Para pochodzi z dwóch państw, a przebywa w trzecim - TSUE określa właściwość sądu rodzinnego

Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne Prawo europejskie

W przypadku sporu o zasady opieki nad dzieckiem rozwodzącej się pary pochodzącej z różnych państw członkowskich Unii Europejskiej, ale przebywającej w państwie trzecim, dla ustalenia sądu właściwego konieczne jest ustalenie miejsca stałego pobytu oraz uwzględnienia, czy miała w nim miejsce integracja tego dziecka w środowisku społecznym i rodzinnym - stwierdził Trybunał Sprawiedliwości.

01.08.2022

Rozliczanie nadgodzin - TK umorzył postępowanie ważne dla tysięcy pracujących Polaków

Samorząd terytorialny Finanse publiczne Administracja publiczna Prawo pracy Prawo europejskie

Polska do dziś nie wdrożyła Europejskiej Karty Społecznej, choć ratyfikowała ją 10 czerwca 1997 r. W efekcie pracownicy nie mają prawa do zwiększonej stawki za pracę w godzinach nadliczbowych, a służba cywilna w ogóle nie ma płaconych nadgodzin. Jak się okazuje, Trybunał Konstytucyjny po prawie siedmiu latach od wpływu wniosku RPO w tej sprawie, umorzył postępowanie. Poinformował o tym na stronie TK dopiero po pytaniu Prawo.pl.

01.08.2022

SMS-y urzędników unijnych to dokumenty jawne

RODO Prawo europejskie

Europejska Rzeczniczka Praw Obywatelskich (ERPO) rekomenduje rejestrowanie i zapisywanie w systemach zarządzania dokumentami SMS-y i maile. Są one coraz częściej wykorzystywane w celu komunikacji przez urzędników unijnych. Gdy zawarte w nich informacje wpływają na procesy decyzyjne, powinny być traktowane jak inne dokumenty.

29.07.2022

Ponad 5 tys. cudzoziemców złożyło wnioski uchodźcze, najwięcej Białorusini

Administracja publiczna Prawo europejskie Ukraina

5,1 tys. cudzoziemców złożyło w pierwszej połowie 2022 r. wnioski uchodźcze w Polsce. Największą grupę stanowili obywatele Białorusi. Ochronę międzynarodową przyznano 2,3 tys. osobom, decyzje negatywne otrzymało prawie 800 obcokrajowców, a 2,4 tys. postępowań umorzono. Ponad 1,2 mln obywateli Ukrainy uzyskało natomiast numery PESEL potwierdzające objęcie ochroną czasową.

29.07.2022

Nie tylko referendum strajkowe, ale i legalność sporu zbiorowego powinna podlegać kontroli sądowej

Prawo pracy Prawo europejskie

Projekt ustawy o sporach zbiorowych to krok w dobrym kierunku. Na zaproponowanych rozwiązaniach nie można jednak poprzestać, bo regulacje prawne dotyczące sporów zbiorowych wymagają dalszych zmian. Zmian wymaga zarówno kwestia adresata żądań w sporze, jak i podmiotu prawa do strajku. Potrzebne jest sądowe badanie legalności sporu zbiorowego, a nie tylko referendum strajkowego – pisze dr hab. Małgorzata Kurzynoga, prof. UŁ.

29.07.2022

Dwie umowy o pracę a godziny nadliczbowe - wyrok TSUE wpłynie na orzecznictwo

Prawo pracy Prawo europejskie

Obecnie wydaje się dominować pogląd, że zawarcie przez pracodawcę dwóch umów o pracę z tym samym pracownikiem pozwala na odrębne rozliczanie nadgodzin z każdej z tych umów. Pogląd ten oparty jest na uchwale Sądu Najwyższego sprzed ponad 50 lat, wydanej na gruncie nieobowiązującego już stanu prawnego. W zeszłym roku TSUE wydał orzeczenie, które nakazuje ten pogląd zrewidować.

