Mamy 18 sędziów TK, a powinno być 15 - Trybunał do poprawki

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Skoro Trybunał w Strasburgu i sam TK orzekł, że tzw. sędziowie dublerzy w Trybunale Konstytucyjnym zostali powołani bezprawnie, to wystarczające jest, by nowy Sejm podjął uchwałę stwierdzającą nieważność ich wyboru, gdyż zostali powołani na miejsca już zajęte przez profesorów czekających 8 lat na ślubowanie – uważają prawnicy. Być może orzeczenia TK zapadłe w składzie dublerskim, mogłyby zostać na mocy nowej ustawy o Trybunale „ratyfikowane" przez nowy TK w pełnym składzie.

26.10.2023

Takie same zasady najmu krótkoterminowego w Warszawie i Paryżu, UE pracuje nad przepisami

Turystyka Prawo europejskie Nieruchomości

Unia Europejska chce "ucywilizować" wynajmowanie mieszkań na kilka dni przy pomocy platform internetowych. Pracuje obecnie nad rozporządzeniem, które przewiduje obowiązek rejestracji tego typu mieszkań. Właściciele nieruchomości będą musieli poinformować, komu, co oraz gdzie wynajmują. Jednak w opinii samorządów oraz właścicieli tego rodzaju lokali, unijne przepisy nie rozwiążą wszystkich problemów polskiego rynku. Bardziej pomogą Barcelonie czy Berlinowi niż Sopotowi.

26.10.2023

Rolnik otrzyma „nowe” świadczenie pielęgnacyjne, nie rezygnując z gospodarstwa

Niepelnosprawność

Od nowego roku rolnik pobierający świadczenie pielęgnacyjne „na nowych zasadach” nie będzie musiał rezygnować z prowadzenia gospodarstwa rolnego. Dotąd, aby opiekować się np. niepełnosprawnym dzieckiem w stopniu znacznym, musiał przestać prowadzić gospodarstwo, aby pobierać świadczenie pielęgnacyjne. 

26.10.2023

Na uczelniach powinno być miejsce i dla gender studies, i dla teologii

Szkolnictwo wyższe

Jeżeli pozwolimy na likwidację Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Śląskiego, to pojawi się efekt kuli śnieżnej – niedługo pojawić się mogą żądania likwidacji innych struktur uniwersyteckich - wskazuje dr hab. Grzegorz Krawiec, profesor Uniwersytetu Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie. Chodzi o propozycję dr. hab. Marka Migalskiego.

26.10.2023

Bez prawa do lekarza. Samotne matki ciężko chorych dzieci tracą ubezpieczenie

Domowe finanse Niepelnosprawność

W prawnej próżni znalazły się samotne matki dzieci z niepełnosprawnością. Przez niewydolny system orzekania na miesiące tracą prawo do świadczenia pielęgnacyjnego, a wraz z nim ubezpieczenie zdrowotne. Nie mogą liczyć na podłączenie do ubezpieczenia małżonka. Nie zawsze spełniają kryterium dochodowe pomocy społecznej uprawniające do korzystania ze świadczeń opieki zdrowotnej. Ministerstwo Zdrowia odsyła z pytaniami w tej sprawie do resortu rodziny. Ministerstwo rodziny - nie odpowiada.

26.10.2023

Pisma procesowe miały być bardziej przejrzyste, ale są problemy z przepisami

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Od lipca obowiązuje przepis, zgodnie z którym m.in. wnioski dowodowe muszę być wyraźnie wyodrębnione, a zgłoszenie ich tylko w uzasadnieniu może spowodować, że nie wywołają żadnych skutków. Zakłada on również, ale bez rygoru, że wyodrębnione muszą być inne wnioski, twierdzenia i oświadczenia. Celem było uporządkowanie pism, tyle że problem z regulacją mają teraz nie tylko pełnomocnicy, ale i sami sędziowie. Potrzebne są zmiany.

26.10.2023

Choć pushbacki cudzoziemców są wątpliwe prawnie, to ciągle mają miejsce

Prawo karne Administracja publiczna Prawo europejskie

Mimo wybudowania zapory cudzoziemcy wciąż przedostają się na terytorium Polski, a Straż Graniczna zawraca ich do linii granicy, czyli w praktyce wypycha na druga stronę zapory. Zdaniem Rzecznika Praw Obywatelskich jest to niezgodne z prawem. Potwierdza to orzecznictwo sądów administracyjnych.

