Zasady organizacji przychodni dla studentów.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ZDROWIA
z dnia 17 kwietnia 1956 r.
w sprawie zasad organizacji przychodni dla studentów.

Na podstawie art. 17 ust. 1 ustawy z dnia 28 października 1948 r. o zakładach społecznych służby zdrowia i planowej gospodarce w służbie zdrowia (Dz. U. Nr 55, poz. 434 z późniejszymi zmianami) zarządza się, co następuje:
§  1.
W każdej miejscowości, w której są szkoły wyższe, organizuje się przychodnię dla studentów.
§  2.
1.
Przychodnia dla studentów wykonuje opiekę zdrowotną nad studentami szkół wyższych i słuchaczami studiów przygotowawczych przy tych szkołach oraz aspirantami naukowymi i artystycznymi, zwanymi dalej "studentami".
2.
Ze świadczeń ambulatoryjnych przychodni mogą ponadto korzystać pracownicy nauki zatrudnieni w szkołach wyższych.
§  3.
1.
Do zadań przychodni dla studentów należy zapobieganie chorobom i ich leczenie, a w szczególności:
1)
przeprowadzanie okresowych badań lekarskich;
2)
poradnictwo sportowe;
3)
poradnictwo przeciwgruźlicze;
4)
udzielanie świadczeń ambulatoryjnych;
5)
udzielanie świadczeń leczniczych w domach (internatach) przeznaczonych dla studentów chorych;
6)
odbywanie wizyt domowych u obłożnie chorych; w przypadku gdy odbywanie wizyt przez przychodnie byłoby utrudnione, właściwe wydziały (zarządy) zdrowia zlecą wizytowanie obłożnie chorych studentów lekarzom najbliższych przychodni rejonowych;
7)
orzekanie o czasowej niezdolności do zajęć związanych ze studiami lub do pracy;
8)
wydawanie orzeczeń o stanie zdrowia studentów oraz o przydatności do szkolenia w ramach studium wojskowego i wychowania fizycznego;
9)
wydawanie orzeczeń lekarskich o potrzebie leczenia uzdrowiskowego i współdziałanie z instancjami Zrzeszenia Studentów Polskich przy wydawaniu skierowań na uzdrowiskowe leczenie sanatoryjne;
10)
kontrola stanu sanitarnego szkół wyższych, domów (internatów) i stołówek studenckich oraz ich stanu bezpieczeństwa i higieny;
11)
współdziałanie z organami państwowej inspekcji sanitarnej;
12)
wykonywanie zadań zleconych przez organy zwierzchnie.
2.
Wydawanie orzeczeń o przydatności studentów do szkolenia wojskowego w ramach studium wojskowego (§ 3 ust. 1 pkt 8) następuje na zasadach i w trybie określonych w przepisach o badaniu lekarskim i ocenie fizycznej zdolności studentów szkół wyższych do odbywania wojskowego szkolenia, wydanych przez Ministra Obrony Narodowej.
§  4.
1.
W skład przychodni dla studentów wchodzą jako ich komórki organizacyjne: gabinety, poradnie, punkty lekarskie i pielęgniarskie oraz izby chorych.
2.
W miejscowościach, w których istnieją dwie lub więcej szkół wyższych, w skład przychodni dla studentów mogą ponadto wchodzić oddziały zorganizowane przy poszczególnych szkołach wyższych.
3.
Komórki organizacyjne, o których mowa w ustępach poprzedzających, udzielają studentom świadczeń określonych przez kierownika przychodni dla studentów w ramach jej zadań.
§  5.
1.
Na czele przychodni dla studentów stoi kierownik, który jest zwierzchnikiem służbowym wszystkich zatrudnionych w niej pracowników.
2.
Do obowiązków kierownika należy kierowanie działalnością przychodni, a w szczególności:
1)
ustalenie planów działalności;
2)
analiza zdrowotności i zachorowalności wśród studentów;
3)
opracowywanie projektów planów gospodarczych i finansowych;
4)
zgłaszanie wniosków w sprawach osobowych i zaopatrzenia;
5)
składanie właściwemu rektorowi lub rektorom szkół wyższych sprawozdań z działalności;
6)
branie udziału na zaproszenie rektora szkoły wyższej w zebraniach zwoływanych w sprawie opieki nad zdrowiem studentów oraz składanie na tych zebraniach sprawozdań.
3.
Na czele oddziałów przychodni dla studentów stoją kierownicy, do których stosuje się odpowiednio przepisy ustępów poprzedzających.
§  6.
1.
Przychodnie dla studentów są organizowane i prowadzone:
1)
w m. st. Warszawie i m. Łodzi - przez zarządy służby zdrowia prezydiów rad narodowych tych miast;
2)
w pozostałych miejscowościach - przez wydziały zdrowia prezydiów miejskich rad narodowych.
2.
Do zadań wydziałów zdrowia (zarządu służby zdrowia) należy w szczególności:
1)
powoływanie i zwalnianie kierownika przychodni dla studentów oraz na jego wniosek kierowników oddziałów tej przychodni;
2)
ustalanie na wniosek kierownika przychodni dla studentów - obsady osobowej, ilości i rodzaju gabinetów, poradni i urządzeń pomocniczych;
3)
zgłaszanie wniosków zainteresowanym rektorom szkół wyższych w sprawach pomieszczeń przychodni dla studentów;
4)
zapewnienie zaopatrzenia w sprzęt medyczny, leki i środki opatrunkowe;
5)
zapewnienie studentom świadczeń leczniczych przekraczających zakres działania przychodni dla studentów.
§  7.
Organizacja istniejących zakładów leczniczo-zapobiegawczych dla studentów powinna być dostosowana do przepisów niniejszego rozporządzenia w ciągu trzech miesięcy od dnia jego wejścia w życie.
§  8.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe rosną od lipca po raz drugi w tym roku

