SN: Fałszywe informacje w TVP to nie przestępstwo wyborcze

Wybory

W trybie protestu wyborczego nie można badać przebiegu kampanii wyborczej w mediach publicznych, gdy upowszechniają one informacje nieprawdziwe - taka jest ocena Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych. Izba ta wychodzi z założenia, że negatywna ocena działalności telewizji publicznej w okresie poprzedzającym wybory nie może być utożsamiana z popełnieniem przestępstwa.

14.04.2020

WSA: Przyznanie pokoju w domu studenckim to nie sprawa sądu

Szkolnictwo wyższe

Niedopuszczalna jest skarga na bezczynność komisji stypendialnej, która rozpatruje wnioski o przyznanie pokoju w domu studenckim - orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny. Sąd podkreślił, że rozstrzygnięcie w tej sprawie stanowi jednostronny akt organów uczelni i jest aktem wewnętrznym, który nie wpływa jednak na sytuację skarżącego doktoranta.

14.04.2020

SA: Mieszkanie wnuka z dziadkiem nie musi oznaczać przyjęcia go na wychowanie

Prawo rodzinne Emerytury i renty

Wnuczka mogłaby uzyskać rentę rodzinną po zmarłym dziadku, gdyby została przyjęta przez niego na wychowanie i utrzymanie. Dziadek faktycznie pomagał zajmować się dzieckiem, ale faktycznie władzę rodzicielską sprawował ojciec małoletniej – orzekł Sąd Apelacyjny w Lublinie.

13.04.2020

SO: Park wodny nie odpowiada za klienta w japonkach

Samorząd terytorialny Prawo cywilne

Choć park wodny odpowiada za szkody na zasadzie ryzyka, nie można wymagać, aby zapobiegł wszystkim możliwym zdarzeniom wywołanym przez nieostrożne zachowania osób korzystających z niego. Mężczyzna, który nieuważnie poruszał się w nieodpowiednim obuwiu, sam jest sobie winny, że poślizgnął się na mokrej powierzchni – stwierdził Sąd Okręgowy w Suwałkach.

12.04.2020

SA: Kto bije sąsiada kulą inwalidzką, nie jest pokrzywdzonym, lecz napastnikiem

Prawo karne

Powód domagał się zadośćuczynienia. Wskazał, że pozwany go przewrócił. Faktycznie tak się stało, lecz działanie pozwanego mieściło się w granicach obrony koniecznej. Pozwany bronił się bowiem przed atakiem ze strony powoda, który bił go kulą inwalidzką. Roszczenie powoda było więc niezasadne - orzekł Sąd Apelacyjny w Warszawie.

12.04.2020

SN: Prezenty wręczone w czasie zażyłości mogą okazać się długiem po rozstaniu

Prawo cywilne

Ciężar dowodu co do wykazania wysokości łącznej kwoty pożyczki udzielonej byłej partnerce spoczywa na udzielającym. Trudności dowodowe wynikają z faktu, że pożyczka powyżej 500 zł nie została zapisana w formie umowy pisemnej. Sąd Najwyższy uchylił wyrok sądu II instancji, który musi zbadać oświadczenia pozwanej o uznaniu długu lub zaprzeczeniu jego istnienia.

11.04.2020

SN: Zainteresowanie mediów sporem nie wpływa na dobro wymiaru sprawiedliwości

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Rozgłos medialny nie ma żadnego negatywnego wpływu na dobro wymiaru sprawiedliwości. A przekazywanie spraw do rozpoznania innemu sądowi jedynie z tego powodu, że określone grupy społeczne postrzegają ten sąd jako stronniczy, godzi w dobro wymiaru sprawiedliwości - orzekł Sąd Najwyższy w Izbie Pracy i Ubezpieczeń Społecznych.

10.04.2020

Izba Kontroli Nadzwyczajnej wróciła do orzekania. Teraz skargi wyborcze

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego od 6 kwietnia już nie powstrzymuje się od orzekania. Powodem jest wejście w życie przepisu, który zakazuje oceny sposobu powoływania sędziów, którzy mieliby wykonywać zadania związane z wymiarem sprawiedliwości.

09.04.2020

NSA: Odsetki od niezapłaconej zaliczki nie zawsze konieczne

PIT

Od zaległości podatkowej, którą stanowiła niezapłacona w terminie zaliczka na podatek dochodowy za czwarty kwartał roku podatkowego, organ podatkowy nie ma prawa naliczać odsetek za zwłokę za dni od daty zapłaty tej zaliczki do dnia złożenia zeznania rocznego. Potwierdza to niedawny wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego.