26.10.2023

Prezydent będzie przestrzegał konstytucyjnych terminów - zapewnia szefowa jego kancelarii

Wybory

Prezydent zna swoje obowiązki, ale zna też konstytucję i cały czas podkreśla, że będzie przestrzegał terminów, które są zawarte w konstytucji. Nie wydaje mi się, aby cokolwiek mogło to zmienić - zapowiedziała Grażyna Ignaczak-Bandych, szefowa Kancelarii Prezydenta RP. W czwartek, 26 października, prezydent Andrzej Duda podsumuje przebieg konsultacji z przedstawicielami komitetów wyborczych, które będą miały swoją reprezentację w przyszłym Sejmie. Rozmawiał z politykami PiS i KO, a w środę - z politykami Trzeciej Drogi, Lewicy i Konfederacji.

25.10.2023

Dwie komisje PE chcą wpisania w traktatach zasady prymatu prawa unijnego nad krajowym

Wymiar sprawiedliwości

Komisja Prawna (JURI) i Komisja Spraw Konstytucyjnych (AFCO) Parlamentu Europejskiego przyjęły w środę sprawozdanie, w którym przekonują, że w unijnych traktatach należy wprost wpisać zasadę prymatu prawa UE nad prawem krajowym. Sprawozdanie zostało przyjęte przy poparciu 30 eurodeputowanych i przy 9 głosach sprzeciwu.

25.10.2023

Kolejna runda pomocy dla firm energochłoonych ruszyła 25 października

Energetyka

Od 25 października o pomoc mogą wnioskować przedsiębiorstwa energochłonne z sektorów: wydobywczego oraz przetwórstwa przemysłowego. Do udziału w programie uprawnionych jest ok. 3 tysięcy firm. Pomocy udzieli im minister rozwoju i technologii, a operatorem programu jest Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

25.10.2023

Specjalistyczna wiedza biegłego jest kluczowa w sprawach o szkody drogowe

Prawo cywilne Ubezpieczenia

W środę na uczelni Łazarskiego odbyła się trzecia edycja konferencji prawno-technicznej „Bezpieczeństwo w ruchu drogowym a standardy likwidacji szkód komunikacyjnych w ramach ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych i rola biegłego sądowego”. Eksperci dyskutowali m.in. o roli specjalistycznej wiedzy biegłego w trakcie prowadzenia postępowania i dzielili się przemyśleniami na temat tego, co należałoby zmienić.

25.10.2023

System będzie ostrzegał o liczbie recept na leki psychotropowe do 31 grudnia 2023 r.

Pacjent Zawody medyczne Farmacja

Jeszcze do końca roku system będzie jedynie ostrzegał o liczbie wystawionych e-recept na lek odurzający lub lek psychotropowy, a nie będzie blokował wystawienia e-recepty na te leki. Ministerstwo Zdrowia zaznacza, że wynika to z konieczności dostosowania się podmiotów leczniczych do technicznych oraz organizacyjnych wymogów wynikających z rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie środków odurzających.

25.10.2023

RPO interweniuje w sprawie opóźniania nominacji profesorskich

Szkolnictwo wyższe

Od 2020 r. RPO monitoruje postępowanie w sprawie nadania tytułu profesora dr. hab. Michałowi Bilewiczowi, profesorowi UW oraz dr. hab. Walterowi Żelaznemu, profesorowi UwB - naukowcy czekają na zakończenie procedury latami. Kancelaria prezydenta ponownie odpowiada RPO na pytanie w tej sprawie - nie zmienia przy tym zdania.

25.10.2023

Program Mój Prąd 5.0 z większym budżetem i nowymi możliwościami

Samorząd terytorialny Środowisko

Budżet programu „Mój Prąd” został zwiększony o 450 mln zł, do 950 mln zł. Ci, którzy otrzymali już dofinansowanie do mikroinstalacji fotowoltaicznych z innych źródeł publicznych np. z programu „Czyste Powietrze” czy programów gminnych mogą też wnioskować o wsparcie dodatkowych urządzeń, które współpracują z fotowoltaiką m.in.: magazyny energii lub ciepła, kolektory słoneczne, pompy ciepła.

