UOKiK: Pierwszy menedżer ukarany za nadużycia na pokazach handlowych

Rynek i konsument

Wprowadzanie konsumentów w błąd co do stanu ich zdrowia, fikcyjne promocje oraz utrudnianie odstąpienia od umowy - za takie m.in. naruszenia praw konsumentów związane ze sprzedażą na pokazach handlowych UOKiK nałożył w grudniu na firmy ponad 900 tys. zł kar. Nowością była pierwsza kara dla członka zarządu za naruszenia zbiorowych interesów konsumentów.

12.01.2022

Dr Christian Schnell nowym partnerem w biurze Dentons w Warszawie

Rynek

Do grona partnerów warszawskiego biura kancelarii Dentons dołączył dr Christian Schnell, radca prawny oraz Rechtsanwalt (adwokat niemiecki). Jest ekspertem, który od ponad 20 lat specjalizuje się w projektach energetycznych, realizowanych w różnych krajach Europy Środkowo-Wschodniej i Południowo-Wschodniej.

12.01.2022

ZUS: Do Małego ZUS plus zgłosiło się 327 tys. przedsiębiorców

Ubezpieczenia społeczne Małe i średnie firmy

Do Małego ZUS plus mamy zgłoszonych ponad 327 tys. przedsiębiorców – informuje Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Przedsiębiorcy, którzy chcą w tym roku zacząć korzystać z tego rozwiązania powinni zgłosić to w ZUS do 31 stycznia. Z ulgi może skorzystać tylko osoba, która prowadziła działalność gospodarczą w poprzednim roku przez co najmniej 60 dni.

12.01.2022

Maląg: Do końca stycznia można składać wniosek o dofinansowanie z programu „Opieka 75 plus”

Samorząd terytorialny Pomoc społeczna Finanse samorządów

Do końca stycznia samorządy mogą składać wnioski o dofinansowanie z programu „Opieka 75 plus” – przypomina Marlena Maląg, minister rodziny i polityki społecznej. Zwraca uwagę, że w tegorocznej edycji programu, który adresowany jest do gmin do 60 tys. mieszkańców, samorządy mogą otrzymać większe dofinansowanie.

12.01.2022

Sejmowa Komisja Zdrowia pozytywnie zaopiniowała projekt ustawy o weryfikacji covidowej

Prawo pracy BHP Koronawirus szczepienia

Sejmowa Komisja Zdrowia rozpatrzyła i pozytywnie zaopiniowała we wtorek projekt ustawy o weryfikacji covidowej. W trakcie prac w komisji posłowie zmienili tytuł projektowanej ustawy i usunęli jeden z artykułów. W głosowaniu przepadły poprawki m.in. posłów Konfederacji, którzy proponowali, by projektowana ustawa weszła w życie w 2099 r. Teraz projekt ma trafić do drugiego czytania.

12.01.2022

Bezpłatny transport pacjenta do domu po zakończeniu leczenia

Pacjent Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Bezpłatny transport po wypisie ze szpitala do miejsca zamieszkania przysługuje tylko pacjentowi z dysfunkcję narządu ruchu uniemożliwiającą mu korzystanie z transportu publicznego. W określonych przypadkach na zlecenie lekarza przysługuje pacjentowi transport finansowany przez szpital w 40 proc. Resztę trzeba dopłacić.

12.01.2022

Nauczyciel szczepić się nie musi, medyk tak, ale nie wiadomo na co

Zarządzanie oświatą Zawody medyczne Koronawirus szczepienia

Wszyscy medycy i nauczyciele mają zaszczepić się do 1 marca - zapowiadał w grudniu resort zdrowia. Na razie zobowiązano do tego jedynie medyków - tyle że rozporządzeniem, które odsyła do złych przepisów. Jeżeli chodzi o pedagogów, ostatecznej decyzji nie ma - i wygląda na to, że obowiązkowych szczepień dla tej grupy zawodowej nie będzie.

12.01.2022

Compliance - 10 kluczowych wyzwań na 2022 rok

Spółki Małe i średnie firmy Compliance

Miniony rok był bogaty w wydarzenia z szeroko rozumianego Compliance. Większość firm i pracowników oswoiła pandemiczne warunki pracy, a ustawodawca również zauważył korzyści z tak wypracowanych pandemicznych rozwiązań,które już na trwałe wdrażane są w przepisach kolejnych ustaw. Jednak w sytuacji, gdy pewne są tylko kolejne zmiany, czas na subiektywny ranking wyzwań Compliance na 2022 rok.

12.01.2022

ZUS: Przybywa ubezpieczonych, więcej zasiłków, emerytów już ponad 6 mln

Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne

Powiększa się rzesza osób, które figurują w rejestrach Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. W listopadzie 2021 roku liczba ubezpieczonych, za których były opłacane składki na ubezpieczenie zdrowotne, zwiększyła się o kolejne 72,2 tys. osób, a to oznacza, że od stycznia liczba ubezpieczonych w ZUS zwiększyła się o 258,9 tys. osób. Więcej jest także emerytów.

