united kingdom
ukraine

Politycznie motywowana zasada publikacji przeprosin ma zniknąć z kodeksu

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Z kodeksu postępowania cywilnego usunięty ma być przepis pozwalający na publikację w Monitorze Sądowym i Gospodarczym przeprosin, gdy zobowiązany nie zrobi tego w medium, w którym dokonał szkody. Gdy tę zmianę uchwalano w 2023 r. opozycja sugerowała, że chodzi o uchronienie prezesa Prawa i Sprawiedliwości od ogromnych kosztów publikacji ogłoszenia z przeprosinami Radosława Sikorskiego. Ministerstwo Sprawiedliwości negowało taki motyw.

29.04.2025

I prezes SN: Szef MS, odwołując Piotra Schaba, lekceważy zasady praworządności

Wymiar sprawiedliwości

Małgorzata Manowska, I prezes Sądu Najwyższego w poniedziałek oceniła, że decyzja szefa Ministerstwa Sprawiedliwości w sprawie odwołania Piotra Schaba, rzecznika dyscyplinarnego, „nie usiłuje udawać, że została podjęta na podstawie i w granicach prawa”. Jej zdaniem minister potwierdził, że lekceważy zasady praworządności.

28.04.2025

E-apelacja także w sprawach cywilnych, po roku obligatoryjnie - projekt w opiniowaniu

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Prawo AI e-Doręczenia

Do opiniowania trafił projekt zmian w procedurze cywilnej, umożliwiający wnoszenie przez portal informacyjny sądów m.in. apelacji, zażalenia, skargi na czynność referendarza sądowego, ale także doręczenia wzajemne pomiędzy pełnomocnikami. W opiniowaniu jest już projekt zakładający możliwość wnoszenia środków odwoławczych przez portal w sprawach karnych. Ministerstwo chce, by nowe funkcjonalności zaczęły działać na przełomie 2025 i 2026 roku, a po roku miały charakter obligatoryjny.

28.04.2025

Będzie miesiąc na wzruszenie orzeczeń sędziów powołanych po 2017 r.

Wymiar sprawiedliwości

Począwszy od 1 października br., przez miesiąc, będzie można wzruszać orzeczenia wydane przez sędziów powołanych lub awansowanych przy udziale Krajowej Rady Sądownictwa ukształtowanej nowelizacją z grudnia 2017 r. Dotyczyć to ma jednak tylko sytuacji, w których strona w czasie procesu składała wniosek o wyłączenie sędziego, podnosząc zarzuty co do prawidłowości składu lub wątpliwości co do niezawisłości czy bezstronności sędziego, a następnie opierała na tym np. apelację - zakłada projekt Ministerstwa Sprawiedliwości.

28.04.2025

Skarga nadzwyczajna zostaje, izba kontroli – do likwidacji

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Ministerstwo Sprawiedliwości proponuje w nowej ustawie zniesienie Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego oraz przekazanie spraw, w których jest ona właściwa, do rozpoznania w innych izbach według ich właściwości rzeczowej. A zatem - skargi nadzwyczajne miałyby rozpatrywać pozostałe Izby SN - odpowiednio Karna, Cywilna i Pracy - w składach sędziowskich, bez udziału ławników.

27.04.2025

KRS: Odwołanie rzeczników dyscyplinarnych to przestępstwo

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Prezydium Krajowej Rady Sądownictwa stwierdza, iż decyzja ministra Adama Bodnara o odwołaniu sędziego Piotra Schaba z funkcji rzecznika dyscyplinarnego sędziów sądów powszechnych jest działaniem bezprawnym i bezskutecznym, a sędzia Schab (na zdjęciu) nadal jest obowiązany do wykonywania swoich uprawnień i zadań. Minister wyjaśnia, że rzecznik musi być poza jakimikolwiek zastrzeżeniami, a w tym przypadku nagromadzenie postępowań dyscyplinarnych osiągnęło już wielką skalę.

26.04.2025

Przepis porządkujący pisma procesowe nie sprawdził się, więc do likwidacji

Wymiar sprawiedliwości

W 2023 roku do kodeksu postępowania cywilnego wprowadzono art. 128[1], który nakłada na profesjonalnych pełnomocników szereg obowiązków przy redagowaniu pism procesowych, m.in. wnioski dowodowe muszą być w pozwie wyraźnie wyodrębnione. Prawnicy od dłuższego czasu alarmowali, że coś, co miało usprawnić postępowanie, w praktyce wymusza przygotowywanie rozbudowanych pism i dublowanie niektórych treści. Komisja Kodyfikacyjna Prawa Cywilnego proponuje więc usunięcie przepisu.

