Numer 535 832 338 działa od poniedziałku do piątku w godzinach od 14 do 18. W ramach infolinii dyżurują adwokaci/mediatorzy, którzy będą odpowiadać na pytania dotyczące mediacji.

-  Czym jest mediacja? Kim jest mediator? Jakie są koszty mediacji? Jakie są korzyści z mediacji? Na wszystkie te pytania odpowiemy krótko, prostym językiem i od razu usuniemy pojawiające są wątpliwości lub wyjaśnimy problemy - zapewniają łódzcy adwokaci.

Czytaj: Pełnomocnik może być siłą napędową mediacji, ale dużo zależy od mediatora >>

Informacja tak, porada nie

Co ważne, poprzez infolinię nie będą udzielane porady prawne. Adwokaci zapewniają jednak, że zawsze skierują we właściwe miejsce gdzie takiej porady ktoś będzie mógł udzielić. - Na infolinii nie prowadzimy mediacji ani nie przyjmujemy spraw do mediowania. Jednakże pomożemy w znalezieniu mediatora lub powiemy gdzie szukać odpowiedniej osoby. Dane dzwoniących nie są przez nas nigdzie odnotowywane ani nie są w żaden sposób przetwarzane - wskazano w specjalnym komunikacie.

Czytaj też:

Mediacja w postępowaniu administracyjnym >

Protokół z mediacji w sprawach z zakresu prawa cywilnego >

- Pomimo zakorzenienia od kilkunastu lat mediacji w naszym porządku prawnym, to wciąż ta polubowna metoda rozwiązywania sporów nie zagościła w świadomości prawnej polskiego społeczeństwa. Wynikać to może po pierwsze z przeświadczenia, że jedynie wyrok sądu jest najlepszym sposobem na zakończenie sporu, a także po drugie cały czas niewystarczającego upowszechniania alternatywnych metod rozwiązywania sporów - zaznacza adwokatka Karolina Wrąbel, przewodnicząca ACM w Łodzi.

 

Jak dodają organizatorzy infolinii, odpowiedzi udzielają profesjonaliści – adwokaci mediatorzy zrzeszeni w Adwokackim Centrum Mediacji w Łodzi, których łączy przekonanie, że posiadane doświadczenie w prowadzeniu spraw sądowych i prawnicza wiedza mogą być przydatne nie tylko przed sądem, ale w równym stopniu pomocne w poszukiwaniu kompromisu podczas mediacji.

 

 

Mediacja cieszy się dużą popularnością

Tymczasem mediacja cieszy się wśród adwokatów coraz większą popularnością, do tego stopnia, że będą dodatkowe terminy szkoleń. Adwokat dr Agnieszka Zemke-Górecka, wiceprezes NRA i prezes Centrum Mediacji NRA poinformowała o tym na ostatnim prezydium Rady.

Szkolenie zostanie zrealizowane w formie wykładów oraz ćwiczeń warsztatowych, obejmujących łącznie 40 godzin, zgodnie z minimum programowym wiedzy i umiejętności niezbędnych w pełnieniu roli mediatora przyjętym w Standardach Szkolenia Mediatorów opracowanych przez Społeczną Radę ds. Alternatywnych metod Rozwiązywania Konfliktów i Sporów przy Ministrze Sprawiedliwości.

Jak informuje NRA, odbycie szkolenia z wynikiem pozytywnym, w tym obecność i aktywne uczestnictwo w każdym z czterech dni szkoleniowych (online 14 maja i stacjonarnie 27-28-29 maja 2022 r.), uprawnia do uzyskania numerowanego certyfikatu mediatora, a następnie wpisu na listę stałych mediatorów Centrum Mediacji przy Naczelnej Radzie Adwokackiej oraz na listy sądowe przy prezesach sądów okręgowych.

Będzie można też uzyskać 24 punkty szkoleniowe.