Lato 2021: Turystyka raczej last minute i w bezpiecznych kierunkach

Rynek i konsument Koronawirus szczepienia

Najlepszą strategią na nadchodzące lato będzie wyczekać jak najdłużej z decyzją o wakacjach. Nie ma złotej reguły, jak się zachować, a każde obostrzenie i zamknięcie to istotne ograniczenie dla ludzi pragnących podróży i wypoczynku. Wróci zapewne do łask formuła wyjazdów last minute, a najbliższe miesiące to będzie turystyka bliższego kontaktu, w mniej ryzykownych kierunkach

27.03.2021

Parlament Portugalii zalegalizował zapłodnienie nasieniem nieżyjących mężczyzn

Prawo rodzinne

W piątkowym głosowaniu Parlament Portugalii zatwierdził prawo do tzw. zapłodnienia post mortem, uprawniające do korzystania z nasienia nieżyjących już mężczyzn, którzy przed śmiercią zamrozili swoje plemniki i nosili się z zamiarem posiadania potomstwa. Projekt trafił do parlamentu z inicjatywy obywateli, którzy zebrali ponad 95 tys. podpisów.

26.03.2021

Policja zapowiada egzekwowanie zakazów epidemicznych

Prawo karne Policja Koronawirus

Będziemy sięgać po wszelkie dostępne prawem środki, w egzekwowaniu przestrzegania obostrzeń w związku z epidemią koronawirusa, także aby rozliczać osoby, które je łamią - zapowiedział w piątek komendant główny policji gen. insp. Jarosław Szymczyk. - Ciągle napotykamy na osoby, które nie przestrzegają obostrzeń. I to często w sposób niezwykle lekceważący - podkreślił.

26.03.2021

Spotkania partyjne dozwolone, ale nie dla kandydatów

Koronawirus

Wprawdzie w pandemii zakazano organizacji spotkań, wyłączono jednak spod tego zakazu spotkania zawodowe i służbowe. Dzięki temu m.in. partie polityczne mogą swobodnie organizować swoje posiedzenia, ale nie mogą organizować spotkań z kandydatami do partii. Zdaniem Rzecznika Praw Obywatelskich to istotne ograniczenie działalności politycznej.

25.03.2021

Fałszywe zeznanie majątkowe osób publicznych surowo karane

Prawo karne Samorząd terytorialny

Złożenie oświadczenia majątkowego po terminie może oznaczać utratę pracy przez samorządowca. Kilka dni opóźnienia przy składaniu deklaracji spowoduje obniżenie zarobków. A błąd w zeznaniach, nieujawnienie całego majątku - także surowe kary, z karą pozbawienia wolności do lat ośmiu włącznie, a w wypadku posła, prokuratora czy sędziego - uchylenie immunitetu i zawieszenie w czynnościach.

25.03.2021

Ministerstwo Zdrowia i Episkopat apelują w sprawie nabożeństw

Koronawirus

Trzecia fala koronawirusa to coraz wyższe statystyki osób zakażonych. Tydzień przed Wielkanocą minister zdrowia Adam Niedzielski i sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski bp Artur Miziński, apelują do wszystkich księży proboszczów o bardzo poważne podejście do obowiązującego limitu liczby wiernych, którzy w jednym czasie mogą uczestniczyć w nabożeństwach.

24.03.2021

Zarzuty UOKiK za promowanie piramid finansowych

Rynek i konsument Finanse

Systemy promocyjne typu piramida, a ich tworzenie, prowadzenie i propagowanie jest zakazane i uznawane za nieuczciwą praktykę rynkową - przypomniał prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. I postawił zarzuty trzem przedsiębiorcom, namawiali w internecie i podczas różnych wydarzeń do inwestowania w FutureNet, FutureAdPro lub przystępowania do sieci NetLeaders.

22.03.2021

Mimo obostrzeń kościoły otwarte - chroni je Konkordat

Koronawirus

Wprowadzone przez rząd obostrzenia nie obejmują kościołów, te pozostaną otwarte. Co więcej biskupi zachęcają wiernych, by "z zachowaniem koniecznej troski o zdrowie i bezpieczeństwo w czasie pandemii uczestniczyć w niedzielnej mszy. Obowiązują przy tym dotychczasowe restrykcje - 1 osoba na 15 mkw.

21.03.2021

Rzecznik Finansowy: Uwaga na pożyczki w kryptowalutach

Prawo cywilne Rynek i konsument

Oferowane ostatnio przez jedną z firm w Polsce pożyczki przewidują zaskakujący mechanizm przekazania klientowi pieniędzy, poprzez bitcoina, dolara, do złotego, który może zaciemniać prawdziwy obraz sytuacji i odwracać uwagę konsumenta, uniemożliwiając mu podjęcie racjonalnej decyzji - alarmuje Rzecznik Finansowy. I ostrzega przed wchodzeniem w takie relacje.

19.03.2021

Powiaty: Naprawdę będziemy odholowywać hulajnogi elektryczne?

Samorząd terytorialny Finanse samorządów

Związek Powiatów Polskich martwi się tym, że procedowana właśnie przez Senat ustawa mająca uregulować status prawny hulajnóg elektrycznych przewiduje, że do ich usuwania z dróg znajdą zastosowanie… normalne reguły z art. 130a Prawa o ruchu drogowym, czyli dotyczące usuwania na przykład samochodów. - To absurdalne „strzelanie z armaty do wróbla” - ocenia Związek.