26.04.2025

Czasem rodzic walczy o kontakt z dzieckiem, czasem go unika

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne

Okresy świąteczne i zbliżający się weekend majowy to, jak zwykle, czas batalii o kontakty z dziećmi. Zdarza się jednak, że były partner lub partnerka, którzy z dziećmi nie mieszkają, wcale się do tego nie kwapią. Co gorsza, miesiącami, a nawet latami, unikają spotykania z własnymi dziećmi, a wymówką staje się praca lub zbyt długie i kosztowne dojazdy. To z kolei stawia drugą stronę przed nie lada dylematem, czy do takich kontaktów zmuszać sądownie, czy też odpuścić.

26.04.2025

Po Radziku czas na sędziego Schaba - minister odwołuje go z funkcji rzecznika dyscyplinarnego

Wymiar sprawiedliwości

Sędzia Piotr Schab, mimo trwającej kadencji, został odwołany przez ministra sprawiedliwości z funkcji rzecznika dyscyplinarnego sędziów sądów powszechnych. Poinformowało o tym samo ministerstwo, uzasadniając, że decyzja ta to efekt zarzutów dotyczących zarówno działalności zawodowej sędziego jako prezesa sądów, jak i jego roli jako rzecznika dyscyplinarnego. Ponownie też wskazało na lukę w przepisach, nad którą obecnie pracuje.

25.04.2025

SN: Sędzia nie mógł posługiwać się tytułem doktora habilitowanego

Wymiar sprawiedliwości

Za posługiwanie się nienależnym tytułem naukowym przez sędziego sąd dyscyplinarny nie wymierzył kary. Uznał, że to czyn mniejszej wagi. Dalsze zmiany w ustawach o szkolnictwie wyższym i uchwałach nie wpływają na ocenę sądu i nie zmieniają sytuacji, bo to było przewinienie dyscyplinarne – orzekła Izba Odpowiedzialności Zawodowej Sądu Najwyższego.

25.04.2025

Sędzia awansował po 2017 r.? Z mocy ustawy wróci na poprzednie stanowisko

Wymiar sprawiedliwości

Ministerstwo Sprawiedliwości wybrało szybszy sposób uregulowania statusu sędziów powołanych od 2018 r. Ci, którzy awansowali po ocenie przez obecną KRS, na mocy ustawy (ex lege), zostaną cofnięci na poprzednie stanowiska. Równocześnie pozostaną jednak w dwuletniej delegacji na obecnych stanowiskach, by - jak uzasadniono - nie sparaliżować sądów, w których pracują. Ci, którzy przyszli spoza zawodu, będą mogli zostać referendarzami lub wrócić do swoich zawodów. Ustawa, co do zasady, miałaby obowiązywać od 15 października 2025 r.

24.04.2025

Dwóch sędziów SN nie będzie ściganych za zbrodnię sądową

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Sędziowie Sądu Najwyższego skazujący w PRL opozycjonistów na kary pozbawienia wolności za rozprowadzanie ulotek czy pisanie na murach antyrządowych haseł, takich jak „Precz z czerwoną zarazą”, zachowają immunitet. Izba Odpowiedzialności Zawodowej uznała, że dwóch sędziów SN rażąco nie złamało prawa i nie dążyło w sposób celowy do wydania nieprawidłowego wyroku.

24.04.2025

Sędzia Miczek: Sprawy gospodarcze potrzebują mediacji, ale złe przepisy nie pomogą sądom

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Nawet w 70 proc. spraw gospodarczych toczących się przed sądami rejonowymi nie ma faktycznego sporu. Dotyczą jedynie braku zapłaty przez pozwanego, który pobrał towar lub usługę, lecz nie spełnił swego świadczenia wzajemnego. W takich sprawach prowadzenie mediacji mija się celem, bo jeśli będzie istniała wola ugodowego załatwienia sprawy, może to nastąpić już na rozprawie. Obligatoryjna mediacja przedsądowa w sprawach gospodarczych powinna więc dotyczyć tych spraw, w których pierwszą instancją jest sąd okręgowy - pisze sędzia Zbigniew Miczek z Sądu Rejonowego w Tarnowie.

24.04.2025

Sprzeciw wobec zdalnego przesłuchania świadka ma zniknąć z k.p.c.