28.07.2022

Pracownicy lepiej chronieni przed zwolnieniem i z dodatkowym odszkodowaniem

Prawo pracy Prawo europejskie

Polscy pracownicy mają być lepiej chronieni przed zwolnieniem z pracy, dzięki wdrożeniu do naszego prawa unijnych dyrektyw. Jednak zdaniem prawników, ten przepis budzi poważne zastrzeżenia. Kontrowersyjne jest też przyznanie pracownikowi prawa do dodatkowego odszkodowania w wysokości nie niższej niż minimalne wynagrodzenie za pracę.

27.07.2022

Dwie umowy z pracownikiem nie uchronią pracodawcy od wypłaty nadgodzin

Prawo pracy Prawo europejskie

Kodeks pracy dopuszcza zawieranie dwóch i więcej umów z tym samym pracownikiem, z czego niektórzy pracodawcy skrzętnie korzystają. Rozliczają przy tym czas pracy z każdej z tych umów odrębnie. Prawnicy ostrzegają, że takie rozliczanie czasu pracy jest problematyczne i ryzykowne dla pracodawców. Bo pracownicy mogą zacząć występować do sądów z pozwami o wypłatę nadgodzin. Wszystko przez wyrok TSUE z 2021 roku.

26.07.2022

Dr Gajda: Przemoc w pracy – czas na zmiany

Prawo pracy BHP Prawo europejskie

Polski ustawodawca powinien rozważyć zmianę przepisów przeciwdziałających różnym przejawom przemocy w pracy, w tym mobbingowi, molestowaniu i molestowaniu seksualnemu. Ważne jest przede wszystkim doprecyzowanie zasad prewencyjnych - mówi dr Mateusz Gajda, adiunkt Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego, członek Międzynarodowego Stowarzyszenia Walki z Molestowaniem i Mobbingiem.

26.07.2022

Skala mobbingu w miejscu pracy to w Polsce ciemna liczba

Prawo pracy Prawo europejskie

Nikt w Polsce nie wie, jaka jest skala mobbingu w miejscu pracy. Nie wie tego ani minister ds. pracy, ani nawet Państwowa Inspekcja Pracy, która co prawda go monitoruje, ale tylko na podstawie skarg, które do niej wpływają. Nikt nie interesuje się też liczbą wewnątrzzakładowych postępowań wyjaśniających, prowadzonych przez pracodawców. Polska nie ratyfikowała konwencji MOP o przemocy i molestowaniu, co nie poprawia sytuacji skrzywdzonych.

25.07.2022

E-handel przed zmianami w usługach cyfrowych i sprzedaży towarów

Rynek i konsument Prawo europejskie

Uregulowanie odpowiedzialności przedsiębiorcy za brak zgodności towaru z umową, zasady wykonania zobowiązania do dostarczania treści lub usług cyfrowych, obowiązek informowania konsumenta o aktualizacjach, w tym dotyczących zabezpieczeń niezbędnych do zachowania zgodności treści lub usługi cyfrowej z umową - to niektóre ze zmian wprowadzanych do polskiego prawa.

23.07.2022

Przedsiębiorcy z pogranicza wciąż ponoszą skutki stanu wyjątkowego i czekają na pomoc

Turystyka Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy Prawo europejskie

Na razie nie ma szans na szybkie uruchomienie "Tarczy dla Pogranicza", czyli nowego rządowego wsparcia dla firm znad granicy z Białorusią. Sprawa utknęła w martwym punkcie z powodów biurokratycznych. Przedsiębiorcy i posłowie proponują ustanowienie specjalnych bonów, które miałyby przyciągnąć turystów nad wschodnią granicę. A rząd mówi o problemach ze statystyką.

