MF: E-Czynny żal w sprawach karno-skarbowych wciąż możliwy

Prawo karne Ordynacja Rachunkowość

Resort finansów zwraca uwagę, że zmiany w art. 16 par. 4 kodeksu karnego skarbowego, wprowadzone ustawą o doręczeniach elektronicznych, nie modyfikują treści merytorycznej przewidzianych tam regulacji. Oznacza to, że złożenie czynnego żalu drogą elektroniczną (np. e-PUAP, e-Urząd Skarbowy) od 5 października 2021 roku pozostaje skuteczne.

14.10.2021

Wyrok o wyższości polskiej konstytucji nad prawem unijnym opublikowany

Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie

W Dzienniku Ustaw opublikowany został we wtorek po południu wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 7 października, który stwierdza, że wyłączną właściwością TSUE jest interpretacja norm prawa unijnego, zaś TK ma ostatnie słowo w zakresie standardów konstytucyjnych, w tym w sprawach powoływania sędziów i ich kadencji. Wyrok jest komentowany jako krok w stronę wyjścia Polski z UE.

12.10.2021

Nowy wzór deklaracji VAT-26 już obowiązuje

VAT Rachunkowość

Ministerstwo Finansów przypomniało w czwartek, że od 1 października obowiązuje nowy wzór deklaracji VAT-26. Muszą go stosować podatnicy VAT, którzy zamierzają odliczać cały podatek od paliwa i wydatków związanych z samochodami używanymi z ramach działalności gospodarczej.

07.10.2021

Zmiany w ustawie o odnawialnych źródłach energii z podpisem prezydenta

Administracja publiczna Budownictwo Prawo gospodarcze

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o odnawialnych źródłach energii, która zawiera m.in. rozwiązanie, które pozwoli Krajowemu Ośrodkowi Wsparcia Rolnictwa przekazywać grunty rolne z Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa pod OZE w trybie bezprzetargowym m.in. spółkom Skarbu Państwa. Nowe prawo ma pobudzić sektor odnawialnych źródeł w Polsce.

05.10.2021

Listy do podatników będą teraz pisać maszyny

Ordynacja Rachunkowość Doradca podatkowy

Od 5 października obowiązują nowe zasady komunikacji między podatnikami a skarbówką. Fiskus może teraz wysyłać pisma, które przygotuje automat. Generowana automatycznie korespondencja nie będzie musiała być podpisana przez urzędnika. Z jednej strony to uproszczenie, jednak – jak zaznaczają eksperci – może to skomplikować procedury

05.10.2021

Notariusze skorzystają z e-Urzędu Skarbowego

Prawnicy Ordynacja Podatek od spadków i darowizn

Krajowa Administracja Skarbowa w ramach usługi e-Urząd Skarbowy udostępniła możliwość elektronicznego składania deklaracji PCC-2 i SD-2. Ułatwi to notariuszom rozliczanie podatku od czynności cywilnoprawnych i podatku od spadków i darowizn. W okresie przejściowym PCC-2 i SD-2 będą mogły być składane zarówno przez e-Urząd Skarbowy, jak i przez dotychczasowe formularze dostępne na Portalu Podatkowym.

04.10.2021

Rekompensaty dla przedsiębiorców dotkniętych stanem wyjątkowym

Spółki Małe i średnie firmy Finanse

Senat zaproponował we wtorek poprawki do ustawy w sprawie rekompensat dla firm w związku ze stanem wyjątkowym. Rozszerzają one grupę podmiotów uprawnionych do wsparcia m.in. o sklepy spożywcze, prowadzących działalność kulturalną oraz przewóz turystów. Zwiększają również wysokość wsparcia z 65 do 80 proc. przychodu.

04.10.2021

Za niska stawka dla koordynatora pacjentów przychodni rodzinnych

Pacjent Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Od piątku 1 października każdy pacjent przychodni rodzinnej ma prawo do opieki koordynowanej, czyli przewodnika po systemie ochrony zdrowia, który pomoże mu zaplanować leczenie, w tym umówi na wizyty do specjalistów. Zarządzenie w tej sprawie Narodowy Fundusz Zdrowia opublikował dopiero wczoraj wieczorem. Stawka 5,88 zł za pacjenta powyżej 24 roku życia może jednak nie wystarczyć na dobrą koordynację.

01.10.2021

7 proc. PKB na zdrowie i dotacja dla NFZ z budżetu - częściej niż raz w roku

Finansowanie zdrowia

Poziom 6 proc. PKB ma być osiągnięty rok wcześniej, czyli już w 2023 roku. W 2027 roku ma to być już 7 proc. PKB. Ponadto minister zdrowia będzie mógł częściej niż raz w roku zasilić budżet NFZ dotacją. Takie zmiany zakłada nowelizacja ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych podpisana właśnie przez prezydenta.

