Nadzwyczajne uprawnienia i upoważnienia Rady Ministrów.

USTAWA
z dnia 11 maja 1988 r.
o nadzwyczajnych uprawnieniach i upoważnieniach dla Rady Ministrów.

W celu ochrony warunków życia i pracy obywateli; kierując się koniecznością skutecznego przeciwdziałania czynnikom hamującym wprowadzenie reformy gospodarczej, nadmiernemu wzrostowi cen i innym zjawiskom inflacyjnym, a także w celu zapewnienia właściwego związku między poziomem płac i wydajnością pracy; mając na względzie potrzebę stworzenia sprzyjających warunków wdrażania reform społeczno-gospodarczych, a zwłaszcza:
– pełnej realizacji programu drugiego etapu reformy gospodarczej,

– przywrócenia równowagi gospodarczej, w tym wzrostu produkcji rynkowej,

– przyspieszenia restrukturyzacji gospodarki,

– przyspieszenia przeglądu struktur organizacyjnych i atestacji stanowisk pracy,

– rozwoju inicjatyw gospodarczych, sprzyjania konkurencji i zapobiegania praktykom monopolistycznym,

– zwiększenia skuteczności mechanizmów ekonomicznych,

stanowi się co następuje:

Art.  1.

Upoważnia się Radę Ministrów do:

1)
nakładania na przedsiębiorstwa państwowe i inne państwowe jednostki organizacyjne, a także organizacje spółdzielcze, obowiązku przyspieszenia zmiany wewnętrznego systemu zarządzania, uproszczenia struktur organizacyjnych i racjonalizacji zatrudnienia, eliminacji przerostów administracyjnych, w tym zmniejszenia stanu zatrudnienia, oraz określania warunków realizacji tego obowiązku,
2)
zarządzania oraz określania szczególnych warunków
a)
podziału przedsiębiorstwa państwowego dla przyspieszenia procesów demonopolizacyjnych i rozwoju konkurencji,
b)
łączenia przedsiębiorstw państwowych dla lepszego wykorzystania majątku trwałego oraz zwiększenia konkurencyjności w skali międzynarodowej,
c)
likwidacji przedsiębiorstwa państwowego w celu poprawy efektywności gospodarki,
3)
zmiany organu założycielskiego przedsiębiorstwa państwowego w celu przyspieszenia procesów decentralizacyjnych w zarządzaniu gospodarką narodową,
4)
określania przyspieszonego trybu postępowania w sprawie poprawy gospodarki, a także określania szczególnego, przyspieszonego postępowania upadłościowego w stosunku do przedsiębiorstwa państwowego,
5)
odwoływania lub zawieszania w czynnościach dyrektora przedsiębiorstwa państwowego, a także kierownika innej jednostki organizacyjnej, w przypadku naruszania dyscypliny w kształtowaniu prawidłowych relacji ekonomicznych, w oparciu o obiektywne kryteria ich oceny, a zwłaszcza uwzględniające efektywność i zgodność działania kierowanych przez nich jednostek z zasadami reformy gospodarczej,
6)
zawieszania w czynnościach kierownika spółdzielni; przepis pkt 5 stosuje się odpowiednio,
7)
wprowadzania, w celu równoważenia rynku inwestycyjnego i zaopatrzeniowego, zakazu wydatkowania środków:
a)
z funduszów celowych, z wyłączeniem środków pochodzących ze źródeł społecznych,
b)
z określonych funduszów tworzonych w przedsiębiorstwach państwowych lub innych jednostkach gospodarczych, organizacjach spółdzielczych i społecznych, z wyłączeniem zakładowego funduszu socjalnego i mieszkaniowego,
c)
na konkretne cele, w tym na podejmowanie określonych rodzajów inwestycji przez jednostki gospodarcze, zwłaszcza wznoszenie budynków administracyjnych i innych obiektów kubaturowych,
8)
zawieszania lub okresowej zmiany zasad:
a)
ustalania cen, marż, opłat i podatków,
b)
kształtowania środków na wynagrodzenia z uwzględnieniem czynników propodażowych

w celu zapobiegania nieuzasadnionemu wzrostowi cen i płac oraz wsparcie działań na rzecz równowagi pieniężno-rynkowej.

