Dostęp do unijnych norm ma ułatwić produkcję sprzętu ochrony osobistej

Prawo gospodarcze Opieka zdrowotna Wybory Compliance Prawo europejskie Koronawirus

Udostępnienie norm europejskich dla urządzeń medycznych i sprzętu do ochrony osobistej wszystkim zainteresowanym producentom - to jedno z działań Komisji Europejskiej w ramach przedsięwzięć na rzecz zapewnienia bezpieczeństwa podczas rozprzestrzeniania się koronawirusa.

25.03.2020

Kontrole na granicach przedłużone do 13 kwietnia

Administracja publiczna Prawo europejskie Koronawirus

Kontrole graniczne osób przekraczających granicę państwową RP, będącą granicą wewnętrzną strefy Schengen, zostają przedłużone do 13 kwietnia br. - stanowi opublikowane we po południu rozporządzenie ministra spraw wewnętrznych i administracji. Dotychczas kontrole te były przywrócone na okres od 15 do 24 marca.

24.03.2020

Polska poza unijnym przetargiem na sprzęt ochrony osobistej

Zamówienia publiczne Finansowanie zdrowia Prawo europejskie Koronawirus

Komisja Europejska poinformowała we wtorek, że otrzymała oferty w organizowanym przez nią przetargu na maski, rękawiczki, gogle, osłony twarzy i kombinezony. Obejmują one dostawy nawet większe niż złożone przez państwa zapotrzebowania. Polska z tego nie skorzysta, ponieważ w tym przetargu nie brała udziału.

24.03.2020

UE poluzuje przepisy dotyczące deficytów budżetowych

Finanse publiczne Prawo europejskie Koronawirus

Regulacje dotyczące limitów dla deficytów budżetowych krajów członkowskich zostaną poluzowane - zdecydowali w poniedziałek ministrowie finansów państw Unii Europejskiej. Zaproponowała to Komisja Europejska, która przewiduje, że w związku z pandemią koronawirusa wielu krajom nie uda się spełnić kryteriów.

23.03.2020

KE stworzy strategiczne zapasy do walki z koronawirusem

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia Prawo europejskie

Komisja Europejska podjęła decyzję o utworzeniu strategicznych zapasów środków medycznych, takich jak respiratory i maski ochronne, aby pomóc krajom UE w związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa. Początkowy budżet na ten program to 50 mln euro, które zostaną wygospodarowane z funduszy unijnych.

19.03.2020

KE: Gdy lot odwołany z powodu epidemii, trzeba zaproponować inny lub oddać pieniądze 

Rynek i konsument Prawo europejskie

W przypadku odwołania lotu przewoźnik musi zwrócić środki za bilet lub zaproponować inną trasę - to jedna z wytycznych Komisji Europejskiej, które mają zapewnić spójne stosowanie praw pasażerów w UE w czasie pandemii koronawirusa. Komisja podkreśla, że mimo wyjątkowej sytuacji, pasażerowie muszą być pewni swoich praw.

18.03.2020

UE: Jest zgoda na zamknięcie granic zewnętrznych na 30 dni 

Administracja publiczna Prawo europejskie

Przywódcy Unii Europejskiej zgodzili się na zamknięcie granic zewnętrznych na okres 30 dni z powodu rozprzestrzenianie się koronawirusa - poinformował we wtorek wieczorem przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel. Poparli też wytyczne przewidujące m.in. specjalne korytarze transportowe dla dostaw towarów oraz możliwość powrotu obywateli UE do swoich krajów tranzytem przez inne państwa UE.

17.03.2020

Przez lukę w przepisie obywatele państw UE nie mogą wrócić do pracy w Polsce

Prawo pracy Małe i średnie firmy Prawo europejskie Koronawirus

Cudzoziemcy z innych krajów UE, którzy pracują w Polsce, nie mogą po weekendzie wrócić do kraju. Nie wpuszcza ich Straż Graniczna, żądając udokumentowania zatrudnienia. Zdaniem ekspertów, taka interpretacja przepisów to naruszenie unijnej swobody przepływu osób. Obywatele Unii, by przyjechać do Polski i pracować, nie potrzebują ani zezwolenia na pracę, ani na pobyt.

17.03.2020

Unia Europejska na miesiąc zamknie granice

Prawo europejskie Koronawirus

W ramach walki z koronawirusem wprowadzone zostaną na 30 dni ograniczenia dotyczące podróży do Unii Europejskiej - zapowiedziała w poniedziałek przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen. I dodała, że to jeden ze środków mających spowolnić rozprzestrzenianie się wirusa.

16.03.2020

Polska przystępuje do unijnego przetargu na respiratory

Zamówienia publiczne Opieka zdrowotna Prawo europejskie Koronawirus

Szpitale będą miały szanse na doposażenie w respiratory, polski rząd postanowił przystąpić do organizowanego przez Komisję Europejską przetargu na te urządzenia. Obecnie w naszych placówkach medycznych jest 10 tys. urządzeń, ale niewykluczone, że w razie rozprzestrzeniania się koronawirusa zapotrzebowanie na sprzęt w wzrośnie

16.03.2020

Prawie wszyscy Polacy za przynależnością do UE, znacznie mniej uznaje jej reguły

Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie

Aż 89 proc. Polaków wyraża aprobatę dla obecności Polski w UE. Również większość nie ma poczucia, że członkostwo w Unii w zbyt dużym stopniu ogranicza suwerenność naszego kraju, ale tylko nieco ponad uważa, że Polska powinna brać pod uwagę zalecenia i postanowienia instytucji Unii Europejskiej ws. reformy sądownictwa.

