Obowiązki i kontrole przytłaczają firmy, rząd planuje zmiany

Prawo gospodarcze

Uproszczenia w sukcesji, mniej kontroli urzędów skarbowych, rejestracja online spółki cywilnej, czy też pełna cyfryzacja umów leasingu. To niektóre z obietnic, jakie padły z ust ministra rozwoju i technologii. Mają znaleźć się w nowym projekcie ustawy deregulacyjnej dla firm. Na razie trwają przymiarki, resort podkreśla jednak, że chce się skupić przede wszystkim na dialogu i wysłuchiwaniu postulatów środowiska.

11.01.2024

Samorządy mają problemy z kontrolowaniem dotacji dla niepublicznych placówek

Samorząd terytorialny Finanse samorządów Finansowanie oświaty Poprawmy prawo

Dotowanie placówek niepublicznych jest "kulą u nogi" samorządów i źródłem sporów między nimi. Samorządowcy wskazują, że obowiązujące przepisy uniemożliwiają im rzetelną kontrolę udzielonej dotacji, bo nie mogą otrzymać od podmiotów dotowanych pełnej dokumentacji. Kwestią sporną jest także definicja faktycznej liczby. Ale są też głosy przeciwne.

11.01.2024

Prokurator Krajowy ma czas do 17 stycznia w sprawie odwołania z delegacji 144 prokuratorów

Prokuratura

Wciąż nie ma odpowiedzi Prokuratora Krajowego Dariusza Barskiego, na polecenie Ministra Sprawiedliwości Prokuratora Generalnego Adama Bodnara, by odwołano z delegacji w sumie 144 prokuratorów - 94 z Prokuratury Krajowej i 50 z prokuratur regionalnych. Jak ustaliło Prawo.pl, ma na to czas do 17 stycznia br. Tymczasem prokuratury regionalne alarmują, że taki krok oznacza poważne konsekwencje m.in. dla postępowań.

11.01.2024

Dotacja na szkolną bibliotekę nie dla placówek dla dorosłych

Zarządzanie oświatą

Szkoły dla dorosłych nie mogą uzyskać dodatkowych pieniędzy na wyposażenie biblioteki w ramach Narodowego Programu Czytelnictwa - wskazuje czytelniczka Prawo.pl w zgłoszeniu do akcji "Poprawmy Prawo". Jej zdaniem przepis powinien ulec zmianie, a program objąć także ten rodzaj placówek. Resort edukacji nie planuje na razie takiej zmiany.

11.01.2024

Zamieszanie wokół skazanych polityków nie pogrąży budżetu

Finanse publiczne Finanse

Jeśli prezydent skieruje ustawę budżetową do Trybunału Konstytucyjnego, nawet gdyby została ona w jakimś zakresie zakwestionowana, nie daje to podstaw do skrócenia kadencji Sejmu. Trybunał mógłby orzec niekonstytucyjność wydawania określonych środków budżetowych, co oznaczałoby konieczność poprawienia ustawy. Mariusz Kamiński i Maciej Wąsik zostali pozbawieni mandatu i nie mogą brać udziału w głosowaniach - uważają prawnicy.

11.01.2024

Premier odwołał Gertrudę Uścińską z funkcji prezesa ZUS

Administracja publiczna Ubezpieczenia społeczne

Premier Donald Tusk odwołał prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Gertrudę Uścińską - poinformowało w środę Centrum Informacyjne Rządu. Wniosek do premiera o odwołanie Uścińskiej złożyła we wtorek Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, minister rodziny, pracy i polityki społecznej. Nowy prezes ZUS zostanie ogłoszony w przyszłym tygodniu.

10.01.2024

Ponad 6 tys. przeszkolonych opiekunów medycznych

Zawody medyczne

Opiekunowie medyczni rozszerzyli swoje umiejętności o m.in. pobieranie krwi żylnej i włośniczkowej i innych materiałów do badań laboratoryjnych, podawanie leków poprzez iniekcję czy też opiekę nad osobami z demencją. Uzyskali nowe umiejętności w pracy z pacjentami z podejrzeniem choroby zakaźnej, w szczególności COVID-19, na kursie kwalifikacyjnym Ministerstwa Zdrowia i Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego.

