SN usuwa niepoprawnego radcę prawnego z zawodu

Prawnicy

Radca prawny prowadził samochód bez prawa jazdy, które odebrał mu sąd prawomocnym wyrokiem. Był za to przestępstwo skazany na karę pozbawienia wolności. A sądy dyscyplinarne radców prawnych pozbawiły obwinionego kolegę prawa wykonywania zawodu i jak orzekła Izba Odpowiedzialności Zawodowej Sądu Najwyższego - zachowały wysoki standard prawa do obrony.

31.10.2024

Sąd: Przyczyna wypowiedzenia umowy nie musi mieć szczególnej wagi

Prawo pracy HR

Wypowiedzenie umowy o pracę jest zwykłym sposobem rozwiązania bezterminowego stosunku pracy. Tym samym przyczyna wypowiedzenia nie musi mieć szczególnej wagi lub być nadzwyczaj doniosła. Oddalając powództwo o odszkodowanie, sąd podkreślił, że nie można oczekiwać od pracodawcy, by darzył zaufaniem pracownika, który go lekceważy, nie stosuje się do poleceń i nie reaguje na zwracane mu uwagi.

31.10.2024

NSA: Płatnik musi przestrzegać umów międzynarodowych w języku angielskim

Ordynacja Podatki międzynarodowe Prawo europejskie

Płatnicy podatku mają obowiązek przestrzegać także umów międzynarodowych o unikaniu podwójnego opodatkowania, a w przypadku błędu w ich tłumaczeniu obowiązuje ich wersja w języku angielskim - uznał Naczelny Sąd Administracyjny (II FPS 1/24). Potwierdził, że umowy międzynarodowe mają pierwszeństwo przed polskimi ustawami, jeżeli ustawy tej nie da się pogodzić z umową, co wynika wprost z Konstytucji.

30.10.2024

SN: Obrona majątku spółki w trakcie sanacji

Spółki Restrukturyzacja

Termin upadku zabezpieczenia hipotecznego na nieruchomości dłużnika nie biegnie, gdy według przepisów prawa restrukturyzacyjnego niedopuszczalne jest skierowanie egzekucji do majątku dłużnika – taką uchwałę podjął Sąd Najwyższy w Izbie Cywilnej. Problem wyłonił się po otwarciu postępowania sanacyjnego.

30.10.2024

WSA: W lewo przez rondo – kierunkowskaz tylko przy wyjeździe

Drogi Turystyka Transport

Skręcanie na rondzie w lewo zasadniczo nie wymaga użycia kierunkowskazu przed wjazdem i w trakcie przejazdu przez tarczę ronda. Kierowca musi sygnalizować wyłącznie wyjazd z ronda. Zasada ta obowiązuje również egzaminatora na prawo jazdy - orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie. Dodał, że egzaminator, który jest z reguły doświadczonym kierowcą, może mieć swoje przyzwyczajenia, a nawet propozycje zmian w przepisach prawa o ruchu drogowym. Powyższe nie daje mu jednak uprawnienia, by narzucać swoją wizję zdającemu.

30.10.2024

NSA: Rygor natychmiastowej wykonalności to kompetencja naczelników urzędów skarbowych

Ordynacja

Postanowienie nadające rygor natychmiastowej wykonalności decyzji wydanej przez naczelnika urzędu celno-skarbowego może wydać tylko naczelnik urzędu skarbowego właściwy dla strony. Nie ma takiego prawa naczelnik urzędu celno-skarbowego – stwierdził w poniedziałkowej uchwale Naczelny Sąd Administracyjny (sygn. II FPS 2/24). Ministerstwo Finansów argumentowało, że w przypadku przyznania takich kompetencji naczelnikom urzędów celno-skarbowych budżet państwa straciłby prawie 2,5 miliarda złotych.

