Wstępne wypełnianie PIT-ów za przedsiębiorców trochę później

Ordynacja PIT Małe i średnie firmy

Zaproponowana przez rząd nowelizacja odsuwa udostępnienie tej usługi osobom prowadzącym działalność gospodarczą. W efekcie uchwalonej w czwartek przez sejm ustawy nie skorzystają one ze wstępnie wypełnionych przez fiskusa deklaracji w lutym tego, jak wcześniej planowano.

09.01.2020

Pielęgniarki będą samodzielnie ściągać szwy i leczyć rany

Pacjent Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia Zawody medyczne

Narodowy Fundusz Zdrowia od 1 stycznia 2020 roku wycenił poradę pielęgniarską jako nowe świadczenie. Wizyta, na której pielęgniarka np. zdejmie szwy z rany, została wyceniona na 20 zł. Według samorządu za takie pieniądze znajdą się pielęgniarki, które będą chciały samodzielnie udzielać porad. Dyrektorzy szpitali uznają pomysł za dobry, ale ostrzegają, że może zabraknąć personelu do pracy na oddziałach.

09.01.2020

W UE wchodzą w życie przepisy o systemach bezpieczeństwa samochodów

Prawo karne Prawo europejskie

Od 2022 roku wszystkie nowe modele pojazdów wprowadzone na rynek Unii Europejskiej będą wyposażone w zaawansowane systemy bezpieczeństwa - m.in. inteligentny asystent prędkości, automatyczne hamowanie awaryjne, wykrywanie pieszych. Taki obowiązek wprowadzają wchodzące w niedzielę 5 stycznia w życie nowe przepisy, które mają zmniejszyć liczbę ofiar wypadków drogowych.

04.01.2020

Trochę mniej obowiązków przy prowadzeniu podatkowej księgi przychodów i rozchodów

PIT Małe i średnie firmy

Od początku stycznia obowiązuje rozporządzenie zmieniające zasady prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów. Wzór samej księgi nie uległ zmianie, ale przedsiębiorcom odeszło kilka żmudnych obowiązków. Nie trzeba już np. prowadzić ewidencji wyposażenia ani kart przychodów pracowników.

03.01.2020

W nowym roku nowe sposoby na walkę z zatorami płatniczymi

Prawo cywilne Prawo gospodarcze

Od 1 stycznia dłuższe niż dwumiesięczne terminy płatności można ustalać tylko pomiędzy przedsiębiorstwami o podobnej wielkości. W kontraktach pomiędzy dużymi a małymi firmami będzie obowiązywał sztywny 60-dniowy czas na zapłatę. Firma, która w ciągu trzech kolejnych wybranych miesięcy ma zaległości na poziomie 5 mln złotych naraża się na karę prezesa UOKiK.

03.01.2020

Jest nowa lista odpadów wyłączonych z ewidencji

Środowisko Małe i średnie firmy

Za sprawą nowego rozporządzenia w sprawie rodzajów odpadów i ilości odpadów, dla których nie ma obowiązku prowadzenia ewidencji, blisko 1,5 miliona małych i średnich firm, w tym punkty usługowe, zakłady kosmetyczne i fryzjerskie, nie muszą rejestrować się w Bazie Danych o Odpadach.

02.01.2020

Rzemieślnicy będą mogli zakładać spółki

Małe i średnie firmy

Rzemieślnicy będą mogli, dzięki zmianom w prawie, przekształcić swoją jednoosobową działalność gospodarczą w spółkę. Prowadzący niewielkie firmy raczej nie zdecydują się na ten krok z uwagi na koszty. To rozwiązanie dla tych, którzy chcą rozwinąć działalność na większą skalę.

02.01.2020

Wpłata podatków od stycznia tylko na indywidualne konto

Ordynacja

Od noworocznej środy podatnicy muszą rozliczać PIT, CIT i VAT wyłącznie za pomocą indywidualnego rachunku bankowego. Jest to tzw. mikrorachunek podatkowy. Jego numer można sprawdzić w specjalnym generatorze. Na mikrorachunek można wpłacać także odsetki za zwłokę powstałe od zaległości podatkowych z tytułu PIT, CIT i VAT oraz koszty upomnienia.

01.01.2020

Od stycznia kolejne ułatwienia w sukcesji przedsiębiorstw

Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy

Od 1 stycznia 2020 roku zaczyna obowiązywać większość przepisów tzw. pakietu przyjazne prawo autorstwa Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii. Ustawa wprowadza kilkadziesiąt punktowych zmian dla firm, w tym dotyczące przejęcia koncesji, zezwoleń, licencji oraz pozwoleń w przypadku zmiany właściciela.