21.07.2022

Bez kaucji daleko nie zajedziesz – kontrowersyjne zasady dla podmiotów zagranicznych

Prawo europejskie Transport

Wadliwości działającego w Polsce od czerwca 2021 r. systemu poboru opłat elektronicznych e-Toll mogą doprowadzić do zróżnicowania sytuacji polskich i zagranicznych właścicieli, posiadaczy, użytkowników pojazdów lub korzystających z płatnych odcinków dróg publicznych. Szczególnie to może być szczególnie dotkliwe dla zagranicznych kierowców korzystających z autostrad w Polsce.

21.07.2022

Pielęgniarki i położne z UE mają mieć większą swobodę w świadczeniu usług

Prawo pracy Zawody medyczne Prawo europejskie

Sejm dyskutował dzisiaj nad rządowym projektem ustawy o zawodzie pielęgniarki i położnej. Rząd chce dostosować do unijnego prawa przepisy dotyczące swobody świadczenia usług przez pielęgniarki i położne oraz uznawania ich minimalnych wymogów w zakresie kształcenia. Projekt jednak wykracza poza istotę regulacji, a niektóre jego przepisy są niespójne z obowiązującym systemem.

20.07.2022

UE konsultuje program Zrównoważone systemy żywnościowe

Prawo gospodarcze Prawo europejskie

Jeszcze tylko do czwartki 21 lipca trwają konsultacje publiczne prowadzone przez Komisję Europejską, związane z inicjatywą Zrównoważonych Systemów Żywnościowych w UE (Sustainable Food Systems – SFS). Celem inicjatywy jest określenie ogólnych zasad i wymogów wprowadzania żywności na rynek Unii Europejskiej zgodną z zasadami zrównoważonego rozwoju.

20.07.2022

Komisarz UE: Bez "kamieni milowych" nie będzie pieniędzy dla Polski 

Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie

Ponieważ Unia Europejska jest zaangażowana w porządek międzynarodowy funkcjonujący na podstawie uzgodnionych zasad, to sami musimy przestrzegać zasad praworządności. W przeciwnym razie tracimy wiarygodność - stwierdził komisarz UE ds. praworządności Didier Reynders, nawiązując do sporu o praworządność w Polsce i blokowania funduszy z Krajowego Planu Odbudowy.

20.07.2022

Opodatkowanie VAT usług elektronicznych pełne niejasności

VAT Doradca podatkowy Podatki międzynarodowe Prawo europejskie

Obecnie wielu przedsiębiorców decyduje się na przeniesienie swojego biznesu do sieci. Przyczyn takiego działania można doszukiwać się w chęci sprostania oczekiwaniom nabywców, dla których tradycyjne (stacjonarne) kanały dystrybucji – z uwagi na postęp technologiczny - nie są już tak atrakcyjne. Innym powodem jest potrzeba ograniczenia kosztów prowadzonej przez siebie działalności.

20.07.2022

Pracownik wystąpi o przewidywalne i bezpieczne warunki pracy, ale nie ma definicji

Prawo pracy Prawo europejskie

Każdy pracownik zatrudniony u danego pracodawcy co najmniej 6 miesięcy będzie mógł raz w roku wystąpić o zmianę rodzaju umowy o pracę na umowę o pracę na czas nieokreślony lub o bardziej przewidywalne i bezpieczne warunki pracy. Ustawodawca, także unijny, nie wyjaśnia jednak, o jakie konkretnie sytuacje chodzi. Wiadomo za to, że pracodawcy będą mieli miesiąc na rozpatrzenie wniosku, pod groźbą kary.

20.07.2022

Pracodawca nie zabroni pracownikowi pracy w innej firmie, ale ograniczenia możliwe

Prawo pracy Prawo europejskie

Pracodawcy nie będą mogli zakazać pracownikowi jednoczesnego zatrudnienia na umowę o pracę z innym pracodawcą lub jednoczesnego wykonywania pracy np. na podstawie umowy zlecenia czy umowy o dzieło. Nadal będzie zakaz konkurencji i ograniczenia w dodatkowym zatrudnianiu młodocianych i kierowców. Ale są opinie, że rządowy projekt jest systemowo niespójny i niezgodny z konstytucją.

19.07.2022