Wspólne stanowisko 96/622/WSiSW określone przez Radę na podstawie art. K.3 ust. 2 lit. a) Traktatu o Unii Europejskiej, w sprawie programów pomocy i szkolenia w strefach przygranicznych

WSPÓLNE STANOWISKO
z dnia 25 października 1996 r.
określone przez Radę na podstawie art. K.3 ust. 2 lit. a) Traktatu o Unii Europejskiej, w sprawie programów pomocy i szkolenia w strefach przygranicznych

(96/622/WSiSW)

(Dz.U.UE L z dnia 31 października 1996 r.)

RADA UNII EUROPEJSKIEJ,

uwzględniając Traktat o Unii Europejskiej, w szczególności jego art. K.3 ust. 2 lit. a),

a także mając na uwadze, co następuje:

kontrole przeprowadzane w momencie wejścia na pokład samolotów w przypadku lotów do Państw Członkowskich Unii Europejskiej stanowią pożyteczny wkład w zwalczanie nielegalnej imigracji obywateli państw trzecich, co, w myśl art. K.1 ust. 3 lit. c) Traktatu, uznaje się za przedmiot wspólnego zainteresowania;

oddelegowanie do portów lotniczych odlotu urzędników Państw Członkowskich, którzy specjalizują się w takich kontrolach, w celu udzielania pomocy urzędnikom przeprowadzającym tego rodzaju kontrole w odprawach lotów lokalnych w imieniu władz lokalnych lub w imieniu linii lotniczych, stanowi środek pomocy służący poprawie tych kontroli, takim środkiem jest również organizacja programów szkolenia skierowanych do personelu linii lotniczych;

wspólne stanowisko mogłoby bardziej efektywnie rozwiązać te problemy; w związku z tym należy ustalić warunki takiego stanowiska,

PRZYJMUJE NINIEJSZE WSPÓLNE STANOWISKO:

Artykuł  1

Programy pomocy

1.
Wspólna organizacja programów pomocy w portach lotniczych państw trzecich jest prowadzona w ramach Rady przy pełnym wykorzystaniu możliwości oferowanej współpracy.
2.
Celem programów pomocy jest zapewnienie wsparcia dla urzędników odpowiedzialnych na poziomie lokalnym za kontrole w imieniu władz lokalnych albo w imieniu linii lotniczych.
3.
Programy pomocy są realizowane w porozumieniu z właściwymi organami zainteresowanego państwa trzeciego.
4.
Programy pomocy mogą mieć różny czas trwania. W tym celu zostanie sporządzony wykaz portów lotniczych, w których wspólne programy mogłyby być prowadzone czasowo lub stale.
Artykuł  2

Programy szkolenia

1.
Wspólna organizacja programów szkolenia dla personelu linii lotniczych jest prowadzona w ramach Rady.
2.
Celem programów szkolenia jest między innymi określenie wymogów Państw Członkowskich w odniesieniu do dokumentów i wiz oraz przedstawienie metod kontroli ważności dokumentów i wiz.
3.
W tym celu opracowuje się:

– wykaz portów lotniczych, w których mogłyby być prowadzone programy szkolenia,

– sześciomiesięczny wspólny program szkolenia,

– zbiór informacji do użytku linii lotniczych,

– zbiór dokumentów podróży i dokumentów wizowych do użytku linii lotniczych.

4.
Programy są prowadzone w porozumieniu z właściwymi organami oraz z zainteresowanymi liniami lotniczymi.
Artykuł  3

Wspólne przepisy

1.
Wspólne programy pomocy lub szkolenia prowadzone są przy pomocy wyspecjalizowanych urzędników wyznaczonych przez Państwa Członkowskie, co stanowi część wspólnego programu.
2.
Państwa Członkowskie informują się wzajemnie o swojej woli uczestniczenia w programie objętym niniejszym wspólnym działaniem.
3.
W zakresie, w jakim koszty poniesione przez urzędników wyznaczonych przez Państwo Członkowskie nie są pokrywane przez państwo trzecie i/lub linię lotniczą, koszty takie pokrywa zainteresowane Państwo Członkowskie.
4.
Ambasady Państw Członkowskich działające w kraju, w którym prowadzony jest program, są informowane przez Prezydencję Rady w terminie umożliwiającym Państwom Członkowskim udzielenie wszelkiej pomocy.
5.
Państwa Członkowskie informują się wzajemnie w ramach Rady odnośnie do środków pomocy lub szkolenia prowadzonych poza ramami niniejszego wspólnego stanowiska.
6.
Co roku Sekretariat Generalny Rady opracowuje sprawozdanie odnośnie do działań prowadzonych na mocy niniejszego wspólnego stanowiska.
7.
Z zastrzeżeniem koniecznych dostosowań, programy przewidziane w niniejszym wspólnym stanowisku mogą również być prowadzone w portach morskich.
8.
Państwa Członkowskie podejmują wszystkie konieczne kroki w celu wdrożenia niniejszego wspólnego stanowiska bez uszczerbku dla współpracy organizowanej w układzie dwustronnym lub w ramach innych organizacji; w tym kontekście prowadzona jest możliwie najszersza koordynacja działań między Państwami Członkowskimi.
Artykuł  4

Niniejsze wspólne stanowisko zostaje opublikowane w Dzienniku Urzędowym.

Sporządzono w Luksemburgu, dnia 25 października 1996 r.

W imieniu Rady
E. KENNY
Przewodniczący

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.1996.281.1

Rodzaj: Wspólne stanowisko
Tytuł: Wspólne stanowisko 96/622/WSiSW określone przez Radę na podstawie art. K.3 ust. 2 lit. a) Traktatu o Unii Europejskiej, w sprawie programów pomocy i szkolenia w strefach przygranicznych
Data aktu: 25/10/1996
Data ogłoszenia: 31/10/1996
Data wejścia w życie: 01/05/2004, 25/10/1996