Kontrola bezpieczeństwa przeciwpożarowego.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA GOSPODARKI KOMUNALNEJ
z dnia 14 listopada 1951 r.
w sprawie kontroli bezpieczeństwa przeciwpożarowego.

Na podstawie art. 6 ust. 1 ustawy z dnia 4 lutego 1950 r. o ochronie przeciwpożarowej i jej organizacji (Dz. U. R. P. z 1951 r. Nr 58, poz. 404) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Kontrolę bezpieczeństwa przeciwpożarowego sprawują powiatowe i miejskie komendy straży pożarnych, a w m. st. Warszawie i Łodzi - Warszawska Komenda Straży Pożarnych i Łódzka Komenda Straży Pożarnych na właściwych sobie terenach przez:
1)
lustrację budynków i innych obiektów pod względem dostosowania tych budynków i obiektów do przepisów obowiązujących w zakresie bezpieczeństwa przeciwpożarowego,
2)
wydawanie zarządzeń, mających na celu dostosowanie stanu budynków i obiektów oraz ich urządzeń pod względem bezpieczeństwa przeciwpożarowego do obowiązujących przepisów, oraz czuwanie nad wykonaniem tych zarządzeń.
2.
Lustracje budynków znajdujących się na terenach gmin powinny być przeprowadzane przy współudziale sołtysa lub jego zastępcy oraz przedstawiciela prezydium właściwej gminnej rady narodowej.
3.
Powiatowe i miejskie komendy straży pożarnych oraz Warszawska Komenda Straży Pożarnych i Łódzka Komenda Straży Pożarnych mogą zlecać wykonanie poszczególnych czynności kontrolnych komendom zawodowych, ochotniczych terenowych lub obowiązkowych straży pożarnych.
4.
Lustracje, o których mowa w ust. 1 pkt 1, powinny być dokonywane w odniesieniu do budynków w miastach co najmniej raz na rok, a w odniesieniu do budynków znajdujących się na terenach gmin co najmniej dwa razy do roku, a mianowicie: w okresie wiosennym - do dnia 15 kwietnia i w okresie jesiennym - do dnia 15 października każdego roku.
§  2.
Przepisy § 1 nie mają zastosowania do budynków i innych obiektów zajmowanych przez zakłady i instytucje, w których zorganizowana jest własna służba ochrony przeciwpożarowej.
§  3.
W budynkach i obiektach pozostających w zarządzie albo używaniu wojska i organów bezpieczeństwa publicznego - kontrolę bezpieczeństwa przeciwpożarowego przeprowadzają władze wojskowe i organa bezpieczeństwa publicznego we własnym zakresie.
§  4.
Osoba delegowana w myśl § 1 ust. 1 i 3 dla przeprowadzenia kontroli bezpieczeństwa przeciwpożarowego powinna być zaopatrzona w legitymację, wystawioną przez właściwą komendę straży pożarnych.
§  5.
Wyniki kontroli bezpieczeństwa przeciwpożarowego powinny być ujęte w protokole, w którym wykazuje się wszystkie stwierdzone w czasie lustracji odstępstwa od obowiązujących przepisów w zakresie bezpieczeństwa przeciwpożarowego.
§  6.
Na podstawie protokołów sporządzonych w wyniku kontroli (§ 5) - powiatowe względnie miejskie komendy straży pożarnych oraz Warszawska Komenda Straży Pożarnych i Łódzka Komenda Straży Pożarnych wydają zarządzenia pokontrolne, zawierające stwierdzenie braków i nakaz ich usunięcia w określonym terminie.
§  7.
1.
Od zarządzeń pokontrolnych wydanych przez powiatowe i miejskie komendy straży pożarnych przysługuje sprzeciw w terminie 7-dniowym do prezydium powiatowej (miejskiej) rady narodowej, a od zarządzeń wydanych przez Warszawską i Łódzką Komendy Straży Pożarnych - do Prezydium Rady Narodowej w m. st. Warszawie względnie do Prezydium Rady Narodowej w m. Łodzi.
2.
Sprzeciw, o którym mowa w ust. 1, rozstrzyga prezydium właściwej rady narodowej na podstawie opinii komisji przeciwpożarowej, w skład której wchodzić będzie przedstawiciel prezydium właściwej rady narodowej, przedstawiciel właściwej komendy straży pożarnych oraz przedstawiciel Powszechnego Zakładu Ubezpieczeń Wzajemnych.
3.
Sposób powoływania komisji przeciwpożarowych oraz tryb ich urzędowania określony będzie w odrębnym zarządzeniu.
§  8.
Komendy straży pożarnych obowiązane są na żądanie Powszechnego Zakładu Ubezpieczeń Wzajemnych udzielać informacyj o stanie bezpieczeństwa przeciwpożarowego i wynikach przeprowadzonych lustracji w obiektach podlegających ubezpieczeniu w tym Zakładzie.
§  9.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe rosną od lipca po raz drugi w tym roku

41 mln 281 tys. 920 złotych może od lipca wynieść maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Najniższa grzywna za wykroczenie wynosi natomiast 430 złotych. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od lipca 2024 roku wynosi ono 4300 złotych.

Krzysztof Koślicki 01.07.2024
Przepisy o głosowaniu korespondencyjnym bez poprawek Senatu

W środę Senat nie zgłosił poprawek do noweli kodeksu wyborczego, która umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim obywatelom zarówno w kraju, jak i za granicą. 54 senatorów było za, a 30 przeciw. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Poprzedniego dnia takie rozwiązanie rekomendowały jednomyślnie senackie komisje Praw Człowieka i Praworządności, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Ustawodawcza.

Grażyna J. Leśniak 26.06.2024
Rząd zmienia przepisy o układach zbiorowych pracy

Katalog spraw regulowanych w układzie zbiorowym pracy będzie otwarty i będzie mógł obejmować sprawy dotyczące w szczególności wymiaru i norm czasu pracy, systemów i rozkładów czasu pracy, pracy w godzinach nadliczbowych, wymiaru urlopu wypoczynkowego, warunków wynagradzania czy organizacji pracy. Do uzgodnień międzyresortowych trafił dziś projekt zupełnie nowej ustawy o układach zbiorowych pracy i porozumieniach zbiorowych. Jego autorzy zakładają, że nowe przepisy zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2025 roku.

Grażyna J. Leśniak 25.06.2024
Nowe zasady przeprowadzania kontroli w pomocy społecznej

Dziś (piątek, 21 czerwca) weszły w życie nowe przepisy dotyczące przeprowadzania kontroli w pomocy społecznej. Dotyczą m.in. rozszerzenia nadzoru nad realizacją zaleceń pokontrolnych i objęcia procedurą kontrolną mieszkań treningowych i wspomaganych.

Robert Horbaczewski 21.06.2024
Nowelizacja kodeksu pracy o substancjach reprotoksycznych wejdzie w życie pod koniec czerwca

W dniu 14 czerwca opublikowana została nowelizacja kodeksu pracy dotycząca ochrony pracowników przed substancjami reprotoksycznymi, które są szkodliwe m.in. dla płodności i funkcji seksualnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów.

Grażyna J. Leśniak 17.06.2024
Bez polskiego prawa jazdy obcokrajowiec nie zostanie taksówkarzem

​Od 17 czerwca wszyscy kierowcy, którzy pracują w Polsce w charakterze taksówkarzy lub świadczą usługi odpłatnego przewozu osób, będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Zapewne nie wszystkim kierowcom z zagranicy uda się to prawo jazdy zdobyć, więc liczba obcokrajowców świadczących usługi przewozu osób może spaść.

Regina Skibińska 15.06.2024