Radykalna uchwała ławników SN: Neosędziowie bez przywilejów

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Rada Ławnicza Sądu Najwyższego apeluje do władzy ustawodawczej i wykonawczej RP o możliwie jak najszybsze wprowadzenie gruntownych zmian w sądownictwie, w tym w Sądzie Najwyższym, tak aby przywrócić bezdyskusyjnie legalny, niepodważalny i niebudzący wątpliwości stan prawny. Chodzi o likwidację obu nielegalnych izb i usunięcie z wszystkich tzw. neo-sędziów bez pozostawienia tym osobom przywilejów wynikających ze statusu sędziego.

03.01.2025

Prof. Manowska broni statusu Izby Kontroli Nadzwyczajnej

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Wybory

Wszyscy sędziowie orzekający w Izbie Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych SN zostali powołani na wniosek KRS, w której skład wchodziły osoby wymienione w art. 187 ust. 1 Konstytucji, w szczególności 15 członków wybranych spośród sędziów, zgodnie z art. 187 ust. 4 Konstytucji i na zasadach określonych ustawą o KRS. Nieprawdą jest stwierdzenie, że „powołania do Izby nastąpiły w skrajnie upolitycznionej procedurze przed organem zdominowanym przez jedną opcję polityczną - pisze I prezes SN prof. Małgorzata Manowska.

02.01.2025

W areszcie podejrzany nadal nie porozmawia z obrońcą bez świadków

Prawo karne Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Projektowana nowelizacja kodeksu postępowania karnego ma usunąć przepisy pozwalające prokuratorowi na przysłuchiwanie się rozmowom podejrzanego z obrońcą. To ważna zmiana uznająca w Polsce międzynarodowe standardy dotyczące poufności takich kontaktów. Jednak nadal zostanie przepis pozwalający na monitorowanie takich spotkań w aresztach i zakładach karnych.

02.01.2025

Od Nowego Roku prawnik ma mieć e-skrzynkę, za jej brak konsekwencji nie poniesie

Prawnicy

Od Nowego Roku adwokaci i radcy prawni mają mieć zarejestrowany adres do doręczeń elektronicznych i aktywowaną e-skrzynkę. Będą w ten sposób komunikować się m.in. z administracją publiczną. Tyle, że nie od razu - podmioty publiczne dostały dodatkowy rok na uporanie się z e-doręczeniami. Prawnicza e-skrzynka może więc w tym czasie świecić pustkami. Dodatkowo, choć istnieje obowiązek posiadania, to nie przewidziano żadnych konsekwencji za jej brak.

01.01.2025

Ulga znika w kilka dni, prawnicy mówią o naruszeniu Konstytucji

Prawnicy Domowe finanse PIT Nieruchomości

27 grudnia 2024 r. opublikowano w Dzienniku Ustaw rozporządzenie, które zmienia zakres ulgi termomodernizacyjnej w podatku dochodowym od osób fizycznych. Od 1 stycznia 2025 r. podatnicy nie skorzystają już z odliczenia na zakup pieca gazowego i olejowego. Zdaniem prawników, przepisy powinny być opublikowane z zachowaniem co najmniej 30-dniowego vacatio legis. Skrócenie tego okresu narusza konstytucyjną zasadę przyzwoitej legislacji oraz zaufania do państwa.

31.12.2024

Prawnicy podważają status neosędziów, ale w interesie klientów robią wyjątki

Prawo cywilne Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Pierwsza prezes Sądu Najwyższego zarzuca prokuratorowi generalnemu, że nie uznając Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych kieruje do niej skargi nadzwyczajne. Prokuratura robi to z reguły w interesie obywateli, ale to szerszy problem, bo wielu prawników nie uznając neosędziów, przyjmuje ich orzekanie do wiadomości, gdy to jest w interesie ich klientów. - Jako adwokat mam obowiązek działać na korzyść klienta - tłumaczy adwokat Ryszard Kalisz.

