Ustawa o państwowej komisji do spraw pedofilii już obowiązuje

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

W czwartek 26 września weszła w życie ustawa o państwowej komisji do spraw wyjaśniania przypadków czynności skierowanych przeciwko wolności seksualnej i obyczajności wobec małoletniego poniżej lat 15. Komisja może zostać powołana, a pierwszy raport ze swojej pracy ma opracować w ciągu roku.

27.09.2019

Przepisy o tworzeniu i aktualizacji map hałasu bez poprawek Senatu

Samorząd terytorialny Środowisko

Senat w piątek poparł nowelizację Prawa ochrony środowiska, przewidującą m.in. sporządzanie co pięć lat map hałasu dla miast powyżej 100 tys. mieszkańców, terenów przy głównych drogach, szlakach kolejowych i lotniskach.

26.09.2019

Prezydent może podpisać likwidację podatku węglowodorowego

CIT

Przepisy dotyczące specjalnego podatku węglowodorowego zostaną uchylone. Senat w czwartek nie wniósł poprawek do ustawy. Powodem jest brak wydobycia gazu z łupków w Polsce, których miał dotyczyć ten podatek. Ustawa zmienia też zasady przekazywania sprawozdań finansowych.

26.09.2019

Senat przyjął bez poprawek nowelizację o zasadach wpłat województw do budżetu

Finanse publiczne Finanse samorządów Administracja publiczna

Przedłużenie na lata 2020 i 2021 dotychczasowych przepisów dotyczących zasad ustalania wpłat województw do budżetu państwa i sposobu ich podziału - to cel przyjętej w czwartek bez poprawek przez senat nowelizacji ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego.

26.09.2019

Rząd zdecydował: e-doręczenia zastąpią listy z urzędów

Administracja publiczna Prawo AI Prawo gospodarcze

Doręczenie elektroniczne ma być, początkowo domyślnym, ale docelowo podstawowym kanałem wymiany korespondencji wymagającej potwierdzenia jej nadania lub odbioru. Rząd przyjął we wtorek projekt, który przewiduje, że e-doręczenie będzie prawnie równe z wysłaniem tradycyjnego listu poleconego za potwierdzeniem odbioru lub doręczeniem osobistym.

24.09.2019

Nowe prawo - 100 metrów z każdej strony i nikt nie zablokuje uciążliwego zakładu

Środowisko Budownictwo

Od wtorku 24 września stroną postępowania o wydanie decyzji środowiskowej będzie m.in. właściciel nieruchomościami znajdującej się w odległości 100 m od obiektu. Jeśli więc inwestor postawi uciążliwy zakład na środku odpowiednio dużej działki, nikt z sąsiadów może nie mieć prawa do protestowania przeciwko jego realizacji.

24.09.2019

Leczenie zębów dziecka zawsze za zgodą rodzica

Pacjent Zarządzanie oświatą Finansowanie zdrowia

Rodzice we wrześniu na zebraniach w szkołach otrzymują do podpisania deklaracje dotyczące opieki stomatologicznej. I czasem słyszą błędne informacje, że podpisanie tego dokumentu jest jednoznaczne ze zgodą na leczenie. Resort zdrowia podkreśla, że rodzic każdorazowo przed udzieleniem świadczenia musi zgodzić się na procedury związane z leczeniem.

21.09.2019

Duże sklepy spożywcze zapłacą za marnowanie żywności

Prawo gospodarcze

Markety będą musiały podpisać umowy z organizacjami pozarządowymi dotyczące nieodpłatnego przekazywania im artykułów spożywczych. Jeśli się z niej nie wywiążą, będą płaciły 10 groszy opłaty za kilogram zmarnowanej żywności. W środę wchodzi w życie ustawa wprowadzająca takie obowiązki.

18.09.2019

Prezes UOKiK z dostępem do tajemnicy bankowej i skarbowej

Ochrona konkurencji

Od wtorku 17 września prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów ma dostęp do tajemnicy skarbowej i bankowej. Ułatwi mu to szacowanie i nakładanie kar za naruszenia. Ich wysokość jest uzależniona od obrotów firmy z poprzedniego roku.