29.10.2024

NSA: W siedem dni nie można orzec o odpowiedzialności członka zarządu

Ordynacja Doradca podatkowy Spółki

Wydanie decyzji o solidarnej odpowiedzialności członka zarządu wraz ze spółką w siódmym dniu od momentu wszczęcia postępowania narusza zasadę czynnego udziału strony w postępowaniu. Naczelny Sąd Administracyjny podkreślił, że specyficzne rozłożenie ciężaru dowodu sprawia, że zasada ta nabiera szczególnego znaczenia. Strona powinna bowiem mieć zapewnioną faktyczną możliwość wykazania okoliczności umożliwiających uwolnienie się od odpowiedzialności za zaległości podatkowe spółki.

29.10.2024

Informatyk zapłaci jednak 12 proc. ryczałtu – jest wyrok NSA

PIT Małe i średnie firmy

Naczelny Sąd Administracyjny zgodził się z fiskusem, że usługi polegające na m.in. analizowaniu i utrzymaniu systemów komputerowych (PKWiU 62.01.12.0) podlegają stawce 12, nie 8,5 proc. ryczałtu. Problem w tym, że pierwsze orzeczenie NSA w tym zakresie nie wyjaśnia, w jaki sposób przyporządkować usługi IT do poszczególnych stawek. Sąd nie odniósł się też do faktu, że fiskus po kilku latach zmienił zdanie, mimo, iż przepisy pozostały bez zmian.

29.10.2024

WSA: Zleceniobiorca nie może reprezentować skarżącego w sądzie

Prawo pracy

Pełnomocnikiem osoby prawnej lub przedsiębiorcy może być pracownik. Niemniej dla uznania danej osoby za pracownika nie wystarczy samo świadczenie pracy. Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu podkreślił, że umowa zlecenia nie kreuje stosunku pracy więc nie może stanowić podstawy do reprezentowania skarżącego przed sądem administracyjnym.

28.10.2024

WSA: Krewny może nie chcieć płacić za pobyt w DPS

Samorząd terytorialny Pomoc społeczna Prawo rodzinne

Pobyt w domu pomocy społecznej jest odpłatny. Zobowiązany może wnosić o zwolnienie go z obowiązku zapłaty jeszcze na etapie ustalania wysokości należnej kwoty. Nie ma zatem podstaw, by prowadzić odrębne postępowania w tych sprawach i zawieszać jedno z nich do czasu rozstrzygnięcia kwestii wysokości opłaty - orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu.

26.10.2024

Jak opodatkować składowisko odpadów

Podatki i opłaty lokalne Finanse samorządów

Grunty przeznaczone na składowanie odpadów, niezależnie od tego, czy są w fazie eksploatacyjnej, czy poeksploatacyjnej należy traktować jako związane z prowadzeniem działalności gospodarczej. WSA w Gliwicach potwierdził, że nawet po zamknięciu składowiska, właściciel nieruchomości pozostaje zobowiązany do prowadzenia określonych działań, co ma bezpośredni wpływ na wysokość płaconego podatku od nieruchomości.

25.10.2024

Ostra krytyka byłej wiceminister przez NSA

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Wpływ ministra sprawiedliwości był głównym czynnikiem decydującym o przedstawieniu kandydatury Anny Dalkowskiej do pełnienia funkcji sędziego Naczelnego Sądu Administracyjnego. Przy czym sędzia ta, łamiąc wcześniejsze deklaracje, poddawała się temu wpływowi już po objęciu funkcji sędziego, nie rezygnując przez ponad dwa miesiące z zależności służbowej z ministrem sprawiedliwości – ocenił NSA i wyłączył sędzię od rozpoznawania sprawy.

24.10.2024

Neo-sędzia nie rozstrzygnie apelacji od wyroku neo-sędziego

Wymiar sprawiedliwości

Sąd Apelacyjny w Poznaniu zdecydował właśnie o wyłączeniu od rozpatrzenia apelacji sędziego powołanego po 2018 r., czyli przy udziale KRS, w skład której wchodzą sędziowie/członkowie wybrani przez Sejm, a nie przez sędziów. Co istotne, sprawa dotyczyła wyroku wydanego również przez "nowego" sędziego. We wniosku o wyłączenie podnoszono istnienie uzasadnionej obawy, że wyłączony sędzia może nie być bezstronny w rozstrzyganiu sprawy, a ewentualne orzeczenie może być następnie przywoływane przez sądy w innych podobnych sprawach.

