Parlament Europejski domaga się szybkiego stosowania mechanizmu warunkowości

Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie

Parlament Europejski przyjął w czwartek rezolucję w sprawie mechanizmu warunkowości, w której skrytykował Komisję Europejską za to, że nie uruchomiła procedury określonej w rozporządzeniu w sprawie warunkowości w "najbardziej oczywistych przypadkach naruszeń praworządności w UE". Za przyjęciem rezolucji głosowało 506 posłów, przeciwko było 150, a 28 wstrzymało się od głosu.

10.06.2021

Komisja Europejska dołączyła do polsko-czeskiego sporu o kopalnię Turów

Środowisko Prawo europejskie

Komisja Europejska zdecydowała o dołączaniu jako strona do pozwu Czech przeciwko Polsce w sprawie kopalni Turów – poinformowała w środę rzeczniczka KE Vivian Loonela. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej 21 maja br. zobowiązał Polskę do natychmiastowego zaprzestania wydobycia węgla brunatnego w kopalni Turów. Polska odmawia wykonania tej decyzji i negocjuje z rządem Czech.

09.06.2021

KE wzywa Polskę do lepszej ochrony swoich sieci Natura 2000

Środowisko Prawo europejskie

Polska nie wyznaczyła jeszcze 655 z 845 terenów mających znaczenie dla Wspólnoty jako specjalne obszary ochrony i nie ustanowiła celów ochrony poszczególnych obszarów ani środków dla wszystkich swoich obszarów - upomina Komisja Europejska. I przypomina, że termin zakończenia wspomnianych działań w odniesieniu do 845 terenów znajdujących się na terytorium Polski już dawno upłynął.

09.06.2021

Parlament Europejski przyjął rozporządzenia o certyfikatach Covid

Prawo europejskie Koronawirus szczepienia

Parlament Europejski przegłosował dwa rozporządzenia dotyczące wprowadzenia unijnych certyfikatów Covid, które mają obowiązywać od 1 lipca 2021 roku przez 12 miesięcy. Certyfikaty mają ułatwiać podróżowanie, ale nie będą warunkiem swobodnego przemieszczania się i nie będą traktowane jako dokumenty podróży. Portugalia poinformowała, że uzna certyfikaty od 14 czerwca.

09.06.2021

KE wszczyna procedurę w sprawie zanegowania przez niemiecki TK nadrzędności prawa UE

Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie

Komisja Europejska zdecydowała w środę o wszczęciu wobec Niemiec postępowania o naruszenie prawa UE w związku z podważaniem przez tamtejszy Trybunał Konstytucyjny prymatu prawa unijnego nad prawem krajowym. Chodzi o wydane w maju ubiegłego roku orzeczenie niemieckiego w sprawie programu skupu obligacji przez Europejski Bank Centralny.

09.06.2021

Prawny język UE w 24 wersjach ma jednakową moc

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie

Tłumacze unijni nie mają łatwo, bo muszą tłumaczyć akty prawne na 24 języków, z których każdy ma swoją specyfikę. Jeśli w akcie oryginalnym znajdują się dwa zdania, to w języku krajowym też powinny być dwa. Nie można ich skrócić ani połączyć. A tłumaczenie przekłada się na interpretację prawną. Wszystkie wersje opublikowane w Dzienniku Urzędowym UE są w równym stopniu autentyczne

07.06.2021

Pandemia COVID-19 nie wpłynęła na trendy w legalizacji pobytu cudzoziemców w Polsce

Administracja publiczna Prawo pracy Prawo europejskie

Pandemia nie wpłynęła na zahamowanie - czy też załamanie – trendów wzrostowych w kwestii liczby składanych przez cudzoziemców wniosków o legalizację pobytu w Polsce. Także imponująca liczba cudzoziemców zgłaszanych do ubezpieczeń społecznych każe mówić o wciąż utrzymującej się od 2014 roku dynamicznej „fali wzrostowej” napływu obcokrajowców do Polski - pisze Bartosz Abramowicz,

04.06.2021

Wyroby medyczne - producenci nie mają ustawy, a projekt straszy wysokimi karami

Opieka zdrowotna Prawo europejskie

Od 26 maja stosowane jest unijne rozporządzenie w sprawie wyrobów medycznych. Mimo to wciąż nie ma przepisów wdrażających go w Polsce, co wywołuje chaos prawny. Prace nad ich projektem trwają już ponad dwa lata, a branża ma do nich wciąż wiele uwag. Kontrowersje budzi wysokość kar i zasady reklamy. Zdaniem ekspertów mogą one utrudnić funkcjonowanie wielu producentów.

02.06.2021

Można już pobierać unijne Certyfikaty COVID

Opieka zdrowotna Prawo europejskie Koronawirus szczepienia

Od wtorku 1 czerwca można pobierać Unijne Certyfikaty COVID (UCC), które mają ułatwiać bezpieczne przemieszczanie się pomiędzy krajami Unii Europejskiej. Jak poinformował minister zdrowia, Formalny start systemu unijnych certyfikatów COVID-19 nastąpi 1 lipca. I podkreślił, że Polska znalazła się w grupie liderów, którzy już wydają certyfikaty do użytku swoich obywateli.

01.06.2021

Prokuratura Europejska rozpoczęła działalność - bez Polski

Prawo karne Finanse publiczne Prawo europejskie

Prokuratura Europejska, która ma ścigać przestępstwa naruszające interesy finansowe Unii, rozpoczęła działalność we wtorek 1 czerwca. - Europejscy prokuratorzy, pod silnym przewodnictwem Laury Kovesi, będą zwalczać przestępców i pilnować, aby żadne euro nie zostało zmarnowane z powodu korupcji lub oszustw - skomentowała wiceprzewodnicząca KE Viera Jourova.