01.01.2020

Wiele nowości na styczniowej liście leków refundowanych 

Pacjent Opieka zdrowotna Farmacja

Na obowiązującej od początku styczna 2020 roku liście leków refundowanych znajdą się nowe leki dla chorych z rakiem piersi, płuca oraz z chłoniakami. Od stycznia będą refundowane także nowe leki dla chorych na depresję, diabetyków oraz poszerzona zostanie terapia dla dzieci z astmą i pokrzywką. 

31.12.2019

Ministerstwo Infrastruktury: Kary za spóźnioną rejestrację auta nie działają wstecz

Polacy wystraszyli się kar za niezarejestrowanie auta w ciągu 30 dni od sprowadzenia go z kraju UE i szturmują wydziały komunikacji. W Kielcach, Łodzi, Włocławku kolejki są dłuższe niż zawsze, już rano brakuje numerków. Ministerstwo Infrastruktury uspokaja, że kary dotyczą tylko transakcji dokonanych po 1 stycznia. Prawnicy jednak nie zgadzają się z taką interpretacją.

31.12.2019

Ważne zmiany w ochronie zdrowia w 2020 roku

Pacjent Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Najważniejsza zmiana, która wejdzie w życie na początku roku, wiąże się z wprowadzeniem od 8 stycznia obowiązku wystawiania recept tylko w postaci elektronicznej. W przyszłym roku więcej placówek będzie musiało wysyłać informacje dotyczące kolejek oczekujących pacjentów. Ale od nowego roku wejdą w życie także ważne zmiany dotyczące realizacji zleceń na wyroby medyczne oraz pracy dyspozytorni medycznych.

31.12.2019

W nowym roku powstaną wydziały egzekucyjne w sądach

Wymiar sprawiedliwości

Od 1 stycznia zaczynają obowiązywać nowe zasady tworzenia wydziałów egzekucyjnych - to ciąg dalszy dużej reformy dotyczącej komorników. Mają być tworzone w sądach rejonowych, po uwzględnieniu m.in. obciążenia wpływem spraw, właściwej skali etatyzacji i ekonomii postępowania sądowego.

31.12.2019

Początek roku to tradycyjnie zmiany w podatkach

CIT PIT VAT Akcyza

Jeden rachunek do wpłacania podatków, wystawianie faktur tylko do paragonów z NIP, nowe zasady rozliczania zaliczek od wynagrodzeń pracowników, rewolucja w kosztach uzyskania przychodów – to tylko niektóre zmiany, które zaczynają obowiązywać 1 stycznia 2020 roku. Motywem przewodnim jest uszczelnienie systemu. Nie obędzie się też bez podwyżki podatków.

31.12.2019

Nowe miasta w nowym roku

Samorząd terytorialny

Na mapie 1 stycznia 2020 roku pojawią się nowe miasta, kilka gmin zmieni też swoje granice. Nastąpią też zmiany w nazwach miejscowości. Wokół zmian granic narastają konflikty pomiędzy samorządami i ich mieszkańcami. Status miasta otrzymują: Klimontów, Lututów, Piątek i Czerwińsk nad Wisłą.

31.12.2019

Ulga na złe długi w PIT i CIT w nowej odsłonie już od stycznia 2020 roku

CIT PIT

W styczniu 2020 roku wrócimy do rozwiązań częściowo obowiązujących w latach 2013-2015. Brak płatności za fakturę będzie skutkował znaczącymi konsekwencjami podatkowymi. Z nowego rozwiązania skorzystają wierzyciele, stracą – dłużnicy. Wszyscy jednak będą mieli dużo dodatkowych obowiązków.

31.12.2019

Od 1 stycznia dużo zmian w prawie dla samorządu

Samorząd terytorialny

Możliwość tworzenia centrów usług społecznych, nowości i ułatwienia wprowadzone ustawą o informatyzacji, zakaz wprowadzania na polski rynek kotłów niespełniających krajowych wymogów emisyjności, a także nowe miasta na mapie i zmiany nazw miejscowości – to niektóre ze zmian, które są związane z działaniem samorządów w 2020 roku.

30.12.2019

Obrót piecami tylko ekologicznymi, za kopciuchy będą kary

Samorząd terytorialny Środowisko

Znowelizowane Prawo ochrony środowiska zakazuje wprowadzania na polski rynek kotłów niespełniających krajowych wymogów emisyjności. Naruszenie tych ograniczeń grozi dystrybutorom takich urządzeń karami od 10 tysięcy złotych do 5 proc. przychodu przedsiębiorcy osiągniętego w poprzednim roku.

30.12.2019