24.10.2024

TK: Podsłuch telefoniczny bez kontroli sądu niekonstytucyjny

Prawo karne

Uniemożliwienie zaskarżenia postanowienia prokuratora, który wprowadza do postępowania karnego materiały operacyjne wykraczające poza zgodę pierwotną sądu, jest sprzeczne z Konstytucją. Pozyskiwanie informacji o życiu prywatnym podejrzanego musi podlegać przejrzystym procedurom. Pozbawienie tego prawa ingeruje w status człowieka i obywatela - orzekł w środę Trybunał Konstytucyjny.

23.10.2024

NSA: Najem na potrzeby mieszkaniowe z niższym podatkiem od nieruchomości

Podatki i opłaty lokalne

Budynki mieszkalne i ich części, przeznaczone do najmu w ramach działalności gospodarczej, jeśli służą zaspokojeniu potrzeb mieszkaniowych najemców, nie podlegają wyższej stawce podatku od nieruchomości, przewidzianej dla działalności gospodarczej. Istotne jest zaspokajanie potrzeb mieszkaniowych, niezależnie od tego, kto je realizuje – stwierdził Naczelny Sąd Administracyjny w poniedziałkowej uchwale (sygn. III FPS 2/24).

22.10.2024

SN: Brutalna matka musi się zgodzić na psychoterapię

Prawo karne

Sąd w Siemianowicach Śląskich popełnił kilka błędów w sprawie kobiety znęcającej się nad swoją córką. Przede wszystkim skierował skazaną na terapię bez wysłuchania, czy wyraża na to zgodę. Wobec tego Izba Karna Sądu Najwyższego uchyliła zaskarżony wyrok i sprawę przekazała sądowi rejonowemu do ponownego rozpoznania - uznała, że złamano prawa człowieka.

22.10.2024

SN: Czyn niedozwolony władzy publicznej bez odszkodowania

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Właściciele nieruchomości decyzją władz Krakowa zostali wywłaszczeni bez odszkodowania. Nie powiadomiono ich następnie o zmianie celu wywłaszczenia. Prezydent miasta uznał błędnie, że roszczenia się przedawniły. A sądy nie były skore stwierdzić, że organy władzy publicznej dopuściły się czynu niedozwolonego. Trzeba ten czyn nazwać – orzekł Sąd Najwyższy w Izbie Cywilnej i po raz drugi uchylił wyrok.

22.10.2024

NSA: Kara pieniężna dla banków także za nieterminowość

Ordynacja Finanse Banki

Bank ma obowiązek przekazać informacje w przewidzianym w ustawie terminie. Kara pieniężna dotyczy zatem także sytuacji nieterminowego wywiązania się z obowiązku przekazywania przez bank informacji i zestawień, a nie tylko samego ich nieprzekazania – uznał Naczelny Sąd Administracyjny w poniedziałkowej uchwale (sygn. III FPS 1/24)

21.10.2024

SN: Spółka z minimalnym kapitałem musi od początku zarabiać

Spółki Prawo gospodarcze

Przepisy pozwalają na założenie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością z kapitałem wynoszącym zaledwie 5000 zł. Niemniej konsekwencją takiego działania jest obowiązek osiągania zysku od początku działalności. Sąd Najwyższy zwrócił uwagę, że gdy marża nie przewyższa kosztów, obowiązkiem członka zarządu jest przedstawienie wspólnikom konieczności dokapitalizowania spółki.

21.10.2024

Strasburg: Wadliwa procedura przyjmowania zgłoszenia o gwałt

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Europejski Trybunał Praw Człowieka stwierdził, że Dania naruszyła prawo kobiety do życia prywatnego i naraziła ją na nieludzkie traktowanie. Art. 3 i 8 Konwencji nakładają na państwa "pozytywny obowiązek" uchwalania przepisów w sprawach karnych, które skutecznie powinny ścigać sprawców przestępstw i karać gwałty. Trybunał zasądził od rządu duńskiego na rzecz poszkodowanej kobiety 20 tys. euro.

18.10.2024