Zgłoszenia do Nagrody im. Ewy Bieńkowskiej tylko do niedzieli

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Do 15 października 2023 r. można zgłaszać publikacje z zakresu ochrony praw osób pokrzywdzonych przestępstwem lub wiktymologii, a także przykłady praktycznych działań związanych z taką pomocą. Laureaci konkursu organizowanego przez Fundację Pomocy Ofiarom Przestępstw otrzymają nagrodę im. Ewy Bieńkowskiej.

13.10.2023

Ławnicy SN: Trzeba wstrzymać się od orzekania

Wymiar sprawiedliwości

Rada Ławnicza Sądu Najwyższego podjęła w czwartek, 12 października, dwie radykalne uchwały. Zaleca w nich ławnikom Sądu Najwyższego powstrzymanie się od udziału w orzekaniu obu Izb Sądu Najwyższego – Izby Odpowiedzialności Zawodowej i Izby Kontroli Nadzwyczajnej, w tym zwłaszcza z udziałem sędziów powołanych niezgodnie z Konstytucją RP, co najmniej w ciągu dwóch miesięcy od dnia przyjęcia uchwały.

13.10.2023

Po wyjściu ze szpitala, do lokalu wyborczego warto wziąć wypis

Pacjent Zawody medyczne Wybory

Wyborcy, którzy trafią do szpitala przed dniem głosowania, a nie będzie ich w szpitalnym spisie wyborców, zostaną do niego dopisani w dniu wyborów. Osoby, które trafią do szpitala w dniu wyborów, będą mogły tam głosować tylko na podstawie zaświadczenia o prawie do głosowania. Z kolei osoby, które tuż przed wyborami wyszły ze szpitala, powinny wziąć do lokalu wyborczego wypis, który to potwierdzi.

13.10.2023

Można skorzystać z obniżenia rachunku za prąd - są jednak warunki

Prawo gospodarcze Energetyka

Nowelizacja rozporządzenia ministra klimatu i środowiska w sprawie sposobu kształtowania i kalkulacji taryf oraz sposobu rozliczeń w obrocie energią elektryczną ma być kolejnym mechanizmem, który umożliwi obniżenie rachunków za energię elektryczną. Odbiorca energii musi jednak spełnić jeden z przewidzianych warunków - na przykład potwierdzić swoje dane przez portal dostawcy energii lub telefonicznie. Wyjaśniamy, jak to zrobić.

13.10.2023

Każdy musi dochować ciszy wyborczej, z referendalną to nie takie proste

Wybory

Piątek to ostatni dzień, w którym politycy mogą zachęcać do głosowania na swoje ugrupowania - od północy do końca głosowania będzie w końcu można trochę odpocząć od natłoku informacji i sondaży przedwyborczych. Możliwe będzie natomiast prowadzenie akcji profrekwencyjnych, ale jedynie w odniesieniu do wyborów parlamentarnych. Zakazane jest zachęcanie do udziału w referendum, w którym frekwencja odgrywa kluczowe znaczenie.

13.10.2023

Skarbówka prześwietla pensje pracowników - twórców

PIT Prawo pracy

Organy zaczęły sprawdzać, czy część wynagrodzenia wypłacanego pracownikom-twórcom w ramach umowy o pracę albo umowy zlecenia, nie objęta 50-procentowymi kosztami uzyskania przychodów, odpowiada kwocie minimalnego wynagrodzenia za pracę. Źle ustalona proporcja może oznaczać dopłatę do poziomu pensji minimalnej, i to nawet za kilka lat wstecz. Co gorsza, z tej sytuacji nie ma dobrego wyjścia, a wszystko za sprawą jednego wyroku Sądu Najwyższego.

13.10.2023

Pozwem czy aktem oskarżenia w aktywistę - Polska przoduje w SLAPPach

Strategiczne pozwy przeciwko partycypacji publicznej (SLAPP) stały się także w Polsce skutecznym narzędziem tłumienia debaty publicznej. Wykorzystywane są zarówno przez władze, jak i przez korporacje. Sprawy trafiają do sądów, zarówno cywilnych, jak i karnych. Przy czym gra nie toczy się o samo skazanie czy wyrok nakazujący zapłatę zadośćuczynienia, ale głównie o uprzykrzenie życia aktywistom lub dziennikarzom.