10.01.2024

UOKiK: Wysokie kary za zmowę przy sprzedaży sprzętu do monitoringu

Rynek i konsument

Jeden z największych w kraju producentów sprzętu do elektronicznego monitoringu - Dahua Technology Poland zawarł zmowę ograniczającą konkurencję ze swoimi dystrybutorami. Przedsiębiorcy ustalali ceny oraz podzielili między sobą rynek. Prezes UOKiK nałożył kary na firmy i siedem osób, które bezpośrednio odpowiadały za niedozwolone porozumienie, łącznie ponad 37 mln zł.

10.01.2024

Nowa jednostka zajmująca się rozwojem sztucznej inteligencji

Nowe technologie

W Ośrodku Przetwarzania Informacji (OPI) otworzono AI Lab. To nowa jednostka instytutu, której zadaniem jest tworzenie i udoskonalanie neuronowych modeli językowych oraz prowadzenie badań nad sztuczną inteligencją. Eksperci AI Labu prowadzą już badania nad wysokiej jakości modelami uczenia maszynowego. Są oni zaangażowani między innymi w utworzenie modelu PLLuM, który ma być polską konkurencją dla niezwykle popularnego modelu GPT, będącego filarem usługi ChatGPT.

10.01.2024

Oddalenie wniosku o rejestrację zmian w TVP nie przekreśla działań ministra

Spółki

Wniosek o rejestrację zmian w zarządzie TVP w Krajowym Rejestrze Sądowym został oddalony przez referendarza. Jak wskazują prawnicy, wcale nie oznacza to jednak ostatecznego stwierdzenia, że minister kultury nie miał prawa wprowadzić zmian w spółkach mediów publicznych. Wyjaśniają także, że sam wpis w KRS nie przesądza, kto ma władzę w danej spółce, bo ma on jedynie charakter informacyjny. Decyzja, co dalej, będzie teraz należała prawdopodobnie do sądu pierwszej instancji.

10.01.2024

Udział w przetargu nie taki prosty. Prawo zamówień publicznych wymaga liftingu

Zamówienia publiczne

Niedoskonałe przepisy o zamówieniach publicznych powodują, że zarówno zamawiający, jak i wykonawcy, popełniają liczne błędy. To z kolei nierzadko prowadzi do sądowych sporów oraz do zawierania niekorzystnych kontraktów lub odrzucania ofert, które faktycznie mogłyby okazać się najlepsze. Eksperci uważają, że warto poprawić przepisy.

10.01.2024

Uchwały antysmogowe zakazują palenia w kopciuchach, ale te nadal będą dymić

Samorząd terytorialny Środowisko Energetyka

Uchwały antysmogowe sobie, a życie sobie. Bo choć powietrzem oddychamy tym samym, to portfele mamy jednak jakby różne. W Polsce powietrze zatruwa nadal około 3 mln kopciuchów. Ich właścicielom grożą teraz mandaty i kara grzywny nawet do 5 tys. zł. Ale samo karanie nie rozwiąże problemu. Zresztą samorządowcy do karania swoich mieszkańców się nie palą.

10.01.2024

Za pracę w nocy przysługuje specjalny dodatek

Prawo pracy

Dodatek za pracę w porze nocnej ustalany jest w oparciu o wynagrodzenie minimalne, którego zmiana automatycznie skutkuje koniecznością naliczania wyższego dodatku. W związku z tym, że wylicza się go w oparciu o wymiar czasu pracy w miesiącu, w którym miała miejsce praca w nocy, często dla takiej pracy na przełomie miesięcy zastosowanie znajdą dwie wysokości tego dodatku – dla pracy do północy i od północy.

10.01.2024

Dziecko z ADHD z zaleceniami, ale bez finansowania

Zarządzanie oświatą

Uczniowie z ADHD nie otrzymują wystarczającego wsparcia - choć mają problem z koncentracją uwagi, a co często za tym idzie - nauką, nie mają szans na orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego - wskazuje czytelniczka Prawo.pl w zgłoszeniu do akcji "Poprawmy prawo". Brak orzeczenia oznacza brak dodatkowych pieniędzy z subwencji na zapewnienie takiemu uczniowi odpowiedniej pomocy.