18.03.2021

Klauzule abuzywne, więc „frankowa” umowa kredytowa nieważna - skarga nadzwyczajna RPO 

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Kredyty frankowe

Jeden sąd uznał, że klient banku ma prawo do zwrotu nadpłaconych pieniędzy, ponieważ w umowie kredytu „frankowego” były klauzule abuzywne. Zdaniem sądu drugiej instancji – nie, bo generalna abuzywność klauzuli nie przesądza o sytuacji konkretnej umowy kredytowej. Rzecznik Praw Obywatelskich składa w tej sprawie skargę nadzwyczajną do Sądu Najwyższego.

18.03.2021

Sejm już pracuje nad ustawą o funduszu chroniącym nabywców mieszkań

Prawo cywilne Rynek i konsument Budownictwo

Zapewnienie bezpieczeństwa obrotów, wzmocnienie pozycji konsumentów nabywających mieszkania i domy od deweloperów oraz zabezpieczenie ich tak w przypadku upadłości banku lub developera, ale również nierealizowania przez bank/developera obowiązków wynikających z umowy - to cele projektu o Deweloperskim Funduszu Gwarancyjnym. Pierwsze czytanie odbyło się w Sejmie w środę.

17.03.2021

Paszporty szczepionkowe coraz bliżej - Komisja Europejska przedstawiła projekt

Koronawirus

Trwają przygotowania do wprowadzenia certyfikatu ułatwiającego podróżowanie po Unii Europejskiej tym, którzy się zaszczepili, przeszli chorobę lub mają negatywny wynik testu na Covid-19. Projekt został zaprezentowany w środę po posiedzeniu kolegium komisarzy. Cyfrowy Zielony Certyfikat ma być ważny we wszystkich państwach członkowskich i będzie otwarty dla Islandii, Liechtensteinu, Norwegii i Szwajcarii.

17.03.2021

UE: Nowe przepisy pozwolą szybciej usuwać z internetu treści o charakterze terrorystycznym

Prawo karne Prawo europejskie

Utrudnienie używania przez terrorystów sieci do radykalizacji, rekrutacji i podżegania do przemocy - to cel przyjętego przez Radę Unii Europejskiej rozporządzenia w sprawie przeciwdziałania rozpowszechnianiu treści o charakterze terrorystycznym w internecie. Po nakazie właściwego organu dostawcy usług będą musieli usuwać lub blokować dostęp do takich treści w ciągu godziny.

17.03.2021

KE pracuje nad koncepcją koronapaszportów

Koronawirus

Ułatwienie bezpiecznego swobodnego przemieszczania się obywateli w UE to cel przygotowywanej przez Komisję Europejską regulacji dotyczącej cyfrowych zaświadczeń o przebytym szczepieniu przeciwko Covid-19, wyzdrowieniu, albo negatywnym wyniku testu. Projekt ma być zaprezentowany w najbliższą środę.

13.03.2021

PiS zaprezentował 10 głównych haseł Nowego Ładu

Plan na zdrowie, Uczciwa praca-godna płaca, Dekada rozwoju, Rodzina i dom w centrum życia, Polska - nasza ziemia, Przyjazna szkoła i kultura na nowy wiek, Dobry klimat dla firm, Czysta energia-czyste powietrze, CyberPoland 2025, Złota jesień życia to hasła Nowego Ładu. Szczegóły programu mają zostać zaprezentowane 20 marca.

13.03.2021

Oszustwo w internetowym sklepie? Pieniądze można odzyskać na różne sposoby  

Prawo cywilne Rynek i konsument

Gdy zakupy w internecie okażą się nieudane, a opłacony towar nie zostanie przesłany, pokrzywdzony klient może zgłosić sprawę organom ścigania. Może również podjąć decyzję o zainicjowaniu sprawy cywilnej. A dla wygranej przed sądem cywilnym może mieć znaczenie to, czy sprawcę prawomocnie skazano za popełnienie przestępstwa,

13.03.2021

Rada Europy: Polska ma zapewnić realny dostęp do aborcji

Opieka zdrowotna

Polska powinna zapewnić skuteczny dostęp do aborcji, które są zgodne z prawem i badań prenatalnych w całym kraju. Klauzula sumienia i inne przeszkody podnoszone przez szpitale nie powinny uniemożliwiać skorzystania z tych świadczeń medycznych - stwierdził Komitet Ministrów Rady Europy. I zażądał wykonania wyroków Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w tej sprawie.

12.03.2021

Jest rozporządzenie - mazowieckie i lubuskie z dodatkowymi obostrzeniami epidemicznymi

Opieka zdrowotna Koronawirus

Ze względu na wyjątkowo wysoką liczbę zakażeń, rząd wprowadził obostrzenia w kolejnych województwach: mazowieckim i lubuskim. Mają trwać od 15 do 28 marca. Do tego dnia mają też trwać na Warmii i Mazurach i w województwie pomorskim. Z tym, że nauka w szkołach będzie prowadzona w trybie hybrydowym. Natomiast hotele, galerie handlowe, kina, teatry i baseny będą w dalszym ciągu zamknięte.

12.03.2021