01.06.2021

Gra o Traktat Karty Energetycznej przedmiotem sporów w UE

Administracja publiczna Rynek Prawo europejskie

Traktat Karty Energetycznej jest ostatnio przedmiotem gorących debat. Pojawiają się opinie o niezgodności jego postanowień dotyczących arbitrażu międzynarodowego z prawem Unii Europejskiej, a także propozycje zmian. Nic w tym dziwnego. Stronami i sygnatariuszami jest obecnie ponad 50 państw oraz sama UE, a polityka energetyczna poszczególnych państw jest rozbieżna.

01.06.2021

Prezydent ratyfikował unijny Plan Odbudowy

Finanse publiczne Prawo europejskie

Prezydent Andrzej Duda ratyfikował w poniedziałek decyzję unijnych liderów dotyczącą zwiększenia zasobów własnych w budżecie Unii Europejskiej. Sejm ustawę tę uchwalił 4 maja, a Senat zaakceptował ją bez poprawek w czwartek 27 maja. W piątek prezydent podpisał ustawę i tego samego dnia została ona opublikowana z Dzienniku Ustaw.

31.05.2021

Coraz mniej czasu na wnioski o zwrot VAT lub wznowienie postępowania

VAT Rachunkowość Doradca podatkowy Podatki międzynarodowe Prawo europejskie

Przypominamy - wyrok Trybunału Sprawiedliwości UE dotyczący opodatkowania VAT wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów i importu usług daje szanse na odzyskanie niesłusznie zapłaconego wcześniej podatku. Można też wznawiać zakończone postępowania podatkowe - czasu na złożenie odpowiedniego wniosku jest jednak coraz mniej.

31.05.2021

Droga ku gospodarce o obiegu zamkniętym - nowy plan Unii Europejskiej

Prawo gospodarcze Prawo europejskie

Konsumpcja i produkcja coraz bardziej wpływają na środowisko. Populacja rośnie, a coraz większy odsetek społeczeństwa skupia się w dużych aglomeracjach. Ambicją Europy wobec coraz większych problemów środowiskowych jest transformacja na model neutralny dla klimatu, zasobooszczędny i konkurencyjny. Podstawą ma być Europejski Zielony Ład - pisze Agnieszka Oleksyn–Wajda.

31.05.2021

Technologia DSRC wskaże podejrzane ciężarówki. Inspekcje drogowe będą skuteczniejsze?

Prawo pracy Prawo europejskie Transport

Służby kontrolne w krajach Unii Europejskiej rozpoczęły testowanie urządzeń, które wykorzystują DSRC (Dedicated Short-Range Communication), czyli technologię pozwalającą na zdalne sczytywanie najważniejszych parametrów ze smart tachografów w pojazdach ciężarowych. To pozwoli na szybsze, efektywniejsze wybieranie do kontroli ciężarówek, w których doszło do manipulacji.

28.05.2021

Producenci opakowań chcą przejąć niektóre odpady od samorządów

Środowisko Odpady Prawo europejskie

Rozszerzona odpowiedzialność producentów ma zwiększyć poziom recyklingu opakowań. Ministerstwo Klimatu i Środowiska zaprezentowało założenia projektu, a branża opakowań ma wiele uwag. Proponuje, aby koordynację systemu zbiórki części odpadów np. tworzyw sztucznych lub szkła, przejęły od samorządów organizacje sektora prywatnego.

26.05.2021

Prof. Kustra-Rogatka: W sporze o Turów Polska ustępuje, ale niewykonywanie wyroków TSUE będzie miało dalekosiężne skutki

Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie

Spór wokół postanowienia Trybunału Sprawiedliwości UE w sprawie kopalni Turów może zakończyć się kompromisem i ustępstwem ze strony polskiego rządu. Ale wcześniej były zapowiedzi niewykonania tej decyzji. A szersze zjawisko, polegające na ignorowaniu decyzji tego trybunału, prowadzić będzie do dalszych napięć na forum Unii i chaosu prawnego w kraju - twierdzi prof. Aleksandra Kustra-Rogatka

26.05.2021

Rozmowy premierów - możliwe wycofanie przez Czechy z TSUE wniosku w sprawie kopalni Turów

Środowisko Prawo europejskie

Republika Czeska zgodziła się wycofać wniosek skierowany do Trybunału Sprawiedliwości w sprawie wydobycia w kopalni węgla Turów - poinformował Mateusz Morawiecki po rozmowach z premierem Czech ws. kopalni Turów. Dodał, że porozumienie zakłada wieloletnie projekty współfinansowane przez stronę polską, ale elektrownia i kopalnia Turów będą pracowały. Czeski premier bardziej ostrożnie mówi o tych ustaleniach.

25.05.2021

Zarabiam i dzielę się zyskiem - Polska raczej nie wdroży na czas dyrektywy autorskiej

Prawo cywilne Prawo europejskie LegalTech

Polska musi do 6 czerwca wdrożyć dyrektywę autorską. Terminowa jej implementacja jest konieczna dla ucywilizowania rynku cyfrowego. W czasie pandemii zamknięto kina, teatry i galerie, jedynym kontaktem z publicznością pozostał internet, ale do dzisiaj nie uregulowano tej branży i wiele wskazuje, że dyrektywa nie zostanie na czas wdrożona.

25.05.2021