13.10.2023

Głosujący korespondecyjnie nie wiedzą, co zrobić z niechcianą kartą referendalną

Wybory

Głosujący w wyborach korespondencyjnie nie wiedzą, jak postąpić z kartą referendalną, jeśli nie chcą brać udziału w referendum, aby nie złamać prawa. Tym bardziej, że oświadczenie o osobistym i tajnym oddaniu głosu dotyczy wszystkich kart wyborczych, w tym referendalnej. Państwowa Komisja Wyborcza pozostawia decyzję wyborcy, ale zaznacza, że sposób postąpienia z kartą referendalną nie powinien przekraczać prawa. Wygląda jednak na to, że jest luka prawna w przepisach, a wyborca - pozostawiony sam sobie.

13.10.2023

Normy zatrudnienia w opiece zdrowotnej to minimum, a nie standard

Zawody medyczne

Normy zatrudnienia pielęgniarek i położonych mają chronić personel i pacjentów przed prowadzeniem działalności leczniczej bez odpowiedniej liczby personelu. Muszą one zostać jednak ustalone zgodnie z prawem, w odniesieniu do realiów funkcjonowania danego podmiotu leczniczego. Warto zadbać o to, aby normy spełniały te wymagania. W przeciwnym razie bezpieczeństwo medyków i pacjentów może być zagrożone.

13.10.2023

NFZ: Więcej pieniędzy na nadwykonania, wyroby medyczne i leki

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Prezes Narodowego Funduszu Zdrowia Filip Nowak podpisał zarządzenie zmieniające plan finansowy NFZ na 2023 r. Nowelizacja zakłada uwolnienie środków z rezerwy ogólnej oraz z tzw. funduszu zapasowego. Łącznie to blisko 1,3 mld zł - poinformował w czwartek NFZ. Dzięki tym funduszom NFZ zapłaci za nadwykonania. Więcej środków trafi też do Podstawowej Opieki Zdrowotnej, na wyroby medyczne i refundację leków.

12.10.2023

W kampanię wyborczą zaangażowane są samorządy, urzędnicy i państwowe spółki

Samorząd terytorialny Administracja publiczna Wybory

Potańcówki, imprezy lokalne i pikniki, zaangażowanie spółek Skarbu Państwa, wykorzystanie środków samorządowych, wreszcie zorganizowanie referendum w dniu wyborów parlamentarnych. Na znaczne nadużycia ze strony komitetów wyborczych, urzędników państwowych i samorządów w wykorzystaniu zasobów publicznych podczas kampanii wyborczej wskazuje w swoim raporcie Fundacja Odpowiedzialna Polityka.

12.10.2023

Rząd proponuje dodatkową pomoc dla producentów malin

Rynek Rolnictwo

Zapobieganie skutkom załamania rynku malin i wsparcie producentów, którzy sprzedawali owoce po zaniżonych cenach - to główny cel projektu nowelizacji rozporządzenia w sprawie szczegółowego zakresu i sposobów realizacji niektórych zadań Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Ma ono zacząć obowiązywać jeszcze w tym roku.

12.10.2023

Rzecznik Praw Obywatelskich interweniuje w sprawie przenośnych koncentratorów tlenu

Pacjent Niepelnosprawność

Kwestie formalne stoją na przeszkodzie uznania przenośnych koncentratorów tlenu za sprzęt rehabilitacyjny - zwraca uwagę Rzecznik Praw Obywatelskich. Zdaniem RPO są jednak podstawy, by uznać ich dofinansowanie za formę likwidacji barier architektonicznych, w komunikowaniu się i technicznych. Stacjonarne urządzenia ważą ok. 20 kg i nie mają zasilania akumulatorowego - nie mogą zatem być stosowane poza domem, co zamyka chorujących w czterech ścianach - zaznacza.

12.10.2023

Większość studentów będzie korzystać ze sztucznej inteligencji

Aż 68 proc. studentów podczas nauki będzie używać narzędzi wykorzystujących sztuczną inteligencję – wynika z badania "Technologia okiem studenta". Jako możliwe zastosowania AI wymieniono m.in. tłumaczenia językowe, organizację pracy, tworzenie prezentacji i pisanie prac zaliczeniowych. Blisko 60 proc. studentów jest zainteresowanych skorzystaniem z wynajmu urządzeń mobilnych na uczelniach, głównie tabletów i laptopów, w modelu semestralnym lub rocznym.

