Koncentracja na rynku aptek. DOZ z warunkową zgodą UOKiK na przejęcia

Rynek i konsument Farmacja Ochrona konkurencji

Szykuje się koncentracja na rynku farmaceutycznym. Tomasz Chróstny, prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wydał zgodę na przejęcie przez DOZ kontroli nad spółkami Euro-Apteka, Super Zdrowie oraz MLV18. Transakcja ta jest jednak uzależniona od sprzedaży jednej apteki w województwie zachodniopomorskim.

18.11.2021

UOKiK zarzuca Vinted niedostateczne informowanie klientów

Rynek i konsument RODO Ochrona konkurencji

Brak ważnych informacji dla konsumentów, dzięki którym mogliby oni uniknąć niekorzystnych dla siebie finansowo decyzji, to główny zarzut stawiany przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów spółce Vinted prowadzącej serwis, który umożliwia sprzedaż ubrań on-line. Chodzi m.in. o brak informacji o blokowaniu pieniędzy w razie nieprzekazania wymaganych danych.

13.10.2021

Senat też za ustawą zmuszającą firmy do przyjmowania zapłaty także gotówką

Rynek i konsument Rynek Ochrona konkurencji

Senat poparł w czwartek uchwaloną na wniosek prezydenta Andrzeja Dudy ustawę o usługach płatniczych, której celem, na prośbę NBP, jest zobowiązanie sprzedawców przyjmujących płatności bezgotówkowe do przyjmowania zapłaty w gotówce. Gdy wejdzie ona w życie, sklep nie będzie mógł odmówić klientowi zapłaty gotówką za zakupy.

09.09.2021

UOKiK ukarał firmę i menedżerów za zmowę na rynku suplementów diety

Rynek i konsument Ochrona konkurencji

Ceny suplementów diety marki Solgar były ustalane w wyniku porozumienia ograniczającego konkurencję. Oznacza to, że konsumenci przez wiele lat przepłacali za te produkty - uznał Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. I nałożył na firmę karę w wysokości ponad 1,2 mln zł. Ukarał również dwie osoby zarządzające spółką, które były osobiście odpowiedzialne za funkcjonowanie zmowy.

30.08.2021

Ubezpieczyciele narzucają "preferowane stawki", warsztaty samochodowe mówią o ograniczaniu konkurencji

Ochrona konkurencji Transport Ubezpieczenia

PZU i inne towarzystwa ubezpieczeniowe narzucają koszty napraw w szkodach z ubezpieczenia OC według warunków finansowych obowiązujących w tzw. sieci preferowanej. Warsztaty nienależące do tej sieci mówią o zaniżonych stawkach i zarzucają ubezpieczycielom ograniczanie konkurencji. Sprawą interesuje się UOKiK i rzecznicy - finansowy oraz małych i średnich przedsiębiorstw.

30.08.2021

Swojej marki trzeba pilnować - odzyskanie praw do znaku trudne i bardzo kosztowne

Rynek i konsument Prawo gospodarcze Ochrona konkurencji

Ważą się losy prawa do znaku towarowego Ekipy – okazało się, że ktoś uprzedził znanych youtuberów, wszczynając procedurę rejestracji zarówno w Polsce, jak i przed unijnym urzędem. Choć w przypadku takiego procederu możliwe jest udowodnienie, że ktoś działał w złej wierze, to będzie to żmudne i kosztowne. Jest więcej takich sytuacji, problemy miał nawet znany piłkarz Neymar.

28.08.2021

UOKiK ma zastrzeżenia do przejęcia przez Lux Med lecznic w Toruniu

Opieka zdrowotna Ochrona konkurencji

Przejęcie przez Lux Med spółki Lecznice Citomed z Torunia może doprowadzić do ograniczenia konkurencji na lokalnych rynkach prywatnych usług medycznych oraz diagnostyki obrazowej obejmujących Toruń i okolice - ocenia Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Urząd zastrzega jednak, że te wątpliwości nie przesądzają o końcowej decyzji w tej sprawie.

11.08.2021

Rada Przedsiębiorczości protestuje przeciwko Lex TVN

Prawo gospodarcze Ochrona konkurencji

Nie chcemy żyć w kraju z jedyną słuszną linią przekazu medialnego, w kraju, w którym za nic ma się wolność gospodarczą i bezpieczeństwo narodowe - stwierdziła w opublikowanym we wtorek oświadczeniu Rada Przedsiębiorczości, która po raz kolejny zaprotestowała przeciwko procedowanym przez PiS zmianom w ustawie o radiofonii i telewizji.

10.08.2021

Sejmowa komisja przyjęła projekt Lex TVN

Rynek Prawo gospodarcze Ochrona konkurencji

Sejmowa Komisja Kultury i Środków Przekazu przyjęła we wtorek z poprawkami projekt zmian w ustawie o radiofonii i telewizji. Autorem zmian jest PiS. Nowelizacja w debacie publicznej określana jest jako skierowana wprost przeciwko stacji TVN. Sejm zajmie się projektem 11 sierpnia.

27.07.2021

Ochrona know-how firmy to trudna sztuka

Rynek Ochrona konkurencji

Brak prawidłowej ochrony tajemnicy przedsiębiorstwa może być dla przedsiębiorcy bardzo dotkliwy. Częstą formą naruszeń są działania pracowników, szczególnie tych byłych, którzy odchodząc zachowują lub zabierają ze sobą np. listę klientów, wzorów dokumentów czy metod, którymi posługiwali się u pracodawcy - pisze radca prawny dr Anna Stasiak-Apelska.

