united kingdom
ukraine

Konkurs na prace magisterskie o postępowaniu cywilnym

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Obronione w roku akademickim 2020/2021 prace magisterskie z dziedziny postępowania cywilnego, mogą wziąć udział w 8. konkursie kwartalnika „Polski Proces Cywilny” i Towarzystwa Naukowego Procesualistów Cywilnych o Nagrodę „Polskiego Procesu Cywilnego”.   Termin zgłaszania prac upłynie 30 listopada 2021 r.

15.09.2021

Sędziowie odmawiają orzekania z nominatami nowej KRS, władza wzmaga represje

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Odmowa ferowania wyroków z sędziami powołanymi przez nową Krajową Radę Sądownictwa - według jednych sędziów jest złamaniem prawa, a według innych - prawidłowym stosowaniem tego prawa i dużą odwagą. Zdaniem tych drugich, orzeczenia wydane w wadliwej procedurze i przez osoby, które nie są sędziami, traktowane będą przecież jako nieistniejące.

15.09.2021

MS chce ukrócić pisma procesowe "pisane na kolanie", ale ogranicza... prawo do sądu

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Zmiany w k.p.c.

Pełnomocnicy też ludzie, więc pisma procesowe piszą różnie. Zdarza się, że są obszerne, a wniosków dowodowych trzeba się w nich doszukiwać. Ministerstwo Sprawiedliwości proponuje więc rozwiązanie - wnioski dowodowe mają być wyraźnie wyodrębnione, a nie tylko zawarte w uzasadnieniu. W przeciwnym razie sąd ma ich nie brać pod uwagę. Prawnicy alarmują, że taki formalizm uderzy w obywateli.

15.09.2021

Elżbieta Piotrowska-Albin zgłoszona do nagrody Stowarzyszenia Sędziów Polskich IUSTITIA

Wymiar sprawiedliwości

Elżbieta Piotrowska-Albin, wiceprezes Fundacji Edukacji Prawnej Iustitia została zgłoszona do nagrody w kategorii „obrońca praworządności nie będący dziennikarzem ani prawnikiem”, za szereg projektów realizowanych w ramach Fundacji - m.in. szkolenia dla sędziów z zakresu prawa unijnego, standardów aktywności w przestrzeni publicznej, symulowane rozprawy, czy akcje przeciw mowie nienawiści.

14.09.2021

Aplikantów radcowskich czekają zmiany - samorząd chce ułatwić im wejście na rynek

Wymiar sprawiedliwości

Władze samorządu radców prawnych chcą zmienić kształcenie aplikantów. Szykują program pilotażowych warszatów specjalizacyjnych - m.in. z nowych technologii i rozwiązania promujące patronów, którzy zatrudniają aplikantów i stale z nimi współpracują. Główne zmiany mają wejść w życie od przyszłego roku, ale już gotowy jest np. cykl szkoleń dla wykładowców

14.09.2021

SN: Dzielić spadek przekraczający wartość zachowku bez tych, którzy się zrzekli lub zostali wydziedziczeni

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne

Uprawniony do zachowku powołany do dziedziczenia ponosi odpowiedzialność za zapisy zwykłe i polecenia tylko do wysokości nadwyżki przekraczającej wartość tego udziału spadkowego - taka uchwałę podjął Sąd Najwyższy. I dodał, że podstawą do obliczenia należnego uprawnionemu zachowku jest udział spadkowy z uwzględnieniem także spadkobierców niegodnych oraz spadkobierców, którzy spadek odrzucili,

14.09.2021

Izba Dyscyplinarna SN znów rozpozna pięć spraw

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

We wtorek, 14 września br. Sąd Najwyższy w Izbie Dyscyplinarnej rozpozna pięć spraw: jedną sędziego i jedną radcy prawnego, a trzy - prokuratorów. Są to sprawy w toku, większość orzeczeń zapadnie w drugiej instancji. Obwinionym grożą poważne kary, łącznie z wykluczeniem z zawodu. Ale i przewinienia dyscyplinarne także naruszają godność urzędu.

14.09.2021

Przestępczość spada, liczba aresztów wzrasta - problem z sądami i przepisami

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Jedną z dobrych stron pandemii jest spadek przestępczości, również skazanych w więzieniach było w 2020 r. najmniej od lat. COVID-19 nie wpłynął jednak na areszty - ich liczba nadal wzrasta, w dodatku są często zbyt długie i stosowane w sprawach mniejszego kalibru. Obrońcy mówią o "szastaniu" aresztami przez sędziów - z wygodnictwa i obawy przed konsekwencjami innej decyzji.

14.09.2021

Kolejna przerwa w orzekaniu - sędzia Gąciarek odsunięty za odmowę pracy ze źle powołanym sędzią

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Prezes Sądu Okręgowego w Warszawie Piotr Schab zarządził natychmiastową przerwę w czynnościach służbowych sędziego Piotra Gąciarka (fot.). Jak poinformowano w poniedziałek w komunikacie sądu, czas przerwy w orzekaniu został określony na miesiąc. To kolejna taka decyzja po przerwie zarządzonej w ubiegłym tygodniu wobec sędziego Adama Synakiewicza z Sądu Okregowego w Częstochowie.

13.09.2021

Europejscy sędziowie zachęcają KE do nacisku na Polskę w sprawie Izby Dyscyplinarnej

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie

Orzeczenia Trybunału Sprawiedliwości UE z 14 i 15 lipca 2021 r.stwierdzające, że Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego nie spełnia wymogów niezależnego organu sądowego, są uzasadnione. Natomiast reakcja polskiego rządu w tej sprawie jest całkowicie niewystarczająca - stwierdziło Europejskie Stowarzyszenie Sędziów. I zachęca KE do twardego kursu w tej sprawie.

