Zasady organizacji przychodni dla studentów.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ZDROWIA
z dnia 17 kwietnia 1956 r.
w sprawie zasad organizacji przychodni dla studentów.

Na podstawie art. 17 ust. 1 ustawy z dnia 28 października 1948 r. o zakładach społecznych służby zdrowia i planowej gospodarce w służbie zdrowia (Dz. U. Nr 55, poz. 434 z późniejszymi zmianami) zarządza się, co następuje:
§  1.
W każdej miejscowości, w której są szkoły wyższe, organizuje się przychodnię dla studentów.
§  2.
1.
Przychodnia dla studentów wykonuje opiekę zdrowotną nad studentami szkół wyższych i słuchaczami studiów przygotowawczych przy tych szkołach oraz aspirantami naukowymi i artystycznymi, zwanymi dalej "studentami".
2.
Ze świadczeń ambulatoryjnych przychodni mogą ponadto korzystać pracownicy nauki zatrudnieni w szkołach wyższych.
§  3.
1.
Do zadań przychodni dla studentów należy zapobieganie chorobom i ich leczenie, a w szczególności:
1)
przeprowadzanie okresowych badań lekarskich;
2)
poradnictwo sportowe;
3)
poradnictwo przeciwgruźlicze;
4)
udzielanie świadczeń ambulatoryjnych;
5)
udzielanie świadczeń leczniczych w domach (internatach) przeznaczonych dla studentów chorych;
6)
odbywanie wizyt domowych u obłożnie chorych; w przypadku gdy odbywanie wizyt przez przychodnie byłoby utrudnione, właściwe wydziały (zarządy) zdrowia zlecą wizytowanie obłożnie chorych studentów lekarzom najbliższych przychodni rejonowych;
7)
orzekanie o czasowej niezdolności do zajęć związanych ze studiami lub do pracy;
8)
wydawanie orzeczeń o stanie zdrowia studentów oraz o przydatności do szkolenia w ramach studium wojskowego i wychowania fizycznego;
9)
wydawanie orzeczeń lekarskich o potrzebie leczenia uzdrowiskowego i współdziałanie z instancjami Zrzeszenia Studentów Polskich przy wydawaniu skierowań na uzdrowiskowe leczenie sanatoryjne;
10)
kontrola stanu sanitarnego szkół wyższych, domów (internatów) i stołówek studenckich oraz ich stanu bezpieczeństwa i higieny;
11)
współdziałanie z organami państwowej inspekcji sanitarnej;
12)
wykonywanie zadań zleconych przez organy zwierzchnie.
2.
Wydawanie orzeczeń o przydatności studentów do szkolenia wojskowego w ramach studium wojskowego (§ 3 ust. 1 pkt 8) następuje na zasadach i w trybie określonych w przepisach o badaniu lekarskim i ocenie fizycznej zdolności studentów szkół wyższych do odbywania wojskowego szkolenia, wydanych przez Ministra Obrony Narodowej.
§  4.
1.
W skład przychodni dla studentów wchodzą jako ich komórki organizacyjne: gabinety, poradnie, punkty lekarskie i pielęgniarskie oraz izby chorych.
2.
W miejscowościach, w których istnieją dwie lub więcej szkół wyższych, w skład przychodni dla studentów mogą ponadto wchodzić oddziały zorganizowane przy poszczególnych szkołach wyższych.
3.
Komórki organizacyjne, o których mowa w ustępach poprzedzających, udzielają studentom świadczeń określonych przez kierownika przychodni dla studentów w ramach jej zadań.
§  5.
1.
Na czele przychodni dla studentów stoi kierownik, który jest zwierzchnikiem służbowym wszystkich zatrudnionych w niej pracowników.
2.
Do obowiązków kierownika należy kierowanie działalnością przychodni, a w szczególności:
1)
ustalenie planów działalności;
2)
analiza zdrowotności i zachorowalności wśród studentów;
3)
opracowywanie projektów planów gospodarczych i finansowych;
4)
zgłaszanie wniosków w sprawach osobowych i zaopatrzenia;
5)
składanie właściwemu rektorowi lub rektorom szkół wyższych sprawozdań z działalności;
6)
branie udziału na zaproszenie rektora szkoły wyższej w zebraniach zwoływanych w sprawie opieki nad zdrowiem studentów oraz składanie na tych zebraniach sprawozdań.
3.
Na czele oddziałów przychodni dla studentów stoją kierownicy, do których stosuje się odpowiednio przepisy ustępów poprzedzających.
§  6.
1.
Przychodnie dla studentów są organizowane i prowadzone:
1)
w m. st. Warszawie i m. Łodzi - przez zarządy służby zdrowia prezydiów rad narodowych tych miast;
2)
w pozostałych miejscowościach - przez wydziały zdrowia prezydiów miejskich rad narodowych.
2.
Do zadań wydziałów zdrowia (zarządu służby zdrowia) należy w szczególności:
1)
powoływanie i zwalnianie kierownika przychodni dla studentów oraz na jego wniosek kierowników oddziałów tej przychodni;
2)
ustalanie na wniosek kierownika przychodni dla studentów - obsady osobowej, ilości i rodzaju gabinetów, poradni i urządzeń pomocniczych;
3)
zgłaszanie wniosków zainteresowanym rektorom szkół wyższych w sprawach pomieszczeń przychodni dla studentów;
4)
zapewnienie zaopatrzenia w sprzęt medyczny, leki i środki opatrunkowe;
5)
zapewnienie studentom świadczeń leczniczych przekraczających zakres działania przychodni dla studentów.
§  7.
Organizacja istniejących zakładów leczniczo-zapobiegawczych dla studentów powinna być dostosowana do przepisów niniejszego rozporządzenia w ciągu trzech miesięcy od dnia jego wejścia w życie.
§  8.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1956.11.59

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Zasady organizacji przychodni dla studentów.
Data aktu: 17/04/1956
Data ogłoszenia: 28/04/1956
Data wejścia w życie: 28/04/1956