27.12.2024

Polska pokieruje Unią lepiej niż Węgry

Prawnicy Prawo europejskie

Przejmujemy prezydencję od Węgier, które nadal mają zasadnicze problemy z przestrzeganiem zasad rządów prawa. I już na początku będzie nas to wyróżniać, jako państwo kierujące agendą w przyszłym roku. Stan praworządności w naszym kraju może mieć istotny wpływ na przebieg polskiej prezydencji, zarówno pod względem jej efektywności, jak i postrzegania Polski na arenie międzynarodowej - wskazują prawnicy. Polska prezydencja potrwa od 1 stycznia do 30 czerwca 2025 r.

25.12.2024

Wyższe stawki dla adwokatów i radców prawnych. Minister podpisał rozporządzenie

Prawnicy Finanse

Minister sprawiedliwości Adam Bodnar podpisał rozporządzenia podnoszące stawki za niektóre czynności adwokatów i radców prawnych z urzędu oraz z wyboru. Resort sprawiedliwości tłumaczy w komunikacie, że aktualne stawki opłat za czynności pochodzą z 2015 roku, więc „nie odpowiadają obecnym realiom ekonomicznym”.

24.12.2024

Ustawa epizodyczna w sprawie wyborów w 2025 r. już w Sejmie

Prawnicy Wybory

Marszałek Sejmu Szymon Hołownia znalazł remedium na kryzys wyborczy w związku ze zbliżającymi się wyborami Prezydenta RP. Jest to projekt ustawy przejściowej, obowiązującej jedynie w 2025 roku. Chodzi o zapewnienie rzetelnego postępowania w sprawach protestów wyborczych i ważności wyborów. Prawnicy twierdzą, że szanse, aby ta ustawa weszła w życie, są małe.

24.12.2024

Rzecznicy dyscyplinarni oskarżają się nawzajem. Jest pat prawny

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Mamy takie czasy, tak rozchwiany system prawny, że w najbliższym czasie niewiele da się zmienić w kwestii odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziów - mówią prawnicy. Przeszkodą w wykonywaniu funkcji rzecznika ad hoc jest w tej chwili wolne tempo działania sądów dyscyplinarnych przy sądach apelacyjnych. Jest to konsekwencja braku prezesów tych sądów.

23.12.2024

Sędzia Matras: Rząd daje sygnał, że respektuje umowy

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie

Stworzony został model, w którym władza wykonawcza zapewniła sobie odpowiedni wpływ na to, co dla niej jest najistotniejsze. A zatem sprawy wyborcze, odwołania od uchwał PKW czy KRS – czyli to, co jest przedmiotem orzekania nie-sądu Izby Kontroli, a dodatkowo tak stworzono model odpowiedzialności dyscyplinarnej i tak wybrano sędziów wadliwie powołanych, aby stworzyć układ, w którym sędziowie prawidłowo powołani nie mieli wpływu na najistotniejsze kwestie - uważa Jarosław Matras, sędzia Izby Karnej SN.

21.12.2024

Rząd Węgier udzielił azylu Marcinowi Romanowskiemu

Prawo karne Prawnicy

Rząd Węgier uwzględnił wniosek posła PiS Marcina Romanowskiego i udzielił mu azylu - poinformował obrońca Romanowskiego, mec. Bartosz Lewandowski. Jak przekazał, Romanowski zwrócił się o azyl w związku "z politycznie motywowanymi działaniami ze strony służb i Prokuratury Krajowej".

19.12.2024

SN: Kłamstwo świadka musi zostać ukarane

Prawo karne Prawnicy

Świadek, zatajając fakty i zeznając nieprawdę w procesie o handel narkotykami, był już wcześniej skazany za czyny, na okoliczność których miał zeznawać. Ze zgromadzonego w sprawie materiału dowodowego nie wynikało, czy grozi mu dodatkowa odpowiedzialność karna. Kłamstwo nie było więc realizacją prawa do obrony. Uniewinnienie go było przedwczesne - potwierdziła Izba Karna Sądu Najwyższego.

19.12.2024

Prof. Agnieszka Grzelak: Polska prezydencja w czasie umiarkowanej praworządności

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Nie można jeszcze mówić o pełnym przywróceniu stanu praworządności. Jednak nie można jej przywracać bez przestrzegania obowiązujących procedur stanowienia prawa. Zdecydowanie łatwiej jest niszczyć niż budować na nowo, ponieważ destrukcja wymaga jedynie chwili, podczas gdy odbudowa to proces wymagający czasu. Stan praworządności w Polsce może mieć istotny wpływ na przebieg polskiej prezydencji – uważa dr hab. Agnieszka Grzelak, profesor Akademii Leona Koźmińskiego.

