System recyklingu odpadów trzeba wreszcie zbudować od fundamentów

Środowisko Odpady

Przedsiębiorcy domagają się szybkiego rozpoczęcia prac nad ustawą o rozszerzonej odpowiedzialności producenta. Rządowy projekt sprzed dwóch lat został skrytykowany i porzucony. Nowy wymaga czasu i uzgodnień. A przyjęte przepisy o kaucjach obejmują tylko niewielki ułamek problemu. Eksperci obawiają się jednak, że na szybkie porozumienie nie ma dużych szans, bo ustawa będzie musiała pogodzić sprzeczne interesy.

19.12.2023

Samorządy nie godzą się na stawkę opłaty od produktów jednorazowego użytku

Samorząd terytorialny Środowisko Odpady

Zdaniem samorządowców zaproponowana przez ministerstwo klimatu i środowiska stawka opłaty na pokrycie kosztów zagospodarowania odpadów powstałych z produktów jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych (10 groszy za kilogram) jest zdecydowanie za niska. Proponują podnieść ją do 15 groszy.

23.11.2023

Wypalony znicz jak świeczka zapachowa - cmentarne odpady też podlegają segregacji

Samorząd terytorialny Odpady

Administratorzy cmentarzy skarżą się, że część gmin nie chce traktować odpadów z tych nieruchomości jako odpadów komunalnych podlegających selektywnej zbiórce. Oznacza to dla nich większe opłaty za wywóz śmieci. Tymczasem interpretacja ministerstwa jest jasna – cmentarne śmietniki należy traktować tak samo, jak te pod blokami. Liczbę odpadów z cmentarzy chcą ograniczyć samorządowcy - pomysł na to, to wprowadzenie zniczodzielni.

01.11.2023

Zbiórka elektrośmieci wymaga poprawek

Środowisko Odpady Rynek i konsument

Producenci i importerzy lodówek, telefonów oraz paneli fotowoltaicznych wzięli pod lupę dyrektywę o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym. I oni, i organizacje odzysku, mają kłopoty z zebraniem odpowiedniej ilości elektrośmieci, by zapewnić wymagane przez UE poziomy recyklingu. Apelują o pilną zmianę przepisów. Bez modyfikacji prawa trudno jest bowiem sprostać narzuconym obowiązkom.

30.09.2023

SN: Spółka wod.-kan. musi zawrzeć umowę na odbiór ścieków, nawet gdy cofnięto jej pozwolenie

Samorząd terytorialny Odpady Wymiar sprawiedliwości

Organy gospodarki wodnej mogą nakazać spółce zawarcie umów z mieszkańcami gminy o odbiór ścieków lub dostarczanie wody – taki jest sens uchwały Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego. Przy czym taka spółka komunalna nie musi mieć zezwolenia na dostarczanie wody i odprowadzanie ścieków na terenie gminy, która tę spółkę utworzyła.

26.09.2023

Specustawa na problemy niebezpiecznych odpadów na terenach poprzemysłowych

Samorząd terytorialny Środowisko Odpady Administracja publiczna

Zagospodarowanie lub zabezpieczenie odpadów stwarzających zagrożenie dla ludzi oraz przywrócenie wieloobszarowych terenów zdegradowanych do ponownego wykorzystania - to cel ustawy o wielkoobszarowych terenach zdegradowanych, która weszła w życie 12 września. Chodzi o tereny dawnych zakładów w Bydgoszczy, Jaworznie, Zgierzu czy Tarnowskich Górach.

12.09.2023

System kaucyjny opakowań od stycznia 2025 r. - prezydent podpisał nowelizację

Odpady

System kaucyjny zostanie wprowadzony w Polsce 1 stycznia 2025 r. - zakłada to nowelizacja podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę. Sklepy powyżej 200 mkw. będą zobowiązane do odbioru pustych opakowań. System kaucyjny będą tworzyć przedsiębiorcy wprowadzający do obrotu napoje w opakowaniach. Nowe rozwiązania mają zwiększyć poziom selektywnego zbierania, a w efekcie także recyklingu odpadów opakowaniowych.

31.08.2023

50 groszy kaucji wróci do domowego budżetu, ale wszystkim przybędzie obowiązków

Środowisko Odpady Rynek i konsument

Ustawa kaucyjna czeka już tylko na publikację. To znaczy, że za kilkanaście miesięcy za zwróconą do sklepu butelkę czy puszkę klient dostanie zwrot pieniędzy. By jednak do tego doszło, najpierw trzeba zbudować cały system zbierania, a to oznacza nowe wymagania dla sklepów i producentów napojów, co nie będzie już takie proste. Tymczasem za błędy będą grozić wielomilionowe kary.

31.08.2023

Prawny spór o spalarnie - komu należą się dotacje

Samorząd terytorialny Środowisko Odpady

Organizacje ekologiczne zarzucają zarządowi Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej naruszenie dyscypliny finansów publicznych i przekroczenie uprawnień przy udzielaniu dofinansowań do budowy spalarni. Ten odpowiada, że do żadnych nieprawidłowości nie doszło. Eksperci wskazują, że budowa własnej sieci spalarni jest niezbędna, choćby ze względów geopolitycznych.

30.08.2023

RPO: Potrzeba zmian w prawie, które przyspieszą oczyszczanie kraju z azbestu

Środowisko Odpady

Od 1999 roku obowiązuje w Polsce zakaz obrotu azbestem, którego stosowanie jest dopuszczalne do końca 2032 roku. Rzecznik Praw Obywatelskich zwraca uwagę na zbyt wolne tempo usuwania i unieszkodliwiania wyrobów z tym materiałem. Również raport NIK z 2022 r. wskazuje, że przy obecnym tempie jego usuwania, potrwa to co najmniej 50-60 lat dłużej. RPO uważa, że potrzebne są zmiany w prawie.

