Beata Dązbłaż

Artykuły autora

Głuchy telefon. Infolinia onkologiczna, o której nikt nie wie

Pacjent Opieka zdrowotna

Infolinia onkologiczna według Ministerstwa Zdrowia już działa. Pacjent nie zarejestruje się jednak dzięki niej na wizytę u specjalisty, co zakłada ustawa o Krajowej Sieci Onkologicznej (KSO), bo ten przepis wejdzie w życie dopiero w kwietniu 2024 r. Dowie się natomiast o organizacji opieki w KSO. O ile w ogóle na infolinię onkologiczną zadzwoni, bo o tym, że ta już działa, a numer jest ten sam, co na Telefoniczną Informację Pacjenta, nie wiedzą ani organizacje pacjenckie, ani pacjenci.

24.10.2023

Indywidualny program treningowy i dieta "na NFZ" - rozporządzenie weszło w życie

Pacjent Opieka zdrowotna

W piątek rozpoczął się pilotaż programu „Recepta na Ruch”. Pacjent może skorzystać z dwóch modułów. Pierwszym są treningi stacjonarne prowadzone przez fizjoterapeutę. Drugim - własna praca pacjenta przy pomocy narzędzia w aplikacji mojeIKP. Pacjent otrzyma też zalecenia żywieniowe w Internetowym Koncie Pacjenta i od dietetyka.

20.10.2023

Nowe ośrodki koordynujące leczenie chorych z neurofibromatozami

Pacjent Opieka zdrowotna

Do czterech funkcjonujących od 2020 r. ośrodków koordynujących leczenie pacjentów z neurofibromatozami dołączą dwa kolejne: Uniwersytecki Szpital Dziecięcy w Krakowie oraz Wojewódzki Specjalistyczny Szpital Dziecięcy im. prof. dr. Stanisława Popowskiego w Olsztynie. We wrześniu program pilotażowy dla tych chorych został przedłużony o ponad rok i potrwa do końca 2024 r. To dobre wiadomości dla pacjentów z tym rodzajem chorób rzadkich.

19.10.2023

Farmaceuci biorą przeglądy lekowe we własne ręce

Zawody medyczne Farmacja

Pilotaż przeglądu lekowego zakończył się w listopadzie ubiegłego roku. Do dziś nie wiadomo, kiedy może stać się świadczeniem gwarantowanym, choć wcześniej resort zdrowia zapowiadał, że może to być koniec tego roku lub początek 2024 r. Raport z pilotażu nie został upubliczniony, a resort zdrowia coraz ostrożniej wypowiada się o wprowadzeniu przeglądu. Dlatego nie czekając na Ministerstwo Zdrowia, farmaceuci chcą przegląd lekowy wprowadzać we współpracy z samorządami, a te są zainteresowane jego finansowaniem.

18.10.2023

RPO: Standardy dostępności zapisane w poradniku nie wystarczą

Pacjent Niepelnosprawność

Ministerstwo Zdrowia chce finansować z funduszy europejskich m.in. poprawę dostępności gabinetów ginekologicznych dla osób ze szczególnymi potrzebami. Jednak nie planuje, aby standardy, które zostaną wypracowane i opisane, miały formę obowiązującego aktu prawnego. Powstać ma jedynie poradnik, z którego będą mogły skorzystać placówki medyczne. Rzecznik Praw Obywatelskich uważa natomiast, że konieczne jest zapisanie standardów w postaci aktów prawnych.

17.10.2023
1    45  46  47  48  49  50  51  52  53    117