Internet coraz ważniejszy dla gospodarki - przybywa sporów o domeny

Nowe technologie Prawo gospodarcze

Domeny internetowe „.pl” to obecnie podstawowe narzędzie biznesowe do promowania, jak i prowadzenia działalności gospodarczej zarówno przez przedsiębiorców, jak i osoby fizyczne. Podmiot pozbawiony domeny internetowej praktycznie nie liczy się na rynku. Dlatego wiele jest sporów prawnych o te domeny - mówią Ireneusz Matusiak i Artur Piechocki,

02.09.2020

Administracja i firmy już mogą zacząć wprowadzać procedury dla sygnalistów

Administracja publiczna Małe i średnie firmy Prawo europejskie

Instytucje publiczne i prywatne już mogą zacząć wdrażać rozwiązania prawne dotyczące sygnalistów, tworzyć procedury i kanały wewnętrzne dokonywania zgłoszeń. Gdy już powstanie polska ustawa implementująca dyrektywę o ochronie sygnalistów, trzeba będzie je tylko dostosować do regulacji prawnych w zakresie np. sposobu przekazywania sygnaliście informacji zwrotnej – mówi dr Beata Baran,

01.09.2020

Prof. Gładoch: Praca zdalna to ryzyko pracodawcy i pracownika

Prawo pracy BHP Małe i średnie firmy

Praca zdalna pokazała jak bardzo przeregulowany i sztywny jest obecny Kodeks pracy, bo jeden przepis załatwił wszystkie problemy. Przenosząc go do prawa pracy trzeba regulację zostawić otwartą, do ustalenia dla pracodawców i pracowników w porozumieniu. Skoncentrować trzeba się za to na czasie pracy, przechodząc z normy dobowej na tygodniową - mówi dr hab. Monika Gładoch,

31.08.2020

Prof. Gersdorf: Nie komentuję decyzji rzecznika dyscyplinarnego, ale sędzia Manowska popełniła przewinienie

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Jako była pierwsza prezes nie chcę komentować umorzenia postępowania dyscyplinarnego wobec mojej następczyni, uznaję też autonomię rzecznika dyscyplinarnego Sądu Najwyższego. Jednak w jego decyzji chcę zwrócić uwagę na stwierdzenie, że prof. Małgorzata Manowska popełniła przewinienie, ignorując wydany przeze mnie zakaz wykonywania dodatkowej pracy

29.08.2020

Nowa rektor: Zadbam o to, by Uniwersytet Łódzki wykorzystał swój potencjał

Szkolnictwo wyższe

Początek tej kadencji to kilka istotnych wyzwań: dostosowanie rytmu nowego roku akademickiego do funkcjonowania w ciągle obecnych warunkach zagrożenia epidemicznego - mówi profesor Elżbieta Żądzińska, nowo wybrana rektor Uniwersytetu Łódzkiego. Zapowiada też, że będzie dalej pracować nad strategią uczelni tak, by wkrótce zdobyła ona miano uczelni badawczej.

28.08.2020

Prof. Łętowska: TK mógł wstrzymać wyrok sądu, ale uwaga na antyunijny kontekst

Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne Prawo europejskie

Wydanie przez Trybunał Konstytucyjny postanowienia zawieszającego lub wstrzymującego wykonanie orzeczenia sądu nie jest czymś nadzwyczajnym, chociaż dotychczas nie było często stosowane. Decyzja blokująca wydanie dziecka cudzoziemcowi nie wzbudzałaby kontrowersji, gdyby nie jej antyeuropejski kontekst - twierdzi prof. Ewa Łętowska, sędzia TK w stanie spoczynku.