10.01.2024

Nastolatki mają utrudniony dostęp do szczepień na Covid-19

Koronawirus Koronawirus szczepienia

Powodem są przepisy, które zmieniły zasady kwalifikacji do szczepień na Covid-19, wprowadzone tak zwaną dużą nowelizacją ustawy refundacyjnej. Obecnie osobę poniżej 18. roku życia kwalifikuje do szczepienia tylko lekarz. Oznacza to, że nastolatek nie zaszczepi się w aptece. W sytuacji, gdy brakuje szczepionek Nuvaxovid, liczba miejsc, w których nastolatek może przyjąć szczepionkę, jest dodatkowo ograniczona.

10.01.2024

KRS negatywnie o projekcie regulaminu sądów

Prawnicy

Zdaniem Krajowej Rady Sądownictwa konkretne wskazywanie w akcie ministra sprawiedliwości wymogów co do treści orzeczeń, naruszałoby sferę niezawisłości sędziowskiej. Niewyobrażalnym jest w demokratycznym państwie prawa, by organ władzy wykonawczej narzucał władzy sądowniczej tego rodzaju dyrektywy, np. każdorazowe nawiązanie do art. 19 TUE czy art. 6 Europejskiej Konwencji Praw Człowieka - czytamy w opinii. Trzech na 18 członków Rady nie zgodziło się z tym stanowiskiem.

10.01.2024

Zastępca rzecznika dyscyplinarnego już "ściga" sędziów za Kamińskiego i Wąsika

Wymiar sprawiedliwości

Zastępca Rzecznika Dyscyplinarnego przy Sądzie Okręgowym w Warszawie Jakub Iwaniec zdecydował z urzędu o czynnościach wyjaśniających w sprawie ewentualnych przewinień dyscyplinarnych sędziów lub asesorów sądowych, których przedmiotem było wszczęcie i prowadzenie postępowania wykonawczego w sprawie b. szefów CBA - Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika.

09.01.2024

Mariusz Kamiński i Maciej Wąsik - zatrzymani zgodnie z poleceniem sądu

Prawo karne Administracja publiczna

Policja od rana poszukiwała Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika, skazanych niedawno prawomocnym wyrokiem sądu. Poszukiwani politycy PiS skorzystali z zaproszenia prezydenta i pojawili się w Pałacu Prezydenckim. Zdjęcia ze spotkania opublikowano w internecie. Pojawiły się pytania o możliwość wejścia policji na teren Pałacu Prezydenckiego. We wtorek wieczorem wiceszef MSWiA Czesław Mroczek poinformował, że Kamiński i Wąsik zostali zatrzymani zgodnie z poleceniem sądu.

09.01.2024

Nowe okręgi wyborcze w Warszawie zaskarżone do NSA

Wybory

Zgodnie z postanowieniem komisarza wyborczego z dnia 5 stycznia zwiększy się liczba okręgów w wyborach do Rady Warszawy - do 10. Przybędzie mniejszych okręgów. Będą trzy okręgi pięciomandatowe, podczas gdy dotąd był tylko jeden. Ubędzie dużych okręgów: dotąd było ich pięć: dwa ośmio- i trzy siedmiomandatowe, a teraz będą dwa: jeden ośmio- i jeden siedmiomandatowy. Postanowienie komisarza wyborczego zaskarżyli radni Prawa i Sprawiedliwości, Lewicy oraz stowarzyszenie Miasto Jest Nasze.

09.01.2024

Ministerstwo Sprawiedliwości ogłasza nabór na członków zespołu do spraw dzieci

Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne

Powołany zostanie siedmioosobowy zespół ekspertów do spraw analizy zdarzeń, na skutek których małoletni poniósł śmierć lub doznał ciężkiego uszczerbku na zdrowiu - zapowiedział we wtorek minister sprawiedliwości Adam Bodnar. Nabór na członków zespołu potrwa do 31 stycznia 2024 r.

09.01.2024