29.09.2021

Weszła w życie nowelizacja uzupełniająca przepisy o ochronie konsumentów

Prawo cywilne Rynek i konsument

Od piątku obowiązuje uchwalona w czerwcu nowelizacja Kodeksu postępowania cywilnego, która uzupełnia zapisy chroniące konsumentów m.in. o kwestie sporów o nakazy zapłaty na podstawie weksla. Uzupełnia ona też katalog czynów nieuczciwej konkurencji o kolejny czyn wynikający z Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej.

24.09.2021

Nowe stawki zaszeregowania dla pracowników samorządowych

Samorząd terytorialny Finanse samorządów

Od 1 października będą obowiązywały nowe stawki w kategoriach zaszeregowania dla pracowników samorządowych zatrudnionych na umowę o pracę. W Dzienniku Ustaw ukazała się nowelizacja rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Rząd uzasadnia zmiany wzrostem minimalnego wynagrodzenia za pracę.

22.09.2021

Nowa sieć szpitali dopiero w 2022 roku

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia Zarządzanie

W marcu 2021 roku powinny zostać ogłoszone nowe wykazy szpitali zakwalifikowanych do sieci. Powołano już nawet w NFZ specjalny zespół do ustalenia nowych zasad. Z powodu pandemii kwalifikacja zostanie jednak przesunięta, i to już drugi raz. Zgodnie z najnowszą zmianą obecna kwalifikacja ma obowiązywać do 30 czerwca 2022 roku. Znika przepis określający do kiedy nowe wykazy mają być ogłoszone.

17.09.2021

Sprzedawcy muszą dokonać rejestracji w systemie Tax Free

Domowe finanse VAT Rachunkowość Finanse

Trwa rejestracja podmiotów, które będą chciały sprzedawać w systemie Tax Free po 1 stycznia 2022 roku. W przyszłym roku obsługa dokumentów będzie się odbywała wyłącznie w formie elektronicznej. Resort finansów przypomina o obowiązku rejestracji i wskazuje, że do tej pory w Tax Free zarejestrowało się 350 przedsiębiorców.

14.09.2021

Ustawa obowiązuje - państwo przejmie koszty w elektronicznym postępowaniu upominawczym

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Zwolnienie z kosztów sądowych w elektronicznym postępowaniu upominawczym i w zasadzie przejęcie wydatków związanych z tym postępowaniem przez Skarb Państwa - to zmiana w ustawie o kosztach sądowych w sprawach cywilnych, która w czwartek weszła w życie. Nowelizacja jest wykonaniem wyroku Trybunału Konstytucyjnego.

09.09.2021

Już obowiązują nowe etykiety energetyczne dla źródeł światła

Środowisko Rynek i konsument

Od 1 września na opakowaniach żarówek i innych produktów oświetleniowych nie będzie już widoczne charakterystyczne oznaczenie A++. Zgodnie z najnowszymi normami unijnymi zostały wprowadzone nowe klasy oraz etykiety energetyczne, które mają poprawić efektywność energetyczną i wspomóc konsumentów w zmniejszeniu rachunków za energię.

02.09.2021

Ustawa już obowiązuje - od października niższe rachunki za energię dla przemysłu

Rynek i konsument Prawo gospodarcze

Zapewnienie sprawnego funkcjonowania rynku mocy i spełnienie unijnych limitów emisyjności, a także wprowadzenie zmian w naliczaniu opłaty mocowej, korzystnych dla odbiorców o stabilnym profilu zużycia energii - to cele obowiązującej od środy nowelizacji ustawy o rynku mocy. Dzięki niej już od października będą niższe rachunki dla przemysłu.

01.09.2021

Uwaga: Kończy się czas na zgłoszenie do rejestru akcyzowego

Akcyza Rachunkowość

Resort finansów przypomniał w czwartek, że 31 sierpnia 2021 roku upływa termin zakończenia, rozpoczętego przed 30 czerwca 2021 r., procesu rejestracji w Centralnym Rejestrze Podmiotów Akcyzowych (CRPA). Gdyby ktoś nie zarejestrował się w rejestrze do tego czasu, powinien złożyć tzw. czynny żal.

26.08.2021

Prezydent podpisał pakiet zmian w procedurze cywilnej

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Rynek i konsument

Zmiany regulacji dotyczących wnoszenia pism procesowych do sądu, przepisów dotyczących postępowania nakazowego z weksla w sporach przeciwko konsumentom oraz doprecyzowanie regulacji dotyczących uprawnienia do ubiegania się o zwrot kosztów tłumaczenia dokumentów uzasadniających wniosek o przyznanie prawa pomocy w postępowaniu - to m.in. cele nowelizacji Kodeksu postępowania cywilnego

26.08.2021

Agencja Badań Medycznych z większym finansowaniem z NFZ

Finansowanie zdrowia Zawody medyczne

Prezydent podpisał kontrowersyjną nowelę ustawy o Agencji Badań Medycznych. Za jej sprawą ABM będzie finansować nie tylko badania kliniczne, ale także eksperymenty badawcze ze środków Narodowego Funduszu Zdrowia. Przeciwko takiemu rozwiązaniu protestował Senat. Ponadto eksperci do oceny wniosków nie będą angażowani w drodze przetargu.

23.08.2021