27.08.2020

Kary za naruszenia reguł konkurencji mogą wkrótce przestać być teorią

Rynek i konsument Prawo gospodarcze

Choć przepisy o odpowiedzialności menedżerów z tytułu naruszenia reguł konkurencji obowiązują już od kilku lat, nie została dotąd na ich podstawie wydana żadna decyzja. Obecnie trwają cztery postępowania, które jeszcze w tym roku mogą zakończyć się nałożeniem sankcji na objęte nimi osoby zarządzające. A więc stosowanie tych przepisów może nabrać praktycznego znaczenia

26.08.2020

Uznanie umowy za nieważną czy jej unieważnienie - polemika

Prawo cywilne Rynek i konsument

W relacjach pomiędzy bankiem i klientem może być tak, że obowiązuje umowa nieważna z uwagi na niezwiązanie jednej z jej stron jej niedozwolonymi klauzulami. Dopóki konsument nie wystąpi do sądu z odpowiednim żądaniem, umowa taka może obowiązywać do końca i zostać wykonana - pisze adwokat Tomasz Byrka.

25.08.2020

Bobrowicz: COVID-19 istotną barierą dla Krajowego Zjazdu Radców Prawnych

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Zrobimy wszytko by XII Krajowy Zjazd Radców Prawnych w tym roku przeprowadzić. O ile jednak proces wyborów w poszczególnych izbach przebiega i to bez większych komplikacji, o tyle w przypadku organizacji zjazdu - w mojej ocenie - potrzebne są zmiany legislacyjne - mówi Prawo.pl prezes KRRP Maciej Bobrowicz.

25.08.2020

Marcin Pakulski: Centralizacja NFZ niebezpieczna, także dla prezesów

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Uchwalona właśnie tzw. pionizacja Narodowego Funduszu Zdrowia to kolejny etap procesu centralizacji tej instytucji. To zły trend, bo czasem potrzebne są szybkie decyzje na poziomie lokalnym - uważa Marcin Pakulski, były prezes NFZ. I zastanawia się, czy prezesi sobie uświadamiają, że za każdą decyzję, podejmowaną na poziomie regionalnym biorą pełną odpowiedzialność, nawet karną.

24.08.2020

Poszkodowany ma prawo do odszkodowania z tytułu kosztów opieki sprawowanej nad nim nieodpłatnie przez osoby bliskie

Prawo cywilne Prawo rodzinne

Sąd Najwyższy trafnie uznał, że osoba, która doznała rozstroju zdrowia, może żądać odszkodowania z tytułu kosztów opieki sprawowanej nad nią przez osobę bliską, nawet, jeżeli miała ona charakter nieodpłatny. Wysokość świadczenia jest zazwyczaj wyliczana przy uwzględnieniu stawki godzinowej za usługi opiekuńcze we właściwym MOPS - twierdzi dr Kamil Szpyt.

23.08.2020

Kierowca czy fundator odpowiada za homofobiczne banery na ciężarówkach?

Prawo karne Prawo cywilne

Kierowcy furgonetek obwieszonych banerami ostrzegającymi przez „homoseksualnym lobby” stawali kilkakrotnie przed sądami obwinieni o popełnianie takich wykroczeń jak naruszenie zakazu używania urządzeń nagłaśniających, zakłócanie porządku i inne. Nasuwa się jednak pytanie, czy odpowiedzialność karną za homofobiczne banery ma ponosić tylko kierowca furgonetki - pisze Marcin Kochanowski.

21.08.2020

Warto zrobić rachunek sumienia przed kontrolą PFR

Tarcza finansowa

Przedsiębiorcy przed rozpoczęciem kontroli przez Polski Fundusz Rozwoju powinni dokonać rachunku sumienia i jeszcze raz zweryfikować nie tylko sposób wydatkowania subwencji, ale także czy rzeczywiście spełniali warunki do jej otrzymania, które w znacznej części bazowały na składanych pod rygorem odpowiedzialności karnej oświadczeniach - pisze Krzysztof Brysiewicz,

21.08.2020

Prezes UOKiK: System informatyczny pomoże w walce z zatorami

Prawo cywilne Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy

Chcę zbudować silny merytorycznie zespół do walki z zatorami - wspierany przez system analityczny, korzystający z danych systemu podatkowego, bankowego i tych pochodzących od przedsiębiorców. Dzięki temu zdecydowanie poprawimy skalę aktywności urzędu w tym obszarze, co pozwoli skutecznie wyeliminować z rynku problem zatorów płatniczych – mówi Tomasz Chróstny, prezes UOKiK.