13.09.2021

Forum Współpracy Sędziów domaga się przywrócenia sędziego Synakiewicza do czynności służbowych

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Stałe Prezydium Forum Współpracy Sędziów domaga się cofnięcia decyzji Ministra Sprawiedliwości o odsunięciu sędziego Adama Synakiewicza od czynności służbowych i zmian legislacyjnych. W jego ocenie instytucja zarządzenia natychmiastowej przerwy w pracy sędziego jest w istocie zbieżna z zawieszeniem sędziego w czynnościach służbowych, a samo uprawnienie ministra sprzeczne z konstytucją.

13.09.2021

Oszuści idą z duchem czasu, a pandemia sprzyja ich kreatywności

Wymiar sprawiedliwości Rynek Ubezpieczenia

Koronawirus sporo zmienił w stylu życia ludzi oraz codziennym funkcjonowaniu firm. Poskutkowało to przy okazji rozwojem nowych metod wyłudzeń w ubezpieczeniach. Fałszywe zgłoszenia dotyczą kradzieży i uszkodzenia maseczek, ale przestępcy nie ograniczają się do tak banalnych wyłudzeń. Ubezpieczyciele próbują z tym walczyć, jednak nie zawsze są skuteczni.

13.09.2021

SN: Możliwe obalenie domniemania zgodności wpisu w księdze wieczystej

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Domniemanie zgodności wpisu z rzeczywistym stanem prawnym, także w odniesieniu do wpisu hipoteki, może zostać wzruszone - jako przesłanka rozstrzygnięcia w innej sprawie cywilnej niż sprawa o uzgodnienie treści księgi wieczystej z rzeczywistym stanem prawnym - tak postanowił w uchwale trzyosobowy skład Izby Cywilnej Sądu Najwyższego.

13.09.2021

RPO do TK: zasady delegowania sędziów zbyt swobodne i niekonstytucyjne

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Swobodne i niczym nieograniczone delegowanie sędziów przez ministra narusza kompetencje Prezydenta RP do powoływania sędziów i powinno zostać uznane za niekonstytucyjne - ocenił Rzecznik Praw Obywatelskich Marcin Wiącek w stanowisku dla Trybunału Konstytucyjnego.

11.09.2021

Uzasadnienie to nie miejsce na osobiste wycieczki sądu

Wymiar sprawiedliwości

Prawdziwą burzę w internecie wywołało zdjęcie fragmentu uzasadnienia postanowienia, w którym sędzia z Rzeszowa, nie przebierając zbytnio w słowach, wyjaśnia pełnomocnikowi, że jego wnioski o uzasadnienie wyroku nie mają sensu i zachęca do sięgania po "ambitną literaturę i orzecznictwo". Sędziowie podkreślają, że takie zachowanie nie powinno mieć miejsca,

11.09.2021

Nie tylko pieniądze - pracownicy sądów walczą o lepsze warunki pracy

Wymiar sprawiedliwości

Pandemia obnażyła to, o czym w sądach mówi się od dawna. Problemy kadrowe, brak szkoleń i inwestowania w pracowników - mówią związkowcy, którzy w piątek wyjdą na ulice Warszawy by domagać się nie tylko wyższych wynagrodzeń, ale też choćby przeciwdziałania mobbingowi. Jak zaznaczają, o prawa pracownicze w sądach walczy się trudniej także dla tego, że brakuje w tym zakresie jednolitych procedur.

10.09.2021

Nowelizacja procedury cywilnej może zatopić sądy rejonowe

Wymiar sprawiedliwości

W projekcie kolejnej noweli k.p.c. znalazł się przepis, zgodnie z którym sprawami o wartości przedmiotu sporu do 150 tys. złotych, mają zajmować się sądy rejonowe. Sędziowie już alarmują, że może to zwiększyć liczbę spraw w tych sądach nawet o 40 procent. A że nie słychać, by wiązało się to ze wzmocnieniem kadrowym, nie obędzie się zapewne bez problemów.

10.09.2021

Po interwencji szefa NRA afgańska adwokatka zwolniona z ośrodka dla uchodźców

Wymiar sprawiedliwości

Afgańska adwokat, która przebywała w strzeżonym ośrodku dla cudzoziemców w Białej Podlaskiej, została z niego zwolniona. W jej sprawie interweniował Przemysław Rosati, prezes Naczelnej Rady Adwokackiej. Mecenas uciekła z Afganistanu z obawy przed prześladowaniami, jakim poddawane są w tym kraju kobiety wykonujące zawód adwokata. Sytuacja ta nasiliła się po przejęciu kontroli przez Talibów.

09.09.2021

Biznes chwali łatwiejszy dostęp do sądów własności intelektualnej

Wymiar sprawiedliwości Rynek i konsument

Powołanie do życia wyspecjalizowanych sądów własności intelektualnej to był dobry pomysł - uważa Konfederacja Lewiatan. Ale zastrzega, że potrzebne są jednak jeszcze zmiany dotyczące zabezpieczeń roszczeń, terminów oraz udziału biegłych w postępowaniach w sprawach własności intelektualnej.

09.09.2021

Ustawa obowiązuje - państwo przejmie koszty w elektronicznym postępowaniu upominawczym

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Zwolnienie z kosztów sądowych w elektronicznym postępowaniu upominawczym i w zasadzie przejęcie wydatków związanych z tym postępowaniem przez Skarb Państwa - to zmiana w ustawie o kosztach sądowych w sprawach cywilnych, która w czwartek weszła w życie. Nowelizacja jest wykonaniem wyroku Trybunału Konstytucyjnego.

09.09.2021