 5,6 proc. W porównaniu z analogicznym miesiącem przed rokiem była niższa o 0,5 pkt proc., a w stosunku do sierpnia – obniżyła się o 0,2 pkt proc. - szacuje Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej. Jednak zdaniem Konfederacji Lewiatan, podstawowym problemem pracodawców jest utrzymanie stabilności zatrudnienia i pozyskanie nowych pracowników.

06.10.2021

MRiPS: Bezrobocie we wrześniu niższe niż przed miesiącem

Rynek Prawo pracy

Stopa bezrobocia rejestrowanego we wrześniu br. wyniosła – według szacunków – 5,6 proc. To mniej niż jeszcze miesiąc wcześniej. W tym czasie o prawie 25 tys. zmniejszyła się także liczba zarejestrowanych bezrobotnych – poinformowało w środę Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej. We wrześniu br. – według wstępnych danych – pracodawcy zgłosili do urzędów pracy 121,9 tys. wolnych miejsc pracy i miejsc aktywizacji zawodowej.

06.10.2021

Rzecznik TSUE: Państwa mogą czasowo przywracać kontrole na granicach

Administracja publiczna Prawo europejskie

Według rzecznika generalnego Trybunału Sprawiedliwości UE Henrika Saugmandsgaarda Oe w ściśle określonych warunkach państwo członkowskie Unii Europejskiej może wprowadzić kontrole na swoich granicach, które są wewnętrznymi granicami strefy Schengen, na dłużej niż sześć miesięcy. Zdaniem Rzecznika nie można tego robić wielokrotnie.

06.10.2021

Nowe narzędzie internetowe dla nauczycieli

Zarządzanie oświatą

Komisja Europejska uruchamia nowe narzędzie internetowe dla nauczycieli, które ma im ułatwić refleksję nad wykorzystywaniem technologii cyfrowych w pracy pedagogicznej. Ma pomóc nauczycielom w ocenie kompetencji cyfrowych i określeniu obszarów, w których potrzebują dalszego szkolenia i wsparcia.

06.10.2021

Compliance w Polsce 2021 - wkrótce poznamy wyniki badania

Prawo gospodarcze Compliance

Jak wygląda zarządzenie zgodnością w Polsce w 2021 roku, czy nadal króluje w dużych spółkach giełdowych? Jaki jest stan świadomości organizacji o systemach informowania o nieprawidłowościach i prawach sygnalistów? Czy compliance oficerów wspierają programy komputerowe? Odpowiedzi na te pytania będzie można poznać już 14 października podczas bezpłatnej konferencji online.

06.10.2021

Wielki finał loterii szczepionkowej

Koronawirus szczepienia

Osoby, które zarejestrowały się w loterii szczepionkowej od 6 do 12 września, mają w środę szansę na wygraną w wielkim finale loterii, zaplanowanym na 6 października. Do wygrania dwie nagrody po 1 mln zł każda oraz dwa samochody toyota C-HR.

06.10.2021

Karniści i cywiliści krytycznie o kolejnych zmianach w prawie

Prawo karne Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Z najwyższym niepokojem przyjmujemy proponowane przez Ministerstwo Sprawiedliwości zmiany w prawie karnym, nawiązujące do rozwiązań z 1969 roku, charakterystycznych dla państwa totalitarnego. Wyrażamy głębokie zaniepokojenie stanem prawa procesowego cywilnego oraz postępującą dekompozycją systemu wymiaru sprawiedliwości. To stanowiska przyjęte podczas zjazdów katedr prawa karnego i cywilnego.

06.10.2021

Miesięczne vacatio legis - już nie przy tej "produkcji" prawa

Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne Polski Ład

Sejm potrzebował zaledwie dwóch tygodni na uchwalenie podatkowego Polskiego Ładu. W ostatecznej wersji to... 277 stron nowego prawa. Tempo pracy było zawrotne, a rządzący nie ukrywali, że chcą zdążyć z ogłoszeniem go do 30 listopada, by mogło wejść w życie z początkiem nowego roku. Zdaniem prawników czas zweryfikować wprowadzoną 30 lat temu przez Trybunał Konstytucyjny zasadę miesięcznego vacatio legis.

06.10.2021

Zmiany w przepisach pogrzebowych - przez dżumę pradziadka ojciec spocznie pod płotem

Administracja publiczna Opieka zdrowotna

Nowa ustawa o cmentarzach ma uregulować kwestię dochowywania zmarłych w sytuacji, gdy ktoś już pochowany w grobowcu umarł na chorobę zakaźną – potrzebna będzie na to zgoda Sanepidu. Jednak przepis jest mało precyzyjny i może wydłużyć procedury związane z organizacją pogrzebu oraz – w niektórych przypadkach – uniemożliwić pochowanie krewnego w rodzinnym grobowcu.

06.10.2021

Wojewodowie mają przejąć stacje ratownictwa medycznego - lepiej być nie musi

Samorząd terytorialny Finansowanie zdrowia Zawody medyczne

Mimo podpisanego porozumienia z ministrem w niektórych województwach ratownicy wypowiedzieli umowy, brakuje obsad karetek. Tak jest m.in. na Mazowszu, w Wielkopolsce i województwie kujawsko-pomorskim. Minister problem w kilku województwach chce rozwiązać przez pełne upaństwowienie ratownictwa, czyli podporządkowanie rządowi. To może się jednak nie udać.

06.10.2021

Kryzys psychiatrii dziecięcej - czy znajdą się pieniądze dla specjalistów

Opieka zdrowotna Zawody medyczne

Specjaliści z Kliniki Psychiatrii Dziecięcej w Instytucie Psychiatrii i Neurologii w Warszawie składają wypowiedzenia, bo chcą zarabiać więcej. Wyceny świadczeń w psychiatrii dziecięcej mają wzrosnąć, ale dopiero w przyszłym roku. Instytut nie może zrealizować żądań lekarzy, bo jest w złej sytuacji finansowej. O pomoc poprosił Ministerstwo Zdrowia. W sprawie interweniuje też Rzecznik Praw Obywatelskich.

05.10.2021

Związkowcy i pracodawcy proponują poprawki do ustawy uszczelniającej handel w niedzielę

Prawo pracy Małe i średnie firmy

Przedstawiciele NSZZ Solidarność, Polska Izba Handlu i Konfederacja Lewiatan przygotowały wspólne propozycje dotyczące uszczelnienia handlu w niedzielę. I zaapelowały do Senatu, który obecnie pracuje nad tą regulacją, o przyjęcie ich poprawek do ustawy w sprawie tego uszczelnienia. Chodzi m.in. o dopuszczenie zarówno odpłatnej jak i nieodpłatnej pomocy członków rodzin.

05.10.2021

Uczelnie zorganizują zajęcia wyrównawcze dla studentów I roku

Przygotowaliśmy program zajęć wspomagających dla studentów pierwszego roku. Zapraszamy wszystkie uczelnie do wzięcia udziału. Do tej pory aplikuje po środki 170 uczelni, przeznaczamy na ten cel 36 mln zł – poinformował we wtorek minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. Chodzi o pomoc osobom, które przez trzy semestry pracowały zdalnie.

05.10.2021