16.07.2021

Ćwierć miliarda złotych za naruszenie reguł konkurencji

Prawo cywilne Spółki Ochrona konkurencji

Kwotę 163,7 mln złotych wraz z odsetkami, co daje łącznie ponad 263 milionów złotych, ma zapłacić spółka Emitel na rzecz Magna Polonia jako rekompensatę za naruszenie reguł uczciwej konkurencji - zdecydował 2 lipca 2021 r. Sąd Okręgowy w Warszawie. To prawdopodobnie największa kwota zasądzona w tego typu sprawie w polskiej praktyce sądowej.

14.07.2021

RPO: Lex TVN narusza prawa obywateli i godzi w gospodarcze interesy Polski

Rynek Prawo gospodarcze Ochrona konkurencji

Zmiana „reguł gry” dla nadawców w jej trakcie to odejście od cywilizowanych reguł tworzenia prawa – a nie ma nadzwyczajnych okoliczności, które by to uzasadniały - twierdzi Adam Bodnar, rzecznik praw obywatelskich. Uważa on również, że projekt Prawa i Sprawiedliwości uderzający w TVN narusza konstytucyjne wolności, m.in. mediów oraz słowa.

12.07.2021

Warto przeprowadzić badanie zdolności rejestrowej znaku towarowego

Prawo cywilne Prawo europejskie Ochrona konkurencji

Już na etapie pomysłu wprowadzania nowej marki na rynek, wybierania nazwy, pod jaką będziemy działać czy domeny internetowej warto jest pomyśleć o przyszłości. W tym celu dobrze jest „zbadać” czy nowa marka ma szansę na uzyskanie prawnej ochrony w postaci rejestracji znaku towarowego - pisze radca prawny Aleksandra Zaliwska, partner w kancelarii KZ Legal.

08.07.2021

Warto zabezpieczyć firmę, zanim posypią się kary

Rynek Małe i średnie firmy Ochrona konkurencji

Większości ryzyk związanych z prawem konkurencji można uniknąć. Firma musi być jednak przygotowana - mieć wdrożone odpowiednie procedury i przeszkoloną załogę - również pod względem współpracy z UOKiK. O tym, jak to zrobić, rozmawiali uczestnicy debaty „Ryzyko naruszenia prawa konkurencji – jak je ograniczać i nie narażać firmy na kary", zorganizowanej przez Wolters Kluwer.

28.06.2021

UOKiK chce oddalenia odwołania RPO ws. przejęcia Polska Press przez Orlen

Ochrona konkurencji

Prezes UOKiK złożył w sądzie odpowiedź na odwołanie Rzecznika Praw Obywatelskich od zgody na koncentrację Orlen-Polska Press. - Ani przepisy Konstytucji RP, ani ustawy o ochronie konkurencji, nie ustanawiają prezesa UOKiK organem stojącym na straży wolności prasy czy też innych środków społecznego przekazu i nie przyznają mu w tym zakresie żadnych kompetencji - napisał.

18.06.2021

NSA: Słowo "Mistrz" powinno wskazywać na dużą trudność krzyżówki

Prawo gospodarcze Ochrona konkurencji

Znak towarowy ma charakter opisowy i jest pozbawiony dostatecznych znamion odróżniających, jeżeli przynajmniej w jednym ze swych możliwych znaczeń określa cechę towarów. A to stanowi bezwzględną podstawę unieważnienia tego znaku - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny i uchylił znak "Mistrz" określający pismo z krzyżówkami. Zdaniem NSA ten element słowny nie ma istotnego znaczenia.

15.06.2021

Polkomtel zwróci bezprawnie pobrane opłaty za usługi premium

Rynek i konsument Prawo gospodarcze Ochrona konkurencji

Jeśli Polkomtel odrzucił reklamację związaną z usługami premium z wykorzystaniem numerów 7218 i/lub 60228, to klient dostanie zwrot podwojonej opłaty, którą poniósł z powodu korzystania z tych usług. Prezes UOKiK zobowiązał też tę firmę do systemowych zmian, które wyeliminują nieprawidłowości w świadczeniu usług o podwyższonej opłacie.

02.06.2021

UOKiK na tropie zmowy rynkowej przy sprzedaży samochodów KIA

Rynek i konsument Ochrona konkurencji

Na skutek zmowy rynkowej sprzedaż samochodów marki Kia może odbywać się z naruszeniem prawa konkurencji - podejrzewa Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, który wszczął w tej sprawie postępowanie wyjaśniające i przeprowadził przeszukania w siedzibach czterech firm. Według UOKiK podejrzewane działania przedsiębiorców mogą skutkować m.in. wyższymi cenami pojazdów.

01.06.2021

Galerie handlowe poskarżą się KE w sprawie obniżki czynszów

Rynek i konsument Prawo europejskie Ochrona konkurencji

Właściciele i zarządcy centrów handlowych powiadomią Komisję Europejską o udzieleniu przez polski rząd nienotyfikowanej pomocy publicznej najemcom. Taką informację przekazała w poniedziałek Polska Rada Centrów Handlowych. Wynajmujący będą także dochodzić roszczeń za swoje straty od Skarbu Państwa.

24.05.2021