25.10.2023

Rozporządzenie w sprawie JPK będzie dostosowane do KSeF

VAT Rachunkowość Doradca podatkowy KSeF

Do 14 listopada 2023 r. można zgłaszać uwagi do projektu zmiany rozporządzenia dotyczącego JPK_VAT z deklaracją, dostosowanego do obowiązku wystawiania faktur w Krajowym Systemie e-Faktur (KSeF) - informuje Ministerstwo Finansów. Zmiany w rozporządzeniu mają wyeliminować wątpliwości co do tego, w jaki sposób ujmować dane w deklaracji i ewidencji po wprowadzeniu obligatoryjnego e-fakturowania.

25.10.2023

Galerie handlowe usiłują przerzucać na sklepy kosztowne inwestycje

Finanse Nieruchomości

Związek Polskich Pracodawców Handlu i Usług zwraca uwagę, że istniejące centra handlowe wymagają systematycznie nowych inwestycji – zarówno ze względu na ich starzenie się, jak i zmiany standardów wymagane przez przepisy prawa unijnego. Prawo nakłada obowiązki związane z nieruchomością na właścicieli – dotyczą one bezpieczeństwa i zgodności z aktualnymi przepisami. Niestety, wynajmujący próbują przenosić te zadania na najemców – czyli sklepy i punkty usługowe.

25.10.2023

"Wygaśnięcia stosunków pracy" w Agencji Nieruchomości Rolnych. Skarga nadzwyczajna RPO

Prawo pracy

Sąd rejonowy oddalił żądanie odszkodowania dla trojga powodów, którzy stracili pracę po przekształceniu w 2017 roku Agencji Nieruchomości Rolnych w Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa. Wprowadzenie instytucji wygaśnięcia stosunku pracy wobec niezaproponowania pracownikowi zatrudnienia w nowo tworzonej jednostce jest swoistą pułapką dla pracownika - ocenia Rzecznik Praw Obywatelskich.

25.10.2023

Ustalenie dni wolnych od pracy w regulaminie pracy a planowanie pracy na te dni

Prawo pracy

Określenie w regulaminie pracy dni, w których może być planowana praca i jednocześnie – wprost albo pośrednio – dni wolnych od pracy, stanowi wyznaczenie przestrzeni, po której pracodawca (przełożony) może się poruszać w harmonogramach czasu pracy. Zaplanowane w ramach zwykłego planowania pracy w regulaminowym dniu wskazanym w prawie wewnętrznym jako dzień wolny od pracy jest niedopuszczalne. Na ten dzień można polecić świadczenie pracy dodatkowo, w oparciu o szczególne potrzeby pracodawcy.

25.10.2023

Niekorzystny dla frankowiczów wyrok SN nie zaszkodzi innym kredytobiorcom

Kredyty frankowe

Kredytobiorcy frankowi nie mają powodów do obaw, że wyrok Sądu Najwyższego, oddalający skargę Rzecznika Praw Obywatelskich, który uznał za sprzeczne z Konstytucją odsetki od kredytu frankowego, zmieni linię orzeczniczą w sprawie płacenia odsetek z kredytu frankowego. Eksperci uspokajają: orzeczenie zostało wydane w szczególnym stanie prawnym i dotyczyło rażąco źle sformułowanych zarzutów, a nie kwestii typowo merytorycznych związanych z umową.

25.10.2023

Ministrowie obiecali pieniądze za frekwencję, teraz trzeba zmienić budżet

Samorząd terytorialny Wybory

Rząd Prawa i Sprawiedliwości obiecał małym gminom bonusy finansowe za przekroczenie 60 proc. frekwencji. Nie przewidział, że będzie ona aż tak wysoka. Z szacunków wynika, że spełnienie tych obietnic może kosztować aż 1,6 miliarda zł. Niektóre gminy miałyby dostać nawet po 2,5 mln zł. Część samorządowców zaczyna wątpić czy te pieniądze w ogóle trafią na gminne konta, inni już dzielą skórę na niedźwiedziu.

25.10.2023