18.12.2024

SN: Notariusz ułatwił oszustwo wobec upośledzonego

Prawo karne Prawnicy

Notariusz sporządził akt sprzedaży mieszkania po cenie zaniżonej. Ułatwił tym kupującemu popełnienie oszustwa, w sytuacji, gdy sprzedający lokal wykazywał cechy upośledzenia umysłowego, które były widoczne. Zatem niesłusznie Sąd Okręgowy w Legnicy uniewinnił notariusza zaniedbującego swoje obowiązki jako funkcjonariusz publiczny – orzekł Sąd Najwyższy i uchylił wyrok.

17.12.2024

WSA: Sąd udostępnił jako informację publiczną puste protokoły rozpraw

Prawnicy

Protokoły rozpraw sądowych stanowią informację publiczną i podlegają udostępnieniu po anonimizacji. Jeżeli sąd chciałby odmówić ich udostępnienia, powinien wydać decyzję odmowną, a nie przesyłać wnioskodawcy puste protokoły - orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu. Sposoby udostępnienia informacji publicznej nie zależą bowiem od wizji podmiotu zobowiązanego, a są określone w ustawie.

16.12.2024

Prof. Sibiga: Obowiązek skrzynki e-doręczeń dla prawników wątpliwy prawnie

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości e-Doręczenia

Do 1 stycznia 2025 r. wszyscy adwokaci i radcy prawni obowiązkowo muszą posiadać aktywne konto do e-doręczeń. Ich sytuacji w tym zakresie nie zmienia ostatnia nowelizacja ustawy o doręczeniach elektronicznych z 21 listopada 2024 r. W początkowym okresie użytkowania konta prawnicy mogą być jednak zawiedzeni niewielką skalą ich wykorzystania przez władze publiczne oraz ciągłym funkcjonowaniem alternatywnych sposobów obligatoryjnej komunikacji elektronicznej w poszczególnych postępowaniach - pisze prof. Grzegorz Sibiga, adwokat, partner w kancelarii Traple, Konarski, Podrecki i Wspólnicy.

16.12.2024

KRS wzywa do zrzeczenia się urzędu trzech sędziów SN

Prawnicy

Skoro sędziowie Izby Kontroli Nadzwyczajnej Grzegorz Żmij, Leszek Bosek i Paweł Książek odmawiają orzekania, to powinni zrzec się urzędu sędziego. Według wadliwie powołanej Rady zawieszenie postępowania na pozaustawowej podstawie stanowi jaskrawy przykład przekroczenia kompetencji przez funkcjonariusza publicznego i odmowę sprawowania wymiaru sprawiedliwości przez sędziego.

13.12.2024

Sędzia Piekarska-Drążek nadal ma kłopoty

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Zarządzenia o natychmiastowej przerwie w orzekaniu wydane przez ministra Zbigniewa Ziobro nadal są w obiegu prawnym - chociaż uznane zostały za nielegalne. Stale więc ma kłopoty sędzia, która zmierzała do zapewnienia stronie prawa do sądu w Konwencji o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności. Rzecznik ad hoc umorzył już to postępowanie, wobec braku podstaw do złożenia wniosku o ukaranie dyscyplinarne.

13.12.2024

Prawnik od stycznia ma mieć e-skrzynkę, ale jej brak mu raczej nie zaszkodzi

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości e-Doręczenia

Do 1 stycznia 2025 r. adwokaci i radcy prawni mają obowiązek zarejestrowania adresu do doręczeń elektronicznych i aktywowania e-skrzynki. Będą w ten sposób komunikować się m.in. z administracją publiczną. Tyle w teorii, bo podmioty publiczne dostały dodatkowy rok na uporanie się z e-doręczeniami. Prawnicza e-skrzynka może więc w tym czasie świecić pustkami. Dodatkowo - choć istnieje obowiązek posiadania, to nie przewidziano żadnych konsekwencji za jej brak.

13.12.2024
1  2  3  4  5    344