20.08.2020

Transakcje finansowania wewnątrzgrupowego pod lupą fiskusa

CIT Rachunkowość Doradca podatkowy Podatki międzynarodowe

Transakcje finansowania wewnątrzgrupowego stają się w coraz większym stopniu przedmiotem zainteresowania organów podatkowych. Można też przypuszczać, że w najbliższym czasie liczba kontroli w tym zakresie jeszcze wzrośnie. Podlegają one raportowaniu w formie przekazywanej do szefa KAS informacji o cenach transferowych TPR – pisze Beata Rawa z Instytutu Cen Transferowych.

19.08.2020

Prof. Chmaj: Potrzebny mechanizm podnoszenia wynagrodzeń parlamentarzystom i ministrom

Prawo pracy Finanse Koronawirus

Jednorazowa, skokowa podwyżka - to nie jest dobre rozwiązanie. Trzeba było zrobić podwyżki stopniowe, uzależnione od wskaźnika gospodarczego - mówi prof. Marek Chmaj, radca prawny, konstytucjonalista, wykładowca na SWPS. Według niego, wynagrodzenia parlamentarzystom i ministrom trzeba podnieść, ale konieczne jest stworzenie mechanizmu ich kształtowania.

19.08.2020

Kwalifikowane usługi zaufania po Brexit – czy zadziałano pochopnie?

Nowe technologie

W okresie przejściowym z punktu widzenia eIDAD Wlk. Brytanię należy traktować jak państwo UE. Dopiero po okresie przejściowym możliwe jest zawarcie porozumienia pomiędzy Wlk. Brytanią a UE regulujące uznawalność usług zaufania pomiędzy UE a państwami trzecimi. Warto kibicować, by prace nad takim porozumieniem toczyły się jak najszybciej - pisze Sylwester Szczepaniak

19.08.2020

Marczuk: Algorytm antyfraudowy pomoże w kontrolowaniu firm

Koronawirus Tarcza finansowa

Gdy zakończy się proces przyznawania subwencji, będziemy mieli zamkniętą bazę firm i wtedy będziemy ją przeszukiwać algorytmami antyfraudowymi, w celu wyszukania anomalii. Nastąpi to w sierpniu, wrześniu, jesteśmy już w trakcie przygotowywania odpowiednich narzędzi – mówi Bartosz Marczuk, wiceprezes Polskiego Funduszu Rozwoju.

18.08.2020

Tęczowa flaga na pomniku - znieważenie czy uprawniony protest? 

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Prokuratura

Czy tęczowa flaga na pomnikach znieważa? Wygląda na to, że sądy orzekające w tych sprawach będą musiały zmierzyć się kilkoma poważnymi wątpliwościami, jakie rodzi ta sprawa - pisze Marcin Kochanowski. I dodaje, że będą min. musiały wziąć pod uwagę prawo osób używających takich flag do wypowiedzi i protestu.

17.08.2020

Prof. Kalinowski: Pozew sposobem na zwrot prowizji od banku po spłacie kredytu

Rynek i konsument Finanse

Banki odmawiają klientom, którzy zaciągnęli kredyty zwrotu części kosztów, w tym prowizji i opłat przygotowawczych proporcjonalnie do okresu wcześniejszej spłaty. Chociaż TSUE w wyroku z 2018 r. i ustawa o kredycie konsumenckim gwarantują zwrot należności. Ale klienci, którzy powinni otrzymać zwroty opłat są przed sądem na wygranej pozycji - zapewnia prof. WSB. dr hab. Marcin Kalinowski

17.08.2020