Szef IPN Karol Nawrocki kandydatem na prezydenta

Wybory

W niedzielę na konwencji z udziałem m.in. prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego ogłoszono kandydaturę szefa IPN Karola Nawrockiego na prezydenta Polski. Dzień wcześniej kandydatem Koalicji Obywatelskiej został Rafał Trzaskowski. Wybory prezydenckie odbędą się w maju 2025 r.

24.11.2024

Rafał Trzaskowski kandydatem KO na prezydenta Polski

Kandydata Koalicji Obywatelskiej w przyszłorocznych wyborach prezydenckich ogłosił w sobotę w Warszawie podczas obrad Rady Krajowej PO premier Dolnald Tusk. O nominację walczyli: prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski oraz minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski.

23.11.2024

„Poprawmy prawo” - zgłoś przepisy do zmiany, wygraj dostęp do LEX

Prawo.pl i LEX rozpoczynają piątą edycję akcji "Poprawmy prawo". Po raz kolejny będziemy chcieli wskazać problematyczne przepisy, które na pewno należy zmienić. Chodzi o regulacje, które mają istotny wpływ na: wymiar sprawiedliwości, prawników, podatki, pracę, działalność gospodarczą, zdrowie, oświatę, samorząd i administrację. Do zgłaszania wadliwych aktów prawnych zapraszamy naszych Czytelników.

22.11.2024

Rozwód w pigułce - podstawowe zasady i procedury

Prawo cywilne Prawo rodzinne

Do którego sądu powinienem wnieść pozew? Jakie informacje zamieścić w pozwie? Czym jest porozumienie rodzicielskie i czy trzeba je podpisać przed złożeniem pozwu? Jak powinien wyglądać wniosek o uregulowanie kontaktów z dzieckiem po rozwodzie? Czy w pozwie muszę powoływać świadków? Nie znam miejsca zamieszkania małżonka – czy mimo to mogę skutecznie się rozwieść? Najważniejsze zasady związane z rozwodem wyjaśnia Natalia Grzelak, adwokat w BWHS Wojciechowski Springer i Wspólnicy.

16.11.2024

Zwierzęcia domowego nie można pochować w ogródku

Środowisko Prawo cywilne

Opiekunowie psów i kotów coraz częściej traktują swoich pupili jak członków rodziny i po ich śmierci chcieliby pochować je na swoich warunkach. Tymczasem prawo traktuje ciała zwierząt jako produkty uboczne pochodzenia zwierzęcego i zabrania zakopywania ich we własnym ogródku czy publicznym lesie. Utylizacja ciała nie jest jednak jedynym możliwym wyborem.

16.11.2024

Organizacja i udział w nielegalnych wyścigach samochodowych będzie przestępstwem

Prawnicy Turystyka Transport

Organizacja i udział w nielegalnych wyścigach samochodowych ma być nowym typem przestępstwa - poinformował szef MSWiA Tomasz Siemoniak. Może pojawić się m.in. obowiązek przekazania przez służby do ubezpieczycieli informacji o pojazdach uczestniczących w nielegalnych wyścigach. Wśród propozycji wymienionych przez Siemoniaka są też wyższe sankcje za rażąco niebezpieczną jazdę - łącznie z przepadkiem pojazdu.

15.11.2024

RARS ma problem z przetargiem, wózki do wypożyczenia dopiero w marcu przyszłego roku

Niepelnosprawność

Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych (RARS) przyznaje, że ma problem ze znalezieniem podwykonawców, którzy zajmą się serwisem, doradztwem i dostosowaniem wózków i skuterów dla osób z niepełnosprawnościami. Zakupione dwa lata temu na razie wciąż stoją nieużywane w magazynie agencji. I choć ta twierdzi, że mają zapewnione odpowiednie warunki, to istnieje ryzyko, że po tak długim czasie nieużytkowania sprzętu może stracić on gwarantowane przez producentów właściwości.

14.11.2024

Utrata prawa jazdy za prędkość także poza miastem

Transport

Ministerstwo Infrastruktury pracuje nad projektem zmian w przepisach prawa o ruchu drogowym. Nowelizacja ma być przyjęta w pierwszym kwartale 2025 roku. Jeśli nowe regulacje wejdą w życie, rolnicy będą mogli szybciej jeździć ciągnikami. Z kolei wszystkim kierowcom, którzy przekroczą prędkość o ponad 50 km/h, również poza obszarem zabudowanym, policja będzie mogła odebrać prawo jazdy. Zmiany mają dotknąć też młodych kierowców.

11.11.2024

Eksponując flagę państwową, trzeba pamiętać o zasadach

Samorząd terytorialny Administracja publiczna

Wywieszona flaga powinna być czysta, wyprasowana, przymocowana w taki sposób, aby nie uległa zerwaniu. Powinna być tak umieszczana, aby nie dotykała podłoża, podłogi lub nie była zamoczona w wodzie. Nie może się też zawijać wokół masztu. Organizator obchodów, podczas których używane są flagi z papieru, powinien zapewnić odpowiednie warunki do ich zebrania po zakończeniu uroczystości oraz odpowiedniego zniszczenia.