08.04.2020

SN: Nieudolne uwodzenie dziecka przez internet jest karalne

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Sąd pierwszej instancji musi jeszcze raz nachylić się nad sprawą pedofila, który nieudolnie usiłował uwodzić dziecko w internecie - orzekł Sąd Najwyższy. Okazało się bowiem, że miał do czynienia z dorosłym. Powstał problem, czy można za taką próbę mężczyznę skazać, zwłaszcza, gdy sąd rejonowy go uniewinnił.

07.04.2020

SA: Pracodawca, jako płatnik składek, jest stroną w sporze pracownicy z ZUS

Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne

Sąd okręgowy w sprawie ubezpieczeniowej zaniechał zawiadomienia płatnika składek o niektórych z podejmowanych czynności. Zaniedbanie sądu było poważnym naruszeniem przepisów. Postępowanie dotknięte było nieważnością, skoro jedna ze stron nie mogła bronić swoich praw w procesie - orzekł Sąd Apelacyjny w Krakowie.

06.04.2020

SN: Wierzyciel może odzyskać koszty postępowania sądowego

Prawo cywilne

Celowe koszty windykacji przewyższające równowartość kwoty 40 euro wchodzą w skład kosztów odzyskania należności, które przysługują wierzycielowi, w tym koszty postępowania sądowego - taki jest sens uchwały Izby Cywilnej Sądu Najwyższego, zgodnie z ustawą o terminach zapłaty w transakcjach handlowych.

06.04.2020

WSA: Udział w strajku nie wyklucza przyznania nagrody

Kadry w oświacie Prawo pracy

Nauczyciel nie ma prawa do wynagrodzenia za okres strajku. Nie wyklucza to jednak możliwości przyznania nagrody. Dlatego w sytuacji obowiązkowego pomniejszenia wynagrodzenia, dyrektorzy szkół teoretycznie mogliby wypłacać środki zgromadzone w funduszu płac z innych tytułów. Tak orzekł WSA w Krakowie.

06.04.2020

SA: Renta rodzinna po zmarłym byłym mężu tylko, jeśli ustalono alimenty     

Prawo rodzinne Emerytury i renty

Wnioskodawczyni i jej były mąż rozwiedli się. Wnioskodawczyni chciała uzyskać alimenty od byłego męża, ale sądy nie uwzględniły jej roszczenia. Mężczyzna nie zawarł z byłą żoną również pozasądowego porozumienia w tej kwestii. Oznacza to, że wnioskodawczyni nie może domagać się przyznania jej renty rodzinnej po zmarłym - orzekł Sąd Apelacyjny w Lublinie.

05.04.2020

Sąd: Kto stosuje przemoc, ten nie może mieszkać z rodziną

Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne

Kobieta od dłuższego czasu zachowuje się agresywnie wobec męża i ich trójki małoletnich dzieci. Przyznaje, że nie radzi sobie z emocjami. Jej agresja ma negatywny wpływ na rozwój dzieci. Koniecznym stało się więc zobowiązanie matki małoletnich do opuszczenia mieszkania – orzekł Sąd Rejonowy w Jaśle.

05.04.2020

NSA: Spory o przystanki grzęzną w formalizmie

Samorząd terytorialny Transport

Ani ukarać kierowcy się nie da za to, że zatrzymał się na przystanku nie uwzględnionym w rozkładzie jazdy, ani też przedsiębiorca przewozowy nie może wpłynąć na podwyższenie opłaty za każdy postój - taki jest sens orzeczeń sądów administracyjnych. Na przeszkodzie stoi długotrwałość postępowań i przeszkody formalne.

04.04.2020

Strasburg: Uratowali od samobójstwa, ale poddali nieludzkiemu traktowaniu

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Europejski Trybunał Praw Człowieka w wyroku uznał, iż jakkolwiek organy penitencjarne miały obowiązek zapobieżenia samobójstwu osadzonego z problemami psychiatrycznymi, to brak odpowiedniej opieki psychiatrycznej w więzieniu naraził skarżącego na nieludzkie i poniżające traktowanie.

03.04.2020

SA: Stan niezdolności do pracy wymaga oceny specjalistów

Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne

Sąd nie może wkraczać w sferę wiadomości specjalnych. Taką wiedzą dysponują tylko eksperci. Opinia biegłego oceniana jest pod kątem jej rzetelności i logiczności. Sąd nie może czynić ustaleń wbrew rzetelnym ekspertyzom - orzekł Sąd Apelacyjny w Lublinie.

03.04.2020