Art.  2.

Rada Ministrów może:

1)
przedłużać okres zamrożenia cen, określony w art. 13 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 26 lutego 1982 r. o cenach (Dz. U. z 1987 r. Nr 8, poz. 52), i na ten okres wprowadzać zakaz podwyższania wynagrodzeń za pracę,
2)
ustalać zakres i zasady zamrażana cen, a także zakazu podwyższania wynagrodzeń za pracę, przy uwzględnieniu wymogów związanych z równoważeniem rynku oraz motywacyjnej funkcji wynagrodzeń.
Art.  3.

W celu poprawy równowagi ekonomicznej oraz relacji cen i dochodów Rada Ministrów może ustanawiać podatki stabilizacyjne od osób prawnych oraz innych jednostek organizacyjnych.

Art.  4.
1.
W celu stworzenia warunków szybkiego i skutecznego działania Rady Ministrów, przy wykonywaniu uprawnień i upoważnień w zakresie wynikającym z art. 1-3 niniejszej ustawy, nie stosuje się:
1)
warunków, zasad i trybu, określonych w przepisach odpowiednich ustaw i aktów wydanych na ich podstawie,
2)
przepisów o trybie podejmowania decyzji i normatywnych aktów prawnych.
2.
Przy wykonywaniu upoważnień określonych w art. 1 pkt 5 i 6 należy zasięgać opinii właściwych organów samorządu.
Art.  5.

Rada Ministrów może powierzać Prezesowi Rady Ministrów wykonywanie uprawnień i upoważnień, o których mowa w niniejszej ustawie.

Art.  6.

W sprawach wynikających z realizacji uprawnień i upoważnień określonych w niniejszej ustawie nie mogą być prowadzone spory zbiorowe, chyba że wszczęcie sporu zbiorowego uzyska poparcie Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych po uprzedniej konsultacji z właściwymi ogólnokrajowymi organizacjami związkowymi albo poparcie Krajowego Związku Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych.

Art.  7.

Rada Ministrów będzie przedstawiać Sejmowi, nie rzadziej niż co 3 miesiące, sprawozdania o wykonywaniu przyznanych jej uprawnień i upoważnień, z uwzględnieniem osiągniętych efektów.

Art.  8.

Postępowanie w sprawach prowadzonych w trybie i na zasadach określonych na mocy niniejszej ustawy, nie zakończone w okresie jej obowiązywania, podlega zakończeniu w tym trybie i na tych zasadach.

Art.  9.

Ustawa wchodzi w życie z dniem ogłoszenia i obowiązuje do dnia 31 grudnia 1988 r.

Zmiany w prawie

Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa z podpisem prezydenta

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 07.06.2024
Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Ratownik medyczny nauczy się na kursie, jak robić USG i stwierdzać zgon

Weszło w życie rozporządzenie w sprawie kursów kwalifikacyjnych dla ratowników medycznych. To konsekwencja przyznania tej grupie zawodowej nowych uprawnień: stwierdzania zgonu, do którego doszło podczas akcji medycznej, wykonania badania USG według protokołów ratunkowych oraz kwalifikacji do szczepienia i wykonania szczepienia przeciw COVID-19. Nowe przepisy określają jak będzie wyglądać egzamin i wzór zaświadczenia potwierdzającego odbycie kursu kwalifikacyjnego.

Agnieszka Matłacz 05.06.2024
MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1988.13.98

Rodzaj: Ustawa
Tytuł: Nadzwyczajne uprawnienia i upoważnienia Rady Ministrów.
Data aktu: 11/05/1988
Data ogłoszenia: 12/05/1988
Data wejścia w życie: 12/05/1988