MFiPR: Pierwsza zaliczka z unijnego budżetu trafiła już do Polski

Środowisko Finanse publiczne Prawo europejskie

Komisja Europejska wypłaciła pierwszą zaliczkę w wysokości 5,5 mln euro na Program Pomoc Techniczna. Wkrótce spodziewamy się kolejnych wpłat – poinformowało we wtorek Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej. Jak podano, Komisja Europejska potwierdziła spełnienie przez Polskę 13 warunków, a w zakresie pozostałych siedmiu toczy się dialog techniczny ze stroną polską.

18.10.2022

Müller: Zablokowanie funduszy spójności to sygnał od złych elit

Administracja publiczna Prawo europejskie

Przedstawiciele polskiego rządu twierdzą, że tylko przeszkody o charakterze technicznym utrudniają wypłaty z funduszu spójności. Żadne pismo Komisji Europejskiej w sprawie zablokowania środków nie wpłynęło do Polski. "Części urzędniczych elit europejskich zależy na tym, by do wypłacenia środków nie doszło" - powiedział rzecznik rządu Piotr Müller.

17.10.2022

TSUE: Nie tylko podróbki luksusowych towarów wolno niszczyć

Prawo gospodarcze Prawo europejskie Ochrona konkurencji

Gdy towary noszą legalny znak towarowy, ale wprowadzono je na rynek bez zgody właściciela tego znaku, prawo dopuszcza ich zniszczenie. Tak orzekł Trybunał Sprawiedliwości UE w sprawie dotyczącej polskiej firmy Perfumesco.pl., handlującej perfumami marki Hugo Boss.

13.10.2022

Kamienie milowe dotyczące stanowienia prawa bez realizacji

Finanse publiczne Administracja publiczna Prawo europejskie

Do końca drugiego kwartału tego roku miała powstać ustawa o Komitecie Monitorującym wprowadzanie Krajowego Planu Odbudowy, a także wymóg prawny konsultowania się z partnerami społecznymi przy projektach poselskich. Polska nie dotrzymała też terminu zmiany regulaminów Rady Ministrów, Sejmu i Senatu w zakresie stanowienia prawa. To będzie ocenione przed złożeniem pierwszego wniosku o płatność KPO.

06.10.2022

Dyrektywa Omnibus - czy nowe prawo zniechęci przedsiębiorców do obniżania cen?

Rynek i konsument Prawo europejskie

Związek Cyfrowa Polska apeluje do UOKiK o korektę kilku kwestii w projekcie wdrożenia unijnej Dyrektywy Omnibus. Stawką jest ochrona konsumentów przed nieuczciwymi praktykami przedsiębiorców – to właśnie jej dotyczy Dyrektywa, stanowiąca element tzw. Europejskiego Nowego Ładu dla Konsumentów. Tymczasem niektóre zapisy, procedowane właśnie w Sejmie, mogą zadziałać dokładnie odwrotnie.

05.10.2022

Obniżki cen bez manipulacji – Omnibusowa rewolucja coraz bliżej

Rynek i konsument Prawo europejskie

Sztuczne zawyżanie cen, aby później móc je obniżyć i ogłosić promocję – takie właśnie praktyki były impulsem dla wprowadzenia nowych regulacji, które nakazują przedsiębiorcom informującym o obniżce podanie nie tylko ceny przed i obniżce, lecz również najniższej ceny z 30 dni przed wprowadzeniem obniżki. Trwają właśnie prace na polską ustawą implementującą unijną dyrektywę.

03.10.2022

DORA to rewolucja na rynku finansowym? Być może, ale z innych powodów niż myślicie

Prawo gospodarcze Finanse Prawo europejskie

DORA to regulacja przygotowana po to, żeby chronić ciągłość szeroko rozumianych usług technologicznych i ich bezpieczeństwo – wszystko w kontekście bezpieczeństwa operacyjnego podmiotów nadzorowanych na rynku finansowym. Ma być bezwzględnie obowiązującym prawem, skutecznym wobec szerokiego grona instytucji finansowych oraz dostawców usług - pisze Kuba Ruiz, adwokat z kancelarii Bird & Bird.

03.10.2022

TSUE: Nie tylko sąd może nakazać wypłatę odszkodowania za opóźniony lot

Rynek i konsument Prawo europejskie Transport

Organ krajowy odpowiedzialny za wykonanie rozporządzenia o prawach pasażerów linii lotniczych może w wyniku wniesienia indywidualnej skargi zobowiązać przewoźnika do zapłaty odszkodowania pasażerom. Może to jednak mieć miejsce pod warunkiem, że państwo członkowskie przyznało mu kompetencję w tym zakresie - stwierdził Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej, rozpatrując skargę LOT.

30.09.2022

Senat proponuje rozszerzenie ochrony przed wzrostem cen prądu

Domowe finanse Administracja publiczna Prawo europejskie

Nowe przepisy zamrożą ceny prądu w 2023 r. dla gospodarstw domowych na poziomie z 2022 r. do limitu zużycia 2000 kWh rocznie, a dla dużych rodzin i rolników do 3000 kWh. Senat zaproponował, by taką ochronę zagwarantować także małym i średnim przedsiębiorstwom, a limity dla osób niepełnosprawnych podwyższyć.