12.10.2023

Od 12 października turyści mogą ubiegać się o zwrot pieniędzy za wycieczki do Izraela, ruszył fundusz

Turystyka

Od czwartku, 12 października, podróżni mogą składać wnioski do Turystycznego Funduszu Pomocowego o zwrot pieniędzy za wycieczki, które nie odbyły się lub nie odbędą się w związku z obecną sytuacją w Izraelu. Warunkiem wypłat jest odstąpienie przez podróżnego od umowy o wycieczkę lub rozwiązanie tej umowy przez organizatora turystyki w terminie od 7 października 2023 r. do 22 października 2023 r. włącznie.

12.10.2023

Wchodzą w życie nowe obowiązki dla oferentów startujących w unijnych przetargach

Zamówienia publiczne Prawo europejskie

12 października br. zaczynają obowiązywać kolejne regulacje unijnego rozporządzenia w sprawie subsydiów zagranicznych zakłócających rynek wewnętrzny. Tym razem dotyczą one przede wszystkim obowiązków związanych ze zgłaszaniem koncentracji przedsiębiorstw oraz zamówień publicznych, które przekraczają określone w przepisach progi. Niedopełnienie obowiązków może wiązać się natomiast z dotkliwymi konsekwencjami, także finansowymi.

12.10.2023

Zamawiający rozwiązuje umowę? Przepisy o klauzulach abuzywnych ratunkiem dla wykonawcy

Zamówienia publiczne Rynek

Rozwiązanie umowy o zamówienie publiczne budzi olbrzymie kontrowersje, ponieważ o kształcie umowy decyduje głównie zamawiający. Brakuje też przepisów, które ograniczałyby możliwość wypowiadania lub odstępowania. Coraz częściej jednak firmy powołują się na przepisy prawa zamówień publicznych, które zakazują wpisywania do umowy postanowień abuzywnych. Na tym tle dochodzi do sporów. Orzeczenia Krajowej Izby Odwoławczej są jednak różne.

12.10.2023

Kodeks wyborczy traktuje 60-latków jak potrzebujących wsparcia, a prawo pracy nakazuje pracę do 65 lat

Emerytury i renty Prawo pracy Wybory

Mężczyźni, którzy mają ukończone 60 lat, mają prawo – na równi z kobietami i osobami niepełnosprawnymi o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności - do bezpłatnego transportu z miejsca zamieszkania lub pobytu do lokalu wyborczego i z powrotem. Zdaniem prawników ustawodawca z jednej strony zrównał mężczyzn z kobietami, uznając, że 60-letni mężczyzna wymaga wsparcia, by mógł wziąć udział w głosowaniu. Z drugiej nie przeszkadza mu, że ten sam mężczyzna, zgodnie z kodeksem pracy, przechodzi na emeryturę w wieku 65 lat.

12.10.2023

Cyfryzacja w ochronie zdrowia to mit. Rzeczywistość pacjenta to lata 90

Pacjent Opieka zdrowotna

Pacjenci lub ich bliscy, tak jak kilkadziesiąt lat temu, muszą stawiać się w szpitalach lub poradniach, aby zarejestrować skierowanie. W niektórych placówkach, w tym w renomowanych klinikach, nie działa nawet rejestracja e-mailem. Fikcją jest możliwość pobrania dokumentacji medycznej z Internetowego Konta Pacjenta na potrzeby orzeczenia o niepełnosprawności. Pacjent musi, tak jak przed laty, wydobywać ją po kolei ze wszystkich miejsc, w których się leczył.

12.10.2023

Czy można żądać uznania bezskuteczności czynności prawnej upadłego dłużnika?

Domowe finanse Finanse

Przepisy Prawa upadłościowego przewidują możliwość uznania czynności prawnej dłużnika za bezskuteczną w stosunku do masy upadłości. Chodzi tu o czynności, które zostały dokonane jeszcze przed ogłoszeniem upadłości. W końcu po jej ogłoszeniu dłużnik ma niewielkie możliwości samodzielnego, a więc niezależnego od syndyka, rozporządzania swoim majątkiem.

12.10.2023