22.08.2023

Wynajem mieszkań letnikom zaburza system gospodarowania odpadami

Środowisko Odpady Turystyka

Wakacje jak zwykle uwypuklają problem rozliczeń opłat za odpady komunalne w miejscowościach, w których wiele osób wynajmuje mieszkania letnikom. Wciąż nie wiadomo co robić, żeby nie płacili za to stali mieszkańcy. Niektórzy eksperci zastanawiają się wręcz nad powrotem do systemu wolnorynkowego. Część gmin decyduje się naliczać opłaty śmieciowe od ilości zużytej wody, ale nie jest to metoda idealna.

19.08.2023

Odpady: skarga rządu polskiego na Niemcy dotarła do Komisji

Odpady

Rząd polski złożył do Komisjii Europejskiej skargę na Niemcy za nielegalnie przywiezione odpady. Zainicjowało to procedurę skargową, która znajdzie swój finał przed Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Jednak Komisja Europejska nie ma uprawnień do zajmowania się sprawami, które dotyczą wyłącznie osób lub podmiotów prywatnych.

27.07.2023

Odpady rzadziej płoną, ale szara strefa wciąż groźna

Odpady

Szara strefa w odpadach w Polsce ma się wciąż dobrze mimo, że kilka lat temu zmieniono przepisy, by ukrócić patologie. Eksperci uważają, że pozbycie się mafii śmieciowej jest możliwe. Trzeba jednak realnie, a nie tylko na papierze, wzmocnić inspekcję ochrony środowiska oraz zacząć właściwie wykorzystywać bazę danych o odpadach. I jedno, i drugie, choć ciągle poprawia się przepisy, wciąż szwankuje.

27.07.2023

Ustawy przyjęte przez Sejm na posiedzeniu 13 lipca 2023 r.

Samorząd terytorialny Odpady

Przepisy o systemie kaucyjnym, wyższy limit zużycia prądu z zamrożoną ceną dla obywateli, bezpłatne leki dla dzieci i seniorów 65 plus, przepisy zwane "lex knebel' i "lex Kamilek", kontrowersyjne regulacje dotyczące rewitalizacji Odry, zakaz sprzedaży "energetyków" młodzieży, kolejny pakiet ustaw skierowanych do rolników uchwalił Sejm podczas wieczornego głosowania 13 lipca.

13.07.2023

Opłata za śmieci zależy od rodzaju prowadzonej w domu działalności gospodarczej

Odpady Małe i średnie firmy Nieruchomości

Jeżeli właściciel lub najemca prowadzi obsługę biurową swojej firmy w lokalu lub domu, w których mieszka, to gmina nie może obciążyć go dodatkowymi opłatami za wywóz odpadów komunalnych. Zasada ta nie ma zastosowania, gdy część nieruchomości mieszkalnej została przeznaczona do wykonywania działalności gospodarczej.

17.06.2023

Ustawa kaucyjna trafi wreszcie do Sejmu, a system ruszy w 2025 roku

Środowisko Odpady Prawo gospodarcze

Rosną szanse na przyjęcie ustawy kaucyjnej w tej kadencji parlamentu. To stwarza możliwość uniknięcia wysokich opłat za niewywiązanie się z określonych w ramach Unii Europejskiej poziomów recyklingu. Ale przysporzy przedsiębiorcom nowych obowiązków. Ci ostatni uważają również, że w krótkim czasie uruchomienie systemu kaucyjnego jest praktycznie niemożliwe.

12.06.2023

Rząd chce stworzyć regulatora opłat za śmieci - samorządy przeciwne

Samorząd terytorialny Środowisko Odpady

Wprowadzenie rządowego regulatora opłat za śmieci nie jest jeszcze propozycją legislacyjną, ale ministerstwo środowiska ma taki pomysł. Organizacje samorządowe mu się sprzeciwiają. Chcą natomiast rozpoczęcia prac nad opracowaniem i uchwaleniem nowej ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach.

07.06.2023

Już można wpisywać plastikowe jednorazówki do bazy danych o odpadach

Środowisko Odpady Prawo gospodarcze

Bez żadnego opóźnienia wprowadzono do Bazy Danych o Odpadach (BDO) funkcjonalności umożliwiające wystąpienie o wpis do rejestru firmom wprowadzającym i udostępniającym produkty jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych. Mogą to robić już od 24 maja, czyli od daty wejścia w życie nowelizacji ustawy o obowiązkach przedsiębiorców w zakresie gospodarowania niektórymi odpadami oraz o opłacie produktowej.

25.05.2023

Nie wszystkie gminy radzą sobie z opłatami za odbiór odpadów

Odpady Finanse samorządów

Jedynie w dwóch skontrolowanych gminach województwa mazowieckiego nie stwierdzono nieprawidłowości w zakresie naliczania i egzekwowania opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi - stwierdziła Najwyższa Izba Kontroli. W pozostałych przewlekle egzekwowano deklaracje o wysokości opłaty oraz nieprawidłowo i nieskutecznie prowadzono postępowania wobec osób zalegających z opłatami.

10.05.2023

Lewiatan: Harmonizacja przepisów i precyzyjne terminy ważne przy tworzeniu regulacji recyklingowych

Środowisko Odpady Rynek

Konfederacja Lewiatan zaznacza, że przy projektowaniu unijnych przepisów regulujących m.in. recykling opakowań będzie potrzebna jak największa harmonizacja regulacji, a także uwzględnienie indywidualnych warunków poszczególnych branż. Dla przedsiębiorców ważne jest też to, by konkretnie określić, do kiedy państwa członkowskie będą miały czas na wdrożenie aktów wykonawczych.

05.05.2023