11.11.2024

Marsz Niepodległości przejdzie przez stolicę, ale nie tak hucznie, jak chcieli organizatorzy

Samorząd terytorialny Administracja publiczna

Jak co roku, przez Warszawę przemaszeruje Marsz Niepodległości. Nie obyło się jednak bez zawirowań przy jego rejestracji - organizatorzy chcieli, by impreza trwała przez dwa tygodnie, na co nie zgodził się ani warszawski ratusz, ani sąd. Ostatecznie zgromadzenie rozpocznie się 11 listopada o 14:30 na Rondzie Dmowskiego.

10.11.2024

11 listopada w Warszawie będzie obowiązywał zakaz noszenia broni

Samorząd terytorialny

11 listopada w Warszawie będzie obowiązywał zakaz noszenia lub przemieszczania w stanie rozładowanym wszelkiego rodzaju broni - wynika z projektu rozporządzenia, które zostało przygotowane przez MSWiA. Chodzi o zapewnienie bezpieczeństwa m.in. uczestnikom uroczystości państwowych z okazji obchodów Narodowego Święta Niepodległości.

05.11.2024

Świadczenia z funduszu alimentacyjnego będą wyższe

Prawo rodzinne Domowe finanse

Podniesienie kwoty świadczenia z funduszu alimentacyjnego z 500 do 1000 zł miesięcznie zakłada projekt nowelizacji ustawy o pomocy osobom uprawnionym do alimentów. Dokument we wtorek, 5 listopada, przyjęła Rada Ministrów. Wypłata świadczeń ma nastąpić z wyrównaniem od 1 października 2024 roku. Projekt ustawy stanowi realizację zapowiedzi Koalicji Obywatelskiej zawartej w "100 konkretach na pierwsze 100 dni rządów!".

05.11.2024

Trudna droga do odszkodowania za utracone przedmioty domowe

Domowe finanse Nieruchomości Ubezpieczenia

Jeśli ubezpieczony nie wyliczy książek i płyt utraconych po szkodzie, z podaniem daty zakupu ani nie udowodni, jaki miał model miksera czy suszarki do włosów, to może nie otrzymać odszkodowania za utracone ruchomości. Dochodząc od ubezpieczyciela wypłaty za poniesione straty, trzeba udowodnić wysokość szkody. Jednak po powodzi ubezpieczyciele często ograniczają wymagania.

02.11.2024

Grobowiec, czyli częste zarzewie rodzinnych konfliktów

Prawo cywilne Administracja publiczna

Ostatnie lata to boom na rynku nieruchomości, ale drożeją nie tylko mieszkania, z każdym rokiem coraz więcej trzeba zapłacić także za miejsce na cmentarzu. Dla niektórych to znak, by nie czekać z inwestycją i wykupić sobie miejsce jak najszybciej. Pośpiech w tej kwestii nie zawsze jest jednak dobrym doradcą - bywa, że członkowie rodziny i powinowaci skutecznie pokrzyżują najlepsze plany. A spór o miejsce pochówku trwa... do grobowej deski. Prace nad nowym prawem pogrzebowym ciągnęły się przez lata i utknęły na etapie projektu.

01.11.2024

Pary jednopłciowe nie będą skazane na konkubinat - ustawa ureguluje dziedziczenie i pochówek

Obowiązujące przepisy de facto ignorują istnienie par jednopłciowych, nie pozostawiając im wyboru w kwestii sformalizowania swojego związku, a to niesie za sobą dalekosiężne skutki. Osoby żyjące w wieloletnich, stałych związkach, mają problemy z dziedziczeniem wspólnie zgromadzonego majątku, a nawet z tak podstawową kwestią, jak decydowanie o pochówku swojego partnera lub partnerki.

31.10.2024

Testament ustny - spełnienie wymogów nie jest proste

Prawo cywilne Domowe finanse

Tylko wyjątkowo spadkodawca może swoją ostatnią wolę przedstawić w formie ustnej. Istotne jest przesądzenie obawy rychłej śmierci albo niemożności sporządzenia testamentu w zwykłej formie. Taki testament musi wysłuchać trzech świadków. Istotne jest to, aby w danym przypadku zachodziła tzw. obawa rychłej śmierci. Ewentualnie testament ustny może być wygłoszony, jeśli nie można zachować zwykłej formy testamentu (lub jest to bardzo utrudnione).

31.10.2024

Wydawcy z nową szansą na zwycięstwo z Chomikuj

Prawo autorskie

Sąd ponownie rozpatrzy sprawę naruszeń praw autorskich zarzucanych platformie Chomikuj.pl przez wydawców książek reprezentowanych przez Wolters Kluwer Polska. W zeszłym roku sąd okręgowy - choć uznał, że doszło do naruszeń praw autorskich - oddalił powództwo z uwagi na brak legitymacji biernej podmiotu odpowiedzialnego za prowadzenie platformy.

30.10.2024

Wolna amerykanka na cmentarzach, wola zmarłego mniej ważna

Prawo cywilne

Czy dopuszczalne jest zastrzeżenie sobie za życia wyłącznego miejsca w grobie? I wykluczenie innych krewnych, zwłaszcza gdy liczba wolnych miejsc grzebalnych w grobowcu jest większa niż liczba osób uprawnionych do grobu? Okazuje się w praktyce, że można pozbawić innych prawa do grobu z powodu rozbieżności zdań w rodzinie. Liczy się wola żyjących, a nie zmarłego. Na cmentarzach panuje wolna amerykanka, nie ma reguł, bo ustawa nie przewiduje wielu sytuacji.

26.10.2024
1  2  3  4  5    140