16.03.2020

TSUE: Odszkodowanie także za opóźnienie alternatywnego lotu

Prawo cywilne Rynek i konsument Prawo europejskie

Pasażerowi linii lotniczych, który otrzymał odszkodowanie z tytułu odwołania lotu i zaakceptował lot alternatywny, przysługuje prawo do odszkodowania z tytułu opóźnienia lotu alternatywnego - stwierdził Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej. I dodał, że zwykła usterka samolotu nie może być uznana za "nadzwyczajne okoliczności".

16.03.2020

Brexit to duże wyzwania w sferze własności przemysłowej

Prawo cywilne Prawo gospodarcze Prawo europejskie

Regulacje sprzed 1 lutego 2020 r. gwarantowały ochronę unijnych znaków towarowych i wspólnotowych wzorów przemysłowych we wszystkich 28 krajach Unii Europejskiej. Brexit wywołał lawinę zmian oraz konieczność dostosowania praw własności intelektualnej do nowych zasad. Co to oznacza, piszą Andrzej Przytuła i Monika Faszcza

16.03.2020

Przywódcy UE apelują o współpracę w dystrybucji sprzętu medycznego

Prawo gospodarcze Opieka zdrowotna Prawo europejskie

Rządy państw członkowskich muszą przestać ograniczać dostawy sprzętu medycznego w UE i przestać podejmować jednostronne działania - zaapelowała w niedzielę przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen. Poparł ją w opublikowanym tego samego dnia oświadczeniu przewodniczący Parlamentu Europejskiego David Sassoli.

15.03.2020

RPO: Uchwały „anty-LGBT” sprzeczne z prawem europejskim

Samorząd terytorialny Administracja publiczna Prawo europejskie

Uchwały samorządów o przeciwdziałaniu „ideologii LGBT” są sprzeczne z prawem europejskim, naruszają bowiem prawo do poszanowania życia prywatnego i rodzinnego, wolności wypowiedzi oraz zakazu dyskryminacji ze względu na orientację seksualną i tożsamość płciową - Stwierdza Rzecznik Praw Obywatelskich w swoich skargach do sądów administracyjnych.

11.03.2020

Kolejne regulacje prawne odstraszają spółki od giełdy

Spółki Prawo europejskie

Regulacje unijne dotyczące spółek giełdowych w swoim zamyśle odnoszą się największych podmiotów na rynkach, zwykle międzynarodowych koncernów. Natomiast na rynku polskim notowane są głównie spółki średnie i małe, a dla nich wdrożenie nowych wymogów jest kosztowne, często wbrew interesom akcjonariuszy – mówi dr Mirosław Kachniewski,

11.03.2020

W Unii Europejskiej ruszą pracę nad szczepionką przeciwko koronawirusowi

Finansowanie zdrowia Prawo europejskie Koronawirus

UE finansuje badania nad koronawirusem i przeznaczy 47,5 mln euro na ten cel. Pieniądze te pójdą na badania nad szczepionką, na leczenie i diagnostykę wirusa pochodzącego z Chin. Komisja Europejska negocjuje obecnie umowy w sprawie przyznania dotacji z potencjalnymi beneficjentami.

06.03.2020

Rada UE: Potrzeba spójności między polityką czystego powietrza a innymi dziedzinami

Środowisko Prawo europejskie

Cele dotyczące jakości powietrza powinny znaleźć pełne odzwierciedlenie w unijnym prawodawstwie o źródłach emisji i w koncepcji nowych inicjatyw w ramach europejskiego zielonego ładu – podkreśla Rada UE. Chodzi o kwestie takie jak inteligentna mobilność, energia odnawialna, renowacja budynków, ogrzewanie mieszkań, rolnictwo czy przemysł.

06.03.2020

Rzecznik TSUE: Węgry dyskryminują zagraniczne uczelnie

Szkolnictwo wyższe Prawo europejskie

Wprowadzone w 2017 roku na Węgrzech przepisy dotyczące szkół wyższych są niezgodne z prawem Unii Europejskiej - uznała rzecznik generalny Trybunału Sprawiedliwości UE w wydanej w czwartek opinii. I dodała, że Budapeszt ma obowiązek równego traktowania zagranicznych i krajowych uczelni.

05.03.2020

Ministrowie do spraw środowiska i UE obejmują urzędy

Środowisko Administracja publiczna Prawo europejskie

Prezydent Andrzej Duda na wniosek premiera powołał w czwartek Konrada Szymańskiego (fot.) na ministra do spraw Unii Europejskiej oraz Michała Wosia na ministra środowiska. Stało się to możliwe w związku z wejściem w życie nowelizacji ustawy o działach administracji. Do tej pory obaj byli ministrami - członkami Rady Ministrów.

05.03.2020