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Komisja Kodyfikacyjna Prawa Cywilnego chce zmiany przepisu, zgodnie z którym strona w sprawie cywilnej może sprzeciwić się przesłuchaniu świadka w formie zdalnej, nawet jeśli on sam o to wcześniej wnioskował. Regulacja budzi obecnie duże wątpliwości wśród sędziów - uważają, że jest narzędziem do obstrukcji procesowej. Zgodnie z komisyjną propozycją sąd sam będzie mógł odstąpić od e-przesłuchania świadka, wezwie go wówczas do stawiennictwa na sali sądowej.

24.04.2025

Rozprawy niejawne w sprawach cywilnych przechodzą do lamusa

Wymiar sprawiedliwości

Sądy I instancji będą mogły rozpoznawać sprawy cywilne na posiedzeniach niejawnych, gdy pozwany uzna powództwo, a fakty istotne dla rozstrzygnięcia sprawy są bezsporne - takie propozycje znalazły się w projekcie Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Cywilnego, który wkrótce ma znaleźć się w wykazie prac legislacyjnych rządu. Sędziowie są mocno podzieleni. Część z nich uważa, że pogłębi to sądową zapaść oraz wydłuży, i tak już długie, procesy. Inni podkreślają, że czas już wrócić do konstytucyjnych standardów.

24.04.2025

Poseł PiS Dariusz Matecki może opuścić areszt za poręczeniem

Wymiar sprawiedliwości

Sąd Okręgowy w Warszawie zdecydował, że poseł PiS Dariusz Matecki może opuścić areszt za poręczeniem w wysokości 500 tys. zł, ma czas na wpłatę do 6 maja br. W sprawie wypowiedział się Adam Bodnar, minister sprawiedliwości i prokurator generalny wskazując, że sąd nie podważył żadnego z postawionych politykowi zarzutów. A chodzi o Fundusz Sprawiedliwości.

23.04.2025

Trybunał Konstytucyjny: 40 proc. dla kuratora niekonstytucyjne

Wymiar sprawiedliwości

Trybunał Konstytucyjny orzekł niekonstytucyjność przepisów dotyczących wynagrodzenia dla kuratorów, m.in. dla osób nieznanych z miejsca pobytu. W tym momencie ich stawki stanowią 40 proc. stawek minimalnych za czynności adwokackie czy radcowskie. W resorcie sprawiedliwości trwają jednak prace nad ich zrównaniem. Skargę do TK skierował radca prawny, podnosząc, że obecnie obowiązujące kryteria nie tylko naruszają Konstytucję, ale są też nieostre i powodują, że kurator nie ma pewności, na ile za swoją pracę i w danej sprawie może liczyć.

23.04.2025

Sędzia nie chce orzekać w tzw. sekcji neo-sędziów, rzecznik ad hoc zajmie się jej sprawą

Wymiar sprawiedliwości

Minister Adam Bodnar zdecydował, że sędzia Sądu Apelacyjnego w Gdańsku Włodzimierz Brazewicz, jako rzecznik dyscyplinarny ad hoc, zajmie się sprawą sędzi Mirosławy Chyr-Brzeszczak z Sądu Okręgowego w Warszawie. Ma ona odmawiać wykonywania obowiązków, a w szczególności rozpoznawania spraw w sekcji postępowania przygotowawczego oraz spraw o wydanie wyroku łącznego. Wcześniej odwoływała się od takiego podziału czynności, ale odwołania sędzi zostały uznane - jak wskazuje MS - za niedopuszczalne.

22.04.2025

Sędzia Frąckowiak: Praworządność potrzebuje niezależności prokuratorów i sędziów

Wymiar sprawiedliwości

Prokuratura, jeśli chodzi o niezależność, jest nadal w trudnej sytuacji. Nie wystarczy jedynie rozdzielenie funkcji prokuratora krajowego i ministra sprawiedliwości. Potrzebne byłyby silniejsze gwarancje dla prokuratorów, być może należałoby rozważyć odpowiednie zapisy w konstytucji. Sądy z kolei skorzystałyby na przekazaniu nadzorczych kompetencji ministra prawidłowo ukształtowanej KRS - mówi sędzia Monika Frąckowiak, prezes Sądu Rejonowego Poznań Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu.

22.04.2025

Specjalna procedura w sprawach konsumenckich do likwidacji

Wymiar sprawiedliwości

Jeśli zostanie uchwalona tzw. ustawa naprawcza, mająca wycofać najbardziej uciążliwe zmiany w procedurze cywilnej z okresu 2015 - 2023, zniknąć ma odrębne postępowanie w sprawach z udziałem konsumentów. Zdaniem Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Cywilnego, która właśnie przygotowała projekt, nie sprawdziło się. Podobny los czeka odrębną procedurę gospodarczą, ale tym projektem Komisja zajmie się później.

22.04.2025