12.01.2022

Gdy lex deweloper zaczyna działać, rząd szykuje radykalne zmiany

Samorząd terytorialny Budownictwo

Ministerstwo Rozwoju i Technologii chce wywrócić do góry nogami przepisy tzw. lex deweloper. Jeśli nowelizacja zostanie uchwalona, z dotychczasowych rozwiązań zostanie niewiele. Problem w tym, że za zmiany zabiera się wtedy, kiedy te przepisy zaczynają w końcu dobrze funkcjonować w praktyce. A to może oznaczać jedno: koniec tej ustawy.

12.01.2022

PIT-2 obniża zaliczkę, ale jest chaos w sprawie jego składania

PIT Rachunkowość Doradca podatkowy Poprawmy prawo Polski Ład

Wygląda na to, że Ministerstwo Finansów pogubiło się w gąszczu Polskiego Ładu i doprowadziło do chaosu w rozliczaniu zaliczek od styczniowych wynagrodzeń. Po zapowiedziach zmian w zasadach składania PIT-2 ślad natomiast zaginął. Pracownicy nie wiedzą więc, czy powinni wypełniać druki i składać je pracodawcom, a ci nie mają pewności, czy te formularze powinni przyjmować.

12.01.2022

Wydłużenie okresu rozliczeniowego czasu pracy źle odbierane przez urzędników

Administracja publiczna Służba cywilna

Szef służby cywilnej w projekcie nowelizacji ustawy przekonuje, że wprowadzenie nowych systemów czasu pracy i wydłużenie maksymalnego okresu rozliczeniowego z 12 tygodni do 4 miesięcy jest konieczne. A stowarzyszenie zrzeszające urzędników i związki zawodowe przekonują, że to niedobry sposób na rozwiązanie narastającego problemu nierozliczonych nadgodzin.

12.01.2022

Klauzule wykonalności przyblokują sądy - strony na "wygraną" poczekają dłużej

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Ministerstwo Sprawiedliwości rzutem na taśmę, czyli tuż przed Nowym Rokiem, sprawiło sądom nie lada niespodziankę i zmieniło przepisy dotyczące rejestracji wniosków o wydanie klauzuli wykonalności. A chodzi m.in. o tysiące spraw o zapłatę. To co do tej pory miało trwać trzy dni, teraz może się przedłużać, bo sądy nie wiedzą, jak interpretować zmiany.

12.01.2022

Zasady wydawania dokumentacji po śmierci pacjenta rodzą problemy nie tylko dla lekarzy

Opieka zdrowotna

Po śmierci pacjenta jego dokumentacja medyczna jest udostępniana osobie upoważnionej przez niego za życia lub osobie, która w chwili zgonu była jego przedstawicielem ustawowym. Lekarze nie musi badać czy konkretna osoba ubiegająca się o taki dostęp spełnia ustawowe kryteria osoby bliskiej, bo zrobi to sąd. Pacjent za życia może też wskazać komu nie chce udostępnić dokumentacji ale przepisy nie precyzują jednak w jakiej formie ma to zrobić i jak podmioty medyczne mają się o tym dowiedzieć.

11.01.2022

MAP: Umowa społeczna podstawą rozmów z Komisją Europejską o górnictwie

Finanse publiczne Prawo pracy Prawo gospodarcze

Podstawą rozmów z Komisją Europejską na temat górnictwa była i jest zawarta w maju 2021 roku umowa społeczna dla tej branży - wynika z informacji Ministerstwa Aktywów Państwowych. Obecnie resort koncentruje się na przygotowaniu wniosku notyfikacyjnego do KE w sprawie programu dla górnictwa.

11.01.2022

Pierwszą kopię dokumentacji medycznej pacjent dostaje za darmo

Pacjent Opieka zdrowotna RODO

Pacjent ma prawo dostępu do swojej dokumentacji medycznej. Pierwsza kopia, a także ta pobierana w związku z postępowaniem przed wojewódzką komisją do spraw orzekania o zdarzeniach medycznych, powinna być przekazana pacjentowi bezpłatnie. Gdy szpital odmawia bezpłatnego udostępnienia pierwszej kopii można się poskarżyć do prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych lub Rzecznika Praw Pacjenta.

11.01.2022

Projekt tzw. tarczy antyinflacyjnej 2.0 trafił do Sejmu

Domowe finanse VAT

Projekt tzw. tarczy antyinflacyjnej 2.0, który zakłada m.in. obniżkę stawek VAT na żywność, gaz i nawozy do 0 proc., na prąd i ciepło do 5 proc. oraz na paliwo do 8 proc. trafił we wtorek do Parlamentu - wynika z informacji zamieszczonej na stronie internetowej Sejmu. Zgodnie z projektem, zmiany w ustawie o VAT mają wejść w życie 1 lutego.

11.01.2022

Sejmowa komisja odrzuciła senacki projekt noweli ustawy o obszarach morskich RP

Samorząd terytorialny Administracja publiczna

Sejmowa Komisja Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej odrzuciła we wtorek w pierwszym czytaniu senacki projekt noweli ustawy o obszarach morskich RP i administracji morskiej. Za przyjęciem wniosku głosowało 9 posłów, 5 było przeciwnych, jedna osoba wstrzymała się od głosu. Projekt zakładał większy wpływ gmin nadmorskich w gospodarowaniu nadbrzeżnym pasem technicznym – przede wszystkim plażami.

11.01.2022