29.09.2022

UE: Postępowanie wobec Polski w sprawie importu równoległego leków

Farmacja Prawo europejskie

Komisja Europejska poinformowała w czwartek, że podjęła decyzję o wszczęciu postępowania w sprawie uchybienia zobowiązaniom państwa członkowskiego przeciwko Polsce za nieprzestrzeganie unijnych przepisów, dotyczących swobodnego przepływu towarów w odniesieniu do importu równoległego leków. Polska ma teraz dwa miesiące na rozwianie obaw zgłoszonych przez Komisję.

29.09.2022

Danina Sasina jeszcze nie jest przesądzona - rząd się nią na razie nie zajął

Finanse publiczne Doradca podatkowy Podatki międzynarodowe Prawo europejskie

Kształt zapowiadanego nowego podatku od nadmiarowych zysków jeszcze nie został ustalony. Projekt ma być wypracowany w ciągu 2-3 tygodni i wbrew pierwotnym planom, poprzedzony konsultacjami społecznymi. W rządzie też ujawniły się różnice zdań na temat nowej daniny. Minister rozwoju Waldemar Buda sugeruje: decyzje w tej sprawie będą podjęte na szczeblu unijnym.

29.09.2022

Będzie o 9 tygodni dłuższy urlop rodzicielski tylko dla ojców

Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne Prawo europejskie

Wydłużenie urlopu rodzicielskiego, który przysługiwałby tylko ojcom o 9 tygodni i odpłatność za jego część nietransferowalną na poziomie 70 proc. – to niektóre zmiany, które ma wprowadzić ustawa dotycząca urlopów rodzicielskich. Strona społeczna domaga się odpłatności na poziomie 90 proc., a resort rodziny stoi na stanowisku, że ustawa, która wdroży w życie dyrektywę unijną i tak wychodzi poza narzucone przez nią ramy.

29.09.2022

Niszczenie towarów naruszających prawa własności wciąż problematyczne

Wymiar sprawiedliwości Prawo gospodarcze Prawo europejskie

W aktualnym stanie prawnym właściciele praw własności przemysłowej nie mogą być pewni, czy towary naruszające ich prawa zostaną zniszczone. Projekt najnowszej nowelizacji ustawy prawo własności przemysłowej póki co nie przewiduje wyjaśnienia tej kwestii. Być może rozwiązanie nadejdzie wraz z planowanym na październik wyrokiem TSUE - pisze Alicja Rytel, adwokat w Patpol Legal Piróg i Wspólnicy.

29.09.2022

SN: Odszkodowanie dla spółki za błędne wprowadzenie przez Polskę prawa unijnego

Prawo cywilne Prawo europejskie

W sporze o odszkodowanie za szkodę wywołaną błędną implementacją prawa Unii Europejskiej Sąd Najwyższy uznał, że przedawnienie nie biegło od momentu, w którym poszkodowany w istocie nie posiadał jeszcze odpowiedniej wiedzy, choć uiszczał faktury, ale z obiektywnego punktu widzenia, powinien był lub mógł ją powziąć przy zachowaniu należytej staranności. Stan ten obowiązywał do zmiany kodeksu cywilnego w 2007 r.

29.09.2022

RPO za pilnym zapewnieniem efektywnej ochrony prawa do równego traktowania pracowników - rodziców i opiekunów

Prawo pracy Prawo europejskie

Trwają prace nad zmianą kodeksu pracy wprowadzającą przepisy unijnej dyrektywy, której celem jest ułatwienie rodzicom i opiekunom godzenia życia zawodowego z prywatnym. Część uwag RPO do projektu została już uwzględniona, ale niektóre przepisy nadal budzą wątpliwości Rzecznika. Chodzi m.in. o prawidłową implementację przepisów dotyczących zakazu dyskryminacji pracowników korzystających z uprawnień rodzicielskich/opiekuńczych oraz zakazu stosowania wobec nich działań odwetowych.

28.09.2022

Nadzwyczajne zyski lub straty to dodatkowy podatek do zapłaty

Finanse publiczne Spółki Podatki międzynarodowe Prawo europejskie

Duże firmy zapłacą dodatkowe daniny, jeśli będą deficytowe albo zwiększą zyski. Taki paradoks może wyniknąć z równoczesnego obowiązywania podatku minimalnego oraz nowej daniny od nadmiarowych zysków. Ta ostatnia ma objąć nie tylko sektor paliwowy, w którym ze względu na kryzys wywołany agresją Rosji na Ukrainę, takie zyski dziś najczęściej występują.

28.09.2022

Będzie unijny obowiązek oszczędzania energii, ale rząd ma na to całą gamę sposobów

Rynek i konsument Prawo gospodarcze Prawo europejskie

Projektowane unijne rozporządzenie przewiduje redukcję zużycia prądu w każdym państwie członkowskim o 10 procent. Konieczne będą jednak także regulacje krajowe, które zachęcą lub zmuszą do ograniczenia zużycia energii elektrycznej. W ekstremalnych sytuacjach można nawet wyłączać prąd określonym grupom odbiorców. Choćby z powodu strajku lub niepokojów społecznych.

26.09.2022

KE: Nie będzie funduszy, bo sądy w Polsce nie są niezależne

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie

Polska nie dostanie pieniędzy z krajowego planu odbudowy (KPO), jeśli nie przywróci niezależności sądownictwa - oświadczyła w piątek po raz kolejny przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen. I dodała, że członkowie Komisji są głęboko przekonani, iż nie ma już niezależności sądownictwa w Polsce. Jej zdaniem polskie władze nie wykonały porozumienia w sprawie KPO.

23.09.2022