41 mln 281 tys. 920 złotych może od lipca wynieść maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Najniższa grzywna za wykroczenie wynosi natomiast 430 złotych. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od lipca 2024 roku wynosi ono 4300 złotych.

Krzysztof Koślicki 01.07.2024
Przepisy o głosowaniu korespondencyjnym bez poprawek Senatu

W środę Senat nie zgłosił poprawek do noweli kodeksu wyborczego, która umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim obywatelom zarówno w kraju, jak i za granicą. 54 senatorów było za, a 30 przeciw. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Poprzedniego dnia takie rozwiązanie rekomendowały jednomyślnie senackie komisje Praw Człowieka i Praworządności, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Ustawodawcza.

Grażyna J. Leśniak 26.06.2024
Rząd zmienia przepisy o układach zbiorowych pracy

Katalog spraw regulowanych w układzie zbiorowym pracy będzie otwarty i będzie mógł obejmować sprawy dotyczące w szczególności wymiaru i norm czasu pracy, systemów i rozkładów czasu pracy, pracy w godzinach nadliczbowych, wymiaru urlopu wypoczynkowego, warunków wynagradzania czy organizacji pracy. Do uzgodnień międzyresortowych trafił dziś projekt zupełnie nowej ustawy o układach zbiorowych pracy i porozumieniach zbiorowych. Jego autorzy zakładają, że nowe przepisy zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2025 roku.

Grażyna J. Leśniak 25.06.2024
Nowe zasady przeprowadzania kontroli w pomocy społecznej

Dziś (piątek, 21 czerwca) weszły w życie nowe przepisy dotyczące przeprowadzania kontroli w pomocy społecznej. Dotyczą m.in. rozszerzenia nadzoru nad realizacją zaleceń pokontrolnych i objęcia procedurą kontrolną mieszkań treningowych i wspomaganych.

Robert Horbaczewski 21.06.2024
Nowelizacja kodeksu pracy o substancjach reprotoksycznych wejdzie w życie pod koniec czerwca

W dniu 14 czerwca opublikowana została nowelizacja kodeksu pracy dotycząca ochrony pracowników przed substancjami reprotoksycznymi, które są szkodliwe m.in. dla płodności i funkcji seksualnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów.

Grażyna J. Leśniak 17.06.2024
Bez polskiego prawa jazdy obcokrajowiec nie zostanie taksówkarzem

​Od 17 czerwca wszyscy kierowcy, którzy pracują w Polsce w charakterze taksówkarzy lub świadczą usługi odpłatnego przewozu osób, będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Zapewne nie wszystkim kierowcom z zagranicy uda się to prawo jazdy zdobyć, więc liczba obcokrajowców świadczących usługi przewozu osób może spaść.

Regina Skibińska 15.06.2024