17.09.2019

UOKiK może już walczyć z geoblokowaniem

Rynek i konsument Prawo gospodarcze Ochrona konkurencji

Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów zainterweniuje, gdy geoblokowanie naruszy zbiorowe interesy konsumentów albo zasady konkurencji. Polski sklep, który złamie zakaz, może narazić się na karę w wysokości do 10 proc. obrotów. Prawnicy uważają jednak, że interwencje z urzędu będą dotyczyć najbardziej oczywistych naruszeń, dotyczących dużej grupy klientów zagranicznych.

17.09.2019

Rzemieślnicy będą mogli zakładać spółki, ale tłoku w KRS raczej nie będzie

Spółki Prawo gospodarcze

Od 1 stycznia 2020 r. rzemieślnicy będą mogli przekształcić swoją jednoosobową działalność gospodarczą w spółkę. Zdaniem Związku Rzemiosła Polskiego z tej możliwości skorzystają tylko ci, którzy zamierzają rozwijać swoją działalność. Prowadzący niewielkie firmy raczej nie zdecydują się na ten krok z uwagi na koszty.

17.09.2019

Od soboty więcej zabezpieczeń przy e-płatnościach

Rynek i konsument Domowe finanse Prawo AI

W sobotę 14 września zaczyna obowiązywać unijna dyrektywa PSD2, która wprowadza m.in. procedurę silnego uwierzytelnienia, dla zwiększenia bezpieczeństwa konsumentów i lepszej ochrony ich przed nadużyciami finansowymi w obrocie bezgotówkowym. Banki wprowadzają w związku z tym zmiany w logowaniu się do kont i częściej będą wymagać kodu PIN przy płatnościach kartą.

14.09.2019

Rodzice w szpitalach za darmo, ale różny standard pobytu

Pacjent Finansowanie zdrowia

Szpitale dla dzieci musiały od lipca zrezygnować z pobierania opłat od rodziców. Narodowy Fundusz Zdrowia płaci lecznicom 15 złotych za każdą dobę pobytu opiekuna. Problem w tym, że w przepisach nie wskazano co dokładnie należy się rodzicom. Dlatego w jednym szpitalu dostają łóżko, pościel i mogą skorzystać z prysznica czy aneksu kuchennego, a w innym - nadal śpią na karimatach.

14.09.2019

Rządowy program opieki nad zabytkami już obowiązuje

Administracja publiczna

Zapewnienie efektywnej ochrony i opieki nad zabytkami poprzez optymalizację systemu ochrony dziedzictwa kulturowego oraz wsparcie działań w zakresie opieki nad zabytkami - takie są m.in. cele obwiązującego od piątku "Krajowego programu ochrony zabytków i opieki nad zabytkami na lata 2019-2022".

13.09.2019

Ustawa podpisana - zwolnienie podatkowe dla marynarzy nie tylko pod polską banderą

PIT Prawo pracy

Wolne od podatku będą dochody uzyskiwane z tytułu pracy nie tylko na statkach pod polską banderą, ale też na statkach podnoszących banderę innego państwa członkowskiego Unii Europejskiej lub państwa należącego do Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Taką zmianę wprowadzi podpisana właśnie przez prezydenta nowelizacja ustawy.

13.09.2019

MEN: Od początku roku szkolnego obowiązują przepisy o bezpieczeństwie uczniów

Szkoła i uczeń

Ministerstwo Edukacji Narodowej przygotowało zestawienie informacji na temat przepisów w zakresie podnoszenia bezpieczeństwa uczniów w szkołach i placówkach. Ustawowo uregulowano takie kwestie jak zasady instalowania monitoringu wizyjnego czy korzystania z telefonów komórkowych. Dla dyrektorów resort udostępnił aktualny poradnik „Bezpieczna szkoła”.

12.09.2019

Nie będzie już specjalnego podatku węglowodorowego 

CIT

Sejm w środę 11 września br. uchwalił ustawę, która uchylającą ustawę o specjalnym podatku węglowodorowym. Powodem zmiany przepisów jest brak wydobycia gazu z łupków w Polsce. Podatek miał obowiązywać od początku przyszłego roku.

12.09.2019